Addis Ababa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Addis Ababa şehri Amharikçe’deki kelime anlamıyla ismi ‘ Yeni Çiçek’ anlamına gelen kent Etiyopya ülkesinin başkentidir.

Kent deniz seviyesinden yüksekliği ile yüksek başkentler arasındadır ve aynı zamanda Afrika Birliği’ne de başkentlik yapmaktadır. Eski adı ile Habeşistan olan Etiyopya’nın her anlamda merkezi konumu durumunda olan Addis Ababa’da birçok farklı dil ve dine sahip insan yaşamaktadır. 

Addis Abala Doğu bölgesi, Merkez bölgesi ve Batı bölgesi olarak üç bölgeye ayrılmıştır. Doğu bölgesinde  önemli devlet ve eğitim binaları bulunurken, Merkez Bölgesinde Belediye binası ve Saint George Katedrali ile ulusal ve ticaret bankalarının genel merkezleri yer almaktadır. Batı bölgesi ise ithalat ve ihracatın merkezi durumunda olup ülke için büyük öneme sahip bir alandır.
Birleşmiş kültür mozaiği ile Afrika’yı tanımak isteyenler için en güzel turistik şehirlerden biri olan Addis Ababa zengin bir tarihe sahiptir. Kentte görmeniz gereken önemli ve güzel müzeler, dini mekanlar, yerel eşyaların satıldığı pazarlar ve doğal parklar bulunuyor . Yeni Çicek, Doğu Afriya’yı keşfetmeniz için sizleri bekliyor.
 
Tanıtıcı Video: 

Addis Ababa ile İlgili

Addis Ababa Nerededir?

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa, ülkenin merkezi bölgesinde bulunur. Kent  2500-2700 rakımlı bir yerleşim yeri olup dağların üzerine konumlanmıştır. 

Addis Ababa'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den aktarmasız olarak Etiyopya'nın başkentinde bulunan Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı'na uçuşlar mevcuttur ve uçuş süresi yaklaşık 5 buçuk saattir. Birçok firmanın da aktarmalı seferleri bulunur. 

Addis Ababa'da Nerede Kalınır?


 

Afrika Birliğinin başkent şehrinde lüks otellerde konaklayabileceğiniz gibi daha uygun birçok seçeneğe de kolayca ulaşabilirsiniz. Kent doğu bölgesi, merkez bölgesi ve batı bölgesi olarak ele alındığında konaklama için lüks otellerin bulunduğu bölge doğu bölgesiinde kalmaktadır. Ayrıca bu bölgeler de ve merkez bölgesi olarak bilinen alanda ev kiralamak da mümkündür. 
  Addis Ababa şehri sahip olduğu farklı kültürel atmosfer ile biliniyor. Ziyaretçilerine çeşitli kahve seçeneği sunuyor. Addis Ababa gezinizde, Edna Alışveriş Merkezi veya Shola Pazarı hediyelik eşya alışverişi için ideal. Şehirde beş yıldızlı, dört yıldızlı, üç yıldızlı, havuzlu, lüks ve ekonomik oteller bulunuyor. Beş yıldızlı oteller seçenekleri Bole ve Kirkos bölgelerinde konumlanmıştır. Sheraton,  Marriott, Radisson, Elilly International, Golden Tulip ve Getfam otelleri bulunur.

Addis Ababa Gezilecek Yerler

Addis Ababa’da gezilecek yerler Afrika’nın fakir olarak bilinen  birçok şehrinden farklı olarak kültürel ve mimari açıdan zenginliği ile sizlere yeterli gelecektir. Dini mekanlar ile müzeler turistik olarak daha yoğun alanları oluşturduğu gibi alışveriş ve doğal park bölgeleri de ilginizi çekecek keyifli yerlerdendir.

Addis Ababa Gezilecek Yerler

Addis Ababa'da şehrin en büyük ortodoks katedrali olan Kutsal Teslis Katedrali, Etiyopya Tarihi açısından önemli eserlerin sergilendiği Ulusal Müze ve Kızıl Terör Şehirleri Anıt Müzesi görülmesi gereken başlıca yerlerdir. Bunun haricinde St. George Katedrali, Entoto Hill, Menelik II Mozolesi Addis Ababa seyahatlerinizin vazgeçilmez gezi noktaları olacaktır. 
Adı geçen yerler ile ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

Devamını Oku

Addis Ababa Şehir İçi Ulaşım

Sehir içi ulaşım için gelişmiş bir durum yoktur. Otobüslerminibüsler ve taksiler ulaşımı sağlarlar.  Keşfetmek için en ideal yol yürümek olabileceği gibi toplu taşıma kullanmak da mümkündür. Otobüsler ile toplu taşıma ucuz fakat yavaş ve düzensiz aralıklarla çalışan hatlarla sağlanır.  

Şehir içi ulaşımı sağlayan mavi-beyaz  minibüsler vardır ve otobüslere kıyasla daha iyi bir tercih olabilir. Daha hızlı ve ucuzdurlar. 5.30 ile 9 saatleri arasında ulaşımı sağlayabileceğiniz minibüsler için mesafeye göre ücret değişir ve ortalama 1.30 Birr kadardır.

Minibüsler merkezi ve  turistik çoğu yerin yakın bölgelerinde durduğundan en ideal toplu ulaşım alternatfifi diyebiliriz. Mekanlar için minibus üzerinde tabelalar asılıdır. Özel arabası olanlar için park sorunu yoktur ve saat başına park ücreti 0.50 Birr kadardır. 

​Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin havaalanı şehir merkezinin 5 km güneyinde bulunan Bole Uluslararası Havaalanıdır. Dünyanın 2. en yüksek rakımlı havaalanı olarak bilinir. Ulaşım için havaalanından şehir merkezine sabah 6 ile akşam 8 saatleri arasında çalışan minibüsler vardır. Piazza, Mexico Sq an ve Meskal Sq ulaşım oldukça kolaydır ve 4.70 Birr tutarındadır. Her bir bagaj için ek olarak 2-3 Birr istenebilir.

Mavi şehir taksileri  ve sarı taksiler diğer seçeneklerdendir ve  yaklaşık  80-100 Birr   karşılığında sizi şehir merkezine ulaştırırlar. Fakat havaalanı çıkışındaki taksiler için tutar konusunda dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.  

Etiyopya Mutfağı

Etiyopya mutfağında et yemekleri ön plandadır. Baharat ve acı lezzette büyük öneme sahiptir. Kentin yerek yemeklerini tatmak için güzel mekanlar olduğu gibi özellikle Hint ve Asya mutfağına ait restoranlar da yaygındır.

Yerel lezzetlerinden İnjera deneyebileceğiniz farklı tatlardandır. İnjera aslında bir ekmek çeşididir fakat üzerinde servis edilen et yemekleri ve soslar ile birlikte birleşerek farklı  yrele bir yemek haline gelmektedir.
 

Devamını Oku

Addis Ababa'da Alışveriş


Merkato, Addis Ababa’da gezilecek yerler arasında bulunan şehrin en yoğun alışveriş ve açık hava pazarı alanlarından biridir. Bu açık hava marketinde aradığınız çoğu şeyi kolaylıkla bulabilirisiniz. Hediyelik eşya için ahşap oymalarından, deri işleri, halı ve maskelerden alabilirsiniz. Çok çeşitli baharat satan yerler bulunmaktadır. Ayrıca gümüş ve altın mücevherler satan mekanlar da yaygındır. Pazarlık, ülke kültürü için önemli bir noktadadır ve tüm alışverişlerde pazarlık yapmak söz konusu olduğundan alacağınız ürünü söylenilenden daha düşük fiyatla almanız mümkündür.

Addis Ababa Gece Hayatı

Gece hayatının sakin olduğu bir şehir olan Addis Ababa genellikle otellerin eğlece kısmındaki yerler ile turistler için hareketli hale gelmektedir.

Az sayıda eğlence mekanları bulunuyor ve bu mekanlarda Etiyopya’nın ulusal içeceği olan tej adlı içecek olan bal aromalı bir içkiyi tatma imkanı bulabilirsiniz. Talla adındaki Etiyopya birası ve Kaitaka da meşhur içkilerindendir. 

Popüler Mekanlar;

 

Addis Ababa Festivaller

vacationethiopia.com

 • Meskal ( Ortodoks Dini Festivali)  - Eylül
 • Etiyopya Uluslararası Film Festivali – Kasım
 • Addis Fotoğraf Festivali
 • Enkutatash – Yeni yıl festivalleri

Addis Ababa Faydalı Bilgiler

Polis: 99191
Ambulans: 99192
İtfaiye: 99193

Addis Ababa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları bordo pasaport sahipleri ülkeye giriş için vize almak zorundadırlar. Hususi ve Hizmet pasaportu sahipleri de aynı zorunluluğa sahipken diplomatik vizeye sahip olanlar 90 gün süre ikameti aşmamak şartı ile vizeden muaftır.Yaklaşık bir haftada vizeye sonuç gelir.

Addis Ababa Dış Temsilcilikleri

Addis Ababa Türk Konsolosluğu
Telefon:
+251 11 661 23 21 
E-posta:[email protected]
Adres: Turkish Embassy, Bole Kifle Ketema, Kebele 03,
House No. 018, P.O. Box 1506 
Addis Ababa – Ethiopia
Web Sitesi

Addis Ababa Para Birimi

Etiyopya’nın para birimi Birr’dir. Etiyopya Birr’i ETB olarak gösterilir. 

Addis Ababa Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Amharca’dır. Farklı bir alfebeye sahip olan ve Amharinya olarak söylenen dil Türkçe olarak Amerikçe diye bilinir. Halk arasında konuşulan 80 den fazla farklı dil vardır. Arapça ve İngilizce de yaygın diller arasındadır.

Addis Ababa Saat Farkı

Türkiye ile aynı olarak GMT+3 zaman diliminde bulunan ülke ile saat farkı bulunmamaktadır.  

Addis Ababa Resmi Tatiller

 • Etyopya Noeli - 7 Ocak
 • Adowa Muharebesi - 2 Mart
 • Mevlit Kandili
 • Paskalya - Mart/Nisan
 • İşçi Bayramı - 1 Mayıs
 • Milli Bayram - 28 Mayıs
 • Ramazan Bayramı 

Addis Ababa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 17oC
  • Mar 17oC
  • Nis 17oC
  • May 18oC
  • Haz 17oC
  • Tem 15oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 16oC
  • Kas 15oC
  • Ara 15oC

Kısa Kısa

Ülke:Etiyopya
Nüfus: 3.385 milyon
Dil: Amharikçe
Para Birimi: Birr
İklim: Subtropikal iklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün