Google+

Arama formu

Bitola (Manastır)

Makedonya’nın güneybatısında yer alan Bitola, ülkenin en büyük ikinci...
Devamı oku
Muhteşem doğasıyla insanı kendine çeken Balkan ülkelerinden biri olan...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni Yıl 7 Ocak: Yortu Günü (Epiphany) 8-9 Nisan: Ortodoks...
Devamı oku
Polis: 192 Ambulans: 194 İtfaiye: 193
Devamı oku
Makedonya’nın en büyük ikinci şehri olan Bitola yani Manastır yüzyılı...
Devamı oku
Makedonya’nın en büyük ikinci kenti olan Bitola, Türkçe Manastır,...
Devamı oku
Manastır, Makedonya’nın güneybatı bölgesinde bulunmaktadır. Baba Dağı’...
Devamı oku
Manastır’da nispeten kuru bir Akdeniz iklimi hâkimdir. Dört mevsim...
Devamı oku
Türkiye’den Manastır’a kara yolu ve hava yolunu kullanarak...
Devamı oku
Küçük bir şehir olan Manastır’da mutlaka konaklamanız gereken özel...
Devamı oku
Manastır her ne kadar Makedonya’nın en büyük kentlerinden biri olsa...
Devamı oku
Balkan mutfağının bir kolu olan Makedon mutfağı, Akdeniz ve Orta Doğu...
Devamı oku
Manastır, büyük Avrupa kentleri gibi gelişmiş bir toplu ulaşım...
Devamı oku
Balkanların en köklü şehirlerinden biri olan Manastır’da her yıl...
Devamı oku
Manastır’da tatilinizi ölümsüz kılacak birbirinden güzel ürünleri...
Devamı oku
Manastır ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır....
Devamı oku
Makedonya’da para birimi olarak Makedonya dinarı kullanılmaktadır. 1...
Devamı oku
Manastır’ın resmi dili ülkenin de resmi dili olan Makedoncadır. Kentte...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MKD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub 2℃
Mar 6℃
Nis 11℃
May 15℃
Haz 19℃
Tem 21℃
Ağu 21℃
Eyl 17℃
Eki 12℃
Kas 5℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 100.000 / Dil: Makedonca / Para Birimi: Makedon Dinarı / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Manastır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manastır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Makedonya’nın en büyük ikinci şehri olan Bitola yani Manastır yüzyılı aşkın süredir diplomasinin merkezi olarak görülen tarihi bir kenttir. Çoğu ülkenin dış temsilciliği burada bulunduğu için Konsoloslar Şehri lakabını alan kentin nüfusu yaklaşık olarak 100 bindir. Makedonya’nın güneybatısında yer alan Manastır, Yunanistan sınırına yakın bir yerde, Baba Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. İçinden Dragor Nehri’nin aktığı kentin adı yüzyıllar boyunca Manastır olarak anılmıştır. Ancak Osmanlı egemenliğinin sona ermesinden sonra Bitola adı kullanılmıştır. Türkçe'de adı Manastır olarak geçmektedir.

Tanıtım Videosu:

Manastır Gezilecek Yerler

Manastır Gezilecek Yerler

Makedonya’nın en büyük ikinci kenti olan Bitola, Türkçe Manastır, binlerce yıllık tarihe sahip köklü bir kenttir. Burada antik dönemlerden Orta Çağ’a, Bizans döneminden Osmanlı hâkimiyet yıllarına ait birçok tarihî eseri görebileceğiniz gibi muhteşem manzaralara sahip doğa alanlarını da gezebilirsiniz.

Manastır Nerededir?

Manastır, Makedonya’nın güneybatı bölgesinde bulunmaktadır. Baba Dağı’nın eteklerinde yer alan kent Yunanistan’a sınır komşusudur.

Manastır’a Ne Zaman Gidilir?

Manastır’a Ne Zaman Gidilir?

Manastır’da nispeten kuru bir Akdeniz iklimi hâkimdir. Dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanır. Ilık ve kuru yazlar, soğuk ve karlı kışlar görülmektedir. Manastır Adriyatik ve Ege denizlerine yakın mesafesine rağmen, yüksek dağlık çevresi sebebiyle Akdeniz ikliminin tüm özelliklerine sahip değildir. Dinamik ve istikrarsız bir iklimin gözlendiği kentte dağ rüzgârları sıklıkla görülür. Manastır’da kış aylarında ortalama sıcaklıklar 0 ile 3 derece arasında değişmektedir. Sert kışların yaşandığı kentte yoğun kar yağışları görülür. Manastır’ı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 derecedir. Bu dönemde yağışlar minimum derece gözlenir. Tatlı dağ meltemlerinin görüldüğü yaz mevsiminde seyahat ederek birçok turistik noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Turizmde zirve döneminin yaşandığı bu mevsim Pelister Millî Parkı gibi doğa alanlarına gitmek için en ideal sezondur.

Manastır’a Nasıl Gidilir?

Bitola_railway_station.jpg

Türkiye’den Manastır’a kara yolu ve hava yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Kente otobüsle gitmek istiyorsanız İstanbul’dan kalkan otobüslerle Üsküp’e gitmeniz gerekiyor. İstanbul - Üsküp arası yaklaşık olarak 11 saat sürmektedir. Üsküp’ten Manastır’a da yaklaşık 2,5 saatlik otobüs yolculuğunun ardından ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım alternatifi ise Üsküp’e uçakla gidip oradan otobüsle Manastır’a geçmektir.

Bitola (Manastır) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Manastır’da Nerede Kalınır?

Manastır’da Nerede Kalınır?

Küçük bir şehir olan Manastır’da mutlaka konaklamanız gereken özel bir bölge olduğunu söyleyemeyiz. Kentin herhangi bir bölgesinde konaklayarak tüm turistik bölgelere yakın olabilirsiniz. Manastır’da otel, hostel, apartman dairesi ve villa gibi çok çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Şehir merkezinden uzaklaştıkça otel ücretleri genellikle düşse de yüksek kalitede hizmet veren birçok otelde yüksek ücretlerle karşılaşabilirsiniz. Şehir merkezinde konaklayarak hem ulaşım masraflarınızı düşürüp hem de çoğu turistik noktaya yürüme mesafesinde olabilirsiniz. Şehrin göbeğinde yer alan ve birçok kafe, bar, restorana ev sahipliği yapan ana yaya caddesi Şirok Sokak’ta veya çevresinde konaklamak en iyi seçenektir. Bu bölgede kalmayı tercih ederseniz Saat Kulesi, şehir parkı, Magnolia Meydanı, Bezisten ve Heraklea Antik Kenti gibi birçok turistik cazibe merkezine yürüme mesafesinde olacaksınız.

Booking.com

Manastır Şehir İçi Ulaşım

Manastır Şehir İçi Ulaşım

Manastır, büyük Avrupa kentleri gibi gelişmiş bir toplu ulaşım sistemine sahip değildir. Kentteki en yaygın ulaşım araçları otobüs, taksi ve bisikletlerdir. Şehir merkezi küçük olan Manastır’da pek fazla otobüs hattı bulunmuyor. En kullanışlı otobüs hattı 1 numaralı hattır. Bu hattın güzergâhında tren istasyonu ve hastane gibi önemli noktalar bulunuyor. Manastır’daki tren istasyonu ile Üsküp’e kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Diğer otobüs hatları ile çeşitli banliyölere ve Brusnicka, Bukovski, Dovledzik, Dihovo ve Nizhe Pole gibi köylere ulaşabilirsiniz. Otobüsler kentteki en ucuz ulaşım araçlarıdır. Otobüslere bindiğinizde 1 euro’dan daha az bir ücret ödeyeceksiniz.

Manastır Mutfağı

Manastır Mutfağı

Balkan mutfağının bir kolu olan Makedon mutfağı, Akdeniz ve Orta Doğu etkilerini yansıtan zengin bir mutfaktır. Ülkenin nispeten sıcak iklimi çeşitli sebzeler, bitkiler ve meyveler için mükemmel büyüme koşulları sağlar. Süt ürünleri, şarapları ve yerel alkollü içeceklerin çeşitliliği de Makedon mutfağının dikkat çeken özelliklerindendir. Güveçte kuru fasulye tavce-gravce Makedon mutfağının ulusal yemeği olarak kabul edilir. Yüksek alkollü bir çeşit likör olan mastika da ülke mutfağının en bilinen içeceğidir. Uzun yıllar boyunca Türklerin hâkimiyeti altında yaşayan Manastır halkının yemekleri de bu yönde şekillenmiştir. Herhangi bir restorana gittiğinizde yiyeceğiniz yemeklere hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Manastır Gece Hayatı 

