Üç Şehirler ve Marsaxlokk

St. Jean Şövalyeleri adaya geldiklerinde “üç şehir” diye adlandırılan bu bölgeye yerleşmişler. Bu 3 şehir; Vittoriosa (Birgu), Cospicua (Bormla) ve Sengla (Isla) olarak adlandırılıyor. 3 Şehirler Valletta’nın karşı kıyısındaki koylarda bulunuyor. Bu bölgenin tarihi 6-7 bin yıl öncesine kadar uzanıyor.

Sn. Jean Şövalyeleri ilk iş olarak limana uzanan eski kaleyi güçlendirerek Aziz Angelo Kalesi olarak adlandırmışlar. Kale 1565 Osmanlı kuşatmasında çok sıkı bir direniş göstermiş. Günümüzde kalenin bir kısmı tarikata kiralanmış, ziyarete kapalı. Buraya giriş özel izne tabi. Kale üzerinde Malta bayrağı yanında tarikat bayrağı da bulunuyor. Bu bölgedeki 3 şehir Valletta’dan önce Malta adasının başşehri imiş. Buradaki kale ve kiliseler Valetta’dakilerden daha eski.

Vittoriosa şehri Aziz Angelo kalesinin arkasında kurulmuş. Şehir Ortaçağ dönemindeki halinde, sokaklar çok kıvrımlı, aynı labirent gibi. Binalar dönemin tüm özelliklerini taşıyor. Liman bölgesi çok daha bakımlı, yat ve gezi tekneleri ile dolu. Burada Aziz Laurents Kilisesi ve kilisenin önünde 1979’da bu rıhtımdan gemiye binerek adayı terk eden son İngiliz valisini temsil eden bronz heykel figürlerin bulunduğu “özgürlük anıtı” yer alıyor. Kıyının bu bölümündeki kemer altından ilerlerseniz Denizcilik Müzesine geliyorsunuz.

Vittoriosa’da yaşayan halk fiesta ve kutsal günlere çok değer veriyor. Easter Alayı ve Ekim ayında yapılan Birgu festivali bunlardan bazıları.

Diğer şehir Senglea (Isla), Vittoriosa’nın karşı kıyısındaki koyda bulunuyor. Save Have Garden’dan Valetta ve Vittoriosa’nın nefis manzaralarını seyredebilirsiniz. Save Haven Garden burçları üzerinde Malta’nın sembollerinden biri olan antik taş gözetleme kulesi Vedette, bütün ihtişamı ile sizi selamlıyor. Bu gözetleme kulesi üzerindeki kulak ve göz motifleri kuleden her şeyin görülüp işitileceğini anlatıyor.

Diğer 3. şehir Cospicua (Bormla), Senglea ve Vittoriosa arasındaki bölgede kurulmuş. 16. yy.’da bu 3. şehrin en büyüğü imiş, ancak 2. Dünya Savaşı’nda çok büyük hasar görmüş, daha sonra yeniden inşa edilmiş. Büyük üstat Nicola Cottoner zamanında yeni bir saldırı ihtimaline karşılık 1680’de bu 3 şehir devasa bir savunma hattı ile birleştirilmiş.

Üç Şehirleri gezdikten sonra adanın güneyinde bulunan Malta adasının en büyük koyu Marsaxlokk’a geliyoruz. Burası çok şirin bir balıkçı kasabası. Limanda Luzzu adı verilen geleneksel balıkçı tekneleri, ağlarını onaran balıkçıların bulunduğu turistik bir bölge.

Kıyı şeridinde balık restoranları ve cafeler yerlerini almış.

Bu bölgede her gün kurulan yöresel pazar bulunuyor. Bu pazardan Malta’ya özgü masa örtüleri, danteller, şövalye bibloları, kilden yapılmış Malta Venüsleri, luzzu denilen lacivert, sarı, kırmızı, yeşil boyalı her iki yanında osiris gözü bulunan geleneksel balıkçı tekne minyatürleri, Malta haçı, cam objeler, Malta’ya özgü şarap ve kaktüs meyvesinden yapılmış Bajtra likörü ile katkı maddesiz meşhur Gozo ketçapı alabilirsiniz. Şehirde konaklamak için Creek Modern Apartment ve Seagull Penthouse Marsaxlokk otellerini tercih edebilirsiniz.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.