Google+

Arama formu

Lambesc Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lambesc, Fransa’nın güneyinde Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesindeki Bouches du Rhone bölümünde bir komündür. Alp Dağları’nın yakınında yer alan Lambesc Cotes Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur. Zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan kasaba yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Çiçeklerle bezeli evleri, tarihi kiliseleri, butikleri, restoranları, şarap evleriyle en güzel Luberon kasabalarından biri olan Lambesc’in 500 metre kuzeyinde Neolitik Çağ’a ait küçük bir yerleşim yeri tespit edilmiştir. Neolitik dönemden Tunç Çağı’na kadar izlerin tespit edildiği bölge kasaba tarihinin yüzyıllar öncesine dayandığını kanıtlamıştır. En güçlü dönemini 14. ve 15. Louis döneminde yaşayan Lambesc Provence tarihinde önemli bir rol oynamıştır. 1646-1786 yılları arasında Provence bölgesinin üst düzey yönetim toplulukları burada oturmuş ve buraya “Versailles Aachen” adını vermişlerdir. 1688 yılında prenslik olan ve 1789 yılına kadar Lorraine de Brionne ailesinin yönetiminde olan Lambesc 1720 yılında baş gösteren salgın hastalık yüzünden nüfusunun büyük bir kısmı göç etmiştir. 65.34 kilometrekarelik bir alana sahip olan Lambesc günümüzde yaklaşık on bin kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Kasabanın en önemli geçim kaynakları arasında şarapçılık, zeytin ve buğday yetiştiriciliği ile birlikte turizm de önemli bir paya sahiptir.

Lambesc Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Lambesc Nerede?

Salon de Provence ve Aix-en-Provence arasında yer alan Lambesc Fransa’nın Provence bölgesindeki tarihi kasabalardan biridir. Cotes Dağları’nın eteklerinde yer alan Lambesc Güney Fransa’nın görülmeye değer Luberon kasabalarındandır.


Lambesc’e Nasıl Gidilir?

Aix en Provence’a 20 kilometre, Salon de Provence’a 15 kilometre mesafedeki Lambesc’e en yakın havalimanı Marsilya’dadır. Marsilya Provence Uluslararası Havalimanı’na yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Lambesc’e araç kiralayarak 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Lambesc-Avignon arası 60 kilometre, Lambesc-Nice arası 195 kilometredir. Lambesc’e Paris’ten gelmeyi düşünen ziyaretçiler hızlı trene binerek Aix-en-Porovence’taki tren istasyonunda inebilir, sonrasında shuttle veya taksi ile kasabaya ulaşım sağlayabilirler.


Lambesc’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklim özelliklerinin etkisine sahip olan Lambesc’i ziyaret etmek için en ideal dönem bahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarında hava serin ve yağışlı olsa da turist kalabalığından uzak bir şekilde kasabayı ve çevresini keşfetmek için tercih edilebilir. Yaz aylarında pek çok etkinliğin düzenlendiği Lambesc oldukça canlı ve kalabalıktır.


Lambesc Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ile ziyaretçilerini büyüleyen Lambesc Güney Fransa’nın en turistik kasabalarından biridir. 12. yüzyıldan günümüze gelen St. Michael Şapeli ve 18. yüzyıla ait Notre Dame de l’Assomption Kilisesi kasabanın önde gelen dini yapılarındandır. Kasabanın tarihi ile ilgili detaylı bilgiler öğrenebileceğiniz Lambesc Müzesi 1937 yılında ziyarete açılmıştır. Etnografya müzesi sadece Cumartesi günleri saat 10.00-12.00 ve 15.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Kasabanın birçok yerinde 1600’lü yıllardan kalma pek çok konak vardır. Hotel de Cadenet Charleval, Laura of Pagy Valbonne, Saint Chamas ve Faudran of Laval bunlardan birkaçıdır. Tıpkı Aix en Provence gibi Lambesc de onlarca çeşmeye sahiptir. İçlerinden en ünlüsü 14. yüzyılda inşa edilmiş olan Around the Jacquemard çeşmesidir. Şarapları ile de meşhur olan kasabada gezinize kısa bir mola vererek birbirinden lezzetli şarapları tadabilirsiniz. Kasabada şarap tadımı yapabileceğiniz birçok şarapevi yer alıyor. Aix en Provence’a yirmi, Gordes ve Roussillon’a kırk beş dakikalık araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Lambesc çevresi gezilecek yerler açısından bir hayli zengindir. Daha küçük yerleşim yerlerini keşfetmeyi sevenler için Saint Cannat’ın 5, Rognes’in ise 8 kilometre mesafede bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Sainte Victoire, Avignon, Marsilya gibi şehirlere de yakın olan Lambesc Güney Fransa’nın keyif vadeden gezi rotalarından biridir. Kasabada her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmakla birlikte dilerseniz doğanın içerisindeki kamp alanlarını tercih edebilir, stres ve şehir gürültüsünden uzakta birkaç gün geçirebilirsiniz.

Lambesc Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Lambesc şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Studio La Grignotière, Gites Croignes-Ponant, Oustau de Bigatié. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz L'Oustau de Bigatié, Ferienwohnung Lambesc 100S, Mas les vieux chênes gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ferienwohnung Lambesc 100S, L'OLIVERAIE EN PROVENCE, Chambre d'hôtes La Pinede tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lambesc aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


Lambesc Turları