Villars Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Villars olarak bilinen Villars-sur-Ollon, İsviçre'de ufak şirin bir köydür. Olon belediyesi tarafından yönetilmektedir. Dağlık bir köydür ve dağ evlerinden oluşmaktadır. Köy olmasına rağmen dünyanın en pahalı okulları burada bulunmaktadır. Bu okullar Collège Alpin International Beau Soleil ve Aiglon College'dir. Ayrıca La Garenne adlı özel okul da 70 yılı aşkın bir süredir Villars’da bulunmakla beraber iki dil öğreten özel ve yatılı bir okuldur. Bu okulun da eğitimi çok üst düzeyde bir eğitimdir ve çocukları hayattaki zorluklara karşı da hazırlayan bir eğitim süreci vardır.

Villars'da çok meşhur ve orta eğimli bir kayak pisti bulunmaktadır. Burası kış turizmi açısından çok önemlidir ve oldukça popülerdir. Çok büyük kayak okulları vardır ve hobi olarak size bu sporu öğretmeyi değil, gerçek eğitim vadederler. Çok lüks oteller de bulunmakla birlikte genellikle dağ evleri tarzı oteller de bolca bulunmaktadır, hatta genellikle bu tarz oteller tercih edilmektedir. 1938 yılında burası Avrupa'nın en önemli tatil yeri olarak sınıflandırılmıştır. Gece hayatı, gösterişli pistler ve eğlence aradığınız bir tatili düşünüyorsanız Villars bunun için pek uygun olmayacaktır çünkü burası geleneksel bir İsviçre köyü olmakla birlikte bu özelliğini günümüzde de devam etmektedir.

1750 yılında, köy olarak ayrılmıştır ve kendi benliğini ilan etmiştir. Sonraları teleferik inşa edilmiştir. 1913 yılında inşası tamamlanan teleferik, kayakçılar için özel yapılmıştır ve İsviçre'de bir ilke imza atmıştır. Kayakçılar kendilerini iple bağlayarak bu teleferikle yukarı çıkmışlardır, böylece dağa çıkıp kayma deneyimini yaşama şansı bulmuşlardır. Daha ileriki yıllarda, yaklaşık 30 yıl sonrasında daha ileri düzeyde bir teleferik inşa edilmiştir. Bu teleferik bir asansör gibi çıkan, günümüzdeki teleferiklere benzeyen bir teleferiktir. 

Tanıtım Videosu:

 

Villars İklimi 

Villars'da hava genellikle bulutludur. Hava genellikle karlı ve eksi derecelerdedir. Tipik İsviçre iklimini burada yaşayabilirsiniz ve yüksek rakımlı olduğu için haliyle sıcaklık da oldukça düşüktür. Temmuz ve ağustos aylarında en yüksek derece 5 derecelerde seyretmektedir. Diğer aylarda ise sıcaklıklar genellikle 0'ın altında derecelerdedir. En düşük derece ise –10 derecedir. 

Villars'da Yapılacak Aktiviteler 

Villars kayak turizmi açısından çok önemli bir yer olmasının yanında hem yaz ve hem de kış aylarında yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Spa’ları, pistleri, uzun bisiklet parkurları ile Villars yılın her mevsiminde gidilebilecek güzel bir köydür.

Kış Aktiviteleri

Çok tercih edilen bir kayak tatil beldesi olmakla birlikte, çok fazla kayak okulu bulunmaktadır. Kayak öğrenmek ve bu konuda ilerlemek isteyen herkesin ilk tercihi burası olmaktadır. En büyük kayak okulu ise Ecole Suisse de Ski'dir ve en çok tercih edilen okul burasıdır. Eğitimleri çok iyidir. Villas'da engelliler için de okullar bulunmaktadır ve bu okullardaki eğitimler de gerçekten dünya genelinde ilk 5’te sayılabilmektedir. Engelliler için kayak eğitimleri verilir ve engelli takımları turnuvalara hazırlanır. Villars'da 120 kilometreden uzun kayak pistleri bulunmaktadır, bu özelliğiyle İsviçre'nin en büyük kayak pistlerinden sayılmaktadır. Ayrıca kayak yapmak istemeyenler ve karı çok sevenler için karda yürüme turları da buradaki organizatörler tarafından sağlanmaktadır. Burada yalnızca kayak pistleri değil, buz pateni için güzel bir pist de bulunmaktadır. Villars'da yamaç paraşütü de yapılmakta ve bu spor da turistler tarafından çokça tercih edilmektedir. Genel olarak tercih edilen spor türü kayak olsa bile burada yamaç paraşütü yapmak da çok popülerdir.

