Oslo Gezilecek Yerler


designsponge.com

Oslo bir liman şehri olduğundan Liman Bölgesi mutlaka gezilmesi gereken mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Modern Opera Binası ve Akershus Bölgesi bata olmak üzere birçok müze, alışveriş caddesi, kafe ve restoranlar güzel vakit geçirebileceğiniz ve gezerken oldukça keyif alacağınız noktalardır.

Yeşil alanları, meşhur heykel parkı,  modern yapılarıyla gezilesi şehirde, tarihi saraylar ve tarihi yapıları içeren müzeler de bulunmaktadır.

Hem sosyo-kültürel hem de ekonomik anlamda engin şehir için Oslo’da gezilecek yerler listesine mutlaka göz atmalısınız. 

Oslo gezilecek yerler:

Karl Johans Caddesi


visitoslo.com

Karl Johans Gate olarak bilinen  şehirdeki en popüler caddedir.  Caddenin sonu Kraliyet Sarayı’na gider. Ulusal Tiyatro, Parlamento Binası ve Ulusal Galeri gibi önemli yapılar da bu caddede yer almaktadır.

Karl Johans Caddesi  ev sahipliği yaptığı tarihi yapı ve müzelerin yanı sıra alışveriş mağazaları, restoranların  ve kafelerin de bulunduğu bir merkez durumundadır. 

 • Bölgeye ulaşım için 74 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Tramvay kullanmak isteyenler ise 12,13,16 ve 19 numaralı tramvayları kullanarak Konges gate istasyonunda inmelidirler. 

Kraliyet Sarayı


media.tellus.no

Oldukça hoş ve ilgi çekici mimariye sahip saray III. Charles döneminde yapımına başlanmış ve ölümünden sonra 1849 da tamamlanmıştır.  Slottsparken denilen güzel bir parkın içerisinde konumlanmış sarayda size eşlik edecek İngilizce dilinde rehberler bulunuyor.

Sarayda 173 oda bulunuyor ve Oslo’da gezilmeye değer mekânlar başında geliyor. Saraya giriş 95 Norveç Kronu, öğrenci ve çocuklar için indirimli biletler bulunuyor. Saraya ulaşım için 143 numaralı otobüsleri kullanmanız ve Slottsparken durağında inmeniz gerekmektedir. Yeşil alan içerisinde yer alan saraya park içinde keyifli bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Değindiğimiz gibi KarlJohans Caddesi'nin sonu da Kraliyet Sarayı’na çıkıyor.

Opera House


c2.staticflickr.com

Muhteşem bir görünüme sahip yapısı ile dikkat çeken yapı aynı zamanda birçok organizasyona ev sahipliği yapan mekândır.

 • Binaya giriş ücretsizdir. Organizasyolara katılmak için bilet fiyatları 100-745 Norveç Kronu arasıda değişmektedir. Zamanı olanlar kendilerine uygun bir bilet bulup bu fırsatı mutlaka değerlendirmelidirler.
 • Norveç’in sosyal ve kültürel aktivitelerinin gerçekleştiği en büyük mekân olan Opera ve Bale binasıİskandinav ülkeleri içerisindeki en modern yapılar arasında yer almaktadır. Kıyı şeridine yakın bir bölgede yer alan yapıya ulaşım için 32, 70 83,419 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.
 • Web Sitesi

Vigeland heykel parkı (Vigelandsparken)


c1.staticflickr.com

Mutlaka görmeniz gereken bir mekândır. Turistlerin gözde  mekânı olduğu gibi yerli insanların da keyifli vakit geçirmek ve yürüyüş yapmak için tercih ettiği bölgeler arasındadır.

Vigeland Heykel Parkı'nda Norveçli ünlü heykeltıraş Gustav Vigeland’ın 1920 ila 1943 yılları arasında yaptığı farklı farklı ve oldukça ilgi çekici heykeller sergilenmektedir. Sadece heykelleri incelemek için değil parkın oldukça bakımlı yeşil alanı, bol oksijeni için de gidilebilir keyifli bir alandır. Şehirde en çok ziyaret edilen alanların başında gelir.

 • Günün 24 saati açıktır ve parka giriş ücretsizdir.
 • Web Sitesi

Akershus Hisarı


planetware.com

Akershus bölgesi şehirdeki popüler noktalardan. Akershus Castle olarak bilinen mekan 13. yüzyılı yaşatan yapı ve içeriği ile turistik noktalardan bir tanesidir.  Bölge yapı olarak çok kalabalık değildir, Akershus Klisesi sarayın içerisinde bir bölüm olarak bulunmaktadır. Tarih meraklıları ve şehir manzarası için güzel bir nokta olan bölgede birkaç müze de yer almaktadır.
Bölgeye ulaşım için  liman bölgesine yaklaşmak gerekiyor. En yakın olarak geçen otobüsler 60 ve 74 numaralı olanlardır. Dileyenler tramvay kullanarak Konges gate istasyonundan liman yönüne doğru bir yürüyüşle de ulaşabilirler.

Viking Gemi Müzesi (Vikingskipshuset)


images.trvl-media.com

Tarihi Viking gemisinin sergilendiği bir müzedir. İki katlı bir binaya sahip olan müze turistlerin tercih ettiği kültürel alanlardan biridir. Gemileri yakından incelemek isteyenler ve denizciliğe ilgi duyanlar için mutlaka görülmesi gereken noktalardandır.

 • Müzeye şehir merkezinden geçen 30 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Giriş ücretli  ve 60 Norveç Kronu kadardır.
 • Açık Saatleri: 09.00-18.00 ( Mayıs-Eylül dönemi)
 • Web Sitesi

Oslo Katedrali


images.trvl-media.com

Renkli bir tavana ve mozaik camlara sahip katedral Oslo’daki görülmesi gereken dini mekânların başında geliyor. Eski klisenin yapımına 1697'de başlanmış fakat 1950'de restorasyonu ile hala ziyaret edilebilir durumdadır.

Girişin ücretsiz olduğu kutsal mekân şehrin merkezi ve alışveriş  bölgesinde yakın bir konumda bulunuyor. Katedrale 16 numaralı tarmvaylar veya 74 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

City Hall- Belediye Binası


planetware.com

Nobel Barış Ödülü'nün verildiği yapı şehirdeki görülmesi gereken turistik noktalar arasında yer alıyor. Binaya giriş ücretsizdir, şehrin merkezi bölgesinde konumlanmıştır ve 1900-1950 dönemi Norveç mimarisine bağlı olarak inşa edilmiştir. Her ayın ilk Çarşamba günü saat 13.00 da konser verilmektedir.  Denk gelenler bu fırsattan yararlanabilirler.

 • Şehir içi ulaşımı sağlayan 30, 70, ve 74 numaralı otobüslerle belediye binasının bulunduğu bölgeye ulaşabilirisiniz.
 • Web Sitesi

Vakti Olanlar İçin;

Oslo gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.