Addis Ababa Gezilecek Yerler

Addis Ababa’da gezilecek yerler Afrika’nın fakir olarak bilinen  birçok şehrinden farklı olarak kültürel ve mimari açıdan zenginliği ile sizlere yeterli gelecektir. Dini mekanlar ile müzeler turistik olarak daha yoğun alanları oluşturduğu gibi alışveriş ve doğal park bölgeleri de ilginizi çekecek keyifli yerlerdendir.

Addis Ababa Gezilecek Yerler

Addis Ababa'da şehrin en büyük ortodoks katedrali olan Kutsal Teslis Katedrali, Etiyopya Tarihi açısından önemli eserlerin sergilendiği Ulusal Müze ve Kızıl Terör Şehirleri Anıt Müzesi görülmesi gereken başlıca yerlerdir. Bunun haricinde St. George Katedrali, Entoto Hill, Menelik II Mozolesi Addis Ababa seyahatlerinizin vazgeçilmez gezi noktaları olacaktır. 
Adı geçen yerler ile ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

St. George's Katedrali

1896 da inşa edilmiş ortodoks katedral St. George Katedralişehirdeki önemli dini mekanlardandır.

Başkentin kurulmasından kısa süre sonra tamamlanan katedralin bahçesi bazı dini zaan aralıklarında dua edenlerle dolup taşmaktadır. Mimari açıdan da oldukça ilgi çekici olan bu yapıyı mutlaka göremeli ve incelemelisiniz. Katedrale Minilik Squar'dan geçen otobüslerle ulaşabilirsiniz .

 • Adres: Piazza, Addis Ababa
 • Açık saatleri: 08:00- 09:00 ve 12:00 - 14:00.

Kızıl Terör Şehirleri Anıt Müzesi (Red Terror Martyrs Memorial Museum)

Derg Rejimi altında kızmızı teror kurbanları için bir anıt niteliğinde olan müze şehirdeki önemli noktalardandır. Müzede çeşitli işkence aletleri ve orijinal kafatası,kemik, kıyafet ve tabut fotorafları bulunmaktadır.

Ayrıca müzede kırmızı teror için resimsel bir geçmiş sergilennmektedir. Küçük fakat ilgi çekici olan müzeye giriş üretsizdir. Şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesindedir isteyenler ulaşım için şehrin mavi beyaz minibüslerini kullanabilirler.

Entoto Hill

Şehirdeki doğal park alanlarındandır. Açık hava ve şehir manzarası isteyenler için güzel bir tercihtir. Ayrıca yerel insanları tanımak ve doğal atmosferi tatmak isteyenler için mutlaka uğranılması gereken yerlerdendir. Yeşil alan içerisinde ziyaret etmek isteyenler için bir kaç önemli mekan bulunmaktadır. Meryem Klisesi içlerinden en bilinenidir. Menelik II bölgesinden yürüme mesafende olan bölgeye en ideal ulaşım minibüsler veya taksilerile sağlanmaktadır.  
 

Menelik II Mozolesi (The Mausoleum of Menelik II)

Menelik II Mozolesi adı ile anılan gösterişli yapıt aslında İmparator II. Menelik’in sarayıdır. Etiyopya’nın imparatorluk dönemi ile ilgili bir çok esere ev sahipliği yapan saray şehirdeki görülesi yapılardandır.

 • Ulaşım için minibüsleri kullanabileceğiniz saray Çarşamba ve  Cuma günleri 12.30-14.00 arası iibadet için kapalı tutup diğer zamanlarda ziyarete uygundur.
 • Giriş ücretli ve 30 Birr’dir.
 • Adres: Itegue Menen Rd, Addis Ababa
 • Açık saatleri: 09.00-18.00

Kutsal Teslis Katedrali ( Holy Trinity Cathedral)

Addis Ababa’daki önemli ve büyük ortadoks katedrallerindendir. Mimari olarak oldukça hoş bir görünüme sahip olan dini bir mekandır. Cam vitray pencereleri ve renkli içeriği ile oldukça ilgi çekicidir.

Fotoğraf çekmenize izin verilmeyen bir bölgedir ve bu nedele çoğu yerde olis bulunmaktadır. Üniversite durağından geçen otobüslerle ulaşımı sağlayabilir ya da ulusal müzeden kısa bir mesafe yürüyüşle katedrale varabilirisiniz.

 • Giriş ücretli ve 50 Birr kadardır.
 • Adres: Aratkilo area | Addis, Addis Ababa 123
 • Açık saatleri: 07.00 -18.00

Ulusal Müze ( National Museum)

Ulusal Müze şehirdeki ziyaret edilmesi gereken mekanların başında geliyor. Müze içerisinde farklı kabilelere ait etnografik malzemeler bulunuyor. Ayrıca müzede antropologların son otuz yıldır yaptığı çalışmalar neticesinde elde edilen ilk insan türlerinin ortaya çıkışına ait değerli bulgular sergileniyor.

En dikkat çekici olanı 3.2 milyon yıllık babaanne olarak bilinen 1974 de bulunmuş hominid mumyasıdır. Lucy olarak adlandırılmış mumyayı mutlaka görmelisiniz. Müzede İnglizce olarak ücretsiz rehberlik edecek kişiler size içerik hakkında yarıdmcı olabilir.

 • Müze ücreti 10 Birr kadardır ve minibüsler ile müzeye ulaşım mümkündür.
 • Adres: King George VI St, Addia Ababa
 • Açık saatleri: 8.30-17.00