Google+

Arama formu

Bristol Gezilecek Yerler

Bristol Gezilecek Yerler
thetimes.co.uk

Bristol İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olarak gezip görülecek birçok yere sahiptir. 1000 yıldan fazla olan şehir tarihi, kültürü, mimarileri ve caddeleriyle tam bir klasik İngiliz şehrini yansıtmaktadır. Bristol’ün Gürcü mahalleleri, kültür merkezleri, tarihi caddeleri, köprüleri ve renkli sosyal hayatı görmeye değerdir.

Bristol gezilecek yerler:

BRUNEL’S SS GREAT BRİTAİN

Bristol lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Old Barn at Trymwood, Paintworks Apartments, SACO Bristol - Broad Quay. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Lodge On The Park, Radisson Blu Hotel, Bristol gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Aztec - A Shire Hotel & Spa, Premier Inn Bristol City Centre (King St.), Alderman Apartments Cabot Mews otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bristol aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bristol Gezilecek Yerler-1
wikimedia.org

Brunel’s SS Britain dünyanın demirden yapılmış ilk buharla çalışan yolcu gemilerinden biridir. İsmini aldığı Brunel tarafından 1843 yılında yapılmıştır. Başlangıçta lüks bir transatlantik olarak düşünülmüştür. Bristol ile New York arasını 14 günde kat eden bu gemi zamanının en hızlı yolcu gemisi olmuştur. 1937 yılına kadar kullanılmış ama yüksek bakım ve işletme maliyetleri yüzünden limana çekilmiştir. 1970 yılından sonra ise 30 yıllık bir restorasyona tabi tutulmuş ve sergiye açılmıştır. Günümüzde birçok turist tarafından ilgiyle ziyaret edilen gemi, Bristol’de en çok ziyaretçi çeken simgelerden biridir.

 • Adres: Great Western Dockyard, Gas Ferry Rd, Bristol BS1 6TY, Birleşik Krallık
 • Çalışma saatleri: 10:00–16:30
 • Telefon: +44 117 926 0680
 • Web sitesi için tıklayınız.

BRİSTOL KATEDRALİ

Bristol Gezilecek Yerler-2
s0.geograph.org.uk

Bristol Katedrali 12. Yüzyılda yapılmıştır ve şehrin en tarihi yapılarından biridir. Başlangıçta manastır olarak kurulmuş ancak 19. Yüzyılda katedrale çevrilmiştir. İngiltere’nin en iyi “hall kilisesi” örneklerinden biridir. Nefleri, korolorı ve şapelleri aynı yüksekliktedir.  Batıda bulunan nefler Victoria tarzı olmasına rağmen güney koro ve transeptleri klasik ortaçağ mimarisidir. 19. Yüzyılda katedralde çıkan bir yangından sonra zemin katının altında nadir sakson oymaları bulunmuştur ve bu oymalar kilisede sergilenmektedir. Bristol Katedrali mimariye ilgi duyanlar için Bristol’de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

 • Adres: College Green, Bristol BS1 5TJ, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 117 926 4879

BRİSTOL MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ

Bristol Gezilecek Yerler-3
api.ning.com

Bristol Müzesi ve Sanat Galerisi, Bristol’ün ve İngiltere’nin en büyük müzelerinden biridir. Şehir merkezine 1 kilometre mesafedeki Clifton bölgesinde yer almaktadır. Müzede doğa tarihi, yerel tarih, ulusal ve uluslararası arkeoloji, modern sanat galerisi, daimi ve geçici sergilerden oluşan birçok koleksiyon sergilenmektedir. Müzenin mimarisi ise 1823 yılında barok tarzıyla yapılmıştır ve şık bir havaya sahiptir. Buranın en ilgi çeken yanlarından biri de her yıl yapılan çin dansları, ejder ve aslan performansları, dövüş sanatları, aile parkurları, sanat ve zanaat faaliyetleridir. Müzeyi haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Queens Rd, Bristol BS8 1RL, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 117 922 3571
 • Saatler: 10:00–18:00
 • Web sitesi için tıklayınız.

BRİSTOL HAYVANAT BAHÇESİ

Bristol Gezilecek Yerler-4
mums-diary.co.uk

Bristol’ün ödüllü hayvanat bahçesi büyük bir alana kurulmuş dünyanın en eski 5 hayvanat bahçesinden biridir. İçinde yer alan goril adası, sürüngenler, böcek bölgeleri, kelebek ormanı, aslan kafesleri ve maymun ormanları gibi çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Bünyesinde tükenmekte olan nadir türleri de barındıran ve koruyan Bristol Hayvanat Bahçesi 1830 yılında kurulduğundan bu güne her zaman ilgi odağı olmuş ve şehre çok sayıda turist kazandırmıştır. Günümüzde yabani hayatı koruma adına birçok çalışmada yapan bu harika yer Bristol’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

 • Adres: Clifton, Bristol BS8 3HA, Birleşik Krallık
 • Çalışma saatleri: 09:00–17:00
 • Telefon: +44 117 974 7300 

GÜRCÜ EVİ

Bristol Gezilecek Yerler-5
si.wsj.net

Bristol’ün Gürcü caddesinde bulunan Gürcü dönemine ait tarihi yapılardan biridir. 1790 yılında zengin Gürcü bir şeker tüccarı için inşa edilmiş ve 18. Yüzyıl eşyalarıyla döşenmiştir.  Ev müze odası, çalışma odası, çamaşırhane, mutfak, kapıcı odası, yemek odası ve çizim odasından oluşmaktadır. İçinde bulunan kölelik ve şeker tarlalarını gösteren tablo en ilgi çekici parçalarından biridir.
1937 yılına kadar kullanılan ve sonra kente müze olarak sunulan bu Gürcü evi, günümüzde İngiltere’nin ikinci seviye tarihi yapılar listesine de eklenmiştir. Odaları ve içinde bulunan 1700’lerden kalma eşyaları ile tarihe ilgisi olanlar için ziyaret etmeye değer bir yerdir.

 • Adres: 7 Great George St, Bristol, Avon BS1 5RR, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 117 921 1362   

CLİFTON

Bristol Gezilecek Yerler-6
elcbristol.co.uk

Clifton 18 ve 19. Yüzyılda zengin Gürcü tüccarların yaşadığı bir banliyödür. Konakları, sokakları ve dükkanları ile oldukça tarihi ve etkileyici bir atmosfere sahiptir. Bu yapıların en güzel örnekleri Cornwallis ve Royal York Crescent boyunca görülebilmektedir. Aynı zamanda burası büyük bir yerleşim yeri olup, Bristol’ün en önemli turistik bölgeleri arasındadır. Bünyesinde Clifton bridge, Clifton katedrali, Clifton koleji, Clifton kulübü ve  Clifton hayvanat bahçesi olmak üzere birçok yer barındırır. Clifton ayrıca birçok ünlü yazar ve sanatçıya da ev sahipliği yapan bir semttir.

CLİFTON SUSPENSİON KÖPRÜSÜ

Bristol Gezilecek Yerler-7
feel-planet.com

Clifton’un en ünlü mimarileri yapılarından biri olan Clifton Suspension Bridge, Brunell tarafından yapılmış, turistik öneme sahip bir yerdir. 1836 yılında at arabaları ve yayaların kullanabilmesi için yapımına başlanan köprü toplam 412 metre uzunlukta ve 76 metre yüksekliktedir. Günümüzde üzerinden günde 12.000 araç ve bisiklet geçmektedir. Köprünün nehrin iki kıyısında yer alan taştan yapılmış devasa kuleli ayakları ve ortasında yer alan halatları büyüleyici bir görüntü oluşturmakta ve Bristol’e sayısız turist çekmektedir.

 • Adres: Bridgemaster's Office, Bridge Rd, Bristol BS8 3PA, Birleşik Krallık

Bristol gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.