Nimes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

nimes-main.jpg

Akdeniz Fransa’sının en çekici şehirlerinden biri olan Nimes, Cevennes Tepeleri ile Akdeniz arasında konumlanmıştır. Güney Fransa’nın Occitanie bölgesinde yer alan şehir, Romalılar tarafından denizden yaklaşık 20 mil içeride düz bir ovada kurulmuştur. Aynı zamanda Gard bölgesinin başkentidir. Nimes Fransa’daki en iyi Roma kalıntıları koleksiyonuna sahiptir. Öyle ki İtalya dışındaki en Romalı kent olarak nitelendirilir. Kent, Avrupalılar arasında “Fransa’nın Roma’sı” olarak da bilinir. Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan köklü bir tarihe sahip Nimes, o zamanlarda bile 50 bin kişilik bir nüfusu barındırıyordu. Burada Roma kalıntılarının yanı sıra ilgi çekici bahçelere sahip bir Old Town ile karşılaşacaksınız. Kuzeydeki Cevennes Milli Parkı’nı veya güneydeki CamargueAdası’nın meşhur sulak alanlarını keşfedebilirsiniz.

Şehir, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında büyük bir eğitim ve kültür merkezidir. Ziyaretçilerine rahat ve misafirperver bir atmosfer sunan Nimes’te başka hiçbir Fransız kentinde bulamayacağınız bir kültür mirasıyla karşılaşabilirsiniz. Kentin merkezinde 2000 yıl önce inşa edilen devasa bir Roma arenası bulunmaktadır. Fransa’nınKolezyum’u olarak anılan bu görkemli yapı, yeryüzündeki en iyi korunmuş Roma yapılarından biridir. Nimes Arenası fotoğrafçılara eşsiz manzaralar sunmayı da ihmal etmiyor. Arena günümüzde tiyatro gösterileri, konserler ve diğer kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır. Nimes’te yapılacak pek çok aktivite bulunmasına rağmen en keyiflilerinden biri yürümektir. Ziyaretçilerine doğa turizmi için de seçenekler sunan Nimes, yemyeşil bahçeleri ve doğal parklarıyla dinlendirici bir yürüyüş atmosferine sahiptir. Sporsever gezginlerin ilgiyle karşılayacağı Golf de Nimes Vacquerolles adlı lüks bir golf merkezine sahiptir.

Nimes’te karanlık çöktüğünde günün biteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nimes gün batımıyla birlikte konuklarını çok sayıda gece kulübü ve barla karşılar. En popüler eğlence merkezlerini kentin merkezinde bulabilirsiniz. Nimes çok sayıda yüksek sınıf spa merkezine ev sahipliği yaptığından spa tutkunları için mükemmel bir yerdir. Carre Zen’de çeşitli masaj kursları ve özel kozmetik tedavileri sunulmaktadır. Nimes’teki spa merkezlerinde gün boyu yüzebileceğiniz havuzların yanı sıra hediyelik eşya satın alabileceğiniz küçük dükkanlar da bulabilirsiniz. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra her damak tadına hitap eden zengin bir mutfağa sahiptir. Nimes mutfağının en önemli özelliği çok sayıda etnik restorana sahip olmasıdır. Hemen her restoran tek bir mutfak trendine sahip olsa da her birinin benzersiz bir tarza sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Nimes’i keşfetmeye başlarken en ilgi çekici yerlerden biri olan Çeşmeler Bahçesi’nden başlayabilirsiniz. Yıllar önce burada tatlı su kaynağı bulunmuş ve burası tüm kentin su ihtiyacını karşılamıştır. Günümüzde bu su kaynağının yanına kurulan görkemli bir bahçe bulunmaktadır. Burada sıra dışı şekil ve tasarımlara sahip çeşmeler görebilirsiniz. Bahçenin yakınında önemli bir mimari yer olan Diana Tapınağı bulunmaktadır. Bu tapınak Orta Çağ’da kiliseye dönüştürülmüş, ancak savaş sırasında ciddi şekilde hasar görmüştür. Bu kentin palmiye ağaçlı sokaklarında keşfedilecek çok sayıda müze ve pazar yeri bulunmaktadır. Nimes, 2018’de açılan ve bölgedeki en iyi arkeoloji müzelerinden biri olan Musée de la Romanité ile de ünlüdür. Kent, geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer edinebilmek için başvuruda bulunmuştur. Nimes’te yılda iki kez Fransa’nın en ünlü boğa güreşi organizasyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Feria de Nimes isimli festivalde kentin sokakları yüzbinlerce insanı ağırlamaktadır. 2000 yıllık Nimes Arenası’nda düzenlenen Boğa Güreşi festivallerinden birine mutlaka katılın.

Fransız Devrimi’nden sonra krizlerle, doğal felaketlerle ve yağmalarla boğuşan Nimes, geçtiğimiz yüzyılda kendini toparlamayı başarmıştır. 1944’te Nimes’in yürüyüş bahçeleri Amerikan bombardıman uçakları tarafından bombalansa da ayakta durmayı başarmıştır. Kendi endüstrisini büyüten kent kırsaldaki bölgelere de can suyu olmuştur. Nimes’in ekonomik ana ekonomik etkinliği yüzyıllardır tekstil olmuştur. Hatta mavi kot kumaşı olan ‘denim’ adını bu şehirden alıyor. Kenti ziyaret ettiğinizde güzel tasarımlara sahip küçük butikleri ziyaret etmeyi unutmayın.

Nimes, Fransa’nın en sıcak şehirlerinden biridir. Tipik Akdeniz ikliminden daha yağışlı yaz aylarına sahiptir. Yer yer karasal iklimin izleri görülse de kentin güney bölgesi yaz aylarında çok sıcak olabilmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında 34 dereceyi geçen sıcaklıklara rastlayabilirsiniz. Kış mevsimi serin ancak soğuk olmayan bir özelliğe sahiptir. Nimes’te her yıl kar yağışı görülmektedir.

Tanıtım Videosu

: