Google+

Arama formu

Negombo

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LKR = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 26℃
Mar 25℃
Nis 27℃
May 27℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 26℃
Kas 25℃
Ara 25℃
Genel Bilgiler / Rehber

Negombo, Sri Lanka’da bulunan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin en kalabalık şehri olan Colombo’nun da yaklaşık olarak 37 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Şehre ismini de veren “Negombo” kelimesi ilk olarak bölgede Portekizliler tarafından kullanılmıştır. Negombo şehri Negombo Gölü’nün ağzında konumlanmaktadır. Şehirde bulunan Bandaranaike Uluslararası Havaalanı’na da 7 kilometre uzaklıktadır. Negombo kenti tarih boyunca oldukça büyük bir öneme sahip olmuş olan bir kenttir. Burası, Portekiz ve Hollanda kolonizasyon dönemlerinde kullanılan önemli bir bağlantı noktası idi. Negombo’nun başlıca ekonomik kaynağı turizmdir. Bununla beraber bu bölgede balıkçılık endüstrisi de oldukça gelişmiştir. Bununla beraber bu şehirde bulunan tarçın ağaçları, seramik kaynakları ve pirinç de şehrin önemli gelir kaynaklarındandır. 

Colombo kentine ilk Müslümanlar altıncı ve yedinci yüzyıl dolaylarında gelmiştir. Özellikle şehrin Seylan bölgesinde bu Müslüman halkın etkileri halen gözlenmektedir. 1500’lü yıllara gelindiğinde ise bölgede bariz bir Portekiz egemenliği göze çarpmaktadır. Özellikle burada bulunan tarçın ve üretimi Portekizlileri oldukça cezp etmiş ve bu alanda oldukça büyük üretimler yapmışlardır. 1800’lü yılların başlarında ise bölgeye egemen olan toplum İngilizlerdir. Negombo kenti turizm açısından da oldukça önemli bir kenttir. Özellikle havaalanına ulaşımın sıkıntı olmamasını önemseyenlerin oldukça tercih ettiği bir şehirdir. 
Negombo kenti, hem kültür turları hem de doğa turları için uygun bir şehirdir.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Sri Lanka Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.