Nagasaki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. 16-19. yüzyılları arasında, Portekiz ve Hollanda sömürgesi olup uzun süre bu kültürlerin etkisi altında kalmıştır. Nagasaki’de bulunan kiliselerin ve Hristiyan dinine dair yerleşkelerin, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için başvurular yapılmıştır.

Nagasaki tarihte, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Japonya’ya attığı iki atom bombasından birinin gönderildiği yer olarak geçer. Bu bombardımanın da arkasında yatan şey adanın bir kısmının uzun süre Japonya İmparatorluk Donanması’nın önemli üslerinden biri olmasıdır. Ancak günümüzde geçmişin acılı izlerini deşmeyi bir kenara kaldırmış olan kent son derece canlı, çekici ve benzersiz bir destinasyondur.

Elbette atom bombardımanına dair izleri ziyaret edeceksiniz. Ancak şehrin tamamının bundan ibaret olduğunu düşünmeyin. Huzurlu ve sıcakkanlı bir şehir olan Nagasaki sömürge döneminden kalma mimarisi, doğu ve batı sentezi olan mutfağı ve güzel liman bölgeleriyle size başka bir dünyaya gelmişsiniz gibi hissettirecek.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7aPt9NQIQAU

Nagasaki ile İlgili

Nagasaki Nerededir?

Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir.
 

Nagasaki’ye Nasıl Gidilir?

Nagasaki’de, adanın kuzeyindeki Omura Koyu’nda küçük bir havaalanı bulunuyor.Tokyo, Şangay, Seul ve Osaka’dan uçuşlar yapılıyor. Ardından otobüsle şehre ulaşmak mümkün. 

Nagasaki’ye Ne Zaman Gidilir?

Nagasaki tipik bir nemli subtropikal iklim bölgesidir. Kışlar ılık, yazlar ise uzun sıcak ve nemli geçer. Kanazawa ve Shizuoka şehirlerinden sonra Japonya’nın en yağışlı kentidir. Yazın sıcaklıklar 26 derece ortalamasında seyreder. Kışlar daha az yağışlıdır. En sıcak ay Ağustos’tur. 

Nagasaki’de Nerede Kalmalı?

Ulaşım, yeme içme ve gece hayatına erişim açısından Nagasaki’de kalınması en uygun bölge JR Nagasaki İstasyonu civarı ya da Shianbashi semtidir.

Nagasaki’de Gezilecek Yerler


Nagasaki tarihte İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Japonya’ya attığı iki atom bombasından birinin gönderildiği yer olarak geçer. Bu bombardımanın da arkasında yatan şey adanın bir kısmının uzun süre Japonya İmparatorluk Donanması’nın önemli üslerinden biri olmasıdır. Ancak günümüzde geçmişin acılı izlerini deşmeyi bir kenara bırakmış olan kent, son derece canlı, çekici ve benzersiz bir destinasyondur.
 

Devamını Oku

 Nagasaki Şehir İçi Ulaşım

4410_01.jpg

Şehrin büyük bir kısmı tramvay hattı ile birbirine bağlanır. Her 10-15 dakika içinde seferler düzenlenir. Otobüs ağı da mevcuttur; şehrin büyük bir kısmına otobüs yoluyla ulaşılabilir. Tramvay servisi gece 11’de bitmektedir.

Nagasaki Mutfağı

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği Suşi’dir. Diğer yemekler ise şöyledir; Akaşi-yaki: Ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları. Çanko-nabe: Nabe stiline göre; Sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü. Donburi: sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği. Gyōza: et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Shippoku Hamakatsu, Dejima Wharf, Tsuru-Chan, Yosso, Hountei

Bahşiş

Japonya restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza yüzde %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Nagasaki’de Alışveriş

Nagasaki şehir merkezinde antikadan el dikimi giyim satan butiklere, kadar aklınıza gelebilecek her şeyi bulmanız mümkün. Şehrin liman kıyısında da yine alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza mevcut. Bunun dışında geniş çaplı AVM’ler de sizi bekliyor.

Nagasaki Gece Hayatı

Nagasaki’de gece hayatı Hamano Machi ve Sian Bashi bölgeleri arasında yoğunlaşmıştır. Burası şehrin de merkezini oluşturur ve bu civarda sayısız izakaya ve restoran vardır. En iyisi her gün gir tanesine rastgele girmek çünkü seçim yapmak gerçekten zor. Yalnız Cumartesi geceleri bu durum söz konusu değil. Ya erken gidin ya da kapıda kuyruk bekleyin...

Nagasaki Festivaller

Fener Festivali (Şubat-Mart)

Barış Anıtı Seremonisi (Ağustos)

Uçurtma Festivali (Nisan)

Nagasaki Resmi Tatiller

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Nagasaki İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Nagasaki Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nagasaki’ye girmek için vize alması gerekmemektedir.

Nagasaki Para Birimi

Japonya ülkesindeki Nagasaki şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Nagasaki Resmi Dili

Japonya ülkesinde bulunan Nagasaki’nin resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca konuşulmaktadır

Nagasaki Saat Farkı

Nagasaki (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur.
 

Nagasaki Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 7oC
  • Mar 10oC
  • Nis 15oC
  • May 19oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 19oC
  • Kas 14oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 446,007 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün