İtalya Hakkında Temel Bilgiler

Yaklaşık 302 bin metrekare yüz ölçümüne sahip orta büyüklükte bir ülke olan İtalya, coğrafi konumu itibariyle ılıman bir iklime sahiptir. Şeklinden dolayı çizmeye benzetilen ve 51UNESCO Dünya Mirası alanına sahip olan ülke, dünyada bu anlamdaki rekoru elinde tutmaktadır. Avrupa Birliği ve NATO’nun kurucu ve önde gelen üyelerinden olan İtalya dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasındadır. İtalya'nın Avrupa'nın kültürel ve tarihî mirasına büyük katkıları olmuştur. Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış toprakları, Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan'ı da çevrelemektedir. Tarihi boyunca kültürel miras açısından büyük zenginlikler üretmiş olan İtalya çok popüler bir turistik destinasyondur.

61 milyonluk nüfusu ile İtalya, Avrupa'nın en kalabalık dördüncü ülkesidir. G7, Avrupa Birliği, NATO, OECD, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü gibi kuruluşlara üye olan ülke dünya siyasetinde önemli bir yere sahiptir. Gelişmiş ekonomisi ile hem yaşam kalitesi endeksinde hem de gayrisafi milli hasıla sıralamasında dünyada sekizinci sıradadır. Dünyada en çok ziyaret edilen beşinci ülke olarak da turizmden önemli bir gelir elde etmektedir.

Akdeniz'in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardunya adaları İtalya'da bulunmaktadır. Ülkenin kuzey sınırlarını büyük oranda Alp Dağları oluşturur ve Alp Dağları'nda Fransa, Slovenya, Avusturya ve İsviçre ile komşudur. Çok farklı doğal güzelliklere sahip olan ülkenin Alp Dağları çevresinde görülmeye değer göller, kasabalar ve kayak merkezleri vardır. Dünyaca ünlü kış turizmi merkezlerinin bulunduğu bu coğrafyada Aosta Vadisi, Piedmont, Trentino, Veneto gibi birçok popüler bölge bulunur. Ayrıca Alp Dağları'nda iklim de oldukça serttir. Kuzey'de Alp Dağları'ndan Orta İtalya'ya ve kıyılara kadar çok farklı bir faunaya ve floraya sahiptir. Alpler'e, Orta Doğu'ya, Avrupa'ya ve Akdeniz'e özgü çeşitli canlı türleri İtalya'da yaşamaktadır. Bu anlamda Avrupa'nın en zengin biyoçeşitliliğine sahip ülkelerinin başında gelir.

Ülkenin en popüler turist noktalarından birisi de Toskana Bölgesi'dir. Ülkenin 20 özerk bölgesinden biri olan Toskana'nın başkenti İtalyan Rönesansı'nın da merkezi olarak kabul edilen Floransa'dır. Tarih boyunca sanatın merkezlerinden biri olan Floransa'da dünyaca ünlü pek çok sanatçı mimaride, sanatta ve edebiyatta çok önemli eserler vermiştir. Pisa Kulesi ile ünlü Pisa şehri de yine Toskana'da bulunur. Ayrıca Toskana doğal güzellikleri ve köyleriyle de önemli bir turizm merkezidir. Doğuda Toskana, batıda Fransa'nın Côte d'Azur bölgesi ile komşu olan Ligurya Bölgesi de Portofino, Cinque Terre gibi birbirinden güzel sahillere sahip kasabaları ile ünlüdür. Ayrıca İtalya'nın yine en popüler şehirlerinden olan ve Ceneviz Cumhuriyeti'nin başkentliğini yapmış olan Cenova da burada bulunur. Kuzeydeki eyaletlerden Lombardiya'nın başkenti de İtalya'nın ikinci büyük şehri olan Milano'dur. Milano Katedrali gibi birbirinden heybetli birçok yapıya sahip olan şehir Milano Moda Haftası ile de meşhurdur. Lombardiya'nın doğusunda ise Veneto Bölgesi bulunur. Bu bölgenin başkenti olan Venedik de tarihte önemli bir yer edinen Venedik Cumhuriyeti'nin başkentliğini yapmıştır. Kanalları ve pek çok tarihi yapısı ile ünlü Venedik de her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır. Veneto'nun güneyinde bulunan Emilia-Romagna Bölgesi'nin merkezi ise kırmızı şehir Bologna'dır. Güneyde bulunan Napoli ise Kuzey ve Güney İtalya arasındaki kültür farkının en iyi görüldüğü şehirlerden birisidir. Pizzanın merkezi olan şehir tarihi eserleri ve sahilleri ile bir turizm merkezidir.

İtalya'nın başkenti Roma  ise ülkenin ortasında bulunur. Yüzyıllar boyunca medeniyetin başkenti olarak kabul edilen Roma eşi benzeri bulunmayan tarihi zenginlikleri ile dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olarak görülür. 2016 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen 13. şehri, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen 3. şehri olarak yerini listelerde yerini almıştır. Pek çok devletin hüküm sürdüğü Roma'da bulunan Vatikan ise Katoliklik'in merkezidir.

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra İtalyan mutfağı birbirinden lezzetli yemekleri ve içkileri en beğenilen mutfaklardan birisidir. Dünyanın dört bir noktasında İtalyan yemeklerini sunan restoranlar bulunmaktadır. Zeytinyağı, parmesan, kekik, sarımsak gibi bilinen birçok malzeme mutfağın temelini oluşturmaktadır.