Dombay

Dombay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Moskova’da bulunan Dombay Dağı ve çevresini kapsayan Dombay dünyanın en güzel kayak ve kış turizmi noktalarından birisi olarak kabul edilmektedir. İhtişamlı doğası ile muhtemelen hayatta benzerini hiç yaşamadığınız bir kar tatili deneyimi sunan Dombay göz kamaştırıcı manzarasıyla eşsizdir. Her ne kadar fazla turistik olsa da el değmemiş vahşi doğasını hala korumakta olan bu bölge üç dağ nehrinin birleştiği yerde bir kanyon kanalı içinde kurulmuş olup kaya ve buz zirveleri ile hayret verici güzelliktedir. Buzullar ile süslenmiş yüksek şelalelerinin soğuktan donarak oluşturduğu kristallerin yarattığı ışık oyunları ile Dombay bembeyaz bir doğa içinde göz alıcı görüntüler sunmaktadır.

Dombay yerleşkesinin ilgi çekici tek özelliği de bu değildir üstelik. Zira bölge ve çevresi Sovyet döneminden kalma artık kullanılmasa bile müdahale edilmemiş birbirinden ilginç mimari örnekleriyle de doludur. At sırtında, yürüyerek, cipler ile ya da dağ tırmanışı yaparak zirvesine tırmanma imkânının olduğu bu yer, ziyaretçilerine unutulmaz anılar bırakır. Genellikle bir kayak merkezi olarak bilinen Dombay’in bir diğer önemli yanı ise yaz boyunca potansiyel bir tepe rezidansı da olabilmesinde saklıdır. Bu dönemde ziyaretçi sayısındaki azalmaya rağmen Dombay uyanışa geçen doğa ile beraber ziyaretçilerine hala tepelerinde karların olduğu dağın eteklerinde tertemiz bir iklim ve görüntü sunmaktadır.

Dombay’de Kayak Deneyimi

Dombay Amanauz, Alibek ve Dombay - Ulgen nehirlerinin birleştiği yerde yaklaşık 1.620 ila 1.650 metre yükseklikte bulunan Kafkasya’nın popüler dağ tatil beldelerinden birisi olarak nam salmıştır. Her tarafında dağlarla çevrili bir kayak merkezi için harika bir iklime sahiptir. Aynı zamanda Büyük Kafkasya’nın Ana Sırtı’nın kuzey yamacının eteğinde bir dağ vadisinde yer aldığı için rekreasyonel amaçlı eşsiz bir yer olma özelliğine de sahiptir. Dombay, uzun yıllardan beri Kafkas dağ bölgesinde turizm ve dağcılık için bir merkez olmuştur. Bölgede bulunan Ana Kafkas dağ sıralarının tepelerinden Herzog 3.863 metre, Belalakaya 3.861 metre, Sofrudzhu 3.781 metre, Dzhuguturlyuchat 3.896 metre, Ine 3.455 metre ve Dombay - Ulgen zirvesi 4046 metre yüksekliğinde olup bilhassa kayakseverler için tercih sebebidir.

Dombay aynı zamanda Rusya’nın birçok dağ kayak merkezi arasında en popüler olan şehridir. Bunda bölgenin ilk mevkide duruyor olmasının da önemi vardır elbette. Muhteşem havası, kara rağmen güneşli gün sayısının fazla olması ve saf havanın şifa verici özellikleri nedeniyle dünyaca ünlü kayak merkezlerinin hepsinden üstün kabul edilmektedir. Ayrıca bölgede bulunan Dombay Çayırı Teberdinskogo Devlet Rezervi’nin bir parçasıdır ve eşine az rastlanır güzellikte bir el değmemişliğe sahiptir.

Dombay’e dünyanın dört bir yanından pek çok insan kayak sporunu öğrenmek için gelmektedir. Kayak eğitmenleriyle de dünyada ön sıralarda yer alan bu merkezde sadece yeni başlayanlar için değil her seviyeye açık eğitimler veren deneyimli eğitmenler kayak temelleri hakkında dersler vermektedir. Bölgedeki gişelerde her daim kayak ekipmanlarının bulunabildiği Dombay’i ziyaret eden turistler için gelişmiş pek çok imkân mevcuttur. Bunlara helikopter turları da dâhildir. Dombay manzarasına tepeden bakma imkânı sunan bu turlar ile Elbrus Dağı’nın üzerinden uçarken dağların takdire şayan panoramasını helikopterden de izleyebilirsiniz.

Dombay’nin İklimi Hakkında 

Yıl boyunca Dombay çevresinde yumuşak bir iklim hâkimdir. 1.500 - 1.700 metrelik bir rakımda konumlanan dağlık bölgedeki ortalama sıcaklık, ocak ayı boyunca yaklaşık -5 ila 8 derece arasında seyrederken hava sıcaklığı -12 ila -14 dereceye kadar düşmektedir. Bölge, ortalama 2.000 – 2.300 milimetreye ulaşan ve kış mevsiminde yoğun kar yağışı gören bir iklime sahiptir. Kar yağışı, kışın sonunda yaklaşık 1,5 ile 2 metre arasında bir derinliğe ulaşmaktadır. Dombay kasabası, kasım ayının ortası ile beraber tamamen karla kaplanmaktadır.

Kasım sonu ile başlayıp mart sonuna kadar uzanan dönem Dombay’in turistik açıdan en hareketli olduğu dönemdir. Bunun yanı sıra bölgenin alt kısımlarındaki bölgeler de nisan ayının başında bile kar yağışının keyfini çıkarmaktadır. Rakımların 2.000’den 2.500 metreye kadar olan kısımlarında ise yoğun kış döneminde kar fırtınalarına rastlanmaktadır. Öyle ki bu bölgelerde kar fırtınalarının mayıs ayına dek devam ettiği gözlemlenmektedir. Fakat hayli turistik olan bu bölgede olası her durumun göz önüne alınarak hazırlandığı bir kompleks yapısı hakimdir. Oldukça gelişmiş otel ve rezidansların her biri kayakçıların konforu göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Güneş ışığının hayli güçlü olduğu Dombay hava soğuk olsa bile yüzünüze vuran ışığı ile içinizi ısıtacak türdendir. Mayıs bitimiyle daha tenha bir yere dönüşen Dombay’i bu tarihten sonra ziyaret ederseniz bölgenin bambaşka bir yüzüyle karşılaşırsınız. Buzların erimesiyle gürleşen nehirler, yeşeren doğa ve ısınan hava ciğerlerinizi açacak bir baş döndürücülüğe sahiptir.

Dombay ile İlgili

Editörün Kaleminden

Dombay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5.1oC
  • Şub -4.8oC
  • Mar -1.9oC
  • Nis 2.9oC
  • May 7.1oC
  • Haz 10.3oC
  • Tem 13.2oC
  • Agu 12.9oC
  • Eyl 9.4oC
  • Eki 5.3oC
  • Kas 0.6oC
  • Ara -2.8oC

Kısa Kısa