Google+

Arama formu

Jodhpur

Rajasthan'ın ikinci en büyük kenti Jodhpur 1459 yılında Rao Jodha...
Devamı oku
Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk...
Devamı oku
Jodhpur’da hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil...
Devamı oku
Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı...
Devamı oku
Marwar Festivali (Eylül-Ekim) Jodhpur Uluslararası Çöl Uçurtma...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Makar Sankranti Pongal Guru Govind Singh Jayanti...
Devamı oku
Hindistan’ın ortasında bulunan Rajasthan eyaletinin en büyük ikinci...
Devamı oku
Acil yardım: 102 Yangın: 101 Polis: 100
Devamı oku
Hindistan’ın ortasında bulunan Rajasthan eyaletinin en büyük ikinci...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Jodhpur’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Hindistan ülkesindeki Jodhpur şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR...
Devamı oku
Hindistan ülkesinde bulunan Jodhpur’un resmi dili Hintçe ve İngilizce’...
Devamı oku
Jodhpur (GMT +5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW...
Devamı oku
Jodhpur’da yarı kurak iklim hakimdir. Ancak haziran ve eylül ayları...
Devamı oku
Jodhpur’da şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan bir havalimanı...
Devamı oku
Önemli turistik yerlere sahip olan Jodhpur’a her yıl pek çok ziyaretçi...
Devamı oku
Jodhpur’da şehir içi ulaşım pek çok yolla sağlanabilmektedir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BOB = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 17℃
Şub 19℃
Mar 25℃
Nis 30℃
May 34℃
Haz 34℃
Tem 31℃
Ağu 29℃
Eyl 29℃
Eki 27℃
Kas 23℃
Ara 18℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,033,918 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Yarı Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Jodhpur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Head_Jodhpur.jpg

Hindistan’ın ortasında bulunan Rajasthan eyaletinin en büyük ikinci şehridir Jodhpur. Thar çölünün sınırında yer aldığından “Thar’a Giriş Kapısı” ismiyle de anılmaktadır. Ayrıca hava durumu açısından sürekli güneşli ve sıcak olan şehir için “Güneş Şehri” de denilmektedir. Şehre takılan üçüncü isim ise “Mavi Şehir”dir. Bunun sebebi, eski şehir kısmındaki yapıların çoğunun çatısının mavi renkte olmasıdır. Özellikle şehrin kuzey kısmında kalan Brahmpuri Bölgesi’nde bu durum daha çok belirgindir.

Şehre pek çok isim verilmesini sağlayan bu güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu saraylar, tapınaklar ya da kültürel yaşam her yıl pek çok turistin burayı ziyaret etmesini sağlamaktadır. Bu durum, Jodhpur’un ekonomisini de olumlu anlamda etkilemektedir. Ama şehrin en önemli gelir kaynağı, el işi ürünler ya da diğer bir deyişle zanaattır.

Pek çok Hindistan şehrinde olduğu gibi, Jodhpur da tarihi açıdan önemli özelliklere sahiptir. Geçmişinin M.S. 4. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilen şehir, 1459 yılında Rao Jodha tarafından kurulmuştur. Jodhpur, Pakistan sınırına 250 kilometre uzaklıkta yer aldığından stratejik açıdan önemli bir konuma sahiptir.

Jodhpur’da yarı kurak iklim hakimdir. Ancak haziran ve eylül ayları arasında yağışlar görülmektedir. Mart ve ekim ayları arasında sıcaklıklar yüksek seyreder. Kimi zaman 40 dereceye çıktığı görülmektedir. En düşük sıcaklıklar ocak ayında yaşanmaktadır. Ortalama 9.6 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dOOsLvkbRFk

Jodhpur’da Gezilecek Yerler

Rajasthan'ın ikinci en büyük kenti Jodhpur 1459 yılında Rao Jodha tarafından Thar Çölü'nün kıyısında kurulmuş. Şehre mavi şehir denmesi evlerin çatılarının büyük çoğunluğunun maviye boyanmasından ileri geliyor. Eskiden sadece Brahminlerin evlerini maviye boyamalarına izin veriliyormuş; turizmin mevzu bahis olduğu günümüzde ise artık her ev mavi!

Mehrangarh Kalesi

Mehrangarh Kalesi

Sanskritçede "Güneş" anlamına gelen Mehrangarh, yaklaşık 120 metrelik bir dağ üzerinde kurulu. 1638-78 yılları arasında yapımı tamamlanan kaleninsahibi olan Udaipur mihracesi Umaid Bhawan, aynı zamanda kentte otel olarak da kullanılan muhteşem bir sarayın da sahibi. Tuk-tuk ile kaleye ulaşabilirsiniz.

Mehrangarh Kalesi’nin surları 36 metre yüksekliğinde, 21 metre genişliğinde. Oldukça heybetli görünen kaleye girebilmek için 7 tane kapıdan geçiyorsunuz. Her kapının özel bir ismi var. Üçüncü kapı (Lahapol-Demir Kapı) dan geçerken kapının yanında 15 tane el izi şekli göreceksiniz. Bu izlerin 1843 yılında Mihrace Man Singh öldüğünde kremasyonu sırsında kendilerini ateşe atarak öldüren 15 eşinin anısına yapılmış.

“Sati” denilen ve artık yasadışı olan bu gelenek resmi kaynaklara göre günümüzde uygulanmıyor gibi gözükse de işin aslının böyle olmadığı biliniyor. “Sati”nin özellikle kırsal bölgelerde kadınları yüceltici bir davranış olarak halen kabul görüyor. Kalenin müzesinde saray eşrafının kullandığı tahtarevanlar (mohi), fil eyerleri, beşikler ve daha bir çok eşya sergileniyor. Kalenin içinde süslü odalar denilen odaları mutlaka gezmelisiniz. Moti Mahal (İnci Sarayı), Phool Mahal (Çiçek Sarayı) ve Şuh Mahal (Huzur Sarayı) adı verilen odalar tüm saraydaki en güzel ve özerl odalar.

Jodhpu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz The Arch Boutique Home stay, Chanod Haveli, Namaste Caffe güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Shangri-La Haritage Haveli, Kankariya Heritage, Jodhpur Palace Guest House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Boranada Homestay, WelcomHotel Jodhpur- Member ITC hotel group, OYO 28059 Hotel Wayside gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cosy Guest House, Sunshine Guest House & Restaurant, Hathai tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Jodhpur aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Jaswant Thada

Jaswant Thada

Jaswant Thada, Jodhpur maharacalarına ait anıt mezarların olduğu bir tapına. Çok incelikle yapılmış bembeyaz renkli yapı, hemen yamacında kuğuların yüzdüğü dingin göl, bakımlı bahçesi ve kale manzarası ile çok huzurlu gözükmekte. İçeride maharacaların resimleri tüm duvar boyunca sıralanıyor.

Maharaja Sardar Singh tarafından 1899 yılında babası II. Maharaja Jaswant Singh için yaptırılmış olan bu anıt mezar Marwar kraliyet ailesinin ölülerinin de yakıldığı yerdir. Mozole, ince işçilikle işlenmiş mermer katmanlarından olulur. Bu katmanlar son derece incedir ve hayli cilalanmıştır. Bu aşırı cilalamanın sebebi güneş ışınları çarptığında ılık bir parıltı saçsın diyedir.

Umaid Bhawan Sarayı

Umaid Bhawan Sarayı

Eski şehri gezdikten sonra mutlaka Umaid Bhawan Sarayına (Chittar Sarayı) doğru yola çıkın. Burası, 1929 yılında inşaatına başlanıp yaklaşık 15 yılda 3000 işçinin çalışarak tamamlayabildiği, 347 odadan mütevellit, şimdilerde en ucuz odası 2000 lirayı bulan lüks bir otel olarak kullanılan bir saray. Bu kadar uzun süre bu kadar çok kişinin çalışması o dönemlerdeki büyük kuraklık sonrası mihracenin insanlara iş istihdam etme arzusu olarak da açıklanıyor. Buranın sahibi Mihrace Umaid Singh ayrıca Mehrangarh Kalesi’nin de sahibidir. Sarayın içinde otel olarak kullanılan alana girişe izni verilmemektedir. Gezilebilinecek yerlerde de mihracenin fotoğrafları, özel koleksiyonları, arabaları ve eşyaları sergilenmekte.

Umaid Bhawan Srayı zamanında Chittar Sarayı ismini almış çünkü sarayın inşasında kullanılan taşlar Chittar Tepesi’nden çıkartılmır. İnşaatın temeli 18 Kasım 1929 yılında Maharaja Umaid Singh tarafından atılmış ve bina 1943 yılında tamamlanmıştır. Şehrin en önemli turist cazibe merkezlerinden olan bu sarayı mutlaka görün ve içini detaylıca gezin. Her yıl binelrce turistin bu şehre gelmekteki en önemli nedenlerinden biri olan bu yapıya aşık olacaksınız.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Jodhpur Nerededir?

Hindistan’ın ortasında bulunan Rajasthan eyaletinin en büyük ikinci şehridir Jodhpur. Thar çölünün sınırında yer aldığından “Thar’a Giriş Kapısı” ismiyle de anılmaktadır. Pakistan sınırına 250 kilometre uzaklıkta yer aldığından stratejik açıdan önemli bir konuma sahiptir.

Jodhpur’a Ne Zaman Gidilir?

Jodhpur’da yarı kurak iklim hakimdir. Ancak haziran ve eylül ayları arasında yağışlar görülmektedir. Mart ve ekim ayları arasında sıcaklıklar yüksek seyreder. Kimi zaman 40 dereceye çıktığı görülmektedir. En düşük sıcaklıklar ocak ayında yaşanmaktadır. Ortalama 9.6 derecedir.

Jodhpur’a Nasıl Gidilir?

Jodhpur’da şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan bir havalimanı mevcuttur. Delhi, Mumbai, Udaipur, Jaipur ve Bangalore’den günlük seferler yapılmaktadır.

Jodhpur şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Jodhpur’da Nerede Kalmalı?

Önemli turistik yerlere sahip olan Jodhpur’a her yıl pek çok ziyaretçi geldiğinden konaklama için de pek çok seçenek mevcuttur. Tarihi binaların içinde ya da modern yapılarda kalmak mümkündür. 5 yıldızı seçeneklerin yanı sıra uygun fiyatlı oteller de bulunmaktadır.

Jodhpur pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Jodhpur Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Jodhpur Otelleri
En Uygun Fiyatlı Jodhpur Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Jodhpur Otelleri

Jodhpur İçi Ulaşım

Jodhpur’da şehir içi ulaşım pek çok yolla sağlanabilmektedir. Motosikletli, bisikletli ve yaya rikşovlar yer alır. Ancak bu araçlarda bir taksimetre olmadığından binmeden önce peşin peşin pazarlık yapmak gerekmektedir.

Bir diğer popüler ulaşım aracı minibüslerdir. Ancak çok kalabalık olduklarından turistler tarafından çok tercih edilmemektedir. Bunlar dışında normal taksiler de mevcuttur. Saat Kulesi çevresinde hizmet veren “tongas”lar bir çeşit faytonlardır. Küçük ve sakin bir gezinti için tercih edilebilir. Şehirde ortak bilet sistemi uygulaması olmadığından tüm toplu taşıma araçları için ayrı ödeme yapmak gerekmektedir.

Jodhpur Mutfağı

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılır, bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı yiyecekler de mutfaklarında yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın olarak kullanılır. Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunulmaktadır. “Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Dhal” sulu mercimek yemeğidir, “chana” bir tür nohut yemeğidir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Pukhraj Ji Ki Dhani, Bal Samand, Shahi Samosas, Mehran Terrace, Indique, Hariyali Dhani, Kiran Vilas, Umaid Bhavan.

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, yüzde 10 bahşiş bırakmanız beklenir. Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse yüzde 7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Jodhpur Gece Hayatı

Jodhpur’da hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Ancak vakit geçirmek için birkaç mekan bulmak mümkün. Circuit House Road’da yer alan “On The Rocks”, en çok tercih edilen mekanlar arasındadır. Güzel bir şehir manzarası için gidilebilecek yer ise Klay Oven’dır. Burası aynı zamanda dans etmek isteyenler için de idealdir. Dans etmek için bir diğer seçenek ise Chahat Bar olabilir. Mekan, Hotel Suncity International’da yer almaktadır. Geleneksel bir ambiyansa sahip olan Cheers Bar, Hotel Shanti Bhawan’da yer alır.

Jodhpur Festivaller

Marwar Festivali (Eylül-Ekim)

Jodhpur Uluslararası Çöl Uçurtma Festivali (Ocak)

Nagaur Fuarı (Ocak-Şubat)

Rajasthan Uluslararası Halk Festivali (Ekim)

Sheetla Mata (Mart-Nisan)

Chamunda Mata (Eylül-Ekim)

Dussehra Festivali (Eylül-Ekim)

Baba-Ramdeo Ka Mela (Ağustos-Eylül)

Nau Sati Ka Mela (Mart-Nisan)

Jodhpur’da Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir. Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir. İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın alameti farikalarındandır. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi pek çok çeşit baharat getirebilirsiniz. Jodhpur şehri, tüm bu ürünleri bulabileceğiniz alışveriş alanlarına sahiptir. Sojati Kapısı, İstasyon Caddesi, Tripolia Pazarı, Mochi Pazarı, Nai Sarak ya da Saat Kulesi alışveriş için en uygun alanlardır.

Jodhpur Saat Farkı

Jodhpur (GMT +5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı vardır.

Jodhpur Para Birimi

Hindistan ülkesindeki Jodhpur şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Jodhpur Resmi Dili

Hindistan ülkesinde bulunan Jodhpur’un resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Jodhpur Türkiye Dış Temsilcilikler

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI
NEW DELHI- 110021, INDIA
Telefon: (00 91 11) 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1973 - 2410 1975
Faks: (00 91 11) 2410 1974 (yeni) - 2688 1409 (Konsolosluk şb)
embassy.newdelhi@mfa.gov.tr
http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Hindistan, Maldivler, Nepal

Jodhpur Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

Jamat Ul-Vida

Ramazan Bayramı

Rath Yatra

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Parsi Yeni Yılı

Janmashtami

Kurban Bayramı

Onam

Mahatma Gandhi Jayanti

Aşure Günü

Diwali

Guru Nanak Jayanti

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Jodhpur İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Jodhpur Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Jodhpur’a girmek için vize alması gerekmektedir.