Bagdogra

Bagdogra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bagdogra, Hindistan’da bir nüfus sayımı şehridir. Nüfus sayımı şehri, statüsü olmayan, kasaba gibi yönetilen fakat nüfus yoğunluğunun şehir özellikleri gösterdiği Hindistan yerleşimleridir. Bagdogra, tepelerin üstünde, yemyeşil çay bahçeleriyle büyüleyici bir görünüme sahiptir ve bölgede turist çeken yerlerin başında gelmektedir. Himalaya manzarası ve yemyeşil çay bahçeleri, diğer büyük şehirlerle bağlantı noktasında bulunan Bagdogra’yı ideal bir dinlenme yeri yapmaktadır. Budist kültürün atmosferini oluşturduğu kasaba, çeşitli Budist gelenek ve kutlamalarıyla renkli bir hayat da yaşamaktadır. Kasaba, Büyük Siliguri Metropolitan Alanı’nın bir parçasıdır. Havayolları ile de Hindistan’ın birçok büyük şehriyle bağlantısı bulunmaktadır. 

Bagdogra’nın ekonomisi, çay ekili alanlara ve çay fabrikalarına dayanmaktadır. Kasabada başka temel bir endüstri bulunmamaktadır. Özel ve kamu bankalarının yanı sıra sigorta şirketleri kasabada hizmet veren kurumlardandır.

Bagdogra, din insanlarının barış ve huzur içinde yaşam sürdürdükleri, seküler bir bölgedir. Tapınaklar, camiler ve kiliseler bölgede bir arada bulunmaktadır. Yıl içinde gerçekleşen Budist festivaller ile kasabada hareketlenmeler yaşanmaktadır.

Doğanın bir lütfu olarak değerlendirilen Bagdogra, huzur veren ve dinlendirici atmosferiyle sağlık sunan, çokça ziyaretçi çeken güzel bir Hindistan kasabasıdır. 

Bagdogra Nerededir?

Bagdogra, Güney Asya’da yer alan Hindistan Cumhuriyeti’nin Batı Bengal eyaletinde, Darjeeling Bölgesi’nde bulunmaktadır. Kasaba, Batı Bengal’in kuzeyinde konumlanmıştır. 

Bagdogra’ya Nasıl Gidilir?

Bagdogra’da, hava yolu, demir yolu ve karayolu olmak üzer üç adet ulaşım şekli mevcuttur.

Bagdogra Havalimanı, Siliguri kentinin yaklaşık 16 kilometre batısında yer almaktadır. Her yıl binlerce turiste hizmet veren havalimanı, Kolkata, Yeni Delhi, Mumbai, Bangalore, Chennai ve Guwahati'yle bağlantısı bulunmasından dolayı bölgede önem gören bir duraktır. Havalimanından ayrıca Sikkim’in başkenti Gangtok’a da düzenli helikopter uçuşları yapılmaktadır.

Siliguri, Bagdogra, Naxalbari, Aluabari (Islampur), Kishanganj ve Katihar’ı birbirine bağlayan demiryolu ise kasabaya ulaşmak için tercih edilebilecek yollardan biridir. 

Bagdogra’ya Ne Zaman Gidilir?

Bagdogra’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Bagdogra’da havanın nerede, ne zaman ve nasıl olacağına dair bir tahmin yürütmek oldukça zordur. Haziran ve ağustos ayları arasında sıcaklık 25 derecenin üzerinde seyretmektedir. Yaz mevsiminin yaşandığı bu dönemde sıcaklık ortalama 34 derece olarak ölçülmüştür. Kış mevsimi ise ara sıra görülen yağışlarla birlikte serin geçmektedir. Aralık ve ocak ayları, yılın en soğuk geçen dönemidir. Kış mevsimdeki sıcaklık ortalaması ise 7 ile 14 derece arasında ölçülmüştür.

Kasabada, Durga Puja ve Kali Puja gibi festivaller de kutlanmaktadır. Durga Puja, eylül veya ekim ayında gerçekleşmektedir. Bu festival Batı Bengal’de popülerdir. Tanrıça Durga’ya adanmış olan festival; şenlik, yürüyüşler, süslemeler ve sahne performansları ile kutlanmaktadır.
Kali Puja da tanrıça Kali’ye adanmış bir festivaldir. Bu kutlamalar kasım ayına denk gelmektedir. 

Bagdogra’da Görülecek Yerler

Taç Giyme Köprüsü (The Coronation Bridge), Bagdogra’ya yaklaşık 37 kilometre mesafededir. Sevoge Tören Köprüsü olarak da bilinen köprü, 1930’da Rangeet Nehri ve Teesta Nehri’nin birleşme noktasına inşa edilmiştir. İngiliz mimari tarzında, Kral V. George’un taç giyme töreni şerefine inşa edilen köprü Siliguri’deki Sevokeswari Kali Mandir’e yakın mesafededir. 

Bagdogra’ya yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Bilim Şehri veya Kuzey Bengal Bilim Merkezi, bölgedeki doğal oluşumların sergilendiği Doğa Tercümesi Merkezi ve gökevi ile hizmet vermektedir. Eğitim amaçlı turlar için ideal olan Bilim Şehri, astronomik şovları ile de dikkat çekmektedir.
ISCKON Tapınağı ise Siliguri’de yer alan, yerel halk ve turistler arasında son derece popüler olan dini bir mekândır. Hint geleneklerine göre inşa edilen tapınak parlak duvara ve mermer bir zemine sahiptir. Birçok puta sahip olan tapınak, Bogdogra’ya yaklaşık 16 kilometre mesafededir.
Sevokeshwari Kali Mandir ise Bagdogra’ya 37 kilometre mesafede Binnaguri’de yer almaktadır. Taç Giyme Köprüsü’ne yakın konumda bulunmaktadır. Tapınakta, tanrıça Kali’nin zırhı, mücevherlerle süslü, kılıç tutan idolü dikkat çekmektedir. Dağ manzarasına sahip tapınak gösteri ve alaylara sahne olmaktadır.

Popüler bir piknik alanı ve turistik bir yer olan Madhuban Park ise Bagdogra’ya 24 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Geniş yelpazede kelebek çeşitliliği ile dikkat çeken park; geyik, tavus kuşu ve tavşan gibi hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Yerli halk arasında meşhur olan bir diğer piknik alanı olan Surya Sen Park ise yenilenebilir enerjiye dikkat çekmektedir. Çocukların güzel vakit geçirebileceği park, geceleri ışıklarla süslenmektedir.

Bagdogra ile İlgili

Editörün Kaleminden

Bagdogra Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa