Ceraş

Ceraş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ürdün’ün Ceraş Valiliği’nin en büyük şehri ve başkenti olan Ceraş, 2015 yılı sayımına göre 50.745 kişinin yaşadığı bir şehirdir. Şehir, Yunan-Roma antik kenti Gerasa’nın kalıntıları ile ün salmıştır. 16. yüzyılın başlarında Osmanlı yönetimi ile yeniden ortaya çıkmış; yapılan araştırmalar Osmanlı’dan önce de bölgede Memluk mezrası bulunduğunu ortaya koymuştur. Yani Osmanlı’dan önce de bölge yerleşim görmüştür. Şehir tarihi açıdan köklü değerlere ev sahipliği yapmaktadır.


 
Ceraş MÖ 63 yılında General Pompey tarafından Roma egemenliğine girmiş, on büyük Roma kentinden biri olmuştur. Bu dönemde Gerasa olarak bilinen Ceraş, Roma hâkimiyetinde altın dönemini yaşamıştır. Şehir şu anda dünyanın en iyi korunmuş Roma şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Orta Doğu’da bulunan başka Roma şehirleri olsa da Ceraş olağanüstü korunmuş şehir olması ile ün salmıştır. Modern kent ise günümüzde harabelerin doğusunda yer almaktadır. Son 70 yıl içerisindeki kazı ve araştırma faaliyetlerinden önce, kumların altında yüzyıllar boyunca saklı kalmış olan Ceraş; taş döşeli ve sütunlarla bezeli sokakları, tapınakları, büyük tiyatroları, ferah meydanları, hamamları ve çeşmeleri ile tarihsel yönü gün yüzüne çıkarılmıştır.
 
Ceraş, Petra’dan sonra Ürdün’ün en büyük ikinci turizm merkezidir. Şehirde turizmin artan önemi gelişmeyi sağlamıştır. Şehrin modern kısmından ayrılıp Hadrianus Kemeri’ni geçtikten sonra görülen tarihi kalıntıların manzarası oldukça heyecan uyandırıcıdır. 

Ceraş Nerededir?

Ceraş, Orta Doğu’da bulunan bir Arap ülkesi olan Ürdün Haşimi Krallığı’nın Ceraş Valiliği’nde bulunmaktadır. Şehir, ülkenin başkenti Amman’ın 48 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. 

Ceraş’a Nasıl Gidilir?

Ceraş’a ulaşım kolay ve az maliyetlidir. Şehir ülkenin başkenti Amman’a yakın olmasından dolayı ulaşım açısından avantajlara sahiptir. Amman’da bulunan ülkenin ana havalimanı Kraliçe Aliye Uluslararası Havalimanı ile ülkeye ulaşmak mümkündür.
 
Amman’dan Ceraş’a ise ulaşım otobüs ile sağlanabilmektedir. Tur otobüsleri kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Tarbabour Otobüs Terminali’nden Ceraş’a giden otobüsler ile yolculuk yapılabilir. 

Ceraş’ta Görülecek Yerler

Ceraş’taki Roma Harabeleri, heybetli tören kapıları, sütunlu caddeleri, tapınakları, tiyatroları ile arkeolojinin az ilgililerinin bile yarım gününü alacak niteliktedir. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan harabeler, rehber eşliğinde gezilebilmektedir.


 
MS 150 ile 170 yılları arasında inşa edilmiş, Zeus ve Leto’nun kızı av ve doğurganlık tanrıçası Artemis’e adanmış olan Artemis Tapınağı, şehrin en ilgi çekici tarihi değerlerinden biridir. Tapınak, özenle oyulmuş, esasen 12 tane olan fakat günümüzde 11 tanesi ayakta kalmış Korint başlı sütunlara sahiptir. Bina bir zamanlar tamamen mermerle kaplıdır ve nişlerini Artemis’in kıymetli heykelleri süslemiştir. Şehrin en yüksek noktalarından birine inşa edilmiş olan tapınak, bütün şehre hâkim bir konumdadır. Tapınağın kuzey kapısından çıkıldığı takdirde Ceraş’ın manzarasına ulaşmak mümkün olabilmektedir.
 
Ana caddeyi Zeus Tapınağı ile birleştiren Forum ise şehrin en muazzam öğelerinden biridir. Oval şekilli bir şehir meydanının etrafında dizili olan org boruları ile nefes kesici bir görünüme sahip olan Forum, 90 metre uzunluk ve en geniş noktasında 80 metre genişliğe sahiptir. Bu ferah ve geniş alan, pazar yeri ve aynı zamanda sosyal ve politik olayların gerçekleştirildiği yer olarak hizmet vermiştir. 1. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş olan Forum bugün halen Ürdünlü aileleri piknik yapmak için kendine çekmektedir. Son derece kaliteli kireç taşından levhalarla yapılmıştır ve 56 adet yivsiz İyonik sütun ile çevrilidir. Kireç taşı levhalar Forum’un merkezinden dışa doğru genişlediğinden, gözü ortaya doğru çeken bir girdap hissi yaratmaktadır. Bu görüntüye Zeus Tapınağı’na tırmanarak havadan şahit olunabilir.
 
Güney Tiyatrosu, kemerler arasındaki ahşap kapıdan bir girişe sahiptir. Dış duvarlardan içerisi ile ilgili ipucu yakalamak zordur. Fakat 81 ve 69 yılları arasında inşa edilmiş, 5.000 kişi oturma kapasiteli bu dev tiyatro neredeyse mükemmel bir yapıdır. 2000 yıl öncesi gibi bugün de Tiyatro, kültür ve sanat festivallerinin mekânı olmaktadır.
 
Hadrian Kemeri, Roma’nın ihtişamını izlemek için görülebilecek en iyi yapıdır. 13. metrelik Hadrianus Kemeri’nden geçmek ihtişamı deneyimlemenin en iyi yoludur.

Ceraş ile İlgili

Ceraş Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 15oC
  • Mar 17oC
  • Nis 21oC
  • May 26oC
  • Haz 29oC
  • Tem 30oC
  • Agu 31oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 26oC
  • Kas 21oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa