Google+

Arama formu

Matale

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LKR = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 26℃
Mar 27℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 26℃
Ara 25℃
Genel Bilgiler / Rehber

Matale, Sri Lanka’nın tepe bölgelerinde bulunan bir şehirdir. Bu şehir Sri Lanka’nın kalabalık şehirlerinden Colombo’nun 142, Kandy’nin ise 26 kilometre uzaklığındadır. Matale kenti, günümüzde tarihsel ve kırsal yaşamın en önemli temsilci şehirlerinden bir tanesidir. 

Matale kenti bünyesinde bulundurduğu kayalıklarla da bilinmektedir. Bu kayalıkların bir kısmı Sigiriya kayalarındandır. Şehirde çok sayıda mağara bulunmaktadır. Bununla beraber tarıma da uygun alanlar çokça bulunmaktadır. Burada ekilen başlıca ürünler çay, baharatlar ve çeşitli sebzelerdir. Matale’nin kuzey kesiminde Aluvihara Tapınağı bulunmaktadır. Burası Matale’nin en bilindik yerlerinden bir tanesidir. Burada bulunan ilk yazılı eserler Pali Canon’a aittir. Matale’nin tarihsel anlamda da büyük bir önemi vardır. Bu şehir 1848 senesinde yaşanan Matale İsyanı ile başlayan bir savaşa da tanıklık etmiştir.
Burası ülkenin bazı tarihi ulusal kahramanlarının da doğup büyüdüğü yer olarak da lanse edilmektedir. Bunlardan bazıları Monarawila Keppetipola, Gongalegoda Banda ve Weera Puran Appu’dur. Matale şehri turistik açıdan oldukça ilgi çeken bir kenttir. Özellikle burada bulunan tapınak ve tarihi sit alanları turistler tarafından oldukça yoğun ilgi görmektedirler. Özellikle Aluvihare Tapınağı, Rangiri Dambulu Tapınağı, Segiriya kayalık alanları, Kawatayamuna Tapınağı Matale’nin en ilgi çeken noktalarındandır.
Matale şehrine Kandy'den düzenlene günübirlik turlarla ulaşabilirsiniz.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Sri Lanka Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.