Bahamalar Hakkında Temel Bilgiler

bahamas-09.jpg

Bahamalar, (İspanyolca’da bajamar yani “Sığ Deniz” anlamına gelir) ya da tam adıyla Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalara yayılan bir ülkedir. Amerika kıtasına bağlı ülkelerden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Toplam yüz ölçümü 13939 km² olan Bahamalar'ın başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır.

_0000_privateflying_gallery1.jpg

Bahamalar, güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Çoğu, dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgârlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepecikler uzanır. Bahamalar’ın en yüksek noktası Cat Adasındaki Alvernia Dağı’dır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Bahamalar’da hiç akarsu yoktur.

Bahamalar’ın coğrafi keşifler tarihinde özel bir yeri vardır. Bu ada Portekizli kâşif Kristof Colomb’un “Yeni Dünya” olarak adlandırdığı Amerika kıtasında uğradığı ilk yerdir (1492). O dönemde ada Aravak dilini konuşan ve Taino halkının akrabaları olan Lucayan halkına aittir. Kolonizasyon sürecinin sonunda Bahamalar'da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşamaya başladı. Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim vardır. Nüfusun yüzde 55,1’i kentlerde yüzde 44,9’u kıyılarda yaşar. Bahamalar’da nüfusun beşte ikisi on yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizce’dir.