Cottonera (Three Cities)

Cottonera Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malta'daki Birgu, Senglea ve Cospicua adlı üç adet müstahkem şehrin kolektif olarak adlandırıldığı Cottonera'da toplamda 10 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Bu üç şehir arasında en eski olan, Orta Çağ'dan bu yana varlığını sürdüren Birgu'dur. Senglea ve Cospicua şehirlerinin kuruluşu ise 16. ve 17. yüzyıla dayanmaktadır. Bölgenin zengin tarihi, son yıllarda gerçekleşen gelişmeler ile gün yüzüne çıkarılmış ve yenileme çalışmaları yapılmıştır. Üç Şehir olarak bilinen Cottonera, II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir tahribata maruz kalmıştır. Bu tür sosyal gerilemenin ardından yapılan yenileme çalışmalarıyla bölge turistik açıdan ilgi çekici bir duruma gelmiştir. Şehrin etrafını çevreleyen tahkimat Cottonera Hattı'nın yapımı da 17. ve 18. yüzyıla dayanmaktadır. Yakınlardaki Kalkara kasabasını da kapsayan Cottonera, esasında Üç Şehir ile eş anlamlıdır.

Cottonera Hatlarının yapımı 1670 yılının Ağustos ayında başlamıştır. Hattın inşası 1680 yılında fon yetersizliği sebebiyle durmuştur. Bu zaman zarfında hendekler kazılmış ve burçlar çoğunlukla tamamlanmıştır. 18. yüzyılın başlarında inşa faaliyetlerinin tamamlanması için yeniden çaba sarf edilmiştir. Hatların yapımı en sonunda 1760'larda bitmiş fakat siperler asla tamamlanamamıştır. Fransızlar 1798 - 1800 yıllarında hatları abluka altına almıştır. Bu kuşatmaya karşı gelen Malta halkı, liman ve diğer tahkimatlar etrafında yerleşim kurmuşlardır.

Birgu şehri, Fenikelilerden bu yana yerleşim gören bir bölgedir fakat bugünkü şehrin kuruluşu Aziz John Nişanı dönemine dayanmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında Üç Şehir, acımasızca tahrip edilmiş, İtalyan ve Almanların gazabına uğramıştır. Şehir geçirdiği bu büyük şokun ardından 1950'ler ve 1960'larda yeniden inşa edilmişlerdir.

Büyük Liman'ın karşısındaki iki dar yarımada üzerinde yer alan Üç Şehir, manzarası, tarihî geçmişi, kültürü ve sanatıyla ziyaret etmeye değer niteliklere sahiptir.

Cottonera Nerededir?

Cottonera, Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de, Sicilya'nın güneyinde yer alan adalar devleti Malta Cumhuriyeti'nde bulunmaktadır. Birgu, Senglea ve Cospicua olmak üzere üç bitişik şehirden meydana gelen Cottonera, Üç Şehir olarak da bilinmektedir.

Cottonera'ya Nasıl Gidilir?

Cottonera, ülkenin başkenti Valetta'daki Büyük Liman'ın karşısında yer almaktadır. Başkentin güney kıyısından Üç Şehir'in bulunduğu yarımada güzelce görülebilmektedir. Cottonera'ya Valetta'dan otobüs ile kolayca ulaşılabilmektedir. Bu vasıta ile yolculuk yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Valetta'ya ulaşmak için ise Malta Uluslararası Havalimanı kullanılabilmektedir. Avrupa, Sicilya ve diğer kıtalardan da bağlantıya sahip olan havalimanı Malta'ya ulaşım sağlamak üzere tercih edilmektedir. Başkent havalimanına en yakın olan Sicilya'dan uçuş süresi yaklaşık 30 dakikadır.

Cottonera'da Görülecek Yerler

Valetta'nın karşısındaki yarımadada konumlanan üç şehir arasında en büyüğü Cospicua'dır. Birçok kişi tarafından Bormla olarak da bilinen şehir, rıhtımların kalbindeki pazarlarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca kentteki önemli bir kültürel varlık olan Immaculate Conception Kilisesi, bünyesinde barındırdığı mükemmel sanat eserlerinin zenginliği ile etkileyicidir.

Dar bir burun kıvrımının üzerinde yer alan, küçük bir şehir olan Senglea, Maltalılar tarafından genellikle önceki ismi olan L-Isla ile anılmaktadır. II. Dünya Savaşı esnasında binalarının yüzde 75'ini kaybeden şehirde Meryem'in Doğuşu Kilisesi yeniden inşa edilmiş ve sanatsal mirasını korumuştur. Senglea aynı zamanda muhteşem liman manzarası ile de büyülemektedir.

Üç Şehir'den bir diğeri olan Birgu ise Vittoriosa ismi ile de anılmaktadır. Şehrin burnunda yer alan St. Angelo Kalesi, tahminlere göre Malta'da yer alan en eski kaledir. Hem kentin hem de kalenin stratejik konumu sebebiyle bu gölge bin yıllardır "Maltatarihininbeşiği" olarak anılmaktadır. Şehrin mimari yapıları ülkenin başkenti Valetta'dakilerden de eskidir. Bu mimari yapılar arasında dikkat çeken St. Lawrence Kilisesi, Malta'nın en ünlü Barok mimarı Lorenzo Gafa tarafından tasarlanmıştır. Şehirdeki diğer öne çıkan yapılar arasında ise Inquisitor'sPalace ve DenizMüzesi yer almaktadır.

Cottonera (Three Cities) ile İlgili

Editörün Kaleminden

Cottonera (Three Cities) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10.3oC
  • Şub 10.8oC
  • Mar 12.2oC
  • Nis 14.4oC
  • May 18.4oC
  • Haz 22.9oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26.2oC
  • Eyl 23.4oC
  • Eki 19.1oC
  • Kas 14.9oC
  • Ara 11.6oC

Kısa Kısa