Kaudulla Ulusal Parkı Genel Bilgiler / Rehber

Kaudulla Ulusal Parkı, Sri Lanka’nin 197 kilometre uzaklığındaki en büyük kent olan Colombo’da bulunur. 2002’den beri ziyaret edilebilen ulusal park, bölgenin aynı özelliklerdeki 15. parkıdır. 2004-2005 yılları arasında 10 binden fazla insanın ziyaret ettiği park önemli kuş yaşamı alanı olarak tanımlanmıştır. Parka giriş ücretli olup bu ücret yetişkinler için 10 Amerikan Doları, çocuklar içinse 6 Amerikan Doları’dır. Servis ücreti 8 Dolar, araçlar için istenen giriş ücreti ise 125 RS’dir.
Kaudulla Ulusal Parkı’nda büyük memeliler, balıklar ve sürüngenlerden oluşan oldukça çeşitli bir fauna mevcuttur. Kuzeydoğudan gelen muson yağmurlarının etkili olduğu Kaudulla Milli Parkı’nın iklimi yıllık 1500 ila 2000 milimetre yağış alır. Sıcaklık ise 20,6 ile 34,5 oC’de seyreder. Muson yağmurları dışındaki kuru periyot nisandan ekim ayına kadar sürer. Birçok bitki türü, çayırlıklar ve otobur hayvanların besinleri yağmur sezonunda iyice büyür. Çok miktarda herbivor memeliler kuru mevsimde bile yiyecek ve su açısından zengin olan Kaudulla Milli Parkı’na akın ederler. Parkın zengin bitki örtüsü Sri Lanka’nın her mevsim yeşil olan tropik orman özelliğini taşır. Bu ormanlarda genellikle tik ağacı, abanoz ağacı, demir ağacı ve hind ağacı gibi kerestesi çok kıymetli ağaçlar bulunur. Dünyanın en eski kaya parçalarından olan Sri Lanka’da çeşitli toprak yapıları adayı zengin bir habitat haline getirmiştir. Parkta Sri Lanka’nın 3000’den fazla bitki türünün yanı sıra 24 memeli türü, 25 sürüngen türü, 26 balık türü, 160 kuş türü bulunmaktadır. Burada ender bulunan bazı kuş türleri kuş gözlemcilerinin dikkatini çekmektedir. Mavi iskele kuşu, alacalı ardıç, maynak kuşu, yeşil arıkuşu, sinekçil, börülce tavuğu, Hint kuşu, iri gaga, yeşil imparator güvercini, muhabbet kuşu, sinek kuşu, kara tavuk, tavus kuşu, balıkçıl ve flaman kuşu nadir rastlanan fakat Sri Lanka’da bolca bulunan kuş türleridir. Kuraklık döneminde Sri Lanka filleri Minneriya Parkı’na beslenmek ve su ihtiyaçlarını karşılamak için gitmektedirler. Eylül ayında ise filler, daha çok su ve yemek bulmak için Kaudulla Parkı’na geri dönerler. İnsanların filler üzerindeki olumsuz etkisine rağmen kuru bölgedeki fil sayısı gittikçe artmaktadır. 2008’deki son sayımda bölgede 211 birey kayıt edilmiştir. Sri Lanka sambar geyiği, yaban domuzu, Sri Lanka leoparı Kaudulla Milli Parkı’nda bulunan, bölgeye özgü memelilerdir. Ayrıca Sri Lanka Kaudulla Ulusal Parkı albino eksen geyiğinin bulunduğu tek ulusal parktır. Kaudulla Ulusal Parkı, noktalı pelikan gibi büyük su kuşları tarafından da sık ziyaret edilir. Endemik amfibi türleri, tatlı su kaplumbağası, Hint kapaklı kaplumbağası ve Hint siyah kaplumbağası parktaki kayda değer canlı türleridir. Ayrıca sürüngenlerden piton yılanı, kobra ve engerek yılanı ormanlardan başka şehir içinde de oldukça fazladır.
Sri Lanka’nın 22 ulusal parkından biri olan Kaudulla Parkı, Minneriya ve Wasgomuwa Ulusal Parkları arasındaki 6656 hektarlık fil koridorunun bir parçasıdır. Burada safari amacıyla kullanılmak üzere çok sayıda jip turu düzenlenmektedir. 2 saatlik jipli fil safarisi sırasında 70’den fazla fil görmeniz mümkün. Doğal ortamlarında gördüğünüz bu canlılar sürü halinde oldukça aktif hareket ederler. Tur sırasında yemek yiyen hatta kavga eden erkek fillere rastlayabilirsiniz. Safari boyunca buffalo, çeşitli türlerde maymunlar, tavuskuşu ve birçoğu Sri Lanka adasına özgü kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz.
Kaudulla Ulusal Parkı’nı ziyaretiniz sırasında 20 kilometre uzaklıkta bulunan Habarana kasabası konaklamak için en yakın seçeneğiniz olabilir. Diğer seçenekler ise Sigiriya veya Polonnaruwa kasabalarıdır. Nerede kalırsanız kalın jip safarisi oldukça kolay ayarlanabiliyor. Polonnaruwa’daki Nature Park Guest House da konaklamak için iyi bir alternatiftir. Bu tesis, bir yanda küçük ormanlık alan, diğer yanda göl manzarası eşliğinde basit ve güzel bir konaklama imkanı sunar. Yakındaki küçük tropik ormanlık alan ve göl, adanın kuş çeşitliliğini, cins cins geyik türlerini, dev ve parlak kertenkele gibi diğer vahşi yaşamları da izleme olanağı vermektedir.
Tarihi Polonnaruwa kentinde yer alan Kaudulla Milli Parkı gezginlere Sri Lanka’nın en popüler memeli hayvanı olan filleri ve görkemli vahşi doğayı görme fırsatı sunar. Bölgeye en yakın havalimanı Sigiriya’da olup Kaudulla Ulusal Parkı’na 45 kilometre uzaklıktadır. Parka ulaşmak için Habarana’dan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Şehirler arası otobüsler Colombo’dan 190 RS’ye her saat başı kalkar ve yolculuk 5 saat sürmektedir.

Kaudulla Ulusal Parkı ile İlgili

Editörün Kaleminden

Kaudulla Ulusal Parkı Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa