Dim Mağarası ve Dim Çayı

Alanya’dan 11 kilometre uzaklıkta, Cebel-i Reis Dağı’nın batı yamacında ve deniz seviyesinden 232 metre yüksekte yer alan Dim Çayı,Türkiye'nin turizme açılan ikinci büyük mağarasıdır. PamukkaleSalonu, Org Salonu, Avizeli Salon ve Göl Salonu olmak üzere 4 galeriden oluşmaktadır. Mağaranın içerisinde küçük bir göl bulunmaktadır. Mağaranın uzunluğu 410 metre olmasına rağmen, 360 metrelik kısmı turizme açılmıştır. Mağara içerisindeki sıcaklık yaz kış değişmemektedir ve her zaman 18 derecedir. Dim Çayı, Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan bir çaydır. Doğal güzelliği ile gidenleri kendine hayran bırakmayı başaran Dim Çayı, her sene binlerce turiste ev sahipliği yapar. Burada manzara fotoğrafları çekip, piknik yapabilirsiniz. Dim Çayı vadisinin doğu yamacında aynı adlı bir de mağara bulunur. Toroslardan doğarak 60 kilometre boyunca uzanan ve yaz kış soğuk suyu ile serinlemek için tercih edilen Dim Çayı’na Antalya ziyaretiniz sırasında mutlaka uğramalısınız. Çünkü burası Alanya gezilecek yerlerin en iyilerinden biridir.

 

Dim Çayı Hakkında Bilgi

Akdeniz’in bunaltıcı etkisinden kurtulmak için ideal bir yer olarak tercih edilen Dim Çayı’nın çevresinde çok sayıda restoran ve çay bahçesi yer alır. Çevredeki baraj nedeniyle çayın turistik kullanımı her geçen gün daha da azalmaktadır. Çayın debisinin fazla olduğu daha yüksek kısımları rafting yapmaya elverişli olduğu için ekstrem spor severlerin tercih ettiği bir yer olarak bilinir. Akdeniz’in en huzur verici ve sakin noktaları arasında bulunan Dim Çayı’na dilerseniz manzara seyretmek için, dilerseniz de yüzerek serinlemek için gidebilirsiniz. Alabalığı ile meşhur olan Dim Çayı’ndaki çardaklar üzerinde günün nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

Dim Çayı Restoranları

Dim Çayı çevresinde çok sayıda kafe ve restoran olarak hizmet veren işletme yer alıyor. Antalya’nın en serin piknik alanları arasında gösterilen çay çevresinde piknik yapabiliyorsunuz. Bölgeyi tercih edilir kılan özelliklerden biri de çayın içerisine konulan masalar sayesinde, ayaklarınız suyun içindeyken bir yandan bir şeyler yiyebiliyor olmanız. Hem serinliği, hem manzarayı hem de lezzeti bir arada sunan doğal güzellik çevresine bol oksijen alıp doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Açık havada yemek yerken kendinizi durduramazsanız yürüyüş ile yediklerinizi yakmanız gerekebilir. Bazı restoranlarda alabalığınızı kendiniz tutup pişirebileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Dim Çayı fiyatlarının, gördüğü yoğun ilgi ve turist popülasyonu düşünüldüğünde abartılı olmadığını söyleyebiliriz. Kahvaltı için tercih edebileceğiniz restoranların fiyatları mekânlara göre değişiklik göstermekle birlikte kişi başı 35 ile 75 Türk lirası arasında değişiyor. Daha geç saatlerde gitmek isterseniz, farklı öğünler için de yiyecek bulabiliyorsunuz. Restoranların çoğu sabah erken saatlerde başladığı hizmetine gece 01.00’a kadar devam ediyor. Gidebileceğiniz bazı restoranları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Dim Çayı Pınarbaşı Restoran: Dim Çayı Mah., Baraj Yolu Cad. 9.Km, Alanya/Antalya
Telefon: (0242) 518 24 04

Dim Çayı Anadolu Köyü Restaurant: Kestel Mah. Dim Çayı Mevkii, No: 10 Alanya/Antalya
Telefon: (0242) 518 14 44

Panorama Piknik Restaurant: Dim Çayı Mevkii, Baraj Cd., Alanya/Antalya
Telefon: (0533) 652 79 87

Dim Çayı Göl Piknik: Kuzyaka Mahallesi, Baraj Cd., Alanya/Antalya
Telefon: (0242) 518 16 16

Dim Çayı Cennet Vadisi: Yaylalı Mahallesi, Baraj Cd., Alanya/Antalya
Telefon: (0532) 326 36 45

*Fiyatlar ve saatler Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

 

Alanya Dim Çayı ve Mağarası Giriş Ücreti

Dim Çayı’na gitmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Eğer mağaraya girecekseniz ödemeniz gereken ücret: 20 TL.

*Fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Dim Çayı'na Nasıl Gidilir?

Otomobil: Dim Çayı’na şahsi aracınızla gitmek isterseniz, Alanya çıkışından sahil yolunu kullanarak Gazipaşa-Mersin mevkiinde 5 kilometre gitmelisiniz. Alantur’a gelmeden sola dönerseniz Dim Çayı’na ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma: Alanya’ya yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan Dim Çayı’na minibüs ve otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.