Bahamalar Hakkında Temel Bilgiler

bahamas-09.jpg

Bahamalar, (İspanyolca’da bajamar yani “Sığ Deniz” anlamına gelir) ya da tam adıyla Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalara yayılan bir ülkedir. Amerika kıtasına bağlı ülkelerden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Toplam yüz ölçümü 13939 km² olan Bahamalar'ın başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır.

Devamını Oku

Bahamalar Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

nassau.jpg

Bahamalar’ın başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır. Başkenti barındıran New Providence dışında 31 adet yönetimsel birim vardır. Ada nüfusunu yüzde 71’ini New Providence adası barındırır.

Bahamalar Nerededir?

Amerika kıtasına bağlı ülkelerden biri olan Bahamalar, ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır

Bahamalar’a Nasıl Gidilir

Türkiye’den Bahamalar ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul’dan İngiltere ya da Miami aktarmalı olarak yaklaşık 13 saat süren bir yolculukla varılmaktadır. Başkent. Nassau’da bir uluslararası havalimanı vardır. Havalimanı şehir merkezine 16 kilometre mesafededir.

Bahamalar’a Ne Zaman Gidilir?

Bahamas-White-Sandy-Beach-.jpg

Tipik bir astropikal ada ülkesi olan Bahamalar yılın 12 ayında ziyaret etmeye uygun mevsimselliğe sahiptir. Ancak en çok tercih edilen dönem yaz aylarıdır.

Bahamalar Kültürü

Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır. Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel'i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler. Nassau’da amatör koro tiyatro ve dans toplulukları yerel özellikler taşıyan gösteriler sunarlar. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

Bahamalar Mutfağı

4239685_f520.jpg
Bahama mutfağı neredeyse tamamen deniz ürünlerinden oluşur. Bol miktarda istiridye, karides, ıstakoz ve balık kullanılan mutfakta yapılan yemekler mutlaka siyah fasulye ile ikram edilir. Bahamalıların ulusal yemekleri arasındaki conch, bir molüsk çeşidi olsa da, Karayipler’de yapılandan biraz farklı olarak burada pirinçle servis edilmektedir. Adalarda fast food restoranları veya dünyaca ünlü bazı zincir restoranları da bulabilirsiniz. Baharatlı ve bol aromalı Bahama mutfağının bir diğer önemli yemeği ise kum yengeci ve dikenli ıstakozdur. Her daim sofranızda kendine yer bulacak ve çeşit çeşit içeceklere temel hazırlayacak olan tropik meyveler ise en ferah tatlarıdır. Mutfakta yer alan en önemli sebze ise salatalık. Tarım üretiminin yok denecek kadar az olduğu ülkede doğal şartlar itibariyle yetişen tropik meyveler mutfağın önemli bir parçası.

 

Bahamalar Festivalleri

Ağustos ayının ikinci Pazartesi gününde kutlanan Fox Hill Day Festivali köleliğin kaldırılışının kutlandığı bir etkinliktir. Aralık ayında başkentte kutlanan Bahama Uluslararası Film Festivali ise ülkenin en prestijli kültürel etkinliğidir. Bunların dışında Haziran’ın ilk haftasında Eleuthra kentinde kutlanan bir Ananas Festivali ve başkentte sayısız konser, oyun ve serginin düzenlendiği E. Clement Bethel National Arts Festival isimli uluslararası sanat festivali de mevcut.

Saxons-1ewg-620x426.jpg

Bahamalar’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Çoğunluk Sistemi Günü (10-11 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalyadan önceki pazartesi

Randol Fawkes İşçi Bayramı (3 Haziran)

Bağımsızlık Günü (10-11 Haziran)

Kurtuluş Günü (1 Ağustos)

Ulusal Kahramanlar Günü (12 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Bahamalar’da İklim ve Hava Durumu

bahamasbeachmtn.jpg

Bahamalar'ın iki mevsimli yumuşak astropikal iklimi (tropikal savan), Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu'nun meltemlerinin (alize) etkisi altındadır. Ortalama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir. Yıl boyunca yağış çok az düşer.

Bahamalar’ın Kısa Tarihi

Bahamalar’ın ilk sakinleri Kristof Kolomb'un Lucayan adını verdiği Aravak yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerika’dan gelen ve Karayipler tarafından, kuzeye Antil denizine sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karayiplerin tersine genellikle barışçı olan Aravaklar daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşırlardı. 1492'de Yeni Dünya'ya varan Kristof Kolomb'un ilk olarak Bahamalarda Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan adaya ayak bastığı sanılmaktadır. İspanyollar Bahamalar’a yerleşmek için bir girişimde bulunmadılar ama düzenledikleri baskınlarla barışçı Aravakları toplayıp Hispaniola madenlerinde çalıştırdılar. Bu köle avları sonucu adaların nüfusu azaldı. Yüzyıl kadar sonra İngiliz göçmenler buraya geldiğinde adalarda hiçbir insan yaşamıyordu.

1629'da İngiliz Kralı I. Charles, Bahamalar’ı bakanlardan birine bağış olarak verdi. Bahamalar 1770’te Albermarle Dükü’nün de aralarında yer aldığı Güney Carolina kolonisi sahiplerine yeni bir mülk kolonisi olarak verildi. Korsanlık başlıca geçim kaynağı ve yaşam biçimi haline geldi. Bahamalar 1917'de yeniden tahta bağlandıktan sonra korsanlığa son vermek için ciddi çabalar gösterildi. İlk krallık valisi olan Woodes Rogers büyük ölçüde kendi servetini harcayarak korsanlığı önlemeyi başardı. 1776’da birkaç gün ABD Deniz Kuvvetlerinin, 1782-83 arasında da İspanya elinde kalan adalar, Versailles antlaşmasıyla (1783) yeniden İngiltere'ye verildi.

Mayıs 1963'te Londra'da toplanan bir konferansta adalar için yeni bir anayasa hazırlandı. 1967 genel seçimlerinde Lynden Pindling liderliğinde iktidara gelen İlerici Liberal Parti, ırk ayrımına son verilmesi ve tam bağımsızlık için çalışarak ekonomide yabancıların yerini Bahamalıların almasını sağladı. Bahamalar, 1973 yılında bağımsızlığını kazandı. 1983’te ise Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı'na (CARICOM) üye oldu.

Bahamalar’ın Ekonomisi

Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir pazar ekonomisine sahip olan Bahamalar’da, tarımın gayri safi milli hasıla ve istihdam içindeki payı yüzde 5 dolaylarındadır. Ülkenin gıda gereksiniminin neredeyse tümü büyük ölçüde ABD’den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir. Madencilik yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır. Bahamalar’ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahama’daki Freeport’ta büyük bir çimento fabrikası vardır.

Bahamalar’da Din ve İnanç

Bahamalar takımadasının nüfusu büyük ölçüde Protestan Hristiyan’dır. Protestan halkın yüzde 35’i Baptist, yüzde 15’i Anglikan kalan kısmı ise daha küçük kiliselere bağlıdır. Protestanlar dışında ülkede yüzde 14 oranında Katolik yaşamaktadır. 

Bahamalar Dış Temsilcilikler

Bahamalar’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri Havana Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Bahamalar’da Konuşulan Diller

Bahamalar’ın resmi dili İngilizce’dir. Ancak yerleşiklerin çoğu dili Bahama Aksanı ile konuşur.

Bahamalar'da Nerede Kalınır?

İsmi İspanyolcada sığ deniz anlamındaki “Baja Mar” kelimesinden gelen Bahamalar, Karayipler’de yer alan ve takımadalardan oluşan bir ülkedir. Yılın her dönemi sıkça ziyaret edilen Bahamalar; harika denizi ve manzarası, lüks otelleri, festivalleri, lezzetli yemekleri ve spor etkinlikleri ile size her an farklı aktivite sunar. Bahamalar’daki tatilinizi en güzel biçimde geçirebileceğiniz yüzlerce otel vardır. Her biri birbirinden lüks ve pahalı olan oteller arasından daha uygun fiyatlı seçenekler de bulabilirsiniz. Size en uygun oteli bulabilmeniz için bu rehberi hazırladık.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bahamalar otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Bahamalar Otelleri

Hint Adalarının kuzey sınırında bulunan takımadalar topluluğu olan Bahamalar, Karayipler’de yer alır. Yüzlerce küçük adacıktan oluşan ülkenin başkenti Nassau’dur. Tarihi çok geriye dayanan Bahamalar, hem farklı kültürü hem de güzel doğasıyla en çok tercih edilen tatil destinasyonlarındandır. Birçok Hollywood filminin de çekildiği bu güzel adalarda eşsiz manzara eşliğinde denize girebilir, festivallerde dans edebilir ya da Bahamalar mutfağını deneyebilirsiniz. 

 

Bahamalar’da 350’den fazla otel bulunur. Genelde lüks ve sakin bir tatil için tercih edilen Bahamalar’da mükemmel butik ve lüks oteller bulabilirsiniz. Ancak yine de farklı bütçelere ve kriterlere uygun oteller vardır. Erken rezervasyon yapmanız hem fiyat hem de yer bulma açısından sizin için faydalı olacaktır. 

Devamını Oku

Bahamalar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 19.4oC
  • Şub 20.6oC
  • Mar 21.7oC
  • Nis 22.8oC
  • May 25.6oC
  • Haz 27.8oC
  • Tem 27.8oC
  • Agu 27.8oC
  • Eyl 27.2oC
  • Eki 25.6oC
  • Kas 23.3oC
  • Ara 21.1oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 392.718
Dili: İngilizce
Para Birimi: Bahama Doları (BSD)
İklim: Tropikal Savan İklimi
Big Mac Index: