Kalimpong

Kalimpong Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Budizmin dini bir merkezi olan Kalimpong, Hindistan’da bulunan bir kasabadır. Bahçeciliğin önemli olduğu kasabada, çiçek yetiştiriciliği yaygın bir uğraştır. Turistik mekânlara da yakın olan Kalimpong, Himalayalar’da yetişen çiçeklerinin soğanlarının satıldığı bir yerdir. Kasaba, 1.250 metre yükseklikte konumlanmıştır. Hava genel olarak yumuşak özellikler göstermektedir. Zirvesi karlı Himalayalar ve yemyeşil tepeler, Kalimpong’a harika bir manzara sunmaktadır. Kasabada çeşitli etnik gruplar yaşamlarını sürdürmektedir. Nüfus ortalama 43.000 kişiden oluşmaktadır. Okuma yazma oranının yüksek olduğu Kalimpong, İngiliz kolonyal döneminde kurulan eğitim kurumlarıyla da ünlüdür. 

Sikkimese döneminde Dalingkot olarak bilinen Kalimpong, 19. yüzyılın ortalarına kadar sırayla Sikkimese ve Bhutan krallıkları tarafından yönetilmiştir. 1706 yılında Sikkimese monarşisinin elinden bölgeyi kurtaran Bhutan Krallığı, bölgeyi Kalimpong olarak yeniden adlandırmıştır. İskoç misyonerlerin gelmesiyle, 1870’lerin başında bölgedeki ilk okullar kurulmaya başlanmıştır. 1900’de Rahibe J. A. Graham, ekonomik olarak güçsüz olan Anglo-Hint öğrencilerin faydalanması için Dr. Graham’ın Evleri’ni kurmuştur. Hindistan’ın bağımsız olmasından sonra ise 1947 yılında Kalimpong, Batı Bengal eyaletine bağlanmıştır. 1959 yılında ise Çin’in Tibet’i topraklarına katmasıyla birçok Budist keşiş Tibet’te kaçıp Kalimpong’a gelmiştir ve burada manastırlar kurmuşlardır. Bu tarihlerden itibaren Tibet ve Kalimpong arasında gerçekleşen ticarî faaliyetler durmuştur. 1976 yılında Kalimpong’a ziyarette bulunan Dalai Lama, kutsal kitabelerin birçoğuna ev sahipliği yapan Zang Dhok Palri Phodang Manastırı’nı kutsamıştır.

İngiliz, Kızılderili, Tibetli ve hatta Sikkimese kültürlerinin izlerinin bir arada izlenebileceği Kalimpong, tüm bu özelliklerini mutfak kültüründe, mimaride ve dillerinde taşımaktadır. Kuş gözlemciliğinin yapılabileceği kasaba, dağ manzarası, doğa yürüyüşü imkânları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine güzel bir deneyim yaşatmaktadır.

Kalimpong Nerededir?

Kalimpong, Güney Asya ülkesi Hindistan Cumhuriyeti’nin Batı Bengal Bölgesi’nde Darjeeling ilçesinde, 1.250 metre yükseklikte bulunmaktadır. 

Kalimpong’a Nasıl Gidilir?

Kalimpong ile Siliguri ve komşu kasabalar olan Kurseong, Darjeeling ve Gangtok arasında düzenli otobüs seferleri hizmet vermektedir. Bu kasabalar arasında ulaşım sağlamak için araç kiralama imkânı da bulunmaktadır. Muson yağmurları döneminde gerçekleşen heyelan sebebiyle bu bağlantıda sıklıkla bozukluk yaşanabilmektedir.

Kalimpong’a en yakın havalimanı ise 80 kilometre uzakta, Siliguri yakınlarındaki Bagdogra’da bulunmaktadır.

Ülkenin hemen hemen tüm büyük şehirlerini birbirine bağlayan Siliguri eteklerinde bulunan Yeni Jalpaigur Tren İstasyonu da Kalimpong’a ulaşmak için tercih edilebilecek bir diğer yoldur. 

Kalimpong’a Ne Zaman Gidilir?

Kalimpong’da bahar, yaz, muson, sonbahar ve kış olmak üzere beş mevsim yaşanmaktadır. Hava kışın biraz soğusa da yıl boyunca sıcaklıklar hoş seviyelerde seyretmektedir. Yılın herhangi bir döneminde aşırı bir hava olayı ve sıcaklık ile karşılaşılmamaktadır. Yılın ortalama 100 günü yağışlı geçmektedir. Yaz mevsiminin yaşandığı mayıs ve haziran aylarında ortalama sıcaklık 16 ile 25 derece arasında ölçülmüştür. Aralıktan şubat ayına kadar yaşanan kış mevsimindeyse ortalama sıcaklık 7 ile 16 derece arasındadır. Muson mevsimi ise temmuz, ağustos ve eylül aylarında yaşanmaktadır. Kasabayı ziyaret etmek için en uygun aylar mart, nisan, mayıs ve ağustos, eylül, ekim, kasım olarak değerlendirilmektedir.

Ocak ayında gerçekleşen Losar Festival ise Tibet yeni yıl kutlamasıdır ve en önemli Budist kutlamalarındandır. 15 gün süren festivalin ilk 3 günü en önemli dönem olarak değerlendirilmektedir.

Kalimpong’da Görülecek Yerler
 


 

Kalimpong’un en büyük manastırı olan Durpin Gompa (resmi olarak Zangtok Pelri Phodang), Durpin Tepesi’nin üstünde konumlanmaktadır. Panoramik bir manzaraya sahip olan manastır, 1976’da Dalai Lama tarafından kutsanmıştır. Alt kattaki duvar resimleri, görsel meditasyon yardımcıları olan üç boyutlu mandalalar ve Khangchendzonga manzarası dikkat çekicidir. Şehir merkezinin 5 kilometre güneyinde yer alan manastır, kuzeyde Jalep La, güneyde ise Relli ve Teesta Nehirlerine bakmaktadır.

Sikkimese döneminden Lepcha insanlarının sıra dışı hazinelerinin bulunduğu koleksiyonun görülebileceği Lepcha Miras Müzesi, rehber eşliğinde gezilebilmektedir. Müzede dini metinler, eski pangolin derileri ve daha başka birçok ilgi çekici şey görülebilir.

Ziyaretçilerin yerel geleneksel kâğıt yapım işlemlerini görebileceği Himalaya El Yapımı Kâğıt Atölyesi, kasabaya 15 dakika mesafede yer almaktadır. Defne ağacı yaprakları ile yapılan kâğıtlar böceklere dayanıklıdır ve yapımının görülebileceği en uygun saatler sabahtır.

1929 yılında yapılan, büyüleyici bir misyoner kilisesi olan St. Teresa, kasabadan yaklaşık 2 kilometre uzaklıktadır. Kilise oldukça ilgi çekici bir mimariye sahiptir.

Kalimpong ile İlgili

Editörün Kaleminden

Kalimpong Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa