Google+

Palanga

Palanga - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon-2℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon10℃
 • Hazweather-icon14℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 17,600 / Dil: Litvanyaca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Deniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

juros_tiltas_Palanga.jpg

Batı Litvanya’da yer alan bir sahil kasabası olan Palanga, Baltık Denizi kıyısında yer alır. Litvanya’nın en kalabalık ve en popüler bölgesidir. 18 km uzunluğunda ve 300 metre genişliğinde kumsalıyla ve kumsallarındaki özel kumllarıyla meşhurdur.

Bir belediye bölgesi olan Palanga Šventoji, Nemirseta, Būtingė ve benzeri bazı yerleşkelerin de kendisine bağlı olduğu bir şehirdir.

Sventoji’nin çok yakınlarında arkeologlar 5000 yıl öncesine tarihlenen bir yerleşke buldular. 10-13.yy arasında Palanga Kuronyalıların yaşadığı bir yerdi. Antik Kehribar Yolu üzerinde yer alan şehir bir ticaret ve zanaat merkeziydi.

Yazları turist akınına uğrayan şehrin önemli bir turist çekim odağı da Jonas Basanavicius caddesi üzerinde kurulan karnavaldır. Yüksek sezonda tamamiyle yayalaşan bu cadde restoran, barlar ve tüm eğlence merkezlerinin de odaklandığı yerdir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=MqP9hkbAp20 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Palanga’yı ziyaret eden turistler daha çok plaj ve denizin tadını çıkarsa da, şehir müze ya da botanik bahçeler anlamında da seçenekler sunuyor.

Kehribar Müzesi

025 Oca 2017Gezilecek Yerler

Palanga Amber Müzesi, Litvanya Sanat Müzesi’ne bağlı bir yan müzedir. 19. yüzyıldan kalma Tiškevičiai Sarayı’nda yer alan müzenin etrafında Palanga Botanik Bahçesi vardır. Müzenin kehribar koleksiyonu yaklaşık 28.000 parçadan oluşur, bunun 15 bin adedi içinde bövel ve bitki kesitleri vardır; 4.500 adedi sergilenmektedir. Bunların büyük kısmı mücevher ve sanat eseridir. Halka açık sergileme alanları 750 metrekare alanı kaplayan 15 odadan oluşur. Saraya bağlı olan bir şapel (küçük kilise) geçici sergilere ev sahipliği yapar. Kehribarın sanatsal, kültürel ve bilimsel yönlerine göre tematik olarak ayrılmıştır müze.

Müzenin ilk katında sergilenen ürünler kehribarın oluşumu ve birleşimi üzerine yani teknik özelliklerine vurgu yapan türdendir. Bölgede çıkartılan kehribar Fennoscandia’dan alan nehirlerin delta havzalarında bulunmaktadır. Oluşumu yaklaşık 40-44 milyon yıl öncesine dayanır. Reçinenin mikroorganizmalar, oksitlenme ve polimerleşme vasıtasıyla nasıl kehribara dönüştüğünü gösteren sergilenmektedir

Müze Avrupa’nın en büyük üçüncü kehribar parçasına "Güneş Taşına" sahiptir. Taşın boyutları 210x190x150 milimetredir ve ağırlığı 3,526 gramdır.

2. katta gerçekleşen ve taşın kültürel ve sanatsal kullanımına vurgu yapan bölümde 15.yy’dan kalma bir yüzük, 16.yy’dan kalma bir haç ve geçmiş yüzyıllardan kalma kehribar mücevherler vardır.

Kehribar Müzesi

-

Palanga lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Svečių namai Lanksva, Neringos G-Pusyne, Rugelio poilsio namai. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sun apartments, Pas Elvyrą gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Margarita, Vila Mares, Vila Levita otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Palanga aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Botanik Bahçesi

025 Oca 2017Gezilecek Yerler

Palanga Amber Müzesi, Litvanya Sanat Müzesi’ne bağlı bir yan müzedir. 19. yüzyıldan kalma Tiškevičiai Sarayı’nda yer alan müzenin etrafında Palanga Botanik Bahçesi vardır.

Bu bahçeler yaklaşık 100 hektar kadardır. Fransız peyzaj mimarı ve botanikçi Edouard Andre (1840–1911) ve oğlu Rene Eduard Andre tarafından tasarlanmıştır. Bahçelerin tasarım sürecinde bu iki mimara, Belçikalı bahçıvan Buyssen de Coulon yardım etmiştir. Yerel tarihçiler bahçenin orijinalinde 500 çeşit ağaç ve bitki barındırdığını bunların bazılarının Berlin’den getirildiğini söylemektedir. 250 ithal, 370 endemik bitki türü şu an parkın içinde teşhir edilmektedir. Bunların 24 tanesi Litvanya hükümeti tarafından 1992 yılında soyu tükenme tehlikesi altında gösterilen türlerdir.

Parkta gül bahçesi, sera, rotunda, bir Ehle heykeli, Holokost anıtı, yapay göletler ve gazebolar vardır. Yaz aylarında pek çok konser ve festival organizasyonu yapılır. Birutės kalnas isimli antik çağlardan kalma ağaçlıklı bir kumul bulunur. Bunun tepesinde ise 1869 yılında yapılmış ve Aziz George’a adanmış bir şapel (küçük kilise) yer alır.

Efsaneye göre bu kumul Büyük Litvanya Dükü Kęstutis’in sonradan eşi olacak pagan rahibe Birutė’yle ilk karşılaştığı yerdir. 1382 yılından geri bir hac noktasıdır.

Botanik Bahçesi

-
Palanga şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Klaipeda Curonian Spit Private Day Tour (240 €), Klaipeda: Özel Gün Turu Curonian Spit (Juodkrante, Nida) (60 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Jonas Basanavičius caddesi

325 Oca 2017Gezilecek Yerler

Meşhur Jonas Basanavičius Caddesi’nin başlangıç noktasında yer alan Jūratė ir Kastytis Meydanı tüm Litvanya içindeki en turistik yerlerden biridir. Bu cadde daha öncesinde Tyshkevich caddesi ya da bulvarı olarak adlandırılıyordu. Daha sonradan Litvanya ulusunun kurucu atası olan Doktor Jonas Basanavičius’un asıyla anılmaya başlandı.

Burası şehrin eski bir merkezidir dolayısıyla pek çok tarihi bina ve geleneksel mimarinin özelliklerini taşıyan yapı görmeniz söz konusudur. Bunların çoğu bu tatlı sayfiye kentinin 200 yıl öncesine tanıklık yapan binalardır. Bu binaların bir kısmı eski dönemin sayfiye villalarıdır. Bu villalar Litvanya devleti tarafından ulusal kültürel miras olarak korunmaktadır.

Günümüzde bu cadde üzerinde pek çok kafe ve restoran bulunur ayrıca şehrin gece ve eğlence hayatı da burada akar.

Jonas Basanavičius caddesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Batı Litvanya’da yer alan bir sahil kasabası olan Palanga Baltık denizi kıyısında yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Kıyıda yer alan Palanga’da deniz iklimi hakimdir. Ocak ayında sıcaklıklar -2 dereceye kadar düşer. Yazların çok sıcak geçmediği Palanga’da ortalama sıcaklık 20 derecedir.

Palanga’da bir havaalanı mevcuttur. Kopenhag, Oslo ya da Moskova’dan düzenli uçuşlar yapılmaktadır. Havalimanından merkeze otobüsle ulaşmak mümkündür.

Bir tatil yöresi olduğundan Haziran-Ağustos ayları arasında otellerin doluluk oranı yüksektir. Bu sebeple mutlaka önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Nėries Caddesi ve Birutės yolu çevresinde pek çok otel bulmak mümkün.

Palanga onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Palanga Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Palanga Otelleri

En Uygun Fiyatlı Palanga Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Palanga Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Palanga Otelleri

Küçük bir yer olan Palanga’da çevreyi yürüyerek gezebilirsiniz. Bisiklet kiralamak da tercih edilen yollardan biri.

Litvanya mutfağının temelini oluşturan malzemeler patates, çavdar, mantar ile yerel süt ve süt ürünleridir. Macar, Alman ve Gürcü mutfaklarının da etkilerinin görüldüğü Litvanya’da özellikle patates ve domuz etinden yapılan yemekler oldukça yaygındır. Bunun dışında çörek ve kreple de öne çıkan bir yerdir. Deniz kıyısının olması sebebiyle restoranlarda bolca deniz ürünü bulunur. Pike, levrek, çipura ve yılan balığı sıkça tüketilenlerdendir. Juka, salatalık ve kabak çorbaları yerel halk tarafından çok sevilir.

“Kokletai” adlı yemek baharatlı kırmızı et ya da patatesle yapılır.

Popüler restoranlar

1925, Aido Svyturiai, Alanga, Alynas, Alka.

Bahşiş

Litvanya restoranlarında bahşiş bırakmak bir zorunluluk değildir. Ama hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Palanga’da gece hayatı, özellikle yaz akşamlarında çok hareketlidir. Akşam saatlerinde kafe ve barlarda müzik sesleri yükselmeye başlarken, sokak müzisyenlerine de rastlanmaktadır. Vandenis adlı eğlence mekanı Palanga’da yaşayanların ve turistlerin favorisidir. Burada kimi zaman konserler de yapılır. J. Basanavicius caddesinde farklı zevklere hitap edebilecek pek çok farklı mekan da mevcuttur.

Gümüş Balığı Festivali (Şubat)

Gemiş Geçişleri ve Yat Yarışı (Mayıs)

Benai, Plaukiam i Nida Müzik Festivali (Mayıs)

Thomas Mann Festivali (Temmuz)

Nida Caz Festivali (Temmuz)

Deniz Festivali (Temmuz-Ağustos)

Elbette bu şehrin bir numaralı ürünü kehribardan yapılan türlü hediyelik eşya, mücevher ve benzeri objedir. Sahile giden yolda çadırlar içine kurulmuş pek çok hediyelik eşya dükkanından bu türde ürün satın alabilirsiniz. Şehrin ana alışveriş bölgesi ise Jonas Basanavičius caddesidir.

Litvanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Litvanya sınırları içerisinde yer alan Palanga’nın para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Litvanya sınırları içerisinde yer alan Palanga’nın resmi dili Litvanyaca’dır. Ülkede Lehçe, Rusça, Ukraynaca, Almanca ve Tatarca dilleri de konuşulmaktadır.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (16 Şubat)

Bağımsızlık Yenilemesi Günü (11 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. John Günü

Kral Mindaugas’ın Taç Giyme Günü (6 Haziran)

Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Noel (24-26)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Litvanya’ya gitmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır? 

Litvanya, Schengen Bölgesi’ndeki ülkelerden biridir. Bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Schengen vizesi almak durumundadırlar. Schengen, Avrupa’da bulunan 26 ülke arasında imzalanan bir anlaşmadır. Schengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak bu bölgede seyahat edebilirler.