Google+

Arama formu

Addis Ababa

Polis: 99191Ambulans: 99192İtfaiye: 99193
Devamı oku
Etyopya Noeli - 7 Ocak Adowa Muharebesi - 2 Mart Mevlit Kandili Paskalya...
Devamı oku
vacationethiopia.com Meskal ( Ortodoks Dini Festivali)  - Eylül...
Devamı oku
Merkato, Addis Ababa’da gezilecek yerler arasında bulunan şehrin en...
Devamı oku
Gece hayatının sakin olduğu bir şehir olan Addis Ababa genellikle...
Devamı oku
Etiyopya mutfağında et yemekleri ön plandadır. Baharat ve acı lezzette...
Devamı oku
Addis Ababa’da gezilecek yerler Afrika’nın fakir olarak bilinen  birçok...
Devamı oku
Sehir içi ulaşım için gelişmiş bir durum yoktur. Otobüsler, minibüsler ...
Devamı oku
  Afrika Birliğinin başkent şehrinde lüks otellerde...
Devamı oku
Türkiye’den aktarmasız olarak Etiyopya'nın başkentinde bulunan Addis...
Devamı oku
Sıcak ve Ilıman bir iklime sahip kentte belirgin yağışlar görülmektedir....
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları bordo pasaport sahipleri ülkeye giriş...
Devamı oku
Addis Ababa Türk Konsolosluğu Telefon: +251 11 661 23 21 E-posta: embassy....
Devamı oku
Türkiye ile aynı olarak GMT+3 zaman diliminde bulunan ülke ile saat farkı...
Devamı oku
Ülkenin resmi dili Amharca’dır. Farklı bir alfebeye sahip olan ve...
Devamı oku
Etiyopya’nın para birimi Birr’dir. Etiyopya Birr’i ETB larak gösterilir. 1...
Devamı oku
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa, ülkenin merkezi...
Devamı oku
Addis Ababa şehri Amharikçe’deki kelime anlamıyla ismi ‘ Yeni Çiçek’...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ETB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 16℃
Şub 17℃
Mar 17℃
Nis 17℃
May 18℃
Haz 17℃
Tem 15℃
Ağu 16℃
Eyl 16℃
Eki 16℃
Kas 15℃
Ara 15℃
Kısa Kısa...
Ülke:Etiyopya / Nüfus: 3.385 milyon / Dil: Amharikçe / Para Birimi: Birr / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün /  

Addis Ababa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Addis Ababa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Addis Ababa şehri Amharikçe’deki kelime anlamıyla ismi ‘ Yeni Çiçek’ anlamına gelen kent Etiyopya ülkesinin başkentidir. Kent deniz seviyesinden yüksekliği ile yüksek başkentler arasındadır ve aynı zamanda Afrika Birliği’ne de başkentlik yapmaktadır. Eski adı ile Habeşistan olan Etiyopya’nın her anlamda merkezi konumu durumunda olan Addis Ababa’da birçok farklı dil ve dine sahip insan yaşamaktadır. 

Tanıtıcı Video: 

Addis Ababa Nerededir?

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa, ülkenin merkezi bölgesinde bulunur. Kent  2500-2700 rakımlı bir yerleşim yeri olup dağların üzerine konumlanmıştır. 

Addis Ababa Gezilecek Yerler

Addis Ababa Gezilecek Yerler

Addis Ababa’da gezilecek yerler Afrika’nın fakir olarak bilinen  birçok şehrinden farklı olarak kültürel ve mimari açıdan zenginliği ile sizlere yeterli gelecektir. Dini mekanlar ile müzeler turistik olarak daha yoğun alanları oluşturduğu gibi alışveriş ve doğal park bölgeleri de ilginizi çekecek keyifli yerlerdendir.

Addis Ababa'ya Ne Zaman Gidilir?

Sıcak ve Ilıman bir iklime sahip kentte belirgin yağışlar görülmektedir. Addis Ababa için ortalama sıcaklık değerleri ise 16 ºC dir. Şehir yaklaşık 2500 metre rakıma sahipolduğundan, gündüz ve gece arasında ısı farklılığı normalin üzerindedir.

Yıllık ortalama yağış miktarı 1143 mm dir ve şehir çok fazla yağış aldığı Haziran-Ekim dönemi dışında ziyaret için daha uygundur.

Addis Ababa şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Addis Ababa'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den aktarmasız olarak Etiyopya'nın başkentinde bulunan Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı'na uçuşlar mevcuttur ve uçuş süresi yaklaşık 5 buçuk saattir. Birçok firmanın da aktarmalı seferleri bulunur. 

Addis Ababa şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Addis Ababa'da Nerede Kalınır?


 

Afrika Birliğinin başkent şehrinde lüks otellerde konaklayabileceğiniz gibi daha uygun birçok seçeneğe de kolayca ulaşabilirsiniz. Kent doğu bölgesi, merkez bölgesi ve batı bölgesi olarak ele alındığında konaklama için lüks otellerin bulunduğu bölge doğu bölgesiinde kalmaktadır. Ayrıca bu bölgeler de ve merkez bölgesi olarak bilinen alanda ev kiralamak da mümkündür. 
 
Addis Ababa şehri sahip olduğu farklı kültürel atmosfer ile biliniyor. Ziyaretçilerine çeşitli kahve seçeneği sunuyor. Addis Ababa gezinizde, Edna Alışveriş Merkezi veya Shola Pazarı hediyelik eşya alışverişi için ideal. Şehirde beş yıldızlı, dört yıldızlı, üç yıldızlı, havuzlu, lüks ve ekonomik oteller bulunuyor. Beş yıldızlı oteller seçenekleri Bole ve Kirkos bölgelerinde konumlanmıştır. Sheraton,  Marriott, Radisson, Elilly International, Golden Tulip ve Getfam otelleri bulunur.