Yaz Aktiviteleri


 
Villars, yalnızca kışın değil yazın da çok popülerdir ve uğrak mekânlardan biridir. Yaz - kış turizmi bakımından çok çeşitli olanakları sağlamasıyla birlikte çok tercih edilen tatil yerlerindendir. Hem yazın hem de kışın bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise çok fazla sayıda aktivite olmasıdır. Yazın Villars'da güneşle birlikte karlar erir ve 120 kilometrelik pistler yaz aylarında büyük çayırlıklara dönüşürler. Yemyeşil çimenler göz doyururlar. Yazın çok çeşitli aktiviteler oluşturulur ve yaz turizmi de bu sayede sağlanmış olur. Karın eridiği geniş alanlarda yürüyüş turları, muhteşem dağ manzarasında bisiklet yolları Villars’da yazın yapılan spor aktivitelerinin başında gelmektedir. Geniş golf sahalarında golfün keyfini çıkartmak için de yaz aylarında dünyanın dört bir yanından insanlar buraya toplanırlar. Manzaralı bir tepede bulunan bu golf sahası, golf için tamamen profesyonel bir sahadır ve golfseverler bu sahada oynarken çok fazla haz duyarlar ve buradan çıkmak istemezler. Villars'ın kendine ait golf kulübü bulunmaktadır ve 1922'den beri golfseverlere hizmet vermektedir. Bu golf kulübüne üye çok eski Villars yerlileri ve İsviçreli önemli kişiler bulunmaktadır.

Villars'da, Avrupa'nın en büyük su parkı da bulunmaktadır. Labirent olarak bilinen havuz burada bulunmaktadır, ayrıca havuzda kayarken ormanın içinden geçebileceğiniz bir kaydırak da bulunmaktadır. Bu iki kaydırak buranın en ünlü kaydıraklarındandır.

Ayrıca buranın çok büyük bir spor merkezi bulunmaktadır. Bu spor merkezinin içinde tenis kortları, havuzlar, futbol sahaları bulunmaktadır. Çok büyük alana kurulan bu spor merkezi, tüm ülkenin ihtiyacını karşılayacak düzeyde bir spor salonudur. Kapalı ve açık tenis kortları, voleybol ve futbol sahaları, ayrıca çok güzel bir buz pisti vardır. Burada buz hokeyi turnuvaları düzenlenmektedir. Bu spor merkezinin içinde güzel bir spa alanı da bulunmaktadır. 
Villars'a Nasıl Gidilir? 
Villars’a Türkiye’den direkt uçuş yoktur ancak Türk Hava Yolları’nın Cenevre uçuşu ile Cenevre’ye ulaştıktan sonra tren ile 1 saat 45 dakika süren yolculuktan sonra buraya ulaşabilirsiniz. İsviçre'nin en büyük şehirlerinden Villars'a genelde tren ile ulaşım sağlanmaktadır. Bu trenler saatte bir veya yarım saatte bir Villars'a ulaşmaktadır. Genellikle İsviçre'de trenle ulaşım çok yaygındır çünkü tren ağı çok geniştir. Villars'a da trenle çok rahat ve ekonomik olarak ulaşılabilmektedir.

Otobüsle de tren kadar rahat ulaşım sağlanmaktadır, fakat daha uzun sürmektedir. Genellikle İsviçre'deki büyük şehirlerden otobüsle Villars'a ulaşabilirsiniz. Tren ile Aigle'den Villars’a ulaşım 35 dakika sürmektedir. Les Diablerets'den de buraya yaz aylarında ulaşım bulunmaktadır.