Google+

Arama formu

Hyderabad

Hindistan’ın güneybatısında yer alan Hyderabad şehri, Telangana Eyaleti’...
Devamı oku
Hindistan ülkesindeki Hyderabad şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (...
Devamı oku
Hindistan ülkesinde bulunan Hyderabad’ın resmi dili Hintçe ve İngilizce’...
Devamı oku
Hyderabad (GMT +4.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2.5 saat zaman farkı...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hyderabad’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Hyderabad’da nemli tropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama hava...
Devamı oku
Hyderabad’da Uluslararası Rajiv Gandhi Havalimanı bulunmaktadır. Şehir...
Devamı oku
Eğer şehir merkezinde kalmak istiyorsanız Abids bölgesi idealdir....
Devamı oku
Hyderabad’da şehir içi ulaşım pek çok yolla sağlanabilmektedir....
Devamı oku
Hindistan’ın muhafazakar bir kenti olan Hyderabad’da İslam mimarisi...
Devamı oku
Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca...
Devamı oku
Hyderabad’da enerjik ve kozmopolit bir gece hayatı anlayışı mevcut....
Devamı oku
Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı...
Devamı oku
Hyderabad Uluslararası Film Festivali (Mart) Hyderabad Edebiyat...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Makar Sankranti Pongal Guru Govind Singh Jayanti...
Devamı oku
Hindistan’ın güneybatısında yer alan Hyderabad şehri, Telangana...
Devamı oku
Acil yardım: 102 Yangın: 101 Polis: 100
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BOB = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 24.8℃
Mar 28.1℃
Nis 31.1℃
May 32.6℃
Haz 29.3℃
Tem 26.7℃
Ağu 26℃
Eyl 26.3℃
Eki 25.5℃
Kas 23℃
Ara 21.3℃
Kısa Kısa...

Nüfus:6.809,970 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Hyderabad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

new_char.jpg

Hindistan’ın güneybatısında yer alan Hyderabad şehri, Telangana Eyaleti’nin başkentidir. Musi Nehri’ne kurulmuş olan şehir, Hussain Sagar Gölü’nü içinde barındırır. Göl, şehre eşsiz bir doğal güzellik katar. Üzerinde yer alan devasa Guatama Buda heykeli çok ihtişAmlı görünür.

_dea09994-a94e-11e5-bc4d-302034fae57a.jpg

6.809,970 kişilik nüfusu ve 650 kilometrekarelik yüzölçümüyle kalabalık ve büyük bir şehir ola Hyderabad, hem doğal güzellikleri hem iklimi hem de mimarisi sayesinde her yıl dünyanın farklı yerlerinden pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır.

Nemli tropikal iklimi sayesinde yıllık ortalama hava sıcaklığı 26,5 derecedir. Mart-Haziran ayları arasında yaşanan yaz döneminde ise hava sıcaklığı 30 derecedir ve yağış görülmez. Aralık-Ocak ayları ise en soğuk zamanlardır ve en düşük sıcaklık 10 derecedir. Şiddetli Muson yağışları Haziran-Eylül ayları arasında görüldüğünden bu mevsimde gidilmemesi tavsiye edilir.

Şehir içindeki geniş otobüs ağı ve diğer araçlarla rahat ulaşım kolaylığı sayesinde, turist olarak rahat hareket edebilirsiniz. Şehirde daha çok Hintçe ve İngilizce konuşulmaktadır. Ancak yine de taksilerde İngilizce bilmeyen kişilere rastlamanız mümkündür.

Festival yapmayı, kültürel ve sosyal yaşamı çok seven bir şehir olan Hyderabad’da, Mart ayında Uluslararası Film Festivali, Ocak ayında Edebiyat Festivali, Şubat’ta Pearl Kültür Festivali gibi yıl boyunca pek çok etkinlik düzenlenmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=nPZT32Rk_gU 

Hyderabad Gezilecek Yerler

Hindistan’ın muhafazakar bir kenti olan Hyderabad’da İslam mimarisi açısından gezip görülecek önemli yerler mevcuttur. Şehrin tarihine vurgu yapan müzelerini de mutlaka görmelisiniz. Hyderabad çok dilliliğinin yanında Hndistan’ın genel mozaiğini de yansıtırcasına çok dinli bir şehir olma özelliği de taşıyor. Şehirde yoğun bir Müslüman nüfusu var. Sokakta yürüdüğünüzde çarşaflı kadınlarla , takkeli amcalarla sık sık karşılaşmanız mümkün. Bizim kaldığımız otelin yanında bir cami vardı ve günde 5 defa ezan sesi duyuyorduk. Hindu inancında olanlar için de şehir de çok büyük tapınaklar var bunun yanında kiliseler de görmek mümkün. Hyderabad, tam bir Hindistan manzarası çiziyor bize!

Mekke Mescidi

1617’de yapılan bu camii Hindistan’ın en büyük camiilerinden biri olmanın yanında dünyanın da en büyük camileri arasındadır. Aynı anda 10 bin kişinin namaz kılabileceği bir genişliğe sahiptir. Bayramlarda tüm Müslümanlar bayram namazı için bu camiide toplanıyor. Cami yapımında Mekke’den getirilen taşlar kullanıldığı için ismini de ordan alıyor. Caminin içine yalnızca erkekler girebiliyor.

Sultan Muhammad Qutub Shah döneminde inşası yapılan caminin, mekkeden gelen taşları kadar önemli bir diğer mimari detayı da, üç kemerli fasadının tek bir parça granitten oyularak yapılmış olması. Bu taşın çıkartılması ise beş yıldan fazla sürmüş. Camii inşaatında 8 binden fazla işçinin çalıştığı biliniyor. İnşaatın temelini Muhammed Qutub Shah kişisel olarak kendi elleriyle atmış.

Jean-Baptiste Tavernier isimli bir Fransız kaşif ve gezgin, seyahatnamesinde bu camiden bahsetmiş ve 500-600 arası işçinin sadece o malum graniti çıkartmakla uğraştığını, taşın çıktıktan sonra inşaat alanına 1.400 öküz ile çekildiği yazmıştır.

Mekke Mescidi

Hydera ad şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Guest inn Suites, Village Stay, Concord Valley View güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hotel Serenity La Vista, Olena Serviced Apartments, Beehive Commune Hyderabad. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Concord Valley View, Serenity Elite, FabHotel Deccan Heritage Abids gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Alkapur Township Building, Hotel Shanti Nivas, ROYAL PLAZA HOTEL Metro station Branch tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hyderabad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Charminar

Charminar, dönemin salgın hastalığı olan vebadan ölenlerin anısına yapılmıştır. 1591 yılında Muhammed Quli Qutub Shah tarafından yaptırılan bu yapının adı “dört minare” anlamına gelmektedir.

Eski şehrin tam göbeğinde bulunan ve 4 minareden oluşan Charminar, şehrin en eski camisi olma özelliğini de taşıyor. Muhammed Quli Qutub zamanında yapının çatı katı namaz kılmak için kullanılmış ama şu anda aktif olarak kullanılmıyor.

Her gün sabah 9’dan akşam 5.30’a kadar ziyaretçi kabul ediliyor. Hintliler için 5 rupi yabancılar için 100 rupi ödenerek Charminar’ın tepesinden panaromik Hyderabad manzarası görülebilir. Akşamları ışıklandırılınca yapı göz kamaştıran bir güzelliğe bürünüyor. Bu yapı Hyderabadlı Müslümanlar için o kadar önemlidir ki Pakistan’da yaşayan Hydarabadlı Müslümanlar bu yapını bir kopyasını 2007 yılında Pakistan’ın Karachi şehrine yaptılar. Charminar bölgesi aynı zamanda alışveriş için de güzel bir nokta. Laad Bazaar, Charminar çevresinde bulunuyor. Uygun fiyata pazarlık yaparak el yapımı takılar, inciler, renkli taşlar, saree (geleneksel kıyafetleri), bangles dedikleri bileziklerden bu pazardan alabilirsiniz.

Charminar

Salar Jung Müzesi

Hemen belirtelim ki Hyderabad’da müze girişleri yabancılar için çok pahalı. Buranınki de istisna değil, kişi başı 150 rupi. Salar Jung’un şahsi koleksiyonunun sergilendiği müzede Jung’un dünyanın dört bir yanına yaptığı seyahatlerden topladığı eşyalar sergileniyor. Aklınıza gelebilecek her cins mobilya, halı, kristal, porselen, saatler, resimler burada sergileniyor. Aralarında Marie Antoinette'in tuvalet masası, Ming, Yuan hanedanlarından seladon porselenler, inanılmaz güzel kristaller, tahta oyma mobilyalar, elyazması kitaplar, ipek halılar ve önemli Avrupa ressamlarının tabloları da var. Müzenin son derece temiz kafeteryasında da çekinmeden karnınızı doyurabilirsiniz.

Müzedeki tek sorun içerde fotoğraf çekilmesine izin verilmemesi. Hatta çantaları ve fotoğraf makinelerini içeri sokmaya izin bile vermiyorlar. Deneyenleri de güvenlik pek de kibar olmayan bir biçimde dışarıya çıkartıyor.

Salar Jung ailesi, tıplı Nizam ailesi gibi Hindistan’ın asilzade ailelerinden biridir. Kast sisteminde Nizam ailesinin hemen altında gelirler. Bu aileden sonra da Umra-e-Uzzam ailesi vardır. Ailenin geçmişi 16. yüzyıla dayanır. 19. yüzyıl ortasında aile, üyelerinden beş tanesi ülkenin yöneticisi konumundaki Nizam ailesinin yanında baş vezirlik yaptığı için, daha bir güç kazanmıştır.

Salar Jung Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Hyderabad Nerededir?

Hindistan’ın güneybatısında yer alan Hyderabad şehri, Telangana Eyaleti’nin başkentidir. Musi Nehri’ne kurulmuş olan şehir, Hussain Sagar Gölü’nü içinde barındırır.

 Hyderabad Ne Zaman Gidilir?

new_char.jpg

Hyderabad’da nemli tropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 26,5 derecedir. Mart-Haziran ayları arasında yaşanan yaz döneminde hava sıcaklığı 30 derecedir ve yağış görülmez. Bölgede en yüksek sıcaklıklar Nisan-Haziran ayları arasında 40 derece olarak görülür. Aralık-Ocak ayları en soğuk zamanlardır ve en düşük sıcaklık 10 derecedir. Şiddetli Muson yağışları Haziran-Eylül ayları arasında görülür.

Hyderabad’a Nasıl Gidilir?

Hyderabad’da Uluslararası Rajiv Gandhi Havalimanı bulunmaktadır. Şehir merkezine 22 kilometre uzaklıktadır. İstanbul’dan Hyderabad’a direkt uçuşlar mevcuttur. Havalimanından şehir merkezine klimalı otobüslerle seyahat etmeniz mümkündür.

Hyderabad şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hyderabad’da Nerede Kalmalı?

Eğer şehir merkezinde kalmak istiyorsanız Abids bölgesi idealdir. Doğa manzarasına karşı konaklamak içinse 4 kilometre uzaklıktaki Banjara Tepeleri uygun olacaktır.

Hyderabad pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Hyderabad Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hyderabad Otelleri
En Uygun Fiyatlı Hyderabad Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Hyderabad Otelleri
Hyderabad Ev Kiralama

 Hyderabad Şehir İçi Ulaşım

Hyderabad’da şehir içi ulaşım pek çok yolla sağlanabilmektedir. Öncelikle iyi bir otobüs ağı mevcuttur. Bunun dışında 3 tekerlekli motorlu araçları bulmak oldukça kolaydır. Ancak bu araçlarda bir taksimetre olmadığından binmeden önce peşin peşin pazarlık yapmak gerekmektedir. Bunların dışında normal taksileri de kullanabilsiniz.

Hyderabad Mutfağı

2.jpg

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılır; bakliyat, meyve ve baharat ağırlıkla sofrada yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

SO, Southern Spice, Shah Ghouse Cafe, Paradise, Dakshina Mandapa.

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, yüzde 10 bahşiş bırakmanız beklenir. Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse yüzde 7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Hyderabad Gece Hayatı

Party-Zone-Night-Party-At-Bottles-Chimney.jpg

Hyderabad’da enerjik ve kozmopolit bir gece hayatı anlayışı mevcut. Farklı zevklere göre pek çok bar, pub ya da gece kulübü bulmak mümkün. Banjara Tepeleri, Begumpet ve Somajiguda bölgeleri her zaman hareketli olan yerlerdir. Pek çok mekanda canlı müzik dinleme imkanı da vardır. Zouk, 10 Downing Street, F Bar & Lounge, Bottles & Chimneys, Touch, Liquids ve Coco's en popüler mekanlar arasındadır. Hyderabad’da her Çarşamba ve Perşembe akşamı şehrin pek çok mekanında “kızlar gecesi”dir.

Hyderabad Festivaller

Hyderabad Uluslararası Film Festivali (Mart)

Hyderabad Edebiyat Festivali (Ocak)

Qadir Ali Baig Tiyatro Festivali (Kasım-Aralık)

Kalasagaram Kültürel Müzik Festivali (Kasım-Aralık)

Sadar / Sığır Karnavalı (Kasım)

Sawai Gandharva Bhimsen Festivali (Şubat)

Pearl Kültür Festivali (Şubat)

Lumbini Festivali (Aralık)

Deccan Festivali (Şubat-Mart)

Diwali (İlkbahar ya da Sonbahar aylarında)

Hyderabad’da Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir. Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir. İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın en önemli ürünlerindendir. Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi baharat çeşitlerini de mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Hyderabad’da tüm bunları bulabileceğiniz pek çok alışveriş bölgesi mevcuttur. Lüks ve şık alışveriş merkezlerinin yanı sıra, açık sokak pazarları da bulunmaktadır. Her birinin kendine özel karakteri olduğu görülür.“Moazzam Jahi Market”te sebze-meyve üreticileri vardır. “Laad Bazaar”da takıcılar ve parfümcüler görülür. “Sultan Bazar”da ise kıyafet ve aksesuar bulmak mümkündür.

Hyderabad Saat Farkı

Hyderabad (GMT +4.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2.5 saat zaman farkı vardır.

Hyderabad Para Birimi

Hindistan ülkesindeki Hyderabad şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Hyderabad Resmi Dili

Hindistan ülkesinde bulunan Hyderabad’ın resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Hyderabad Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maharishi Dayanand Saraswati Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

Jamat Ul-Vida

Ramazan Bayramı

Rath Yatra

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Parsi Yeni Yılı

Janmashtami

Kurban Bayramı

Onam

Mahatma Gandhi Jayanti

Aşure Günü

Diwali

Guru Nanak Jayanti

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Hyderabad İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Hyderabad Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hyderabad’a girmek için vize alması gerekmektedir.