Google+

Nagasaki

ASYAJaponyaNagasaki
Nagasaki - : - / -
--℃
1 JPY=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon19℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus: 446,007 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. 16-19. yüzyılları arasında, Portekiz ve Hollanda sömürgesi olup uzun süre bu kültürlerin etkisi altında kalmıştır. Nagasaki’de bulunan kiliselerin ve Hristiyan dinine dair yerleşkelerin, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için başvurular yapılmıştır.

Nagasaki tarihte, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Japonya’ya attığı iki atom bombasından birinin gönderildiği yer olarak geçer. Bu bombardımanın da arkasında yatan şey adanın bir kısmının uzun süre Japonya İmparatorluk Donanması’nın önemli üslerinden biri olmasıdır. Ancak günümüzde geçmişin acılı izlerini deşmeyi bir kenara kaldırmış olan kent son derece canlı, çekici ve benzersiz bir destinasyondur.

Elbette atom bombardımanına dair izleri ziyaret edeceksiniz. Ancak şehrin tamamının bundan ibaret olduğunu düşünmeyin. Huzurlu ve sıcakkanlı bir şehir olan Nagasaki sömürge döneminden kalma mimarisi, doğu ve batı sentezi olan mutfağı ve güzel liman bölgeleriyle size başka bir dünyaya gelmişsiniz gibi hissettirecek.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7aPt9NQIQAU

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Nagasaki tarihte İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Japonya’ya attığı iki atom bombasından birinin gönderildiği yer olarak geçer. Bu bombardımanın da arkasında yatan şey adanın bir kısmının uzun süre Japonya İmparatorluk Donanması’nın önemli üslerinden biri olmasıdır. Ancak günümüzde geçmişin acılı izlerini deşmeyi bir kenara bırakmış olan kent, son derece canlı, çekici ve benzersiz bir destinasyondur.
 

Konfiçyus Tapınağı

1121 Eki 2016Gezilecek Yerler

Konfiçyus Tapınağı, Çin dışında Çinliler tarafından yapılmış tek Konfiçyus tapınağıdır. Günümüzde bile üzerinde yükseldiği toprak parçası, Çin Devletine ait bir topraktır ve bu bölgeye dair tüm arazi hakları Tokyo’daki Çin Büyükelçiliği tarafından yönetilmektedir. Tapınak 1893 yılında, Nagasaki’deki Çinli sakinler tarafından Qing Hanedanı hükümetinin destekleriyle inşa edilerek, Çin toplumunun eğitimi ve ibadet hakkını kullanmaları için tasarlandı. İçinde hem bir Konfiçyus manastırı hem de gir ilkokul vardı. Bu binalar 9 Ağustos 1945 yılında atom bombası saldırısı esnasında büyük oranda tahrip oldu ve 1957 yılının Eylül ayına kadar ancak restorasyonu yapılıp yeniden halka açılabildi.

Tapınağın dışında Konfiçyus’un 72 müridini temsil eden 72 tane heykel vardır. Tapınağın hemen arkasındaki bina Çin Tarihi ve Saray Müzesi isimli müzedir. Eski İpek Yolu’na dair büyük ve ışıklandırılmış fotoğraflar ile dünyanın ilk sismografı gibi erken dönem Çin icatlarının modelleri müzede sergilenmektedir. İkinci katta ise hazine niteliğinde objeler sergilenmektedir. Bunların arasında değişen seviyelerde antika ürünler vardır ve hepsi Pekin’deki Çin Ulusal Müzesi ve Saray Müzesi gibi müzelerden uzun süreli ödünç almalarla getirilmiştir.

Konfiçyus Tapınağı

-

Nagasaki lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Nagasaki Ihokan, Richmond Hotel Nagasaki Shianbashi, JR Kyushu Hotel Nagasaki. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Best Western Premier Hotel Nagasaki, Hotel Belleview Nagasaki Dejima gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Chisun Grand Nagasaki, Hotel Majestic, Inasayama Kanko Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Nagasaki aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Glover Bahçesi

1121 Eki 2016Gezilecek Yerler

Glover Bahçesi, Japonya’nın Nagasaki kentinde bulunan bir bahçedir. Thomas Blake Glover isimli, İskoç bir tüccar adına yapılmıştır. Bu adamın Japon toplumu nazarındaki önemi gemi yapımı, maden çıkarımı ve benzeri alanlarda Japonya’nın modernleşmesi sürecine büyük katkılar yapmış olmasıdır. Kompleksin içinde Glover Evi bulunur. Bu bina Japonya’nın günümüze kadar korunmuş en eski Batı tarzı mimari örneğidir. Ayrıca Nagasaki’nin bir numaralı turist çekim noktasıdır.

Nagasaki limanına tepeden bakan Minamiyamate Tepesi eteklerinde kurulmuş olan bahçe, Amakusalı Hidenoshin Koyama isimli bir mimar tarafından 1863 yılında yapılmıştır. Japon hükümeti tarafından Önemli Kültürel Varlık statüsü verilmiş olan ev ve çevresi meşhur İtalyan opera kompozitörü Puccini’nin eserini anımsattığından buraya Madam Butterfly Evi de denir. Puccini’nin ve Japon diva Miura Tamaki’nin, ki Cio-Cio-san rolüyle bir hayli meşhurdur, heykelleri süsler evin hemen yanındaki parkı.

Bu ev aynı zamanda Glover’ın, Chōshū ve Satsuma gruplarına ait isyancı samuraylarla buluşma yeridir. Ev mimari olatak Hong Kong ve Şangay gibi ülkelerde görülen tek katlı bungalov tipi binaları anımsatır -ki bu mimari tarz Japonya’ya Çin’den İngiliz tüccarlar aracılığıyla getirilmiştir.

Dönemin popüler Ciktoryen stili mimarisini kopyalamak yerine, bu bina İngiltere’de daha eski dönemlerde popüler olmuş George döneminin estetiğini yansıtır.

http://visit-nagasaki.com/getImage.php?src=files/Spot_559a0587-e428-4468...

-

Nagasaki Atom Bombası Müzesi

1021 Eki 2016Gezilecek Yerler

Nagasaki Atom Bombası Müzesi, (Nagasaki Atomic Bomb Museum), kentin 9 Ağustos 1945 yılı saat sabah 11:02:35’te, Amerika Birleşik Devletleri hava kuvvetleri tarafından atom bombasıyla bombalanmasının anısına kurulmuştur. Müzenin hemen yanında Atom Bombası Kurbanları İçin Ulusal Barış Hatırat Salonu vardır. 2003 yılında yapılan bu bina bombalamanın da merkez noktasında yükselmektedir.

Nagasaki’nin Amerika Birleşik Devletleri hava kuvvetleri tarafından atom bombasıyla bombalanması, savaşta yeni bir dönemin başlamasına sebep olmuş, Nagasaki kentini tüm savaşın anıldığı bir sembol olarak konumlandırmıştır. Bu müzenin aynı anda bombalanan diğer kent olan Hiroşima’daki muadili Hiroşima Barış Hatıratı Müzesi’dir.

Bu kurumların bulundukları yerler nükleer çağını sembolize eder ve nükleer silahlar tarafından gerçekleştirilen topyekün kıyımı ve devasa yıkımı ziyaretçilere hatırlatır. Diğer taraftan da barışa adanmışlığın göstergesidir.

Nagasaki’deki müze Nisan 1996 yılında tamamlanmış, kendisinden önce aynı yerde bulunan ancak bakımsızlıktan dolayı bir hayli köhnelmiş olan Uluslararası Kültür Salonu’nun yerini almıştır. Müze sergilemelerinde elbette bombalama olayına ve bu saldırıyı meydana getiren tarihsel olaylar silsilesine odaklanır. Müze, fotoğraf, hatırat ve dokumanlar sergilemektedir.

Nagasaki Atom Bombası Müzesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nagasaki, Japonya’nın Kyushu adasının üzerinde yer alan, kendiyle aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir.
 

Geolocation

Nagasaki tipik bir nemli subtropikal iklim bölgesidir. Kışlar ılık, yazlar ise uzun sıcak ve nemli geçer. Kanazawa ve Shizuoka şehirlerinden sonra Japonya’nın en yağışlı kentidir. Yazın sıcaklıklar 26 derece ortalamasında seyreder. Kışlar daha az yağışlıdır. En sıcak ay Ağustos’tur. 

Nagasaki’de, adanın kuzeyindeki Omura Koyu’nda küçük bir havaalanı bulunuyor. Tokyo, Şangay, Seul ve Osaka’dan uçuşlar yapılıyor. Ardından otobüsle şehre ulaşmak mümkün. 

Ulaşım, yeme içme ve gece hayatına erişim açısından Nagasaki’de kalınması en uygun bölge JR Nagasaki İstasyonu civarı ya da Shianbashi semtidir.

4410_01.jpg

Şehrin büyük bir kısmı tramvay hattı ile birbirine bağlanır. Her 10-15 dakika içinde seferler düzenlenir. Otobüs ağı da mevcuttur; şehrin büyük bir kısmına otobüs yoluyla ulaşılabilir. Tramvay servisi gece 11’de bitmektedir.

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği Suşi’dir. Diğer yemekler ise şöyledir; Akaşi-yaki: Ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları. Çanko-nabe: Nabe stiline göre; Sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü. Donburi: sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği. Gyōza: et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Shippoku Hamakatsu, Dejima Wharf, Tsuru-Chan, Yosso, Hountei

Bahşiş

Japonya restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza yüzde %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Nagasaki’de gece hayatı Hamano Machi ve Sian Bashi bölgeleri arasında yoğunlaşmıştır. Burası şehrin de merkezini oluşturur ve bu civarda sayısız izakaya ve restoran vardır. En iyisi her gün gir tanesine rastgele girmek çünkü seçim yapmak gerçekten zor. Yalnız Cumartesi geceleri bu durum söz konusu değil. Ya erken gidin ya da kapıda kuyruk bekleyin...

Fener Festivali (Şubat-Mart)

Barış Anıtı Seremonisi (Ağustos)

Uçurtma Festivali (Nisan)

Nagasaki şehir merkezinde antikadan el dikimi giyim satan butiklere, kadar aklınıza gelebilecek her şeyi bulmanız mümkün. Şehrin liman kıyısında da yine alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza mevcut. Bunun dışında geniş çaplı AVM’ler de sizi bekliyor.

Nagasaki (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur.
 

Japonya ülkesindeki Nagasaki şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Japonya ülkesinde bulunan Nagasaki’nin resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca konuşulmaktadır

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nagasaki’ye girmek için vize alması gerekmemektedir.