Arsuf Genel Bilgiler / Rehber

Arsuf, yalnızca 40 ailenin yaşamakta olduğu, ufak bir İsrail yerleşimidir. Vahşi doğası ve muhteşem Akdeniz manzarası ile dikkat çeken bir coğrafyada konumlanan yerleşim, 1995 yılında kurulmuştur. Yüksek sosyoekonomik durumdaki kişilerin yaşadığı, 2017 yılı nüfus sayımına göre 178 kişilik nüfusa sahip köyün lüks bir atmosferi vardır. İsrail’in en pahalı evleri arasında yer alan konutlar Arsuf’tadır. Uçsuz bucaksız Akdeniz manzaralı köy iki mahalleden oluşmaktadır. Tümü özel konut niteliğine sahip yapıların geneli beş veya daha fazla odaya sahiptir.

Arsuf, 2.500 yıl önce Fenikeliler tarafından kurulmuş antik bir yerleşimdir. O dönemde Apollonia olarak adlandırılmış olan bölge, sahil yolunda stratejik olarak önemli bir liman olma görevi üstlenmiştir. Yüzyıllar boyu el değiştirmiş, çok kez fethedilmiş olan kasaba tarihindeki önemli olaylardan biri, 1911 yılında I. Richard’ın yönettiği Üçüncü Haçlı Seferi’nin, Mısır ve Suriye’nin ilk sultanı olan Saladin’i yenmiş olmasıdır. 1265 yılında gerçekleşen 40 günlük Memlük kuşatması da bir diğer önemli olaydır. Bu olayların gerçekleştiği, Apollonia Ulusal Parkı olarak belirlenmiş bölgede günümüzde detaylı kazı çalışmaları yapılmıştır. 108 antik altın sikkenin çıkarılmasından dolayı bölgenin büyük bir önemi vardır.

Arsuf’un yakın tarihteki gelişimine bakıldığında, 1930’larda Avrupalı Yahudilerin köyün doğusundaki toprakları satın aldığı görülmektedir. 40 yıl boyunca toprağı bölmek ve topluluk kurmak için çaba sarf edilmiş ve 1970’lerde elektrik ve su tesisi olmaksızın beş adet villa kurulmuştur. Modern Arsuf’un ise 1990 yılında temelleri atılmış ve 1995 yılında Hof HaSharon BölgeKonseyi’nin yetkisi altına girerek kasaba kurulmuştur. Takip eden on yıl içinde bölgedeki birçok villanın inşası gerçekleştirilmiştir.

Arsuf, varlıklı İsrailli ailelerin, çocukları ile deniz kenarında sakin bir şekilde yaşam sürdükleri bir yerdir. Kasabada spor tesisleri, tenis ve basketbol sahaları, pétank kortu ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Koşu ve bisiklet parkurlarının da bulunduğu kasaba, milli park ve tenha plajlarıyla da değerini yükseltmektedir.

Arsuf Nerededir?

Arsuf, bir Orta Doğu ülkesi olan İsrail Devleti’nin merkezinde yer almaktadır. Kasaba, ülkenin başkenti Tel-Aviv’in yalnızca 20 kilometre kuzeyinde, sahil kenarındaki bir uçurumun üzerinde konumlanmaktadır. Kasabanın güneyinde Apollonia'nın antik kalıntıları bulunmaktadır.

Arsuf’ta Yapılacaklar

Arsuf; Herzliya ve Tel-Aviv gibi büyük şehirlere görece yakın bir konumda yer aldığından, bölge sakinleri vakit geçirmek için bu şehirleri ziyaret edebilmektedir. Farklı yaşlardakiler için çeşitli eğlence imkânlarına sahip bu noktalar güzel vakit geçirmek üzere mükemmel fırsatlar sunmaktadır.

Arsuf’un yakınında alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Yakınlardaki Poleg kompleksinde Arsuf sakinleri restoran, kafe ve mağazalara ulaşmaktadır. Burası aynı zamanda şirketlerin de adresidir. Bu alanlar hafta sonlarını ve boş zamanları geçirmek için uygun yerlerdir.

Arsuf’ta, kasabanın kurucusunun oğlu tarafından yaptırılmış bir botanik bahçesinin yanı sıra yerel sakinlerden birisinin anısına yapılmış bir galerinin bulunduğu başka bir park da yer almaktadır.

Arsuf’un Yerel İklimi

Arsuf, Akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise serin ve yağışlı geçmektedir. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde hava 23 derece ortalama ile seyretmektedir. Günler oldukça güneşlidir.

Arsuf, derin uçurumlu bir sahilde yer aldığı için kendi mikroiklimine de sahiptir. Sıcak yaz günlerinde esen meltemler havayı rüzgârlı kılmaktadır. Kış mevsiminde esen hızlı rüzgârlar ise yüksek dalgalara sebebiyet vermektedir.

Arsuf ile İlgili

Arsuf Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa