Google+

Arama formu

Polonnaruwa

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LKR = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 27℃
Mar 28℃
Nis 30℃
May 30℃
Haz 30℃
Tem 30℃
Ağu 30℃
Eyl 29℃
Eki 28℃
Kas 27℃
Ara 26℃
Genel Bilgiler / Rehber

 Polonnaruwa, Sri Lanka’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Burası aynı zamanda tarihi bir krallıktır. Şehri 7 tane ilçe oluşturmaktadır. Bunlar Dimbulagala, Elahera, Hingurakgoda, Lankapura, Medirigiriya, Thamankaduwa ve Welikanda’dır. Sri Lanka’nın en eski ikinci tarihi krallığı olan bu şehir, 1070 senesinde Kral Vijayabahu tarafından ülkenin başkenti olarak ilan edilmiştir. İlerleyen yıllarda ise 1284 senesinde tekrar başkent olmuştur. Tarih kitaplarında da, Polonnaruwa’nın kahramanı olarak Kral Vijayabahu ve oğlu Parakramabahu gösterilmektedir. Bu ikili Polonnaruwa’ya altın çağını yaşatmışlardır. Özellikle Kral Vijayabahu’nun oğlu Parakramabahu, saltanaı boyunca Polonnaruwa’yı oldukça önemli yerlere getirmiştir. Polonnaruwa günümüzde Sri Lanka’nın en önemli planlanmış tarihi kalıntı anıtıdır. Günümüzde bu bölgedeki kalıntıların birçoğu, zamanında kralın buradaki hakimiyetini sergilemektedir. Bu bölge günümüzde UNESCO tarafından, Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiştir. 

Sri Lanka'nın en eski kentlerinden biri olan Polonnaruwa kültür turları için uygun bir kenttir.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Sri Lanka Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.