Praia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

mindelo-sao-vicente-cape-verde.jpg

Adı Türkçe’de kumsal anlamına gelen Praia, Atlantik Okyanusu’nun üzerinde Senegal’in batısında yer alan bir ada ülkesi olan Yeşil Burun Adaları’nın başkenti ve en büyük şehridir. Santiago adasının güney kıyısında yer alır ve Sotavento Adaları grubuna dahildir. Tüm adanın limanıdır ve ülkenin dört uluslararası havalimanından birine ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezi bir platonun üzerinde yer aldığı için Platô olarak da anılır. Praia, ülkenin en büyük şehri ve ticaret merkezidir. Kahve, şeker kamışı ve tropik meyvelerin ithalatı buranın üzerinden yapılır. Şehrin ayrıca balıkçılık endüstrisi de çok gelişmiştir. Yakınlarında sayfiye bölgeleri ve kumsallar bulunur. Praia belediyesinin merkezidir.

Şehre yerleşmeler 1615 yılında başlamıştır. 1770 yılında ülkenin başkenti olan şehir lokomotif endüstrisi hizmetler sektörüdür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IlXhywbggFY

Praia ile İlgili

Praia Nerededir?

Praia, Atlantik Okyanusu’nun üzerinde Senegal’in batısında yer alan bir ada ülkesi olan Yeşil Burun Adaları’nın başkenti ve en büyük şehridir. Santiago adasının güney kıyısında yer alır ve Sotavento Adaları grubuna dahildir.

Praia’ya Nasıl Gidilir?

Praia’da uluslararası bir havaliman mevcuttur. Avrupa, Afrika, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’ya uçuşlar yapılmaktadır. Havalimanından şehir merkezine otobüs vardır. Ancak taksi fiyatları çok yüksek olmadığından turistler genellikle taksiyle seyahat etmektedir. 

 Praia Ne Zaman Gidilir?

Ilıman çöl iklimine sahip olan Praia’da yağışlar çok sık görülmez. Ağustos, Eylül ve Ekim ayları dışında çok az yağış görülür. Okyanus yakınındaki konumu sebebiyle de sıcaklıklar ne çok soğuk ne de çok sıcak olur. En düşük 18, en yüksek ise 27 derece sıcaklık görülür.

Praia’da Nerede Kalmalı?

Praia’da hem şehir merkezinin içinde ve dışında bütçelere uygun seçenekler mevcuttur.

Praia Gezilecek Yerler

Şehir merkezindeki “Albuquerque Square”de, yani meydanda Vali General Alexandre Alberto Da Rocha de Serpa Pinto’nun heykeli ve çevresindeki banklarda ağaç gölgesinde dinlenebileceğiniz büyük bir havuz yer almaktadır. Meydanın çevresindeki kolonyal mimariye sahip binalar fotoğraf çekmek ve incelemek için idealdir. 1920’lerde inşa edilen Eski Belediye Binası da bu meydanda yer alır. Yavruağzı rengiyle dikkat çekmemesi mümkün değildir.

Şehrin en önemli müzesi, orijinal dilde “Museu Etnografico” olarak adlandırılan Etnografya Müzesi’dir. 1997 yılında 19. yüzyıldan kalma, kolonyal mimariye sahip bir binada açılan müze, ülkenin ilk etnografik müzesidir. Müzede pek çok kültürel ve müzikal obje sergilenmektedir.

Palácio Presidencial” olarak adlandırılan Başkanlık Sarayı, Cape Verde’nin 19. yüzyıl sonlarında inşa edilmiş önemli yapılarından biridir. 1975 yılından Cape Verde’nin bağımsızlığına kadar Portekiz yöneticilerinin kullandığı bir bina oldu.

Quartel Jaime Mota”, yani Jaime Mota Kışlası, eskiden kullanılan ve Avenida Andrade Corvo’da yer alan eski bir yapıdır. Eski şehrin tepesinde, Başkanlık Sarayı’nın yakınında bulunan yapı, 1826 yılında kolonyal mimarinin özelliklerine uygun olarak inşa edildi. Burası, şehrin en eski yapılarından biridir. Hemen yakınındaki “Monumento de Diogo Gomes”, yani Diogo Gomes heykeli, Portekiz denizci ve kaşifi anmak için yapılmış. 1460 yılında Santiago adasını keşfeden Diogo Gomes’in bronz heykeli 8 metre yüksekliğindedir.

Eğer eski şehirleri gezmeyi seviyorsanız, Praia’nın 10 kilometre batısında yer alan, Cape Verde’nin eski başkenti Cidade Velha’yı da mutlaka görmelisiniz.

Devamını Oku

 Praia Şehir İçi Ulaşım

JN-2012-11-30-22.jpg

Neredeyse şehrin her köşesinde sizi bekleyen bir otobüs durağı ya da taksi bulmanız mümkün. Şehir yürümeye çok elverişli olmadığından bu vasıtaları kullanarak seyahat etmeniz öneriliyor.

Praia Mutfağı

Yeşil Burun Adaları’nın mutfağı çoğunlukla deniz ürünleri, mısır ve pirince dayanır. Yılın büyük bir kısmı boyunca temin edilebilen sebzeler arasında patates, domates, soğan, lahana, kara lahane ve kuru fasulye vardır. Muz ve papaya gibi tropik meyveler yıl boyunca bulunur; avokado gibi meyveler mevsimseldir. Yeşil Burun Adaları’nın en popüler yemeği Cachupa’dır. Ağır ateşte pişen, mısır, fasulye, balık ya da etle yapılan gir yahni olan bu yemek dışındaki en meşhur lezzeti bir tür başlangıç tabağı olan pasteldir. Balık ya da etle içi doldurulan ve kızartılan hamur parçalarından yapılır.  

Popüler restoranlar

Kapa, Esplanada Morabeza, Gamboa, A Grelha.

Bahşiş

Yeşil Burun Adaları’ndaki restoranlarda çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Praia’da Alışveriş

Amircal Cabral adlı sokak, Praia’da alışveriş yapmak için en uygun yer. Burada pek çok mağazayı bulmak mümkün. Bu sokağında çevre ve paralelindeki sokaklarda da mağazalar görülebilir.
Praia ve genel anlamda Yeşil Burun Adaları’nda mağazalar sabah 09.00’dan 18.30’a kadar açık kalmaktadır.

Praia Gece Hayatı

Yeşil Burun Adaları’ndaki en iyi gece hayatını yaşayan şehir Praia’dır. Bu sebepledir ki, Santiago’nun en büyük müzik festivali Festival Praia da Gamboa da, her Mayıs ayında burada plajda yapılır. Özellikle dans edilebilen bar ve kulüpler çok yaygındır. Liman yakınındaki Tabu adlı mekan, açık hava diskosudur. Havalimanına giderken karşınıza çıkacak olan Zero Horas da yine üzeri açık olan bir mekandır.

Praia Festivaller

Kriol Jazz Festival (Nisan)
Festival Praia da Gamboa (Mayıs)
 

Praia Resmi Tatiller

Demokrasi Günü (13 Ocak)

Kahramanlar Günü (20 Ocak)

Karnaval

Paskalya Öncesi Büyük Perhiz’in İlk Çarşambası

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Bağımsızlık Günü (5 Haziran)

Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi

Ulusal Gün (12 Eylül)

Tüm Azizler Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Praia İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 130

Yangın: 131

Polis: 132

Praia Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Praia’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Praia Dış Temsilcilikler

Dakar Büyükelçiliği'nin Görev Bölgesindedir.

Praia Para Birimi

Yeşil Burun Adaları’ndaki Praia şehrinin para birimi Cape Verde Eskudosu’dur. 1 TL yaklaşık 32,573 Eskudo’dur.

Praia Resmi Dili

Yeşil Burun Adaları’ndaki Praia şehrinin resmi dili Portekizce’dir.

Praia Saat Farkı

Yeşil Burun Adaları (GMT -1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı bulunur.

Praia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22oC
  • Nis 23oC
  • May 24oC
  • Haz 24oC
  • Tem 25oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 130,271 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Cape Verde Eskudosu (CVE) / İklim: Ilıman Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün