Google+

Arama formu

Portsmouth

Portsmouth’ta pek çok antikacı ile karşılaşacaksınız. Bunlardan A Ghost...
Devamı oku
Roy Rogers Festival (Ağustosun ilk haftası) Portsmouth River Days (1-5...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinin güney kıyısındaki...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Martin Luther King Jr. Günü (18 Ocak) Başkanlar Günü (15...
Devamı oku
Scotio’da yer alan Portsmouth Ohio eyaletine bağlı bir Amerika...
Devamı oku
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Portsmouth’un para birimi...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletine bağlı Portsmouth’ta...
Devamı oku
Portsmouth (UTC -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı...
Devamı oku
ŞİKAGO BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne...
Devamı oku
Ilıman karasal iklimin hâkim olduğu Ohio eyaletinde bulunan...
Devamı oku
Portsmouth’a Türkiye’den doğrudan uçuş yoktur. Fakat kente gitmek için  ...
Devamı oku
Portsmouth’ta pek çok konaklama imkânı mevcuttur. Nehrin yanındaki...
Devamı oku
Portsmouth’ta toplu taşıma çok yaygın değildir. Genelde halk bisiklet...
Devamı oku
Portsmouth tarihi binaları, kiliseleri kadar kendine özgü mutfağı ve...
Devamı oku
Özellikle organik ürünleri ve gastronomi mutfağıyla bilinen Ohio kenti...
Devamı oku
Portsmouth’ta pek çok gece kulübü ve bar vardır. Ayrıca kentte sahil...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XCD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24℃
Şub 24℃
Mar 25℃
Nis 26℃
May 27℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 26℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 20.326 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Ilıman Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Portsmouth Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portsmouth.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinin güney kıyısındaki kent Portsmouth hem tarihiyle hem de büyüleyici kumsallarıyla şahane bir hafta sonu alternatifidir.

“Güneyin misafirperverliğinin başladığı yer” sloganlı Portsmouth Scioto Nehri’nin ağzındadır. 1758 senesinde bir sel felaketinin ardından kurulan 28.67 kilometrekare yüzölçümlü kentin resmi kuruluş tarihi 1803’tür. Ohio’nun dört önemli kenti Charleston, West Virginia, Cincinnatti ve Colombus’a yakınlığıyla da stratejik öneme sahiptir.

Sağlık sektörünün hayli geliştiği Portsmouth aynı zamanda bir öğrenci şehridir. Ohio Üniversitesi’nin güney kampüsü ve Shawnee Devlet Üniversitesi buradadır. Bu yüzden hareketli ve dinamik bir yapıya sahiptir.

Pek çok tarihi binanın da bulunduğu kentteki evlerin geçmişi 1850’lere uzanır. Kiliseleri kadar müzeleriyle de kentin geçmişi ve tarihine dair pek çok fikir edinebileceğiniz Portsmouth’ta özellikle Bonnyfiddle Caddesi’nde yürümek zamanda yolculuğa çıkmak gibidir. Geniş parkları kadar muralleri ve adrenalin sporlarına imkân sağlayan lokasyonuyla da Portsmouth hayli ilgi çekicidir.

Miami Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ve ardından düzenlenen sergiye de konu olan Portsmouth mimarisi sonradan “Portsmouth: Architecture in an Ohio River Town” adıyla kitaplaştırılmıştır. Kente gittiğinizde 1879’da kurulan Portsmouth Devlet Kütüphanesi’ne de mutlaka uğramanız tavsiye edilmektedir.

Portsmouth’da Gezilecek Yerler

Portsmouth tarihi binaları, kiliseleri kadar kendine özgü mutfağı ve doğa sporlarına imkân tanımasıyla da pek çok gezi seçeneği sunar. Görülmesi gereken diğer yerler: Bonneyfiddle Caddesi, Shawnee State Üniversitesi, First Lutheran Kilisesi, Vern Riffe Center, Carter Caves State Resort Park.

Southern Ohio Müzesi

Southern Ohio Müzesi

1979’da açılan Southern Ohio Müzesi iki kalıcı serginin yanında güncel sergilere de ev sahipliği yapıyor. Portsmouthlu sürrealist ressam Clarence Holbrook Carter’ın işlerinin bulunduğu kısım ile Charles ve William Wertz’in prehistorik döneme ait 10 bin parçalık koleksiyonundan oluşan “Arts of Ancients”i görmeniz tavsiye edilmektedir. Müzenin pazar ve pazartesi günleri kapalı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Portsm uth şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Champs, Kootney Resorts, Picard Beach Cottages. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Cabrits Resort & Spa Kempinski Dominica, Yellow Bird Apartments, Success Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Candy's Palace, Portsmouth Beach Hotel, Rising Sun Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Portsmouth aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ekogastronomi Deneyimi

Ekogastronomi Deneyimi

Ekogastronomi deneyimi mi diyeceksiniz, evet! Portsmouth yeme içme konusunda hayli iddialı bir kenttir. Kentte organik tarımın ülkedeki öncülerinden New Hampshire Üniversitesi’nin etkisiyle pek çok gastronomi etkinliği gerçekleştiriliyor. Çok sayıda organik üretim yapan çiftçinin yaşadığı Portsmouth’ta bu etkinliklerden birine mutlaka katılın ya da çiftçi marketlerinden birini ziyaret edin. Çiftçinin masası adını verdikleri etkinlikleri kadar bunu geliştirmeye de büyük önem vermektedirler.

Yürüyüş, bisiklet, tırmanış, sörf

Yürüyüş, bisiklet, tırmanış, sörf

Portsmouth adrenalin tutkunları için oldukça ideal bir kenttir. Çünkü 50 dakika mesafedeki New Hampshire kumsallarında sörf yapabilir, 6 mil uzunluğundaki bisiklet parkurunda bisiklete binebilir, merkeze iki saat mesafedeki White Mountains’te tırmanış imkânı bulabilirsiniz. Tüm bunları sadece bir hafta sonuna sığdırabilecek lokasyonda bulunmanız şehrin cazip yanlarından.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Portsmouth Nerededir?

19778457.jpg

Scotio’da yer alan Portsmouth Ohio eyaletine bağlı bir Amerika Birleşik Devletleri kentidir. Ohio Nehri’nin kuzeyinde yer alan Portsmouth’un güneyinde Scotio Nehri başlar.

Portsmouth’a Ne Zaman Gidilir?

23557377.jpg

Ilıman karasal iklimin hâkim olduğu Ohio eyaletinde bulunan Portsmouth’ta yazları sıcaklık genel olarak 30 derecenin üzerinde iken kışın 0 derecenin altına düşebilmektedir. Bu yüzden kente gitmek için tavsiye edilen dönem sıcaklıkların henüz kavurucu olmadığı mayıs ve haziran arası dönem ile eylül ile kasım arasıdır.

Portsmouth’a Nasıl Gidilir?

Portsmouth’a Türkiye’den doğrudan uçuş yoktur. Fakat kente gitmek için  Ohio’daki Cincinnati Northern Kentucky Uluslararası Havalimanına uçuşlar mevcuttur. Buradan uçakla Portsmouth Regional Airport’a aktarma yapabilirsiniz. Cincinnati’den Portsmouth’a gidiş ise yaklaşık 9 saatlik bir kara yolculuğu demektir. Ayrıca kente buradan trenle ulaşım da mevcuttur. Portsmouth’a ulaşmanın en güzel yolu ise Ohio Nehri üzerinden hareket eden kanolardır.

Portsmouth şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Portsmouth’ta Nerede Kalmalı?

old_portsmouth.jpg

Portsmouth’ta pek çok konaklama imkânı mevcuttur. Nehrin yanındaki otel ve diğer konaklama alanlarının görece daha pahalı olduğu kentin genelde kuzey bölgesinde daha çok seçeneğiniz vardır. Ayrıca güneyde kalan Wheelersburg da kalacak yer ararken aklınızda bulunması gereken adreslerdendir. Bunun yanı sıra Portsmouth’la ilgili şunu unutmamanızda da fayda var. Portsmouth bir üniversite şehri, bu yüzden şehirde yazları evlerini kiralayan öğrenciler ve ayrıca birkaç günlük oda kiralama gibi seçenekler de mevcut.

Portsmouth pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Portsmouth Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Portsmouth Otelleri
En Uygun Fiyatlı Portsmouth Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Portsmouth Otelleri
Portsmouth Ev Kiralama

Portsmouth İçi Ulaşım

GrantBridge.jpg

Portsmouth’ta toplu taşıma çok yaygın değildir. Genelde halk bisiklet ve taksiyi tercih etmektedir. Ayrıca kentin nehre kıyısı olduğu için bir yerden bir yere yaya gitmek de çokça tercih edilen bir diğer ulaşım biçimidir.

Portsmouth’ta Scioto Irmağı boyunca nehir turları olmaktadır. Önceden rezervasyon yaptırmanız gereken bu turlarda Ohio’nun başkenti Columbus ve Chillicothe kentlerine rotaları mevcuttur.

Portsmouth Mutfağı

Özellikle organik ürünleri ve gastronomi mutfağıyla bilinen Ohio kenti Portsmouth’ta çok fazla yeme içme seçeneği ile karşılaşacaksınız. Özellikle Haziran ve Eylül arası dönemde sebze ve meyvelerin yetişmesiyle menüleri daha da canlanan Portsmouth’ta Ohio’ya özgü buckeye şekerini ve donotlarını mutlaka yiyin.

Popüler restoranlar
Portsmouth Mutfağı

Portsmouth Gece Hayatı

Portsmouth’ta pek çok gece kulübü ve bar vardır. Ayrıca kentte sahil kenarında düzenlenen partilerle karşılaşma ihtimaliniz de hayli yüksektir. Doug & Di's Party Time Pub ve Dickens' Pub bölgedeki en popüler barlardır. Bunun yanı sıra pek çok karaoke bar ve gay kulüplerin da bulunduğu Portsmouth’ta özellikle Chillicotte bölgesi çok popülerdir. Kentte bir bara gittiğinizde ise dört farklı çeşidi bulunan organik biraları Rockmill Brewery ve en meşhur cinleri Watershed’i denemeden geçmeyin.

Portsmouth Festivaller

Roy Rogers Festival (Ağustosun ilk haftası)

Portsmouth River Days (1-5 Eylül)

Telluride Film Festivali (Eylülün ilk haftası)

New Hampshire Film Festivali (Ekimin ikinci haftası)

Portsmouth’ta Alışveriş

Portsmouth’ta pek çok antikacı ile karşılaşacaksınız. Bunlardan A Ghost in the Attic Antique and Collectables dükkânına mutlaka uğrayın. Zengin bir tarihi geçmişe sahip kentin sokakları gibi antikacıları da sürprizlerle doludur. Bunun yanı sıra hayli geniş kitapçılara sahip olan kentte bir şey almayacak olsanız bile kitapçıları dolaşın. Bunun yanı sıra Portsmouth’ta olmak demek kocaman bir organik pazarda dolaşıyor olmak demektir. O yüzden kentte yürürken organik ürünler satan dükkânlara mutlaka uğrayın. Taze ve lezzetli pek çok seçenek sizi bekliyor olacaktır.

Portsmouth Saat Farkı

Portsmouth (UTC -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Portsmouth’tan 7 saat ileridedir.

Portsmouth Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Portsmouth’un para birimi Amerikan Doları’dır.

Portsmouth Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletine bağlı Portsmouth’ta İngilizce resmi dildir.

Portsmouth Türkiye Temsilciliği

ŞİKAGO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC Tower, Unit: 2900 Chicago, IL 60611

Telefon: 00 1 312 263 06 44, 263 12 95, 00 1 312 263 30 85, 263 30 86 Çağrı Merkezi: 1-888 566 76 56

Faks: 00 1 312 263 14 49

consulate.chicago@mfa.gov.tr

http://www.sikago.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Illinois, Iowa, Minnesota, Michigan, Kansas, Missouri, Ohio, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin, Indiana Eyaletleri

Portsmouth Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Jr. Günü (18 Ocak)

Başkanlar Günü (15 Şubat)

Anma Günü (30 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Günü (5 Eylül)

Columbus Günü (10 Ekim)

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Eid el Fitri (7 Temmuz)

Eid el Hajj (13 Eylül)

Mwalimu Nyerere Günü (14 Ekim)

Şükran Günü (24 Kasım)

Noel (25 Aralık)

Portsmouth Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurusu yapmak için ideal tarih ülkeye gitmeden 8 hafta öncesidir.

Dominika Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 21 gün süreyle vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 21 gün süreyle vizeden muaftır.