Nassau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

latest

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Bahamalar’da yer alan Nassau şehri, New Providence Adası’nın batısında konuşlanmıştır. Sadece turizm açısından değil, ülkenin ticari başkenti olarak da büyük önem taşıyan Nassau, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Kent ihtişamlı limanı, kolonyal mimarisi, her daim sıcak tropikal iklimi, benzersiz denizi ve konaklama seçenekleriyle pek çok yabancı turistin ilgi odağıdır.

Sahip olduğu zanaatçılık ve halk sanatları sayesinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Nassau’da alışveriş yapmak da oldukça keyifli bir adrestir. Tüm bu sanat çalışmalarını yıl boyunca mağazalarda bulabileceğiniz gibi, aralık ayında düzenlenen Junkanoo Festivali’nde ihtişamlı sunumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Güzelliğiyle pek çok filmde yer alan Nassau’yu James Bond serisinin 1965 yapımı “Thunderball” filminden, 2006 yapımı “Casino Royal”den ya da Beatles filmi “Help”ten hatırlayabilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=TEJFQSOExXo

Nassau ile İlgili

Nassau Nerededir?

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Bahamalar’da yer alan Nassau, New Providence Adası’nın batısında konuşlanmış önemli bir liman kentidir.

Nassau’ya Nasıl Gidilir?

Lynden Pindling adlı uluslararası havalimanı şehrin 16 kilometre batısında yer alır. Buradan her gün ABD, Karayipler, Kanada ya da İngiltere’ye uçuşlar düzenlenmektedir.

Nassau’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal muson ikliminin hakim olduğu şehirde hava sıcaklığı her dönem yüksektir. Ancak haziran-kasım ayları arasında kasırgalar yaşabileceğinden pek tercih edilmez. Kenti ziyaret etmek için ideal dönem ilkbahar aylarıdır.

Nassau’da Nerede Kalmalı?

Her ne kadar şehir merkezinde konaklama imkanı olsa da, deniz tatili için burayı tercih edenler Cable Plajı bölgesinde konaklamaktadır. Çünkü bu bölge Nassau’nun oteller bölgesidir ve ihtişamlı oteller mevcuttur.

Nassau’da Gezilecek Yerler

Kolonyal mimarisi, büyük limanı, eski dönemden kalma hisarı ya da müzeleriyle Nassau, turistlere sadece deniz turizmi sunmuyor.

Nassau’da görülecek diğer yerler

Ardastra Bahçeleri, Versailles Bahçeleri, Potter’s Cay Market, Fort Fincastle, Parlamento Meydanı, Paradise Plajı.

 Nassau Şehir İçi Ulaşım

1443932468620

“Jetney” adlı minibüsler, adanın tamamında toplu taşıma aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak akşam saat 18.00-19.00 gibi çalışmayı bıraktıklarından plajdan dönüş için taksi kullanmanız gerekebilir.

 Nassau Mutfağı

Bir ada şehri olan Nassau’da yapmanız gereken ilk iş balık yemek olmalıdır. Şehrin neresinde olursanız olun, taze balık yiyeceğiniz garanti. Daha çok balık restoranlarının öne çıktığı Nassau’da uluslararası ün salmış fast-food zincirlerini, Çin ve İtalyan yemeklerini de bulmanız mümkün.

Popüler restoranlar

Cafe Matisse: Deniz mahsullerinin ön planda olduğu bu restoran sadece yemeklerinin lezzetiyle değil hizmet kalitesiyle de Nassasu’nun en iyi estoranlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Euro-Tandoor Restoran: Hint mutfağına ait lezzetlerin ön planda olduğu Euro-Taddor Restoran’ın özellikle körü soslu lezzetleri tavsiye edilmektedir. Mekanın bir diğer özelliği vegan yiyecek çeşitlerinin de menüsünde bulunması.

Sapodilla: Bahama’nın özgün tatlarının yanı sıra Fransız ve Karyip mutfağına özgü lezzetlerin de menüsünde yer aldığı Sapodilla özellikle çorbalarıyla ön plana çıkmaktadır.

Diğer restoranlar: Arawak Cay, Nobu, Dune, Carmine’s, Athena Cafe, Mesa Grill.

Bahşiş

Nassau restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Nassau’da Alışveriş

Nassasu el sanatlarındaki yetkinliğiyle ön plana çıkmıştır. Kent bu yüzden UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Listesi’nde bulunmaktadır. Kente gittiğinizde karşınıza el işlemeciliği pek çok ürün çıkacaktır. Bunlar arasında başı hasır şapkalar, çantalar ve kıyafetler çekmektedir. El sanatlarının pek çok örneğinin bulunabileceği Nassau’da şehri merkezinde kurulan Straw Market, hem hediyelik eşya hem de günlük ihtiyaçlar için alışveriş yapılabilecek bir adres olarak ilk uğrak noktanız olabilir.

Nassau Gece Hayatı

Turistlerin sevdiği bir güzergah olan Nassau’da enerjik bir gece hayatı vardır. Mekan sayısı ve çeşitliliği oldukça fazladır. Canlı müzik dinlemek istediğinizde ya da sadece bir bira içip şehri seyretmek istediğinizde farklı seçenekler bulabileceksiniz. Senor Frogs, Club Waterloo, Cocktails and Dreams, Aura ya da Bambu önerilebilecek mekanlar arasında.

Nassau Festivaller

Junkanoo Karnavalı (Aralık)

Klasik Otomobil Festivali (Ocak)

Maribor Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çoğunluk Egemenliği Günü (10-11 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Hamsin Yortusu

İşçi Bayramı

Bağımsızlık Günü (10-11 Temmuz)

Kurtuluş Günü (1 Ağustos)

Ulusal Kahramanlar Günü (12 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Nassau İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Nassau Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nassau’ya gidebilmesi için vize uygulaması yoktur. Fakat Amerika üzerinden geçiş yapılabileceğinen Amerika transit geçiş vizesi almak gerekecektir.

Nassau Türkiye Dış Temsilcilikleri

Havana Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

HAVANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 5 TA AVENIDA NO: 3805 ENTRE 36 Y 40, MIRAMAR, Ciudad de La HAVANA CUBA

Telefon: +1 – 613 – 902 – 57 11

Faks: 00 537 204 28 99

[email protected]

http://havana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahamalar, Jamaika

Nassau Para Birimi

Bahamalar sınırları içerisinde yer alan Nassau’nun para birimi Bahama Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,30 Bahama Doları’dır.

Nassau Resmi Dili

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Bahamalar’da yer alan Nassau şehrinin resmi dili İngilizce’dir.

Nassau Saat Farkı

Nassau (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat 7 saat fark vardır. Türkiye’nin saati Nassasu’dan 7 saat ileridir.

Nassau Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 21oC
  • Mar 22oC
  • Nis 23oC
  • May 25oC
  • Haz 27oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 246,329 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Bahama Doları (BSD) / İklim: Tropik Muson İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün