Jodhpur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Head_Jodhpur.jpg

Hindistan’ın ortasında bulunan Rajasthan eyaletinin en büyük ikinci şehridir Jodhpur. Thar çölünün sınırında yer aldığından “Thar’a Giriş Kapısı” ismiyle de anılmaktadır. Ayrıca hava durumu açısından sürekli güneşli ve sıcak olan şehir için “Güneş Şehri” de denilmektedir. Şehre takılan üçüncü isim ise “Mavi Şehir”dir. Bunun sebebi, eski şehir kısmındaki yapıların çoğunun çatısının mavi renkte olmasıdır. Özellikle şehrin kuzey kısmında kalan Brahmpuri Bölgesi’nde bu durum daha çok belirgindir.

Şehre pek çok isim verilmesini sağlayan bu güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu saraylar, tapınaklar ya da kültürel yaşam her yıl pek çok turistin burayı ziyaret etmesini sağlamaktadır. Bu durum, Jodhpur’un ekonomisini de olumlu anlamda etkilemektedir. Ama şehrin en önemli gelir kaynağı, el işi ürünler ya da diğer bir deyişle zanaattır.

Pek çok Hindistan şehrinde olduğu gibi, Jodhpur da tarihi açıdan önemli özelliklere sahiptir. Geçmişinin M.S. 4. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilen şehir, 1459 yılında Rao Jodha tarafından kurulmuştur. Jodhpur, Pakistan sınırına 250 kilometre uzaklıkta yer aldığından stratejik açıdan önemli bir konuma sahiptir.

Jodhpur’da yarı kurak iklim hakimdir. Ancak haziran ve eylül ayları arasında yağışlar görülmektedir. Mart ve ekim ayları arasında sıcaklıklar yüksek seyreder. Kimi zaman 40 dereceye çıktığı görülmektedir. En düşük sıcaklıklar ocak ayında yaşanmaktadır. Ortalama 9.6 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dOOsLvkbRFk

Jodhpur’da Gezilecek Yerler

Rajasthan'ın ikinci en büyük kenti Jodhpur 1459 yılında Rao Jodha tarafından Thar Çölü'nün kıyısında kurulmuş. Şehre mavi şehir denmesi evlerin çatılarının büyük çoğunluğunun maviye boyanmasından ileri geliyor. Eskiden sadece Brahminlerin evlerini maviye boyamalarına izin veriliyormuş; turizmin mevzu bahis olduğu günümüzde ise artık her ev mavi!

Devamını Oku

Jodhpur Nerededir?

Hindistan’ın ortasında bulunan Rajasthan eyaletinin en büyük ikinci şehridir Jodhpur. Thar çölünün sınırında yer aldığından “Thar’a Giriş Kapısı” ismiyle de anılmaktadır. Pakistan sınırına 250 kilometre uzaklıkta yer aldığından stratejik açıdan önemli bir konuma sahiptir.

Jodhpur’a Ne Zaman Gidilir?

Jodhpur’da yarı kurak iklim hakimdir. Ancak haziran ve eylül ayları arasında yağışlar görülmektedir. Mart ve ekim ayları arasında sıcaklıklar yüksek seyreder. Kimi zaman 40 dereceye çıktığı görülmektedir. En düşük sıcaklıklar ocak ayında yaşanmaktadır. Ortalama 9.6 derecedir.

Jodhpur’a Nasıl Gidilir?

Jodhpur’da şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan bir havalimanı mevcuttur. Delhi, Mumbai, Udaipur, Jaipur ve Bangalore’den günlük seferler yapılmaktadır.

Jodhpur’da Nerede Kalmalı?

Önemli turistik yerlere sahip olan Jodhpur’a her yıl pek çok ziyaretçi geldiğinden konaklama için de pek çok seçenek mevcuttur. Tarihi binaların içinde ya da modern yapılarda kalmak mümkündür. 5 yıldızı seçeneklerin yanı sıra uygun fiyatlı oteller de bulunmaktadır.

Jodhpur İçi Ulaşım

Jodhpur’da şehir içi ulaşım pek çok yolla sağlanabilmektedir. Motosikletli, bisikletli ve yaya rikşovlar yer alır. Ancak bu araçlarda bir taksimetre olmadığından binmeden önce peşin peşin pazarlık yapmak gerekmektedir.

Devamını Oku

Jodhpur Mutfağı

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılır, bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı yiyecekler de mutfaklarında yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Devamını Oku

Jodhpur Gece Hayatı

Jodhpur’da hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Ancak vakit geçirmek için birkaç mekan bulmak mümkün. Circuit House Road’da yer alan “On The Rocks”, en çok tercih edilen mekanlar arasındadır. Güzel bir şehir manzarası için gidilebilecek yer ise Klay Oven’dır. Burası aynı zamanda dans etmek isteyenler için de idealdir. Dans etmek için bir diğer seçenek ise Chahat Bar olabilir. Mekan, Hotel Suncity International’da yer almaktadır. Geleneksel bir ambiyansa sahip olan Cheers Bar, Hotel Shanti Bhawan’da yer alır.

Jodhpur Festivaller

Marwar Festivali (Eylül-Ekim)

Jodhpur Uluslararası Çöl Uçurtma Festivali (Ocak)

Nagaur Fuarı (Ocak-Şubat)

Rajasthan Uluslararası Halk Festivali (Ekim)

Sheetla Mata (Mart-Nisan)

Chamunda Mata (Eylül-Ekim)

Dussehra Festivali (Eylül-Ekim)

Baba-Ramdeo Ka Mela (Ağustos-Eylül)

Nau Sati Ka Mela (Mart-Nisan)

Jodhpur’da Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir. Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir. İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Devamını Oku

Jodhpur Saat Farkı

Jodhpur (GMT +5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı vardır.

Jodhpur Para Birimi

Hindistan ülkesindeki Jodhpur şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Jodhpur Resmi Dili

Hindistan ülkesinde bulunan Jodhpur’un resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Jodhpur Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

Devamını Oku

Jodhpur Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 19oC
  • Mar 25oC
  • Nis 30oC
  • May 34oC
  • Haz 34oC
  • Tem 31oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 27oC
  • Kas 23oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,033,918 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Yarı Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün