Google+

Arama formu

Nagasaki

Ulaşım, yeme içme ve gece hayatına erişim açısından Nagasaki’de kalınması...
Devamı oku
Şehrin büyük bir kısmı tramvay hattı ile birbirine bağlanır. Her 10-...
Devamı oku
Nagasaki tarihte İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun...
Devamı oku
Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren...
Devamı oku
Nagasaki’de gece hayatı Hamano Machi ve Sian Bashi bölgeleri arasında...
Devamı oku
Nagasaki şehir merkezinde antikadan el dikimi giyim satan butiklere, kadar...
Devamı oku
Fener Festivali (Şubat-Mart) Barış Anıtı Seremonisi (Ağustos)...
Devamı oku
Ergin Olma Bayramı Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat) İlkbahar...
Devamı oku
Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle...
Devamı oku
Acil yardım: 119 Yangın: 119 Polis: 110
Devamı oku
Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle aynı...
Devamı oku
Japonya ülkesindeki Nagasaki şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL...
Devamı oku
Japonya ülkesinde bulunan Nagasaki’nin resmi dili yoktur. Ancak Japonca,...
Devamı oku
Nagasaki (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nagasaki’ye girmek için vize alması...
Devamı oku
Nagasaki tipik bir nemli subtropikal iklim bölgesidir. Kışlar ılık, yazlar...
Devamı oku
Nagasaki’de, adanın kuzeyindeki Omura Koyu’nda küçük bir havaalanı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 JPY = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 10℃
Nis 15℃
May 19℃
Haz 22℃
Tem 26℃
Ağu 27℃
Eyl 24℃
Eki 19℃
Kas 14℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 446,007 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Nagasaki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. 16-19. yüzyılları arasında, Portekiz ve Hollanda sömürgesi olup uzun süre bu kültürlerin etkisi altında kalmıştır. Nagasaki’de bulunan kiliselerin ve Hristiyan dinine dair yerleşkelerin, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için başvurular yapılmıştır.

Nagasaki tarihte, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Japonya’ya attığı iki atom bombasından birinin gönderildiği yer olarak geçer. Bu bombardımanın da arkasında yatan şey adanın bir kısmının uzun süre Japonya İmparatorluk Donanması’nın önemli üslerinden biri olmasıdır. Ancak günümüzde geçmişin acılı izlerini deşmeyi bir kenara kaldırmış olan kent son derece canlı, çekici ve benzersiz bir destinasyondur.

Elbette atom bombardımanına dair izleri ziyaret edeceksiniz. Ancak şehrin tamamının bundan ibaret olduğunu düşünmeyin. Huzurlu ve sıcakkanlı bir şehir olan Nagasaki sömürge döneminden kalma mimarisi, doğu ve batı sentezi olan mutfağı ve güzel liman bölgeleriyle size başka bir dünyaya gelmişsiniz gibi hissettirecek.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7aPt9NQIQAU

Nagasaki’de Gezilecek Yerler


Nagasaki tarihte İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Japonya’ya attığı iki atom bombasından birinin gönderildiği yer olarak geçer. Bu bombardımanın da arkasında yatan şey adanın bir kısmının uzun süre Japonya İmparatorluk Donanması’nın önemli üslerinden biri olmasıdır. Ancak günümüzde geçmişin acılı izlerini deşmeyi bir kenara bırakmış olan kent, son derece canlı, çekici ve benzersiz bir destinasyondur.
 

Konfiçyus Tapınağı

Konfiçyus Tapınağı, Çin dışında Çinliler tarafından yapılmış tek Konfiçyus tapınağıdır. Günümüzde bile üzerinde yükseldiği toprak parçası, Çin Devletine ait bir topraktır ve bu bölgeye dair tüm arazi hakları Tokyo’daki Çin Büyükelçiliği tarafından yönetilmektedir. Tapınak 1893 yılında, Nagasaki’deki Çinli sakinler tarafından Qing Hanedanı hükümetinin destekleriyle inşa edilerek, Çin toplumunun eğitimi ve ibadet hakkını kullanmaları için tasarlandı. İçinde hem bir Konfiçyus manastırı hem de gir ilkokul vardı. Bu binalar 9 Ağustos 1945 yılında atom bombası saldırısı esnasında büyük oranda tahrip oldu ve 1957 yılının Eylül ayına kadar ancak restorasyonu yapılıp yeniden halka açılabildi.

Tapınağın dışında Konfiçyus’un 72 müridini temsil eden 72 tane heykel vardır. Tapınağın hemen arkasındaki bina Çin Tarihi ve Saray Müzesi isimli müzedir. Eski İpek Yolu’na dair büyük ve ışıklandırılmış fotoğraflar ile dünyanın ilk sismografı gibi erken dönem Çin icatlarının modelleri müzede sergilenmektedir. İkinci katta ise hazine niteliğinde objeler sergilenmektedir. Bunların arasında değişen seviyelerde antika ürünler vardır ve hepsi Pekin’deki Çin Ulusal Müzesi ve Saray Müzesi gibi müzelerden uzun süreli ödünç almalarla getirilmiştir.

Konfiçyus Tapınağı

Nagasa i şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Minshuku Chatamago güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri HafH Nagasaki SAI, Almas Guest House(アルマス), Fujiwara Ryokan. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel JAL City Nagasaki, Hotel Marine World, Minshuku Chatamago gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Nagasaki Kagamiya, Minshuku Chatamago, Nagasaki Catholic Center tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Nagasaki aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Glover Bahçesi

Glover Bahçesi, Japonya’nın Nagasaki kentinde bulunan bir bahçedir. Thomas Blake Glover isimli, İskoç bir tüccar adına yapılmıştır. Bu adamın Japon toplumu nazarındaki önemi gemi yapımı, maden çıkarımı ve benzeri alanlarda Japonya’nın modernleşmesi sürecine büyük katkılar yapmış olmasıdır. Kompleksin içinde Glover Evi bulunur. Bu bina Japonya’nın günümüze kadar korunmuş en eski Batı tarzı mimari örneğidir. Ayrıca Nagasaki’nin bir numaralı turist çekim noktasıdır.

Nagasaki limanına tepeden bakan Minamiyamate Tepesi eteklerinde kurulmuş olan bahçe, Amakusalı Hidenoshin Koyama isimli bir mimar tarafından 1863 yılında yapılmıştır. Japon hükümeti tarafından Önemli Kültürel Varlık statüsü verilmiş olan ev ve çevresi meşhur İtalyan opera kompozitörü Puccini’nin eserini anımsattığından buraya Madam Butterfly Evi de denir. Puccini’nin ve Japon diva Miura Tamaki’nin, ki Cio-Cio-san rolüyle bir hayli meşhurdur, heykelleri süsler evin hemen yanındaki parkı.

Bu ev aynı zamanda Glover’ın, Chōshū ve Satsuma gruplarına ait isyancı samuraylarla buluşma yeridir. Ev mimari olatak Hong Kong ve Şangay gibi ülkelerde görülen tek katlı bungalov tipi binaları anımsatır -ki bu mimari tarz Japonya’ya Çin’den İngiliz tüccarlar aracılığıyla getirilmiştir.

Dönemin popüler Ciktoryen stili mimarisini kopyalamak yerine, bu bina İngiltere’de daha eski dönemlerde popüler olmuş George döneminin estetiğini yansıtır.

http://visit-nagasaki.com/getImage.php?src=files/Spot_559a0587-e428-4468...

Nagasaki Atom Bombası Müzesi

Nagasaki Atom Bombası Müzesi, (Nagasaki Atomic Bomb Museum), kentin 9 Ağustos 1945 yılı saat sabah 11:02:35’te, Amerika Birleşik Devletleri hava kuvvetleri tarafından atom bombasıyla bombalanmasının anısına kurulmuştur. Müzenin hemen yanında Atom Bombası Kurbanları İçin Ulusal Barış Hatırat Salonu vardır. 2003 yılında yapılan bu bina bombalamanın da merkez noktasında yükselmektedir.

Nagasaki’nin Amerika Birleşik Devletleri hava kuvvetleri tarafından atom bombasıyla bombalanması, savaşta yeni bir dönemin başlamasına sebep olmuş, Nagasaki kentini tüm savaşın anıldığı bir sembol olarak konumlandırmıştır. Bu müzenin aynı anda bombalanan diğer kent olan Hiroşima’daki muadili Hiroşima Barış Hatıratı Müzesi’dir.

Bu kurumların bulundukları yerler nükleer çağını sembolize eder ve nükleer silahlar tarafından gerçekleştirilen topyekün kıyımı ve devasa yıkımı ziyaretçilere hatırlatır. Diğer taraftan da barışa adanmışlığın göstergesidir.

Nagasaki’deki müze Nisan 1996 yılında tamamlanmış, kendisinden önce aynı yerde bulunan ancak bakımsızlıktan dolayı bir hayli köhnelmiş olan Uluslararası Kültür Salonu’nun yerini almıştır. Müze sergilemelerinde elbette bombalama olayına ve bu saldırıyı meydana getiren tarihsel olaylar silsilesine odaklanır. Müze, fotoğraf, hatırat ve dokumanlar sergilemektedir.

Nagasaki Atom Bombası Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nagasaki Nerededir?

Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir.
 

Nagasaki’ye Ne Zaman Gidilir?

Nagasaki tipik bir nemli subtropikal iklim bölgesidir. Kışlar ılık, yazlar ise uzun sıcak ve nemli geçer. Kanazawa ve Shizuoka şehirlerinden sonra Japonya’nın en yağışlı kentidir. Yazın sıcaklıklar 26 derece ortalamasında seyreder. Kışlar daha az yağışlıdır. En sıcak ay Ağustos’tur. 

Nagasaki’ye Nasıl Gidilir?

Nagasaki’de, adanın kuzeyindeki Omura Koyu’nda küçük bir havaalanı bulunuyor. Tokyo, Şangay, Seul ve Osaka’dan uçuşlar yapılıyor. Ardından otobüsle şehre ulaşmak mümkün. 

Nagasaki şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nagasaki’de Nerede Kalmalı?

Ulaşım, yeme içme ve gece hayatına erişim açısından Nagasaki’de kalınması en uygun bölge JR Nagasaki İstasyonu civarı ya da Shianbashi semtidir.

Nagasaki pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Nagasaki Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Nagasaki Otelleri
En Uygun Fiyatlı Nagasaki Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Nagasaki Otelleri
Nagasaki Ev Kiralama

 Nagasaki Şehir İçi Ulaşım

4410_01.jpg

Şehrin büyük bir kısmı tramvay hattı ile birbirine bağlanır. Her 10-15 dakika içinde seferler düzenlenir. Otobüs ağı da mevcuttur; şehrin büyük bir kısmına otobüs yoluyla ulaşılabilir. Tramvay servisi gece 11’de bitmektedir.

Nagasaki Mutfağı

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği Suşi’dir. Diğer yemekler ise şöyledir; Akaşi-yaki: Ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları. Çanko-nabe: Nabe stiline göre; Sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü. Donburi: sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği. Gyōza: et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Shippoku Hamakatsu, Dejima Wharf, Tsuru-Chan, Yosso, Hountei

Bahşiş

Japonya restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza yüzde %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Nagasaki Gece Hayatı

Nagasaki’de gece hayatı Hamano Machi ve Sian Bashi bölgeleri arasında yoğunlaşmıştır. Burası şehrin de merkezini oluşturur ve bu civarda sayısız izakaya ve restoran vardır. En iyisi her gün gir tanesine rastgele girmek çünkü seçim yapmak gerçekten zor. Yalnız Cumartesi geceleri bu durum söz konusu değil. Ya erken gidin ya da kapıda kuyruk bekleyin...

Nagasaki Festivaller

Fener Festivali (Şubat-Mart)

Barış Anıtı Seremonisi (Ağustos)

Uçurtma Festivali (Nisan)

Nagasaki’de Alışveriş

Nagasaki şehir merkezinde antikadan el dikimi giyim satan butiklere, kadar aklınıza gelebilecek her şeyi bulmanız mümkün. Şehrin liman kıyısında da yine alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza mevcut. Bunun dışında geniş çaplı AVM’ler de sizi bekliyor.

Nagasaki Saat Farkı

Nagasaki (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur.
 

Nagasaki Para Birimi

Japonya ülkesindeki Nagasaki şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Nagasaki Resmi Dili

Japonya ülkesinde bulunan Nagasaki’nin resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca konuşulmaktadır

Nagasaki Resmi Tatiller

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Nagasaki İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Nagasaki Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nagasaki’ye girmek için vize alması gerekmemektedir.