Hokkaido Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hokkaido, Japonya’yı oluşturan dört büyük adadan biridir. Japonya’nın en büyük prefektörlüğü ve ikinci büyük adası olan Hokkaido’nın en kalabalık şehri ve başkenti Sapporo’dur. Ülke arazisinin %20’si ve nüfusun %5’i Hokkaioda’da bulunmaktadır. Buradaki kadim ormanlar, tropik-mavi kaldera gölleri, kır çiçekleri, sıcak su kaplıcaları ve geniş vahşi yaşam alanı çarpıcı bir doğal alan meydana getirmektedir. Yaz mevsiminde havanın serin ve kuru olması da bisikletçileri, kampçıları ve doğa yürüyüşçülerini cezbetmektedir.

Hokkaido’ya kış mevsimi geldiğinde, snowboard ve kayakçılar için burası bir cennete dönüşmektedir. Çünkü Sibirya’dan gelen soğuk hava ve beraberinde getirdiği toz halindeki kar, kış sporcuları için eşsiz bir imkândır. Bölge, uluslararası düzeyde popülerliğe sahip kış tatil köylerine sahiptir.

Hokkaido 15. yüzyılda Japonya’nın diğer bölgelerinden ve başka coğrafyalardan göç almaya başlamıştır. Bununla birlikte Hokkaido’nun bugünkü refah ve zenginliği oluşmaya başlamıştır. Hokkaido’nun her yerinde zengin bir kültür varlığını gözlemek mümkündür. Bu zenginliği oluşturan öğelerde, Japon kültürünün yanı sıra batı kültürü de yer almaktadır. Hokkaido, simgesel tarihi yapıları, tarihi yerleşim yerleri ve kültürel yapılarıyla ziyaretçilerine zengin geçmişini tanıtmaktadır.

Japonya’nın ana adalarının en kuzeyinde yer alan Hokkaido’da başlıca ekonomik uğraş tarımdır. Taze ürünlerin kullanıldığı sıra dışı yerel mutfak lezzetleri Hokkaido’nun cezbedici özelliklerinden biridir. Kış mevsimindeki kar ve buzun hâkim olduğu dönemler ise açık hava maceracıları için oldukça ilgi çekicidir. Yaz mevsiminde ise Japonya’nın merkezi şehirlerindeki nemli havanın aksine masallardaki gibi hafif bir iklime ve renkli bitkilere sahip olması Hokkaido’yu ziyaret edilesi kılmaktadır. Doğaseverler, Hokkaido’nun nefes kesici manzarasında buluşmaktadır.

Hokkaido Nerededir?

Hokkaido, Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya’da yer almaktadır. Ülkeyi oluşturan dört büyük adadan biri olan Hokkaido, ülkenin prefektörülerinden biridir. Adanın batıda Japon Denizi, doğuda Büyük Okyanus ve kuzeyde Ohotsk Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır; Tsugara Boğazı ile de Japonya’nın en büyük ve en kalabalık adası olan Honshu’dan ayrılmaktadır. Yaklaşık 43 kilometre kuzeyde ise Rusya’nın Sahalin Adası yer almaktadır.

Hokkaido’ya Nasıl Gidilir?

Japonya’nın ana adalarından biri olan Honshu ile Hokkaido’nun tünelle demir yolu bağlantısı bulunmaktadır. Dünyanın en uzun demir yolu tüneli olan Seikan Tüneli, feribotlar ve uçaklar Hokkaido’ya ulaşmanın yollarıdır. Hokkaido’ya araba ile ulaşmanın tek yolu ise arabalı feribotlardır.

Sapporo’daki Chitose Havalimanı, Hokkaido’nun tek uluslararası dünyaya açılan kapısıdır. Havalimanı, sınırlı olarak uluslararası uçuşlara sahiptir. Bu yüzden çoğu ziyaretçi Tokyo ve Osaka gibi merkezlerden Hokkaido’ya aktarma yapmaktadır. Tokyo ve Sapporo arası, günlük olarak en yoğun trafiğe sahip olan rotadır. İki şehir arasındaki hava yolculuğu ise yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

Japonya’nın hızlı tren ağı olan Shinkansen, 2016 yılında Hokkaido’ya da bağlanmıştır. Hokkaido aynı zamanda Aomori ve Hakodate şehirleriyle de tren yolu ile bağlıdır fakat sefer sayıları kısıtlıdır.

Feribotlar ise insanların Hokkaido’ya arabaları ile gelebilmeleri için kullandıkları yoldur. Bu açıdan feribotlar sıkça kullanılmaktadır.

Hokkaido’da Görülecek Yerler

En meşhur kayak merkezi Niseko, toz gibi hafif kar yağışı, muhteşem taşra hayatı ve bölgeyi uluslararası alanda kayak konusunda meşhur eden çok sayıdaki Avustralyalı sakiniyle dikkat çekmektedir. Oldukça erişilebilir ve misafirperver olan Niseko, çok sayıdaki uzun ve geniş kayak pistleri ve artmakta olan kayak sonrası aktiviteleriyle ziyaretçiler için cezbedicidir. Niseko’da aynı zamanda, diğer kayak merkezlerinden farklı olarak, kayak pistleri haricinde kayakla keşif yapma aktiviteleri düzenlenmektedir. Ayrıca taşra bölgesini rehberli turlarla veya helikopter gezileriyle keşfetme imkânı sunulmaktadır. Yotei Dağı ise muhteşem volkanik konisi ile görülmeye değer bir doğal oluşumdur.

Kuzey Amerika tarzı dik açılı sokak sistemine sahip olan başkent Sapporo, Japonya’nın en büyük beşinci şehridir. 1972 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması ile ün kazanan şehir, ramen, bira ve şubat ayında düzenlenen kar festivali ile ön plana çıkmaktadır.

Hokkaido’nun doğusunda, Shiertoko Yarımadası’nda yer alan Shiretoko Ulusal Parkı, ülkenin el değmemiş en güzel doğal alanlarından biridir. Vahşi yaşam alanında, kahverengi ayı, geyik ve tilki gibi çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Sahip olduğu ekosistem ve biyoçeşitlilik ile Shiretoko, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Hokkaido ile İlgili

Hokkaido Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa