Petrovac Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Petrovac, Karadağ’ın Budva şehrinde yer alan bir sahil kasabasıdır. Budva ve Bar arasındaki sahilde konumlanan Petrovac, popüler bir turizm merkezidir. 600 metre uzunluğunda bir sahile sahip olan kasabanın tarihi Roma dönemine dayanmaktadır. Petrovac, ‘’Petrovac na Moru’’ olarak da bilinmektedir. Petrovac’ın adı ilk olarak Kaštel Lastva iken, 20. yüzyılın başlarında Kral I. Peter (Peter Karadordević) tarafından Petrovac adı verilmiştir. Şehir o dönemde 300 kişilik bir nüfusa sahipken, bugün 1.400 kişi Petrovac’ta ikamet etmektedir.

Kasaba 2. Dünya Savaşı sırasında zengin Yugoslav turistler içinde ün salmış olup bugün hala popülaritesini korumaktadır. Yazlık bir tatil beldesi olan kasabayı en çok Sırplar, Ruslar ve Karadağlılar ziyaret etmektedir.

Petrovac Nerededir?

Karadağ’ın kıyı kasabalarından biri olan Petrovac, Budva ve Bar şehirleri arasında yer almaktadır. Budva’ya 17 km uzaklıkta konumlanan Petrovac, Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’ya ise 55 km mesafede bulunmaktadır.

Petrovac’a Nasıl Gidilir?

Şirin bir tatil kasabası olan Petrovac’a direkt uçuşla ulaşmanız mümkün değildir. İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki havalimanına (Podgorica Havalimanı) yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla ulaşabilir, ardından havalimanından otobüs veya taksiyle Petrovac’a varabilirsiniz.

Petrovac Gezilecek Yerler

Sakin ve huzurlu bir tatil adresi olan Petrovac’da doğa sporları yapabilir, tarihi mekanları gezebilir ve denizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Ekstrem sporlarından hoşlanıyorsanız yamaç paraşütüyle atlayış yapabilir ve bu güzelim Adriyatik kasabasını kuş bakışı seyredebilirsiniz. Ayrıca kano, tüplü dalış, şnorkelle dalış, deniz paraşütü, sürat teknesi gibi su aktivitelerine de katılabilirsiniz. İlk yerleşimin M.S. 3. yüzyıla dayandığı Petrovac’ta tarihi mekanları da gezerek zengin bir kültür turu yapabilirsiniz. 

Roma Mozaikleri

1902 yılında arkeologlar tarafından keşfedilen Roma mozaiklerinin, 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilmektedir. Zeytinlik bahçesinin içinde yer alan mozaikler cam bir kulübe içerisinde korunmaktadır ve Petrovac’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

St. Thomas Kilisesi

St. Thomas Kilisesi 500 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Ağaçlarla çevrili bir yerde konumlanan Kilise, koyda en çok ziyaret edilen yerler arasında gelmektedir.

Kaštel Lastva

16. yüzyılda Venedikliler tarafından inşa edilen Kaštel Lastva, Petrovac koyunun en güzel manzaralarından birine sahiptir. Şehri korsanlardan korumak amaçlı yapılan kale, bir zamanlar terk edilmiş olsa bile rıhtım ve restoran inşasıyla birlikte yeniden canlı bir yer haline gelmiştir. Kalenin restoranında muhteşem güzellikteki gün batımı eşliğinde, deniz mahsüllerinden yöresel yemeklere ve çeşitli tatlılara kadar pek çok lezzeti deneyebilirsiniz.

Lucice Beach

Petrovac’ın en küçük plajı olan Lucice Beach, etrafı iki tepe ile çevrili bir koyda yer almaktadır. Küçük çakıl taşlarından oluşan kumsala sahip olan plajda büyük tropikal palmiye ağaçları vardır. Plajın büyük bir bölümünde işletmelerin kiraladığı şemsiyelerin yanı sıra boş kısımları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz palmiye ağaçlarının altında da dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Koyun iki yanında bulunan çamlık tepelere çıkabilir ve burada panoramik fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Lucice Plajı dışında Petrovac Beach ve Buljarica Beach, Petrovac plajları arasında alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihi ve kültürel noktalar arasında bulunan Rezhevichi Manastırı, Gradiste Manastırı ve Prophet Elijah Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Petrovac Mutfağı / Restoranlar

Petrovac, Karadağ’ın kıyı kesiminde yer almasından dolayı şehirde Akdeniz mutfağı hakimdir. Ayrıca Türk mutfağının da etkilerinin görüldüğü Karadağ’da en çok tüketilen besinler balık, peynir ve koyun etidir. Bunun yanı sıra sebze, meyve ve zeytinyağı da çokça tüketilmektedir. En popüler yemeği ise rastandır. Petrovac ziyaretinizde üzümden elde ettikleri ‘’rakija’’ adındaki yerel içkilerini de deneyebilirsiniz.

Gidebileceğiniz restoran önerilerine gelirsek bunlar;

  • Restaurant Giardino
  • Restaurant Ambassador
  • Restoran Maslina
  • Picerija Kiss
  • Restaurant Fortuna Petrovac
  • Konoba Mediterraneo 
  • Grill Basta Bocun Petrovac olarak sıralanabilir.
 


Petrovac’ta Konuşulan Diller

Ülkenin resmi dili Karadağcadır. Bunu yanında Boşnakça, Sırpça, Arnavutlukça ve Hırvatça dilleri de konuşulmaktadır.

Petrovac Para Birimi

Karadağ’ın kullandığı para birimi Euro’dur.

Petrovac’ta Dini İnanç

Nüfusun büyük çoğunluğunun Ortodoks Hristiyanlığı inancına mensup olduğu şehirde, İslam ve Katolik Hristiyanlık inancına mensup olanlar da vardır. 

Petrovac’ta Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak) 
Kutsal Cuma (29 Nisan)
İşçi Günü (1 Mayıs)
Ortodoks Paskalya Günü (2 Mayıs)
Zafer Günü (9 Mayıs)
Devlet Günü (13 Haziran)

Petrovac İklimi

Sıcak ve ılıman iklim yapısının hakim olduğu Petrovac’ta kış ayları yağışlı, yaz ayları ise sıcak geçmektedir. Kasabada en yüksek sıcaklığın yaşandığı zaman dilimi Temmuz ayıdır. Kasım ayı en çok yağışın görüldüğü zamanken, Ocak ayı yılın en düşük sıcaklık ortalamasına sahiptir.


Petrovac Vize İşlemleri

Türkiye ile Karadağ arasında gerçekleştirilen Vize Muafiyeti Antlaşması’ndan dolayı Karadağ, Türk vatandaşlarına ilk girişten itibaren 90 gün vizesiz seyahat etme hakkı tanımaktadır.