Ufa Hakkında Genel Bilgiler

Ufa, Başkiriya Cumhuriyeti'nin başkentidir. Başkurtistan ya da Başkurdistan (Başkurtça: Башҡортостан - Başqortostan; Rusça: Башкортостан - Başkortostan veya (halk ağzında) Башкирия - Başkiriya) ya da resmî adıyla Başkurtistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'na bağlı federe bir Türk Cumhuriyeti'dir. 11 Ekim 1991 tarihinde özerkliğine kavuşmuştur. Ufa, genel olarak savaştan sonra büyüyen, çok genç bir şehir, ancak eski Ural geleneklerine göre iyi korunmuş bir kısmı da vardır. Nehrin yukarısında, Baskiria'nın önemli sembolü olan Salavat Yulaev'in bir anıtı yer alır. Merkezi sokaklarda hala oyulmuş ahşap evler, ulusal tarzdaki ilginç modern binalar, geniş bir ulusal müze ve Urallar'daki en iyi arkeoloji ve etnografya müzesi vardır: kısacası Ufa'da kolayca 2-3 günde gezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Ufa’ya yılın her zamanı gidebilirsiniz. Hem yaz hem de kış sezonu tatili için çok uygun bir yerdir. Şehirde gezilecek çok tarihi ve eğlenceli yerler vardır. Rus Devlet İstatistik Kurumu'nun 2005 senesi raporuna göre, Moskova'dan sonra Ufa, Rusya Federasyon'u içinde ikinci yüksek hayat kalitesi ve gelir rakamına sahip şehirdir. Ufa'nın Ankara ile kardeşşehir antlaşmaları mevcuttur.

Ufa’da Gezilecek Yerler

Güzel Ufa, Beyaz nehrin kıyısında, Başkortostan’nın bir incisidir. Başkortostan’nın başkenti ve merkezi şehridir. Ulusal lezzetleri, doğal zenginlikleri ve şehrin tarihini tam olarak keşfetmek için gerekenleri aşağıdaki yazımızda verilmiştir. 

Başkortostan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi

Başkortostan'nın tarihi, gelenekleri ve doğası hakkında bilgi edinmek için Ufa'daki ulusal kültürün en eksiksiz resmi Başkortostan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi'ni ziyaret edilir. Müzenin bu binadaki sergisi 1865'ten beri var ve 34 salon kaplıyor. Ziyaretçiler taş baltalardan tabancalara ve tüfeklere kadar geniş silah ve ateşli silah koleksiyonunu takdir edeceklerdir.


Başkır Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu

Tiyatronun tarihi 1938 yılında kuruldu. BSTO ve Bale sanatçıları Rus, cumhuriyetçi ve uluslararası ödüllerle onurlandırıldı, yarışmalara layık görüldü. İşte o zamandan çocuk ve yetişkin performansları, seçkin Rus ve yabancı eserlerin performansları sahne almaya başladı.


"Nur" Ufa Devlet Tatar Tiyatrosu 

Tiyatro 1912 yılında oyuncu Sahipcamal Gizzatullina -Voljskaya tarafından kuruldu, ancak 6 yıl sonra topluluk dağıldı. Ancak 1989’da "Nur" tiyatrosunun canlanması gerçekleşti. Büyük ve küçük salonları izleyicileri için çalışıyor. Ana repertuar: Rusça, Tatar ve Başkır yazarlara dayalı performanslar gösteriliyor.

"Rodina" Sinema Salonu

Şehrin merkezinde, bakım yapıldıktan sonra modern bir “yüz” edinen tarihi olan bir sinema salonu. Ses ve görüntü kalitesini üst düzeyde, üç konforlu oda ve lobide küçük bir kafe sizi bekliyor. Yeşil salonun ilk sırası çocuklar için fasulye torbasından oluşan armut koltuklardır, bu nedenle en genç izleyiciler genellikle film gösterilerine geliyorlar.

Dostluk Anıtı

Anıt, Başkortostan'nın Rusya'ya katılımının 400. yıldönümüne adanmıştır. Mimari yapı, her iki tarafında da iki kadın (Rusya ve Başkortostan) şeklinde bronz heykelleri birleştirilmiş ve bir kılıç şeklinde bir figür oluşmaktadır. Ellerinde, geleneksel olarak barışı sembolize eden defne çelenkleri vardır.


Salavat Yulaev Anıtı

Anıt, Sovyet döneminde inşa edilmiştir ve Başkortostan’nın kahramanı olan Salavat Yulaev'in hatırasına yapılmıştır. Heykel kompozisyonunun görüntüsü Ufa ambleminde de vardır. Turistler için sadece anıtın kendisi ilgi çekici değildir, artı kurulduğu dağdan Beyaz Nehri'nin muhteşem bir manzarasını seyretmek de vazgeçilmezdir. Ruslar ile süregelen savaşlar 1775 yılına kadar sürdü. Bu savaşların birçok kahramanı olmasına rağmen, halkın yüreğinde Salavat Yulay oğlu (Yulayev) ayrı bir yer edinmiştir. Çok genç yaşında Batır (Bahadır) ünvanı kazanmış bu yiğit hem okumuşluğu ile hem şiirleri ile hem kuvveti ile herkesi kendine hayran bırakırdı ve başkurt kavalı (koray) çalardı.

Şalyapin Anıtı

Heykel, 1890'da Başkır Opera ve Bale Tiyatrosu sahnesinde ilk kez sahneye çıkan dünyaca ünlü opera sanatçısı Fyodor Şalyapin'e adanmıştır. Ufa Devlet Sanat Akademisi'nin yanında, tiyatronun karşısında kuruludur.

Aziz Sergius Katedrali

Ortodoks kilisesi, Sergievskaya dağının eteklerinde, 16. yüzyılda Moskova okçuları tarafından kuruldu. Katedralin binası defalarca yeniden yapılanmaya tabi tutulmuştur. Hristiyan tapınakları - Radonezh Aziz Sergius ve Aziz Nicholas'ın kalıntılarının parçacıkları burada bulunuyor.


Ufa Katedrali Camisi

Ufa Katedrali Camisi, Başkortostan'nın ana camilerinden biri ve kültürel miras nesnesidir. Tapınak, 1830'da Ufalıların çabası sayesinde yapıldı. 19. yüzyılın sonlarında Osmanlı devletinin hükümdarı tarafından camiye sunulan Hz. Muhammed'in sakalından kıllar gibi Müslümanlar için paha biçilemez olan kalıntılar, burada tutulur. Aslında bir zamanlar Ufa, yüzlerce caminin ve mescidin olduğu bir merkezdi. Ancak gerek Çarlık Rusyası ve gerekse Sovyetler Birliği döneminde, camilerin neredeyse tamamı yıkılmış ve yok edilmiş, geriye sadece sembolik amaçlı bu cami kalmış. 

Lale – Tulpan Camisi

Bu nispeten genç bir yapı, Lala-Tulpan camisi geçen yüzyılın 90'lı yılların sonlarında inşa edildi. Turistler için, henüz çiçek açmamış laleler şeklinde iki uzun boylu minarenin zarif mimari kompozisyonu çok dikkat çekiyor. Caminin ana binası da kırmızı kubbenin altında bulunur ve açık tomurcukları sembolize eder. Caminin dekorasyonu ve tefrişatı lüks vitray, mermer, pahalı halılar, kristalden yapılmıştır.

Ufa Fıskiyeleri

Şehirde bir yürüyüş sırasında rahatlamak ve birkaç güzel özçekim yapmak için Ufa turistine nereye gidilir? Ufa Fıskiyelerine doğru yürüyün! Bugün şehirde 20'den fazla fıskiye vardır. 

"Yedi kız" Fıskiyesi

Fıskiye, çeşmeler arasında ulusal kostümlerde “dans eden” yedi taş güzeli ile dekore edilmiştir. Heykel kompozisyonunun yeri Başkır efsanesine dayanıyor. Yedi kız kardeş düşman birlikleri tarafından yakalanıyor ve kaçmayı başarıyorlar. Ancak fatihler çabucak kaybı fark ediyor ve kaçakların ardından hemen yola çıkıyorlar. Düşmana teslim olmak istemeyen misliman kızlar nehirde boğulurlar. Aynı zamanda, gökyüzünde 7 yeni yıldız belirir (“Büyük Kepçe”).

Kongre Salonun Fıskiyesi

Fıskiye kompleksi Salavat Yulaev meydanında büyüklüğü, özgün tasarımı, su püskürtmeleri oyunu ve gökkuşağı aydınlatması ile her kesi hayran ediyor! Kompleks Başkortostan Kurai ulusal çiçeğini sembolize ediyor. Sokak başında, üst kısmı 4 m çapında yuvarlak bir kapta 17 çeşme elemanı inşa edilmiştir. Kompleksin üst kısmından alt kısmına, içinden köprünün döşendiği bir suyolu vardır. Alt kısmın çapı 18 m.dir. Farklı yüksekliklerdeki su püskürtmeleri inanılmaz derecede güzel bir "canlı" kompozisyon oluşturur. Akşam saatlerinde çeşmeye gidin, ışık ve suyun muhteşem dansını tam olarak anlayabilmenin tek yolu. Fıskiye her zaman, düğün, mezuniyet veya başka bir kutlama günü orijinal fotoğraflar yapmak isteyenler için önemli bir yerdir.  Küçük bir sır: bir fotoğraf için üç farklı arka plan almak için arkanı Salavat Yulayev Anıtı, Ufa Televizyon Kulesi ve Kongre Salonu anıtına arkanı çevirerek durursan, bunu başarmış olursun. Bu arada, TV kulesi LED aydınlatması sayesindeki parlak ışıkları özel ilgi hak ediyor. 


Ufa Botanik Bahçesi

Pitoresk serada enlem bitkileri egzotik ve yaygın büyür. Botanik bahçesi banklar, heykeller, balıklı gölet ve canlı papağanlarla dekore edilmiştir. Kışın bile sıcak! Bu cenneti ziyaret etmeden dönmeyin.

Narıstau'nun Kutsal Suları

Narıstau dağındaki Izga Gali çeşmesi kutsaldır. İçindeki su olağanüstü özelliklere sahiptir: sağlığı iyileştirir, toparlanmayı hızlandırır, hoş bir tadı kaybetmeden uzun süre saklanabilir.
Burada yürüyebilir, biraz su toplayabilir ve tapınağı ziyaret edebilirsiniz - 7. yüzyılda İslam'ı Başkortostan'a getiren Sahablar’ın cenaze töreni yeriymiş. Anıtta, atfedilmiş levha şeklindeki kara taşa Sahablar ismi yazılmıştır.

S.T. Astakhov Anıt Evi Müzesi 

Müze, 27 yıl önce S. T. Astakhov'un 200. yıldönümüne açıldı. Bu, XVIII. Yüzyılın mimari bir anıtı olan yazarın bir aile mülküdür. Kalıcı sergi, yazarın ailesinin hane halkı ve tüm çocukluğunu anlatıyor.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müze, Rus Bilim Akademisi R. G. Kuzeev adına Ufa Bilim Merkezi'nin Etnoloji Çalışmaları Enstitüsü'ne dayanmaktadır. Sadece turistlerden oluşan bir grupla girebilirsiniz, tekli ziyarete kapalıdır. Müze koleksiyonu, Güney Ural’lar tarihinin tüm dönemlerini yansıtan en büyük koleksiyonları içermektedir. Özel dikkat, "Gold Sarmatians" adlı ünlü koleksiyonu hak ediyor.

Tarihi Tabiat Müzesi

Timsahlar, iguanalar, hayvanat bahçesi, tropikal hamamböceği gibi canlı egzotik hayvanlardan oluşan geniş bir koleksiyona sahip eksotansiyon müze görmek istiyorsanız Tarihi Tabiat Müzesini ziyaret edin.

İki Çeşme Meydanı

Şehrin tarihi kesiminde bulunan Ufa Meydanı, genellikle sergilere, konserlere, tören etkinliklerine ev sahipliği yapan bu meydanda her zaman birçok insan ve yaratıcı gençlik yeteneğini sergiler. Ziyaretçiler için 4 farklı ulusal mutfaktan oluşan menünün sunulduğu kafeleri ile çok ünlüdür. Kentin sakinleri ve meydandaki turistler için mükemmel bir özçekim yapabileceğiniz "Ufa'yı seviyorum" başlığı dikilmiştir.

Ufa Nerededir?

Başkortostan Cumhuriyeti, Ural Dağları'nın güneyinde ve Ural Ovaları'nda yerleşmektedir. Kuzeyde Udmur Cumhuriyeti, doğuda Chelyabinsk ile, güney doğuda ve güneybatıda Orenburg bölgesi ile, batıda TataristanCumhuriyeti ile kuzeyde, Permve Sverdlovsk bölgeleri ile sınırlıdır. Rusya’nın güneyinde Başkortostan Cumhuriyetinin başkentidir.

Ufa’ya Nasıl Gidilir?

Ufa’ya İstanbul'dan yaklaşık 4 saat süren direkt uçuşlar mevcuttur. Rusya’nın tüm şehrinden ise otobüs, uçak ve trenle Ufa’ya gidebilirsiniz. Yani, hem hava hem kara hem de demiryolu şehre gitmek için uygundur. Gürcistan'ın Batum şehri üzerinden feribot ile Sochi, daha sonra da trene aktarma yaparak Ufa'ya ulaşmak mümkün.

Ufa Mutfağı

Geçmişte Başkirler, çoğunlukla sığır yetiştiriciliği yapan yarı göçebelerdi. Halkın yaşam tarzı, ulusal mutfağının ayrılmaz bir parçası olduğu kendine özgü kültürünün oluşumu üzerinde doğrudan bir etkiye sahipti. Başkirlerin mevcut olan tüm sıcak yemeklerinde ve atıştırmalıklarında et hakimdir. Ve at eti tercih edilir. Hazırlanması basit ve inanılmaz derecede besleyici Başkır yemekleri çeşitleriyle şaşırtıyor. At etinden Beşparmak, At eti sosisi, Kımız içinde tavuk gibi yemeklerin yanı sıra ayran ve katık gibi ulusal içecekler ziyaretçilere sunulmaktadır. Tatlı olarak popüler Başkır tatlılarını deneyebilirsiniz: çak-çak, bruşvud, baursak.

Ufa'nın Festivalleri

Ufa’da Temmuz ayında geleneksel yaz çiçek festivalleri olarak “Balkondaki Çiçekler” ve turist festivalleri olarak ta “Sağlıklı Rusya “ festivalleri geçiriliyor. 
Uluslararası Opera Festivali "Ufa'daki Shaliapin Akşamları; 2020 Eylül
Rudolf Nureyev Anısına Uluslararası Bale Sanat Festivali, Güz, 2019
Tuganlık, Uluslararası Türkçe Konuşan Tiyatrolar Festivali; 7 - 14 Eylül 2017

Ufa’da Alışveriş

Ufa’da Sovetski ilçesinde eski merkezi çarşı alanında 2011 yılından faaliyete başlamış Merkezi Alışveriş Kompleksi, şehir sakinlerinin çoğunluğunun bu harika, modern yerli alışveriş kompleksini ziyaret etmekten hoşlanıyor. Merkezi Alışveriş Kompleksine bir aile olarak gelebilirsiniz. Yetişkinler, küresel markaları temsil eden popüler butikleri ziyaret ederken, genç konuklar heyecan verici marka şovlarını izleyebilir, eğlence programlarını izleyebilir ve bir kafede yemeklerin tadını çıkarabilir. Alış veriş merkezinde, insanları tek bir bütün halinde birleştiren her tür flaş gösterileri vardır.
“Mir” Ticaret ve Eğlence Merkezi, kentimizin merkezinde, Oktyabrya caddesinde yer alıyor. Yaklaşık 195 giyim ve aksesuar mağazası, restoran, kafe, çeşitli bankalar, kuru temizleme, sağlık hizmetleri, bir bilet gişesi, 4 sinema salondan oluşan çok katlı alışveriş merkezidir. Dört katlı park yerinde arabanızı bırakabilirsiniz. “Mir” TEM, rahatınız için navigasyon, video panelleri ve LCD monitörleri ücretsiz kullanılan bir alışveriş merkezidir ve ücretsiz wi-fi hizmeti, iyi vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Eğer acıktıysanız ya da bir fincan kahve içerken arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız, “Mir” TEM restoranları sizi Rus, Kafkas, Ukrayna, Japon, Özbek ve İtalyan mutfaklarından yemekler ile memnun edecektir. 
Planeta alışveriş ve eğlence merkezi, Salavat Yulayev Bulvarı, Sipaylovskaya ve Mendeleev Sokağının kesiştiği bir noktada, tarihi merkeze 8 km ve şehir havaalanına 25 km mesafede elverişli bir konuma sahiptir. Alışveriş merkezi avantajlı ulaşım erişilebilirliği ile dikkat çekiyor: Modern alışveriş ve eğlence merkezi Planeta, dünyanın önde gelen mimari bürosu RTKL tarafından tasarlanan eşsiz bir binadır. Karmaşık özgün bir konsepte ve standart dışı planlama çözümlerine sahiptir. Ufa "Planeta" nin özelliği, parkın şehrin muhteşem manzarasının bulunduğu çatı üzerinde düzenlenmesidir. Ayrıca yer altı ve yer altı otoparkı bulunmaktadır. Alışveriş merkezinde eğlence en alt kattadır: su parkı gezilerini, multipleks ve aile eğlence parkını bekleyen -2 katta ziyaretçilerini beklemektedir.

Ufa’da Nerede Kalınır?

Ufa’da tüm bu gezilecek tarihi ve eğlence merkezlerini görmek için size 2-3 gün kalacak yer rezervasyonu yaptırmanız gerekiyor. Eğer kalacağınız yer merkeze yakın olursa çok rahatlıkla turistik yerlere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Sovetski bölgesinde, Oktyabr caddesi üzerinde, Kirovsky bölgesinde, Puşkin caddesi boyunca pek çok otel bulunur.
Ufa’da konaklamak için oteller, pansiyonlar ve günlük kiralık daireler mevcuttur. Ufa şehrinde konaklamak için en iyi seçenekleri https://www.booking.com/?aid=378779 linki tıklayarak görebilir ve beğendiğiniz tesislerde yer ayırtabilirsiniz. Ödemeler ABD Doları, Euro ve ya RR ile yapılabilir.

Ufa’da Şehiriçi Ulaşım

Şehir içi toplu taşıma hizmetleri Ufa'nın Nakliyesi olan “Bashavtotrans” tarafından yapılıyor. Tramvaylar, troleybüsler ve otobüslerin yanı sıra servisler ile temsil edilmektedir. Ancak, yerel olmayan bir kişinin rotaları anlaması kolay değildir, bu nedenle rota izleme işlevine sahip özel bir ücretsiz mobil uygulama olan Ufa Toplu Taşıma uygulaması geliştirilmiştir. Ufa'daki tramvay ve troleybüs neredeyse hiç farkedilmiyor. Tramvay ağı iki bağımsız bölüme ayrılmıştır - kuzey ve güney. Rus şehirlerinin çoğundan farklı olarak troleybüslar otobüslerden daha az çalışıyor. Bazı otobüsler belediyenin olan “Bashavtotrans” a ait, ancak daha çok minibüs olarak hizmet veriyorlar. Ücret: nakit olarak - 20 ruble. (tramvay, troleybüs), 25 ruble. (otobüs) . Minibüslerde fiyat rotanın uzunluğuna ve günün saatine bağlı olarak 20 ila 40 ruble arasında değişmektedir (fiyat akşamları yükselir). Taksi. Ufa'da telefonla yapılan taksi hizmeti sistemi çok gelişmiştir. Yolculuk ücreti, bağlı olarak operatör tarafından belirtilir veya ödeme taksimetre ile yapılır. Tüm büyük taksi hizmetlerinde, taksi siparişi verirken operatörü bilgilendirerek uygun çek veya makbuzu alabilirsiniz. Taksi için ortalama bekleme süresi rezervasyon zamanından 10 dakikadır. Sokakta taksi yakalamak sorunlu çünkü tüm taksi servisleri genellikle telefonla veya İnternet üzerinden verilen siparişlerle çalışıyor. Ek olarak, bu nakliye yöntemi "resmi" taksi siparişinden daha pahalı olabilir. Büyük şehirlerde olduğu gibi, yollar yoğun saatlerde trafik olduğu ve park yeri yeterli olmadığı için, araba ile seyahat etmek için uygun yer değildir. Merkezde, KommunisticheskayaCaddesi'nin yanındaki Gostiny Dvor'da ücretli otopark mevcuttur. Çoğu sokakta, elbette, genel olarak izin verilmediği sürece, otopark ücretsizdir.

Ufa İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye:          112
Polis:            112
Ambulans:    112

Ufa’nın Resmi Tatilleri

Ocak ayının ilk haftası yılbaşı tatilidir.
1 Ocak -      Yeni Yıl
23 Şubat -    Anavatanı Savunma Günü
8 Mart -        Dünya Kadınlar Günü
1Mayıs -       Bahar ve İşçi Bayramı
9 Mayıs -      Zafer Bayramı
12 Haziran – Rusya Günü
11 Ekim -   Başkortostan Cumhuriyet Günü (27.02.1992 yılından)
4 Kasım –  Milli Birlik Günü