Manastır Gece Hayatı 

Manastır her ne kadar Makedonya’nın en büyük kentlerinden biri olsa da az bir nüfusa sahiptir. Kentteki gece hayatı diğer Avrupa kentleriyle kıyaslandığında oldukça mütevazıdır. Ancak yine de yüksek beklentiye sahip olmayanlar için tatmin edici bir gece ve eğlence hayatı sunmaktadır. 100 bin kişilik bu küçük kentte gece hayatı denince akla Şirok Sokağı gelir. İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ni andıran Şirok Sokağı’nda birbiri ardına sıralanmış onlarca bar, restoran, kafe ve alışveriş noktası bulunuyor. Kentin ana yaya caddesi olan Şirok’taki birçok mekân hafta sonları Avrupa pop ve tekno müziğinin merkezi haline geliyor. Özellikle yaz gecelerinde hareketli bir görünüme kavuşan Şirok’ta eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Manastır Festivalleri

Manastır Festivalleri

Balkanların en köklü şehirlerinden biri olan Manastır’da her yıl farklı ilgi alanlarına hitap eden çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Festival dönemlerinde şehrin kalabalık olacağını hatırlatalım. Bu dönemlerde Manastır’ı ziyaret etmeyi düşünenler var ise otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Lokum Fest: Her yıl temmuz ayında eski çarşı bölümünde düzenlenen Lokum Fest, müzik ve gelenek festivalidir.

Manastır’da Alışveriş

Manastır’da Alışveriş

Manastır’da tatilinizi ölümsüz kılacak birbirinden güzel ürünleri satın alabileceğiniz pek çok alışveriş noktası bulunuyor. Manastır’da alışveriş dendiğinde akla ilk olarak Şirok Sokağı gelir. Manastır’ın ana meydanı Magnolia Meydanı’ndan başlayan sokağa girdiğinizde sizi ilk olarak eski Makedon ve Osmanlı tarzındaki evler karşılayacak. Bu pitoresk caddedeki kafelerden herhangi birinde oturup bir kahve içtikten sonra alışveriş serüveninize başlayabilirsiniz. Kent merkezindeki bu sokakta her türlü kıyafet, kitap, şarap, antika eşya, takı ve ev dekorasyonu ürününü bulabilirsiniz. Kıyafet ve takılar için Terra Nova, Bozinovski ve Happening mağazalarına gidebilirsiniz. Ev aksesuarları için Şirok’taki Jumbo iyi bir seçenek olabilir. Bu kente geldiğinizde almak isteyeceğiniz birçok ürünle karşılaşacaksınız. Turistlerin en çok rağbet ettiği ürünlerin başında Makedonya’nın ulusal içkisi mastika geliyor. Bu alkollü likörün yanı sıra yerel şaraplarıyla ünlü kentte kırmızı ve beyaz şarapların en lezzetlilerini bulabilirsiniz. Alışverişin bir diğer popüler noktası ise Osmanlı döneminde kapalı bir pazaryeri olarak inşa edilen ve hâlâ aynı işlevini yerine getiren tarihi Bezisten’dir. Burada 80’den fazla mağaza bulabilirsiniz. Tekstilden gıdaya birbirinden çeşitli Manastır ürünlerini satın alıp sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

Manastır Saat Farkı

Manastır ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’ı gösterirken Manastır’da saat 11.00’dır.

Manastır Para Birimi

Makedonya’da para birimi olarak Makedonya dinarı kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 10 Makedonya dinarı’na tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Manastır’ın Resmi Dili

Manastır’ın resmi dili ülkenin de resmi dili olan Makedoncadır. Kentte konuşulan diğer başlıca diller Arnavutça, Türkçe, Romanca ve Boşnakçadır.

Manastır Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

7 Ocak: Yortu Günü (Epiphany)

8-9 Nisan: Ortodoks Paskalyası

1 Mayıs: İşçi Bayramı

24 Mayıs: St. Cyril ve St. Methodius

15 Haziran: Ramazan Bayramı

2 Ağustos: Cumhuriyet Günü

8 Eylül: Bağımsızlık Günü

11 Ekim: Devrim Günü

23 Ekim: Makedonya Devrimi Günü

8 Aralık: St. Clement of Ohrid

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Manastır İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 192

Ambulans: 194

İtfaiye: 193

Makedonya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.