Nice Otelleri

Marsilya ve Cenova arasında konumlanmış bu küçük şehir, Güney Fransa’da yer almaktadır. 2007 nüfus sayımına göre bölgenin toplam nüfusu 346 bin civarındadır.  Fransa’nın beşinci büyük şehri olarak tanına Nice, Akdeniz kıyısında yer alan bir liman kentidir. İtalya sınırına yaklaşık 20 mil uzaklıkta yer alan kent, küçük tepelerle korunaklı hoş bir tabi güzelliktedir. Kısacası tatil kenti olarak da söz edebileceğimiz Nice, tarihte pek çok uygarlık tarafından yönetilmiştir.

Nice’de mutlaka görülmesi gereken yerler;

Bir dağ evi şelalesi olarak 1883’te açılan CASCADE DE GAIRAUT, bölgeye giden seyahat severlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan biri.  Yapay kayalarla çevrelendirilen bu şelale, Vesubie Kanalı içinde, tepesinde yer alan tamamıyla ahşaptan yapılmış bir dağ eviyle birlikte ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Yapımı 1690 yılında başlamış ve 1685 yılında tamamlanmış Cathedrale Sainte-Reparate( Aziz Reparata Katedrali), Rosetti Meydanı’nda konumlanmış oldukça gösterişli bir kilisedir. 1949 yılında yeni katedral bölmeleriyle genişletilen yapı, 1906 yılından bu yana ulusal bir anıt olarak adlandırılmaktadır. Aslında tam olarak katedralin temellerinin atılması 1049 yılına kadar uzanmaktadır. Önceleri bir şapelle başlayan inşaat hikâyesi, zamanla uzantılarla genişlemiş en nihayetinde 1690 yılında mevcut arazi üzerine yeni bir bina inşasıyla bugünkü şekline kavuşmuştur. Barok mimari detaylarının en ince ayrıntısında dâhil görüldüğü bu tarihi eser, 1949 yılında küçük bir bazilika olarak ilan edilmiştir. Herhangi bir ücrete tabi olmadan kiliseyi ziyaret edebilir, barok tarzının harika yansımalarına şahit olabilirsiniz.

 

Nice otelleri

Genellikle Tanrı’ya olan yakınlıkları nedeniyle manastırlar tepelik bölgelerde konumlanırlar. İşte bölgede bulunan Monastere de Cimiez tam da bu manastırlardan biri. Yapı, olağanüstü bir bahçeyle çevrelenmiştir. İtalyan tarzı bahçeleri andıran çevresindeki bu dev bahçe, çok sayıda farklı bitki tohumları ve çiçek çeşitlerinden oluşmaktadır. 11. yüzyılda Benedictine rahipleri tarafından yapılan manastır, bölgedeki en dikkat çekici yapılar arasındadır.

Önceleri askeri amaçlar için kullanılan, daha sonra bölgenin en önemli turistik birimlerinden biri halini alan Castle of Nice (Nice Kalesi), Nice Körfezi’ne bakan bir konumda bulunmaktadır. 1543 ve 1691 yılında kuşatmalara sahne olmuş bu kale 1705 yılında Fransız birliklerinin yönetimi altına girmiştir. 1706 yılında maalesef ki tahrip edilen kale, günümüzde Castle Hill Park olarak hizmet vermektedir. Gün batımı ve gün doğumu sahnelerine tanıklık yapan bu kaleye günümüzde “ Güneşin Beşiği” denmektedir. 93 metrelik bir kalker kaya üzerinde yer alan kale, bölgede bulunan simgesel anıtların başında gelmektedir.

Nice’nin en ünlü meydanı olan Massena Meydanı ise günün her saati kalabalık ve dinamik bir yapıdadır. Bölgede yer alan çoğu konaklama tesisi bu meydan yakınlarında konumlanmıştır. Koyu pembe binaları ve karo zemin deseniyle oldukça farklı bir tasarımda ziyaretçilerini bölgeye çeken bu meydan, şairlere ilham olacak bir güzelliktedir. Meydanın çeşitli noktalarında yer alan ve gece aydınlatılan yedi farklı kıtayı temsil eden yedi adam heykeli yer almaktadır. Zıt ve canlı renkleri, sokak sanatçıları ve mimarisiyle meydan, ilham verici bir güzelliktedir.

Bölgede yer alan mutlaka görülmesi gereken diğer önemli yapılar: Notre-Dame Kilisesi ve Palais de Justice ve Vieux Nice olarak adlandırılan eski Nice kasabasıdır.

Tarihi ve bulunduğu muhteşem konumuyla adeta güneşten ilham alan bu kentte yaklaşık 400’e yakın konaklama birimi hizmet vermektedir. Bu tesislerin çoğu Massena Meydanı ve Garibaldi Meydanı çevresinde bulunmaktadır. Tesislerin fiyat aralıkları sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 76 ila 9.466 Türk Lirası arasındadır. Bölge genelinde yer alan daireler ve villalar, standart otellere göre daha yüksek miktarlarda hizmet vermektedir.

Şehrin hem bir liman kenti olması hem de muhteşem Akdeniz havzasının kucağında konumlanmasıyla, bölge genelinde kendini duyuracak oldukça farklı yapıda konaklama tesislerine rastlayabilirsiniz. Bölge civarında bu küçük yerleşim birimine göre 400 küsur sayıda,  oldukça fazla tesis hizmet vermektedir.

Eski Nice kasabasında yer alan ve şehir merkezine ortalama 400 metrelik bir uzaklıkta bulunan Palais Saleya Boutique Hôtel, rezervasyon siteleri üzerinden oldukça fazla olumlu geri dönüş almış lüks tesislerden biridir. Tesisin yatak odası, Nice’ye hâkim olan Akdeniz iklimiyle oldukça uyumlu, canlı tonlarda döşenmiştir. Son derece lüks banyosu ve mobilyalarıyla bölgede adını duyurmuş tesislerin başında gelen bu otelin, bazı odaları tıpkı bir daire formunda döşenmiştir. Havai renklerin tercih edildiği iç mekân tasarımı, asimetrik mobilya tasarımları ve renkli detaylarıyla tesis, Plage PonchettesPlajı’na 200 metrelik bir mesafede yer almaktadır. Ayrıca Palais de Justice Nice (Nice Adalet Sarayı’nın) tam yanında yer alan tesis, Cours Saleya Çiçek Pazarı ve Sainte-Réparate Katedrali’ne 100, Massena Meydanı’na 300, Nice Kalesi ve MAMAC olarak da bilinen Musée d'art Moderne (Modern Sanat Müzesi)’e 600 metrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, günlük 25 Euro’ya tabi özel otopark yeri, özel banyo malzemelerinden oluşan banyosu, mutfağı ve kontinental açık büfesiyle tesisin gecelik fiyatı 1420 TL’den başlamaktadır.

En iyi Nice Otelleri

Loş ışıklandırmaları ve lüks ayrıcalıklarıyla farklı bir ambiyansta konaklama fırsatı arayanların imdadına yetişen Maison d'hôtes Villa Sensorielle, oda ve kahvaltı sistemi sunan tesislerden biri. Şehir merkezine 4 kilometrelik pek yakın olmayan bir uzaklıkta konumlanmış tesis, bambu ağaçlarının gövde detayları ve Budist heykelleriyle oldukça sıra dışı bir konseptte hizmet sağlamaktadır. Yılın yorgunluğunu atmak ve nezih bir ortamda konaklama sağlamak isteyenler için oldukça iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkan bu tesis, Villa Arson Ulusal Güzel Sanatlar Okulu’na ortalama 2, Nice Bölgesi Ulusal Gözlemevi ve Sainte Jeanne d'Arc Kilisesi’ne ise 3 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Tesis üzerinden ünlü Massena Meydanı ise 5 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Spa, sauna ve jakuzi hizmetleri, sigara içilmeyen odaları, jakuzi küvetli özel banyosu, şehir manzaralı odaları, ücretsiz internet erişimi, radyo ve cd çalarlı oda sistemleri, terası, ücretsiz özel otoparkı ve özel giriş sistemiyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 1578 Türk Lirasından başlamaktadır.

Eski Nice kasabasına yürüyerek 20 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Hotel 66 Nice, bölgedeki minimal tarzda döşenmiş, kaliteli otellerden biridir. 1910 yılında inşa edilmiş bu otelin iç mekan tasarımında beyaz tonlarına ağırlık verilmiştir. Beyaz güneşlikler, nevresimler ve boydan boya döşenmiş beyaz banyo mermerleriyle otelin son derece yalın bir tarzda hizmet sunduğunu söyleyebiliriz. Şatafattan uzak daha sade bir tesis arayış içine girenler için oldukça doğru bir tercih olan bu otel, Nice Notre-Dame Bazilikası ve ana alışveriş caddesi Avenue Jean Medecin'e de yaklaşık 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer almaktadır. Eğer yüzmek ve güneşlemek istiyorsanız, tesise en yakın plaj olan Plage du RuhlPlajı’na yürüyerek 15 dakika ulaşım sağlayabilirsiniz. Duşa kabin sistemlerinin bulunduğu özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, kontinental açık büfesi, ücretsiz temin edebileceğiniz şişe su ikramları, engelli bireylere yönelik ulaşım imkânı, ücrete tabi evcil hayvan alımına izin veren hizmet politikası, günlük kat hizmeti, soyunma odası ve ekstra uzun yatakları, sigara içilmeyen hipoalerjenik odalarıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 372 ila 726 Türk Lirası arasındadır. Tesiste bir park yeri ise yoktur.

Bölgede yer alan diğer kaliteli oteller: Hotel 64 Nice, Arome Hotel, Résidence Lamartine - Nice, Hotel Villa Rose, Hotel Le Saint Paul, Hôtel Le Petit Palais, Best Western Plus Hôtel Brice Garden Nice.

Kısıtlı bir bütçeye sahipseniz ve bölge genelinde uygun fiyatlı bir konaklama arıyorsanız, kent civarında bütçenize uygun pek çok uygun fiyatlı tesis bulabilirsiniz. Bu tesislerin genel fiyat aralıkları 76 ila 316 Türk Lirası arasında değişmekte olup, genellikle başı hosteller ve butik oteller çekmektedir.

Şehir merkezine ortalama 850 metrelik uzaklıkta yer alan özellikle yalnız gezginler başlıca tercihlerinden biri olan Nice Art Hotel, Nice-Ville Tren İstasyonu'na 3 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Öncelikle tesis oldukça küçük ve ferah yapıda hizmet sunuyor. Karma yataklı ve çift kişilik oda düzeniyle tesiste her bütçeye özel konaklama alternatifleri mevcut. Nice Notre-Dame Bazilikası’na 3, Avenue Jean Medecin’e 5 dakikalık uzaklıkta yer alan tesisin bulunduğu konum itibariyle son derece merkezi bir tesis olduğunu söyleyebiliriz. Tesisin odaları için modern ve lüks ibaresini kullanmasak da tipik otel dizaynında olduğunu söyleyebiliriz. Kent genelindeki en ucuz tesislerin başında gelen otelin gecelik konaklama ücreti; dört yataklık yatakhane için 80, çift kişilik odalar için 215 Türk Lirası’ndan başlamaktadır. Tesiste ücretsiz internet erişimi, duş ve nevresim takımları, kilitli dolaplar ve sigara içilmeyen odalar yer almaktadır.

En Uygun Nice Otelleri

Şehir merkezine ortalama 1 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Hôtel De La Buffa, 13 odası ile bir aile şirketi tarafından işletilen hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bir tesistir. Son derece tarihi detaylarla süslü bir yapıda hizmet veren tesis, şehir merkezine 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Fransız balkonlarıyla şehrin tüm güzelliklerini gözlemleme fırsatını sunan bu otel; Rus Ortodoks Katedrali, 1. Albert Bahçeleri ve Massena Meydanı’na yürüme mesafesinde yer alıyor. Tesisin bir diğer avantajı ise Plage Neptune, Forum Beach, Plage Blue Beach, Plage Voilier gibi sahil noktalarına oldukça yakın konumda olmasıdır. Küvet veya duşa kabin sistemiyle donatılmış özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, yol üzeri park yeri, ücrete tabi evcil hayvan konaklaması, soyunma odası, sigara içilmeyen odaları ve günlük hizmetiyle tesisin gecelik fiyatı 170 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölge genelinde uygun fiyatlarıyla hizmet sunan ve şehir merkezine 800 metrelik uzaklıkta bulunan Hotel Plaisance, Nice Merkez İstasyon’u yakınlarında bulunan 2 yıldızlı bir oteldir. Toplam 31 odadan oluşan otel 3 katlıdır. 1920 yılından kalma tarihi bir binada hizmet gösteren tesisin, Avenue Jean MédecinCaddesi’ne ve burada bulunan Roma Katolik Bazilikası’na(Notre-Dame Bazilikası) yaklaşık 5 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır. Koyu renkli döşenmiş ahşap parkeleri, yine koyu renklerin tercih edildiği yatak başlıkları ve perde detaylarıyla otel, fiyat hizmet politikası doğrultusunda oldukça iyi hizmet sağlamaktadır. Otelin çevresinde Monoprix adında bir süpermarket ve Libération pazarı yer almaktadır. Modern banyosu, ücretsiz wifi erişimi, bar bölümünün yer aldığı lobisi, ücretsiz evcil hayvan konaklaması, manzaralı ve düz ekran televizyonlu odaları, odaya kahvaltı servisi, günlük kat hizmeti, klimalı ve ısıtmalı odaları ve kontinental kahvaltı menüsüyle otelin gecelik konaklama ücreti 209 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer cüzi miktarlardaki tesisler: Aparthotel Adagio Access Nice Acropolis, Hotel de Berne, Interlaken, Evelia Hotels, Hotel Azurea, Bristol Nice, Hotel d'Ostende, Hôtel Magnan, H33 Hôtel, Trocadero.

Lüks olgusu göreceli olarak değişse de bu kıstas otellerde genellikle kalıplaşmış bir formdadır. Lüks ve şatafat insanoğlunun tarihsel yolculuğunda kimi zaman cezbedici özellikleriyle kimi zaman içgüdüsel olarak bireyi seçim yapma kıstasında ikileme düşürmektedir. Bölge genelinde ortalama 5 adet 5 yıldızlı otel yer almakta ve bunların çoğunu otel zincirleri oluşturmaktadır. Farklı bir bölgedeki şubesindeki hizmetinden memnun kalan misafirler bölgeye geldiklerinde genellikle bu otel zincirlerine yönelmektedir. Lüks otellerin fiyat aralıkları ise 211 ila 8204 TL arasında farklılık göstermektedir. Bölge genelinde hizmet gösteren lüks tesislerin en önemli özelliği hem plaj konumuna hem de şehir merkezine yakın aralıkta bulunmasıdır.

Şehir merkezine 1 kilometrelik bir mesafede konumlanmış Hotel Negresco, 1913 yılında günümüze kadar uzanan tarihi bir saray formundadır. Tesis günümüze değin Salvador Dali, Monako Prensesi, Beatles, Louis Armstrong, Elton John gibi ünlüleri ağırlamıştır. Gönüllü çevre politikasına bağlı ilk Fransız oteli olan yapıda XIII. Louis tarzı modern sanat yapılarına rastlanmaktadır. Son derece şık ve antika tasarımla süslenmiş yatak odaları klasik bir saray odası mimarisindedir. Antika mobilyaları ve pastel tonlarıyla renklendirilen tesiste, Le Chantecler adında ödüllü bir de restoran bulunmaktadır. Tesis üzerinden Verdure Tiyatrosu, 1. Albert Bahçeleri ve Massena Meydanı’na yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu muhteşem otel " Plage Neptune" plajı manzaralıdır. Ayrı tarzlarda dekore edilmiş odaları, ultra lüks banyosu, ücretsiz internet erişimi, güneşlenme terası, ekstra ücrete tabii özel plaj alanı, günlük 28 Euro ücretli otoparkı, iki adet oldukça lüks ve ödüllü restoranı, ücrete tabi evcil hayvan konaklamasına tanınan hakkı, engelli bireylere yönelik tuvalet ve lavabo ayrıcalıkları, odaya kahvaltı servisi ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik fiyatı 1161 Türk Lirasından başlamaktadır.

Nice En Lüks Oteller

Şehir merkezine ortalama 650 metrelik bir mesafede yer alan Hyatt Regency otel zincirlerinin öne çıkan tesislerinden biri olan Hyatt Regency Nice Palais de la Méditerranée, art deco tarzı hizmet sunan oldukça lüks bir oteldir. 5 yıldızlı bu ikonik yapı tam 187 odasıyla hizmet vermektedir. Bu odalar şehir manzaralı, deniz manzaralı ve havuza bakan odalardan oluşmaktadır. Fransız zarafetini her bir detaya yansıtmayı başarmış tesis, toplam 6 katlı bir binada hizmet sunmaktadır. Tesiste yer alan açık büfe kahvaltı günlük 28 Euro’dur.Tesisin banyoları ise oldukça büyük ve moderndir. Odalarda genellikle bej tonlarının tercih edilmiştir. Kültür merkezi Nice Forum ve 1. Albert Bahçeleri’ne yakın konumda bulunan otel, Messena Meydanı’na da 12 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Plage Lido Plajı’na bakan odaları ve muhteşem manzarasıyla, otelin terasında yer alan restoranında gün batımını izleyebilirsiniz.

Modern banyosu, ücretsiz wifi erişimi, kumarhanesi ve ücretsiz bisiklet kullanımı, engelli bireylere yönelik alçak banyo lavabosu, güneşlenme terası ve plaj alanı, günlük 30 Euro karşılığında yararlanabileceğiniz özel otoparkı, fitness ve solaryum merkezi, Türk Hamamı ve buhar banyosu, sauna ve yüzme havuzu, odaya kahvaltı servisi ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 1130 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer lüks tesisler: Boscolo Exedra Nice & Spa, Autograph Collection , B&B Le France Nice Centre, Jardin yellow, Résidence Le Palatin, ABA Luxury B&B - Place Masséna, Seafront Modern Villa on Cap de Nice.

Roma döneminden kalan tarihi mirasları, Fransız ve İtalya hükümeti arasındaki hâkimiyet mücadelesine tanıklık yapmış Nice, hem estetik olarak hem de tarihsel yolculukta nadide bir liman kentidir. Hostel, lüks otel zincirleri, villalar ve apart otelleriyle pek çok konaklama alternatifini sunan şehir, hemen hemen her keseye hitap edecek bir tesiste sahiptir. Kentin tarihi yapıları, küçük bir şehir olmasına karşın oldukça fazladır. Kentte dolaşmaya başladığınızda birçok katedral ve manastırla karşılaşabilirsiniz. Neredeyse adım başına düşen bu kiliseler özellikle kentin merkezi bölgelerinde toplanmıştır.  Kentin ünlü yapıları Massena ve Garibaldi meydanlarında toplanmıştır ki bu meydanlar aslında Nice’yi Nice yapan ünlü yerlerdir. Birçok yapı bu meydanların çevrelerinde konumlanmıştır.

Alışveriş Merkezleri

Bölge genelinde daha çok kafe/bar tipi işletmeler ve sokak satıcılarının kurduğu tezgâhlar yer almaktadır. Saat 13:00’e kadar devam eden, kentin öne çıkan işlek pazarlarından, antika (bit) pazarı olarak da adlandırılan çiçek pazarı bölgenin en ünlü pazarıdır. Cours Saleya bölgesindeki bu pazarda meyve ve sebzelerin yanı sıra hediyelik eşya, yerel yiyecekler ve antika eşyalarıyla görülmeye değer bir pazar. Bölgede yer alan bir diğer alışveriş seçeneği ise Cap 3000 adlı alışveriş merkezidir. Tam 170 dükkânı bünyesinde bulunduran bu kapalı alışveriş merkezi, yiyecekten spora, parfümeriden eczaneye pek çok dükkânıyla hizmet sunmaktadır. Ancak bu AVM, Nice Havalimanı’na yakın olduğundan dolayı bir merkezi yerleşkelere pek tabi biraz uzak kalmaktadır. Avenue Jean MédecinAlışveriş Caddesi Nice’nin en gözde caddelerinden biri. Genellikle pek çok alışveriş merkezi bu noktalar da bulunmaktadır.

Nice Merkez Otelleri

Otopark Seçeneği

Bölge genelinde yer alan 400’e yakın tesisten 195 tanesinin otopark seçeneği bulunuyor. Bu seçenek genellikle lüks otellerde ücretsizken daha küçük, butik tarzı otellerde günlük 10 ila 30 Euro arasında değişen bir ücrete tabiidir. Ayriyeten bazı tesislerde özel park alanı yerine yol üzeri park seçeneği vardır. Eğer aracınızı bir otopark içine park etmek istiyorsanız, bu detaya dikkat etmelisiniz.

Havalimanı servisi

Bölge genelinde hizmet sağlayan tesislerin dörtte birinde havalimanı servisi seçeneğini sunmaktadır. Ancak bu servislerin çoğu ücrete dâhil değildir. Massena Meydanı üzerinden Nice Havalimanı’na araçla ortalama 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Yani merkezi otellerle Nice Havaalanı arasında ortalama 9 kilometrelik bir uzaklık bulunmaktadır.

Şehir içi Ulaşım

Tramvay, taksi, tren ve otobüs seçeneklerinin bulunduğu Nice, toplu taşıma yönünden de pek çok seçeneği bir arada sunuyor. Şehir için belirli saat aralıklarında hizmet veren otobüslerin biletleri 1,5 Euro. Ancak 10’luk paket alırsanız kampanya gereği bir bilet 1 Euro’ya kadar inmektedir. Ayrıca bölgede gece 1’e kadar hizmet sağlayan gece otobüsleri de bulunmaktadır. Tramvaylar ise her 3-5 dakikada bir gelmekte ve toplam 53 istasyondan geçmektedir. Şehrin bir ucundan diğerine gitmenize fırsat tanıyan tramvayın bilet fiyatı da otobüsle aynı olup 1,5 Euro’dur. Dilerseniz 15 Euro karşılığında şehri trenle nostaljik bir havada gezebilirsiniz.

Araç ve Bisiklet Kiralama

Kenti gezmek için araç ve bisiklet kiralama oldukça uygun seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Ancak İtalya sınırına geçmek isteyenlere araç kiralamayı tavsiye etmiyoruz çünkü geçiş ücreti epey bir tuzlu. Araç kiralamak için; Avis, Budget, Europcar, Hertz, Entreprise, FireFly, Goldcar şirketlerine göz gezdirebilirsiniz. Havalimanından direkt olarak araç kiralama seçeneğine de erişebileceğiniz bu araçların fiyatları ise 37 Euro’dan başlamaktadır. Eğer seçimizi araçtan değil de bisikletten yana yapmak istiyorsanız günlük ortalama 15 Euro’ya standart model bir bisiklet kiralayabilirsiniz.

Merkezi bölgede hizmet sunan otellerin tarihsel anıtlara yakınlığı

Tesislerin konumları tarihsel yapılara göre farklı uzaklık gösterse de merkezi bir noktada yer alan tesisler aşağı yukarı: Massena Meydanı'na 200 metre, 1. Albert Bahçeleri'ne 300 metre, Nice Forum ve Avenue Jean Medecin Alışveriş Caddesi’ne 400 metre, Nice-Ville Tren İstasyonu'na 800 - 900 metre, Castle Hill of Nice'a 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

80’li yıllardan günümüze ulaşan bu tasarım harikası oteller 10 ila 100 arasındaki oda kapasitesi ve yerel işletme politikasıyla “Butik Otel” adını almıştır. Kelime anlamını özgün dizayn ve küçük işletme olan butik ’ten almış bu oteller, dünya genelinde hızla popülerliğini arttırmış ve pek çok seyahat severin zamanla gözdesi haline gelmiştir. Butik oteller 4 ya da 5 yıldızlı olarak hizmet sunabilmektedir.

Şehir merkezine 100 metrelik oldukça yakın bir konumda bulunan Boutique Hôtel Neptune Nice, bölgenin önde gelen tasarım otellerinden biridir. Bir apartmanın 3. katında yer alan bu otele asansör ve merdiven yardımıyla ulaşım sağlanmaktadır. Massena Meydanı’na 2 dakikalık uzaklıkta yer alan oldukça merkezi konumda bulunan bu otele, Plage Beau Rivage ve Plage du Centenaire plajları ortalama 350 metre uzaklıkta yer alıyor. Yani tesis hem kumsalın hem de tarihi yapıların tadını doyasıya çıkarabileceğiniz muhteşem bir konuma sahip. Tesisin odaları son derece modern ve açık renkli tonlarda döşenmiştir. Küçük bir banyo ve Fransız balkonlarıyla tesis, şehrin en işlek noktasında misafirlerini karşılıyor. Özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, şehir manzaralı odaları, düz ekran televizyon sistemi ve çalışma masası, ısıtmalı ve klimalı aile odaları, tesis genelindeki sigara yasağı ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı 375 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Nice Butik Oteller

Akdeniz ikliminin sıcacık havasını hissetmek isteyenler için özel olarak tasarlanmış Hotel Le Grimaldi by Happyculture, karnaval renkli, içinizi ısıtacak odalarıyla oldukça şirin bir tesis. Tesiste kahvaltı servisi günlük 15 Euro’ya saat 07: 00-10: 30 arasında yapılmaktadır. Bu harika otel tam 47 oda ve 6 kattan oluşmaktadır. Tesis evcil hayvan konaklamasına ücret karşılığı izin vermektedir. Massena Meydanı’na oldukça yakın olan bu tatlı yapı, Avenue Jean Medecin Caddesi ve 1. Albert Bahçeleri'ne 5 dakikalık, Cours Saleya Çiçek Pazarı'na 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır.  Tesis odaları ve yemek alanı tıpkı 80’li yılları anımsatan çiçekli duvar kâğıtlarıyla donatılmış, yatak başlıkları ve sandalyeler vintage tarzında döşenmiştir. Oldukça canlı renklerin kullanıldığı odaları ve antika mobilyalarıyla tesiste kısa bir tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz. Modern banyosu, ücretsiz wifi erişimi, günlük 23 Euro ücretle hizmet sunan otoparkı, tesis bünyesinde yer alan kafesi ve barı, odaya kahvaltı servisi, şehir manzarası,  çalışma masası, antika telefonu, 24 saat açık resepsiyonu, araba kiralama yeri, ilave ücrete tabi ütü ve çamaşırhanesi, engelli bireylere yönelik tuvalet ve banyo kolaylıkları, günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama ücreti 441 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Garibaldi Meydanı’nın tam kalbinde yer alan, ördek yeşili duvarları, muhteşem Fransız merdiveni ve karo mermer zeminiyle Hôtel Le G (ex Le Genève), tipik otel düzeninden sıkılmış, daha farklı bir havada konaklamak isteyenler için mükemmel bir tercih. Palais des Congrès, Nice Eski Kenti ve Akropolis Sergi Merkezi'ne sadece 500 metre uzaklıkta yer alan bu tasarım otelde, tüm hafta boyunca kahvaltı servisi yapılmasına karşı haftanın 6 günü öğle ve akşam yemekleri servis edilir. MAMAC olarak da bilinen Musée d'art Müzesi’ne ve Nice Tiyatrosu'na yürüme mesafesinde yer alan tesis, Nice Kalesi’ne de 600 metrelik uzaklıkta bulunuyor. Güneşlenme terası, modern banyosu, restoran ve barı, canlı müzik gösterileri, güvenli park yeri, ücretsiz internet erişimi ve sigara içilmeyen klimalı odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 535 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer butik oteller: Palais Saleya Boutique hôtel, Arome Hotel, Hotel Suisse, Hotel La Villa Nice Promenade, La Malmaison, Ascend Hotel Collection.

Pek çok yeni evli çift için en önemli ayrıntılardan biri balayı tatillerini nerede geçireceğidir. Özellikle Nice muhteşem tarihi dokusu ve sıcacık kumsalıyla birçok yeni evli çiftin gözdesidir. Çiftler için romantik imkânların sağlandığı bu tesislerde balayı tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Pek çok tesis son zamanlarda balayı odası ya da düğün süiti gibi detaylara da yer vermektedir. İster plajda dinlendirici bir tatil yapın, isterseniz şehir manzaralı otellerde romantik dakikalar geçirin. Fırsat seçenekleri yönünden son derece esnek olan şehirde, genellikle romantik oteller kendilerine sahil boylarında yer bulmuştur.

Eski Nice kent bölgesinin sahil şeridinde yer alan Hotel Suisse, merkeze ortalama 1 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan İtalyan tarzı bir tesistir. Toplam 38 oda kapasiteli bu tesis, Cours Saleya Çiçek Pazarı’na 6, Nice Katedrali’ne ise 8 dakikalık yürüme mesafesindedir. Otelin açık büfe kahvaltıları günlük 18 Euro gibi bir ücrete tabiidir. Angels Körfezi manzaralı odaları, 375 Euro’dan başlayan balayı paketleriyle tesis, evli çiftlere hitap eden muhteşem imkânlar sunmaktadır. Nice Kalesi’nin hemen yanında yer alan bu 4 yıldızlı lüks tesis hem sunduğu hizmetler hem de konumuyla tatilinizi istediğiniz şekilde tamamlamanıza fırsat tanıyacak. Plage Castel Plajı’nın tam yanında yer alan tesisin odaları ise beyaz tonlarda boyanmış duvarlar ve mobilyalarla tasarlanmıştır. Modern banyosu, ücretsiz wifi erişimi, özel plaj alanı, tesis dışında yer alan dalış, rüzgâr sörfü aktiviteleri, yürüyüş turları ve stand up gösterileri, bar ve restoranı, günlük 26 Euro ücretli otopark yeri, çalışma masası, düğün süiti ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı çiftleri için 1366 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Nice Balayı Otelleri

Mükemmel bahçesi, saten yastık ve yorgan kılıflarıyla hem zarafetin hem de lüksün kapılarını konuklarına aralayan Hotel Villa Victoria, art deco tarzı bir tesistir. 38 odadan ve 3 katlı bir yapıdan oluşan otele baktığınız an, tarihi bir binayı izliyormuş hissine kapılabilirsiniz. Fransız panjurlarıyla detaylandırılmış yapı, şehrin gürültüsünden izole edilmiş, son derece nezih bir ortamda hizmet sunmaktadır. Özellikle yeni evli çiftler için yalnız vakitlerin anahtarı olabilecek bu ortamda kendinizi bir bahçe sarayında hissedebilirsiniz. Hem terası hem bahçesiyle ender bir güzellikte hizmet sunan bu tesis, Avenue Jean MedecinAlışveriş Caddesi’ne ve 1. Albert Bahçeleri ‘ne 600 metrelik bir mesafede yer alıyor. Ayrıca Nice-Ville Tren İstasyonu, Nice Eski Kenti, kumarhane ve plaja tesis üzerinden 10 dakika yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Otelde yer alan açık büfe kahvaltısı çocuklar için ücretsizken, yetişkinler için günlük 17 Euro karşılığında temin edilmektedir. Tesis sadece odalarıyla değil, bahçe ve dış mimarisiyle de oldukça romantik bir havadadır. Küvet veya duş sistemlerinden oluşan özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, kontinental kahvaltısı, ücretsiz evcil hayvan konaklamasına tanınan hakkı, odaya kahvaltı servisi, çalışma masası, barı, günlük 20 Euro ücretli kapalı park yeri, 24 saat açık resepsiyonu, oda servisi, çiftlere özel odaları, bahçe ve terasıyla tesisin çift kişilik konaklama ücreti gecelik 743 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan romantik otellerden birkaçı: La Malmaison Nice, Beau Rivage, Nice Garden Hotel, Les Suites Massena, Hotel Negresco, Splendid Hotel & Spa Nice, Hotel Villa La Tour, Hotel La Perouse.

Apartman konseptinden türemiş, adını da türediği bu konseptten almış apart oteller ya da apart daireler, bir otel odasından çok daire formunda konaklamanıza fırsat sağlayan yapılardır. Tipik bir otel odasına ödeyeceğiniz miktarı apart otellerde bir daire başınıza ödemeniz, üstelik bu dairelerde mutfak, oturma alanı ve ev eşyalarının bulunması konuklar için çoğu zaman daha cazip gelmektedir. Bu konuklardan kastımız özellikle geniş aileler...

Ortalama 5 kişilik aileler için bir otelde ödeyeceğiniz miktarın çok daha altında bir daire başınıza ödemeniz, paranızın cebinizde kalması demektir. Üstelik hazır yemek yemeği sevmeyen bireyler, genellikle apart otellere yakın bulunan süpermarketlerden alışveriş yaparak kendi yemeklerini hazırlayabilirler. Otel odasının resmi havasından sıyrılıp, bir ev ortamında tatilin geçirmek isteyenler için hem maddi hem de manevi açıdan apart oteller oldukça uygun seçeneklerdir. Bölge genelinde merkezi konumlara yakın bulunan pek çok apart otel seçeneği bulunmaktadır.

Nice Apart Oteller

Plage du Ruhl Plajı’na ve Promenade des Anglais'e birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Apart Hotel Riviera- Promenade des Anglais, art decor tarzı döşenmiş son derece modern bir apart oteldir. Kaliteli ahşap parke zemini ve modern mobilyalarla tipik bir ev rahatlığında döşenmiş tesis ayrıca evcil hayvan dostu bir işletme. Tam 20 dairesiyle hizmet veren tesis Massena Meydanı’nda konumlanmıştır. Nice Etoile Alışveriş Merkezine 8, Cours Saleya bölgesine 14 dakikalık bir uzaklıkta yer alan bu tesis üzerinden 1. Albert Bahçeleri ve Avenue Jean MedecinCaddesi’ne de yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Oldukça işlek bir bölgede konumlanmış ve modern bir yapıda hizmet sunan apart otelde tesis yakınlarında günlüğü 26 Euro ücretli bir otopark yeri bulunmaktadır. Eğer kahvaltınızı kendiniz yapmak yerine tesiste yemek isterseniz, otelin günlük kahvaltı ücreti kişi başı 9,5 Euro’dur. Şehir manzaralı balkonları, plaja yakınlığı, modern mutfağı, kütüphane alanı, ses yalıtımlı, sigara içilmeyen odaları ve klima sistemleriyle tesisin konaklama fiyatları 1638 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Nice’nin araç trafiğine kapalı bölgesinde, Massena Meydanı’na 3 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Apart'hotel Ajoupa, şehir merkezinde hizmet sağlayan iki yıldızlı bir apart oteldir.  32 apart daireyi bünyesine alan bu tesis 5 katlı bir yapıda misafirlerini ağırlamaktadır. Tesiste her sabah sunulan kontinental kahvaltı ücreti ise 10 Euro’dur. Evcil hayvan konaklamasına izin veren yönetim, bunun için günlük 10 Euro talep etmektedir. 1. Albert Bahçeleri, Verdure Tiyatrosu, Nice Forum, Avenue Jean Medecin Caddesi’ne tesis üzerinden yürüyerek birkaç dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesis civarlarında oldukça yakın konumda, 5 adet plaj bulunmaktadır. Mutfak malzemeleriyle donatılmış modern mutfağı, ücretsiz banyo malzemelerinin yer aldığı özel banyosu, ücretsiz internet erişimi, ücrete tabi otopark ve havaalanı servisi, ek ücret ödeyerek yararlanabileceğiniz günlük kat hizmeti ve çamaşırhane, ses yalıtımlı aile odaları, tesis genelindeki sigara yasağı, klima, ısıtmalı daireleri ve ücretsiz haftalık daire temizliğiyle, tesisin konaklama ücreti günlük 431 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Alışılagelmiş otel, motel ve pansiyon konaklamasından farklı olan hostellerde konaklama ortak alanda sağlanmaktadır. Avrupa’da başlayan ve zamanla dünya geneline yayılan hosteller için bir nevi öğrenci pansiyonu da diyebiliriz. Genellikle hostel odalarında 4,6,8 hatta 20’ye kadar uzanan ranzalar yer almaktadır. İngilizce de konuk etmek anlamındaki host ile hotelin birleşmesiyle adını almış tesislerin karma ve kadın, erkek ayrı yatakhane sistemleri vardır. 

Hepimiz az çok, Walt Disney Pictures'ın başkarakterlerinden Ariel'i biliyoruz. İşte bu hostel: Meyerbeer Beach için adeta Ariel’in dünyası diyebiliriz. Tesise adım attığınız andan itibaren kendinizi bir çizgi roman masalında bulabilirsiniz. Şehir merkezine 750 metrelik bir uzaklıkta yer alan bu hostelin lobisi Sünger Bob gibi çizgi karakterlerle boyanmıştır. Tesiste 4,6,8 ve 10 yataklı yatakhanelerinin yanında tek kişilik oda seçenekleri de vardır. 15 odadan oluşan bu hostel, 1. Albert Bahçeleri, Verdure Tiyatrosu, Nice Forum ve Massena Meydanı’na yürüme mesafesindedir.  Tesiste yer alan ranzaların altında kilitli dolap detayları bulunmaktadır. Özellikle hostellerde güvenliği ön planda tutan bireyler için oldukça büyük bir artıdır. İşletme evcil hayvanlardan sadece köpek konaklamasına izin vermektedir. Kahvaltı fiyata dâhil olmayıp kişi başı 7 Euro ücretlidir. Ortak duş ve banyosu, ücretsiz wifi erişimi, yürüyüş turları ve film geceleri, plajı, oyun odası ve kütüphanesi, ilave ücretli pub gezileri, kilitli dolapları, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin kişi başı gecelik konaklama ücreti 170 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Nice Hosteller

Klasik hostellerin sunduğu standartlıktan uzak, lüks bir konaklama imkânı sunan Villa Saint Exupery Beach Hostel, hem uygun fiyatı hem de modern yapısıyla bölgede öne çıkan hostellerden biridir. Massena Meydanı merkezinde yer alan hostel, 20 odalı ve 3 katlı bir yapıda misafirlerini ağırlamaktadır. 16 yatak kapasiteli yatakhanesi ve kaliteli ahşap zemin parkeleriyle tesiste hem yatakhaneli hem de çift kişilik odalar bulunmaktadır. Tesiste açık büfe kahvaltı günlük kişi başı 5 Euro’dur. Ayrıca tesisin havaalanı servisinden yaralanmak isterseniz 35 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Hostel salaşlığından sıyrılıp gayet modern bir yapıda hizmet sunan bu hostelin bünyesinde yer alan restoranından, ek ücret karşılığında tüm öğünleri yiyebilirsiniz. Avenue Jean Medecin Alışveriş Caddesi ve 1. Albert Bahçeleri’ne 5 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca meşhur Cours Saleya Çiçek Pazarı da tesise oldukça yakındır. Tesisin plaj hostel almasının sebebi şüphesiz ki plaj noktalarına gayet yakın bir konumda bulunmasıdır. Ortak duş ve tuvaleti, ücretsiz wifi erişimi, engelli bireylere uygun tuvalet sistemi, saatlik 3,30 Euro’ya otopark yeri, masa tenisi, oyun odası ve yürüyüş turları, ilave ücrete tabi pub gezileri, dalış ve yemek dersleri, fitness ve sauna merkezi, yoga dersleri, restoranı ve günlük kat hizmeti, yiyecek/içecek otomatı, özel sigara içme alanı, klimalı ve ses yalıtımlı odaları, kilitli dolaplarıyla tesisin gecelik fiyatı yatakhaneler için 94, çift kişilik odalar için 346 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer hostel’ler: Nice Art Hotel, backpacker's chez patrick hostel, Hostel Lyonnais, Open House, Antares hostel, Hôtel Ozz by Happyculture, Open House Hostel, Hostel PastoralLa, Maïoun Guesthouse.