San Remo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

liguria.jpg

San Remo, Kuzeybatı İtalya’da bulunan bir sahil kasabasıdır. İtalya’nın 20 özerk bölgesinden biri olan Liguria sınırları içinde yer alır. İtalyan Rivierası’nın turizm merkezi olarak bilinen San Remo, Liguria Denizi kıyısında pitoresk bir şehirdir. Kraliyet aileleri ve aristokratlar tarafından sevilen bir dinlenme yeridir. Yemyeşil tropik park ve bahçeleri, görkemli sarayları andıran kumarhaneleri ve festival atmosferiyle ünlü olan San Remo, popüler ve pahalı bir tatil beldesidir. Kent bu atmosferini hiç bitmeyen festivallere, çiçek bayramlarına, İtalyan şarkı yarışmalarına, spor turnuvalarına ve moda şovlarına sayesindedir. İtalya’daki en büyük yıllık çiçek bayramı San Remo’nun en eski geleneklerinden biridir. Burada özel bahçelerde yetişen nadir çiçek türlerini görebilirsiniz. Kent eski binalar, kaleler ve saraylarla doludur. Bunlardan en önemlisi Alfred Nobel’in hayatının son günlerini geçirdiği villasıdır. Günümüzde tanınmış kimyager ve bilim insanlarının başarılarına adanmış bir müzeye dönüştürülmüştür. San Remo isimli kumarhane ve Roma döneminden kalma eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesi d’Olmo Borea Sarayı turistlerin ilgiyle karşıladığı yerlerdendir. 17. yüzyılda Barok tarzda inşa edilmiş Madonna della Costa adındaki muhteşem kilisenin yanı sıra günümüze kadar korunmuş birçok cazibe merkezi mevcuttur. Kurtarıcı İsa Katedrali kentin en sıra dışı simgesidir. 1913 yılında inşa edilen bu yapı klasik Rus tapınaklarına benzer şekilde tasarlanmıştır. Şehirdeki en eski dini yapı 12. Yüzyılda inşa edilmiş San Siro Katedrali’dir. San Remo ulusal öneme sahip efsanevi Ariston Tiyatrosu ile de tanınır. İtalyanlar için burayı ziyaret etmek bir onur meselesi halini almıştır. Son yıllarda çeşitli kültürel etkinlikler için kalıcı bir mekan haline gelmiştir. 1951’den beri düzenlenen ve çok popüler bir şarkı festivali olan San Remo Müzik Festivali Ariston Tiyatrosu’nda düzenlenmektedir. Bu şarkı yarışması 1956’da başlayan Eurovision ŞarkıYarışması’na ilham vermiştir. San Remo’nun hemen yakınında Bussana-Vecchia adlı ilginç bir tarihi bölge yer almaktadır. Burası 1887 yılındaki yıkıcı depreme kadar büyük ve kalabalık bir şehirdi.

Tarih meraklıları için sayısız destinasyonlar sunan San Remo, doğal güzellikleriyle de öne çıkan bir kasabadır. Roma döneminde kurulan bu şehir ‘Çiçekler Şehri’ olarak bilinir ve yüzmek için mükemmel iklim koşulları sayesinde dünya çapında üne sahiptir. San Remo’da yıl boyunca ılıman bir iklim hakimdir. Kuzey rüzgarlarından korunan ayrıcalıklı bir coğrafyada yer almaktadır. Sahil şeridindeki bu kent, kendine has iklimi sayesinde bereketli botanik bahçelerine ve tropik bitkilerin yetişmesine izin veren sıcaklıklara sahiptir. İtalya’nın en önemli toptan çiçek pazarı olan Mercato dei Fiori burada bulunmaktadır. San Remo, turizmin yanı sıra işlenmemiş zeytin yağı üretiminden önemli gelir elde etmektedir.

San Remo Cenova’ya ve Fransa ile sınır kenti olan Ventimiglia’ya bağlıdır. Kente en yakın havalimanı Fransa’nın Nice şehrindeki Cote d’Azur Uluslararası Havalimanı’dır. Havalimanı arabayla 75 dakika uzaklıktadır. San Remo, Liguria’nın diğer kentleri Imperia ve Cenova’ya demiryoluyla bağlıdır. Buradan Nice, Milano, Torino ve Roma gibi şehirlere de demiryoluyla ulaşım sağlanabilir. Eskiden sahil boyunca uzanan demiryolu hattı, seferlerin daha hızlı yapılması için kuzeye ve yeraltına taşındı. Sahildeki eski demiryolu hattı yenilenerek bisiklet ve yaya yoluna dönüştürülmüştür. Güzergah boyunca birkaç bisiklet kiralama noktası ve çeşitli plajlar bulabilirsiniz. 24 kilometre uzunluğundaki muhteşem sahil şeridinde keyifli bisiklet turları atabilirsiniz.

San Remo her şeyiyle olduğu gibi plajlarıyla da ünlüdür. Yaz aylarında kalabalıklardan kaçmak için en ideal iki plajı Front Beach ve Back Beach’tir. San Remo Front Beach kuzeye bakan 200 metrelik bir plajdır. Çimenli bir kıyı rezervine sahip olan bu plajda hafif dalgalar eşliğinde yüzebilir, piknik yapabilirsiniz. Phillip Adası’na bakan 500 metre uzunluğundaki San Remo Back Beach ise güneşlenmek ve plaj sörfü için oldukça idealdir. San Remo’nun arkasına sıkışmış bu güzel körfez plajında mutlaka yüzmelisiniz. Kuzey İtalya’nın incisi San Remo doğa, kültür ve deniz turizmini bir arada yaşayabileceğiniz nadir kentlerdendir. Burada düşük nüfusun sayesinde sakin ve kaliteli bir tatil geçirebilirsiniz.

San Remo ülkemiz tarihinde de önemli bir yere sahiptir. 1. Dünya Savaşı sonrasında İttifak Devletleri Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarını paylaşmak için San Remo Konferansı’nı burada toplamıştır. Ayrıca saltanat kaldırıldıktan sonra son padişah Vahdettin bu kente yerleşmiş ve 1926’da burada hayatını kaybetmiştir.

Tanıtım Videosu