Addis Ababa Şehir İçi Ulaşım

Addis Ababa Şehir İçi Ulaşım

Sehir içi ulaşım için gelişmiş bir durum yoktur. Otobüsler, minibüsler ve taksiler ulaşımı sağlarlar.  Keşfetmek için en ideal yol yürümek olabileceği gibi toplu taşıma kullanmak da mümkündür. Otobüsler ile toplu taşıma ucuz fakat yavaş ve düzensiz aralıklarla çalışan hatlarla sağlanır.  

Şehir içi ulaşımı sağlayan mavi-beyaz  minibüsler vardır ve otobüslere kıyasla daha iyi bir tercih olabilir. Daha hızlı ve ucuzdurlar. 5.30 ile 9 saatleri arasında ulaşımı sağlayabileceğiniz minibüsler için mesafeye göre ücret değişir ve ortalama 1.30 Birr kadardır.

Minibüsler merkezi ve  turistik çoğu yerin yakın bölgelerinde durduğundan en ideal toplu ulaşım alternatfifi diyebiliriz. Mekanlar için minibus üzerinde tabelalar asılıdır. Özel arabası olanlar için park sorunu yoktur ve saat başına park ücreti 0.50 Birr kadardır. 

Etiyopya Mutfağı

Etiyopya Mutfağı

Etiyopya mutfağında et yemekleri ön plandadır. Baharat ve acı lezzette büyük öneme sahiptir. Kentin yerek yemeklerini tatmak için güzel mekanlar olduğu gibi özellikle Hint ve Asya mutfağına ait restoranlar da yaygındır.

Yerel lezzetlerinden İnjera deneyebileceğiniz farklı tatlardandır. İnjera aslında bir ekmek çeşididir fakat üzerinde servis edilen et yemekleri ve soslar ile birlikte birleşerek farklı  yrele bir yemek haline gelmektedir.
 

Addis Ababa Gece Hayatı

Gece hayatının sakin olduğu bir şehir olan Addis Ababa genellikle otellerin eğlece kısmındaki yerler ile turistler için hareketli hale gelmektedir.

Az sayıda eğlence mekanları bulunuyor ve bu mekanlarda Etiyopya’nın ulusal içeceği olan tej adlı içecek olan bal aromalı bir içkiyi tatma imkanı bulabilirsiniz. Talla adındaki Etiyopya birası ve Kaitaka da meşhur içkilerindendir. 

Popüler Mekanlar;

 

Addis Ababa'da AlışverişMerkato, Addis Ababa’da gezilecek yerler arasında bulunan şehrin en yoğun alışveriş ve açık hava pazarı alanlarından biridir. Bu açık hava marketinde aradığınız çoğu şeyi kolaylıkla bulabilirisiniz. Hediyelik eşya için ahşap oymalarından, deri işleri, halı ve maskelerden alabilirsiniz. Çok çeşitli baharat satan yerler bulunmaktadır. Ayrıca gümüş ve altın mücevherler satan mekanlar da yaygındır. Pazarlık, ülke kültürü için önemli bir noktadadır ve tüm alışverişlerde pazarlık yapmak söz konusu olduğundan alacağınız ürünü söylenilenden daha düşük fiyatla almanız mümkündür.

Addis Ababa Festivaller

vacationethiopia.com

 • Meskal ( Ortodoks Dini Festivali)  - Eylül
 • Etiyopya Uluslararası Film Festivali – Kasım
 • Addis Fotoğraf Festivali
 • Enkutatash – Yeni yıl festivalleri

Addis Ababa Para Birimi

Etiyopya’nın para birimi Birr’dir. Etiyopya Birr’i ETB larak gösterilir. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 7 Birr etmektedir. 1 Euro da güncel bilgiye dayalı olarak yaklaşık 23 Birr etmektedir.

Addis Ababa Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Amharca’dır. Farklı bir alfebeye sahip olan ve Amharinya olarak söylenen dil Türkçe olarak Amerikçe diye bilinir. Halk arasında konuşulan 80 den fazla farklı dil vardır. Arapça ve İngilizce de yaygın diller arasındadır.

Addis Ababa Saat Farkı

Türkiye ile aynı olarak GMT+3 zaman diliminde bulunan ülke ile saat farkı bulunmamaktadır.  

Addis Ababa Dış Temsilcilikleri

Addis Ababa Türk Konsolosluğu
Telefon:
+251 11 661 23 21 
E-posta: embassy.addisababa@mfa.gov.tr
Adres: Turkish Embassy, Bole Kifle Ketema, Kebele 03,
House No. 018, P.O. Box 1506 
Addis Ababa – Ethiopia
Web Sitesi

Addis Ababa Resmi Tatiller

 • Etyopya Noeli - 7 Ocak
 • Adowa Muharebesi - 2 Mart
 • Mevlit Kandili
 • Paskalya - Mart/Nisan
 • İşçi Bayramı - 1 Mayıs
 • Milli Bayram - 28 Mayıs
 • Ramazan Bayramı 

Addis Ababa Faydalı Bilgiler

Polis: 99191
Ambulans: 99192
İtfaiye: 99193

Addis Ababa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları bordo pasaport sahipleri ülkeye giriş için vize almak zorundadırlar. Hususi ve Hizmet pasaportu sahipleri de aynı zorunluluğa sahipken diplomatik vizeye sahip olanlar 90 gün süre ikameti aşmamak şartı ile vizeden muaftır.Yaklaşık bir haftada vizeye sonuç gelir.