San Sebastian Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boylu boyunca uzanan kumsalları, sanatı, mimarisi, leziz yemekleri ve tabii ki pintxo barlarıyla San Sebastian İspanya’nın Bask Bölgesi’nde yer alan nefis bir tatil beldesi. Avrupa kıtası içerisindeki en güzel kumsallara sahip bölge olarak kabul edilen San Sebastian kıyı şeridini baştan aşağı çevreleyen tarihî yapıları ve kiliseleriyle de oldukça ilgi çekici. Günbatımı manzarasının, gelgitli denizinin yanı sıra bilhassa sörf tutkunlarının da favori adresleri arasında olan San Sebastian’da dolaşırken dört tekerli araçlara ihtiyacınız yok. San Sebastian Eski Şehir (Parte Vieja), Gros, Amara, Centro, Antiguo ve Aiete olmak üzere altı bölgeye ayrılmıştır. Bisiklet rotasının hayli geniş olduğu belde yaya olarak dolaşmaya hayli müsait bir düzene sahip.

İspanya kıyıları her ne kadar senenin dört mevsimi popüler olsa da San Sebastian turistik açıdan yoğunluğunun zirvesini haziran-eylül ayları arasında yaşıyor. Kış mevsiminin yağışlı olduğu bölgede yazlar özellikle deniz, kum ve güneş üçlüsünü seven tatilciler için ideal. Bununla orantılı olarak yaz döneminde otel ve konaklama fiyatlarında artışın yaşandığını da belirtmemiz gerek. San Sebastian ağustos ayında geleneksel Bask Müziği ve danslarının şerefine düzenlenen Aste Nagusia Festivali’ne, eylül ayında ise yerli ve yabancı pek çok sinemacıyı buluşturan meşhur San Sebastian Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca her temmuz ayının sonunda düzenlenen Uluslararası Caz Festivali, San Sebastian’ı ziyaret etmek için en iyi bahane olabilir. Altı gün süren ve farklı türlerden yerli ve yabancı pek çok müzisyeni buluşturan festival boyunca yaklaşık 60 performans gerçekleştiriliyor.

San Sebastian’a Nasıl Gidilir

San Sebastian’a ulaşım söz konusu olduğunda eğer nostaljik bir yolun hayalini kurmaktaysanız treni tercih edebilirsiniz. Paris'ten ve Lizbon’dan tren seferlerinin mevcut olduğu San Sebastian’da lokal ve ulusal olmak üzere iki tren hattı mevcut. Bunlardan RENFEhem ulusal hem de yerel hizmet verirken, sadece yerel olan Euskotren ise RENFE’ye göre daha ucuzdur ama yavaştır. Bilbao’dan yaklaşık 6 Euro’ya 2,5 saatlik bir tren yolculuğu ile varabileceğiniz beldeye ayrıca Barcelona’dan da RENFE ile gitmek mümkün. Eğer yine de havayolunu tercih ederim derseniz buraya Türkiye’den direkt uçuş yok. Fakat San Sebastian’ın kendi havaalanı bulunuyor. Dolayısıyla Barcelona, Lizbon  ya da Paris üzerinden aktarmalı olarak bölgeye gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra San Sebastian’a ulaşım için bir diğer seçenek iseBilbao, Madrid, Milano ve Barselona kentlerinden otobüs ile mümkün.

San Sebastian’da görülmesi gereken yerler

San Sebastian’da eğer mükemmel bir deniz tatili beklentisindeyseniz ilk seçeneğiniz Playa de la Concha olmalı. Kentin en iyi kumsalı kabul edilen alanda deniz de oldukça güvenli ve sakin. Avrupa’nın en iyi kumsalları arasında gösterilen La Concha’nın kumlarında sieasta yapabilirisiniz. Dük Mandas’ın eşinin onuruna yapılan Cristina Enea Parkı hem yerliler hem de turistler için oldukça popüler bir destinasyon. Şehrin cazibe merkezlerinden biri sayılan parkta birbirinden çeşitli pek çok bitkinin yanı sıra ördekler, tavuskuşları ve üzerinde rahatça gezinip sere serpe uzanabileceğiniz çimenler bulunuyor. Kentin batısında yer alan Monte Igueldo, Playa de Ondarreta’nın hemen ötesinde bulunuyor. Fünikiler ile tırmanışın mümkün olduğu bu dik yamaç 184 metre yüksekliğinde ve büyüleyici bir manzaraya sahip. Çocuklar için eğlence parkının da bulunduğu Monte Igueldo’da gözlem kulesi ve gözlem evi de bulunuyor. Güneşi burada batırıp, burada bulunan ve açık hava terası bulunan şık restoranında yemek yiyebilirsiniz. Yapımı 18. yüzyıla denk gelen Barok kilise Santa Maria del Coro Bazilikası eski bir Roma tapınağının yerine inşa edilmiş ve San Sebastian’da en çok ziyaret edilen adreslerin başında geliyor. Yarı dairesel apsisli dikdörtgen bir plan üzerine inşa edilen bazilika Monte Urgull’ın eteklerinde, Eski Kent’in kalbinde yer alıyor. Bazilika’da rehberli turlar da mevcut. San Sebastian’daki en büyük kilise olan Good Shepard Katedrali de San Martin’in ötesinde, Yeni Şehir’de yer alıyor. Neo-gotik tarzda tasarlanan katedralin yapımına 1880 yılında, Bask'lı mimar Manuel de Echave tarafından başlanmış olup, katedral 1897’de tamamlanmıştır. 75 metre yüksekliğindeki kulesi ile ilham verici olan katedral, San Sebastian’ın sembol yapılarından biri. Zengin dekoratif bir kutsal alana sahip olan katedralin vitray pencereleri ve Azize Mary,Aziz Antonio gibi isimlere ait heykeller ile Kutsal Kalp heykeli gerçekten büyüleyicidir.