Pirlepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pirlepe Makedonya’nın güneyinde yer alan orta büyüklükte bir balkan şehridir. Türkülerden bildiğimiz Manastır’a da yakınlığıyla bilinen Pirlepe’nin ayrıca 1382 senesinde Osmanlı Devleti’ne bağlı olduğu bilinir. Şehrin tam ortasında bir saat kulesi ve bir camikalıntısı yer alır. Bu sebeple bir Anadolu kentine benzetmek de yanlış olmaz. Kültürel etkileşimde bulunduğumuz Makedonya’nın bu şehri çokça parka ve ağaçlıklı alanlara sahiptir. Geçmiş dönemlerde çok sayıda Türk nüfusunu barındıran Pirlepe’de günümüzde Makedon çoğunluğuna rastlıyoruz. Roman ve Türklerin de buradaki varlığı hâlâ devam etmektedir. 1991 senesinde Makedonya Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla bu idari sistemin içinde yer alan Pirlepe aynı zamanda ülkenin en gelişmiş tütün üretim merkezi olarak bilinir. Ayrıca mermer, metal, gıda, elektrik ve tekstil sanayisi de oldukça gelişmiştir. Ülkede geçerli para birimi dinar’dır. 1 Türk lirası yaklaşık 10 dinar eder. Yerel saat ise Türkiye’den 1 saat geridedir.

Pirlepe Gezilecek Yerler

Treskavec Manastırı: Pirlepe’yi ziyaret edecek olursanız ilk gezi duraklarınızın başında olması gereken yer Treskaveç Manastırı olarak karşınıza çıkıyor. Pirlepe’nin merkezinden yaklaşık olarak 6 kilometre kuzeyde bulunan Treskaveç bir bölge olarak biliniyor. Bölgenin en yüksek tepesi deniz seviyesinden 1.300 metre yükseklikte olduğu için tüm şehir buradan harika görünüyor. Ateşli, hararetli anlamına gelen Treskaveç aynı zamanda tarihî kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Antik çağlardan beri bir ibadet yeri bulunan zirve, bu gün bölgenin en büyük kutsal dua ve keşiş yerini oluşturuyor. Helenistik ve Roma döneminden çok sayıda mezarı da görebileceğiniz Treskaveç’te bir dönem Hristiyan Kilisesi inşa edilmiş olduğu için mermer sütunlar ve süslemeler de görebileceklerinizin arasında bulunuyor. Pirlepe’den Manastır’a yürümek isterseniz yaklaşık olarak 2 saat patika yürüyüşü yapmanız gerekir. Fiziksel olarak iyi hissetmezseniz arazi araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marko Kuleleri: Balkanlar’ın en güçlü ve tarih boyunca en çok fethedilmiş 5 kalesi arasında yer alan bu yapılar sayesinden Pirlepe Balkanlar’da adından söz ettiriyordu. 1953 yılında kültür anıtı ilan edilen bu eserler günümüzde de şehrin simgelerinden biri olarak biliniyor. Altında ise St. Arhangel Mihail Manastırı yer alıyor. Ayrıca Saint Nicholas ve Uchastakot da tarihî yerlere ve müzelere ilginiz varsa mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Pirlepe’ye gittiğinizde tarihî saat kulesi önünde fotoğraf çektirmeyi de unutmamanızı tavsiye ederiz.

Pirlepe’de Ne Yenir

Kendine has mutfağı ile gidenlerin damağını çatlatan Makedon yemeklerini Pirlepe’de bulmanız mümkün. Börekleri ile gönüllere taht kuran Makedonya’nın bu lezzetini Pirlepe’de de bulabilirsiniz. Ayrıca sütlü kapama, soslu kaymaçina, siyah erikli yahni, pirinç tatlısı ve Makedon usulü salatayı tatmanızı öneririz.

Pirlepe Alışveriş

Pirlepe’de 6 asırdır zamana meydan okuyarak hayatta kalmayı başaran çarşı tüm isteklerinizi alabileceğiniz bir yer olarak karşınıza çıkıyor. Dilerseniz sevdiklerinize tatil hediyesi olarak, dilerseniz bu seyahatinizin bir anısı olarak çarşıdan alışveriş yapabilirsiniz. Pirlepe, dünyadaki en iyi mermer madenlerinin bulunduğu yerlerden biridir. Dolyısıyla burayageldiğinizde kaliteli mermer süs eşyalarını, tekstil ürünlerini oldukça uygun fiyata temin edebilirsiniz. Ayrıca özellikle Pirlepe’nin tütün mamullerinin meşhur olduğunu belirtmekte fayda var. Dünyaca bilinen Pirlepe tütünlerinden buraya geldiğinizde satın almanızı öneririz.

Pirlepe Konaklama

Bolca kilise ve manastır gezebileceğiniz Pirlepe’de çeşitli konaklama alternatifleriniz mevcut. Game Of Thrones dizisinin bazı bölümlerine de ev sahipliği yapan bu yeşillikler içindeki şehirde pansiyon ve otel seçenekleriniz de oldukça fazla. 150 ile 300 Türk lirası arasında değişen fiyatlarla şehir merkezindeki otellerde konaklama yapabilirsiniz.

*Fiyatlar Temmuz 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Makedonya’nın büyük şehirlerinden Manastır’a yakınlığı ile bilinen Pirlepe’de gece hayatı da renkli oluyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Pirlepe’de akşamları dışarı çıkıp bir caz barda ya da pub’da oturarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Güzel şehrin sokaklarında yürüseniz bile güzel bir gece geçireceğinizin garantisini verebiliriz.

Pirlepe’ye Nasıl Gidilir

Pirlepe’ye gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor. Eğer özel aracınızla gezerek gitmek isterseniz bu yolculuğun yaklaşık olarak 8-9 saat süreceğini söyleyebiliriz.

Üsküp’ten geçmek isterseniz yaklaşık olarak 2,5 saat süren bir otomobil yolculuğu yapabilirsiniz. Ayrıca uçak ile Makedonya’ya ulaştıktan sonra otobüsler vasıtası ya da trenle de Pirlepe’ye gidebilirsiniz.

Pirlepe ile İlgili

Pirlepe’de Nerede Kalınır?

Makedonya’nın güneyinde yer alan Pirlepe, antik Styberra şehri kalıntıları üstünde inşa edilmiş ve Roma İmparatorluğu devrinde gelişme göstermiş olsa da 268 yılında uğradığı saldırı ile neredeyse tamamen yok olduğu biliniyor. Ardından Orta Çağ döneminde dağın zirvesindeki kalenin etrafında yerleşim başlamış ve Pirlepe’nin temelleri de bu şekilde atılmış oluyor.

Tarih boyunca antik ticaret yollarının kavşak noktalarına olan bağlantıları sayesinde şehir pek çok milletin ilgisini çekmiş. Günümüzde Bağımsız Makedonya Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan şehir, ülkenin gelişmiş sanayi merkezleri arasında yer alıyor. Geçmişten beri Türk devletleri hâkimiyetine de girmiş olan şehirde oldukça hissedilir bir Türk etkisi ve Türk nüfus olduğunu söyleyebiliriz.

Deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte bulunan kentin, 700 metre yüksekliğe varan tepelik alanları da mevcut. Manastır’a 40 kilometre kadar mesafede bulunan şehrin ana meydanındaki Büyük İskender Heykeli ve Saat Kulesi, şehrin turistik noktaları arasında yer alıyor.  

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Pirlepe otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Pirlepe Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa