Santiago Hakkında Bilinmesi Gerekenler

big-city-1569082_960_720.jpg

Güney Amerika’nın en zengin ve güzel şehirlerinden birisi olan Santiago, Şili’nin başkenti ve en büyük şehridir. Santiago adını Hz İsa’nın havarilerinden biri olan St. Santiago’dan almaktadır. Santiago, Mapocho Nehri’nin kıyısında, And Dağları eteklerindeki bir düzlükte kurulmuştur. Şehrin toplam nüfusu 5 milyondur. Santiago Metropolitan Bölgesi sınırlarında kalır ve 32 idari mahalleden oluşur. Şili’deki toplam nüfusun yüzde 40’ı Santiago ve civarında yoğunlaşmıştır. Bu sebepten dolayı şehre “Santiago Centro” adı verilmiştir.

5 milyonu aşkın nüfusu ile Santiago, Şili’nin idarî merkezlerinden biri haline gelmiştir. Şili Parlamentosu 1990 yılından sonra Valparasio’ya taşınmış olsa da Santiago günümüzde de ülkenin önemli politik, ekonomik ve kültürel merkezi halindedir. Son yıllarda Santiago, turizm açısından da oldukça gelişmiş ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya başlamıştır. Her yıl dünyanın birçok farklı bölgesinden turist, Santiago’nun yeşil ve tarihî alanlarını gezmeye gelmekte ve bu sayede yeni bir kültür ile tanışmaktadır.

Santiago, İspanyollar tarafından keşfedilmiş ve 1541 tarihinde İspanyol kâşif Pedro de Valdivia tarafından kurulmuştur. Şehirde yer alan Santa Lucia Tepesi ise merkez olarak atanmıştır. Valdivia'nın burayı seçmesinin sebebi Mapocho Nehri’nin burada büyük bir ada oluşturmuş olmasıdır. Bu konumun seçilmesinin sebebi şehri Mapuche saldırılarından korumak amaçlıdır. Buna rağmen 1541'de buraya ilk saldırılar başlamıştır. Mapocho Nehri’nin güneydeki bir kolu kurutulmuştur ve buraya Alameda de las Delicias adı verilen bir bulvar inşa edilmiştir. Santiago halkının kısaca "Alameda" dediği caddenin bugünkü ismi "Avenida Libertador General Bernardo O'Higgin'tir. Şehirde yaşanan büyük bir deprem, Santiago’nun önemli eserlerini kaybetmesine sebep olmuştur. Bu deprem, 1647 yılında gerçekleşmiş ve toplamda 12.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Şehrin büyük bir bölümü bu depremle beraber yok olmuş ve sömürge döneminden kalan birçok eser yerle bir olmuştur. Casa Colorada, Iglesia San Francisco, Posada del Corregidor gibi istisnaları saymayacak olursak 150 yaşından eski bina yok gibidir.

1818 yılında İspanyollar ve Şili kuvvetleri tarafından girişilen savaşta İspanyollar mağlup edilmiş ve Şili kuvvetleri savaşı kazanarak ülkenin bağımsızlığını ilan etmiştir. 1930 yılından sonra Santiago’nun sanayisi oldukça geliştirmiştir. Gelişen sektörler arasında ise yoğunluklu olarak baharat, tekstil ve hafif sanayi ürünleri gelmektedir. Bunun yanında şehirde tarım da oldukça gelişmiştir. Tarım alanlarında meyve ve sebze ekimi yapılmaktadır.

Modern bir endüstri şehri olan Santiago’da Başkanlık Sarayı ve bakanlığın bulunduğu kuruluşlar Barrio Cívico isimli bir semtte bulunmaktadır. Şehir nüfusu kuzey ve güney Şili'den aldığı göçlerle hızla artmıştır. Şili'nin önemli şirketlerinin merkezleri Santiago'dadır. Aynı şekilde birçok yabancı firmanın temsilcileri de burada bulunur. Medya merkezi yine burası olduğundan milli TV kanalları buradan yayın yapar. El Mercurio, La Tercera, La Nación, Siete gibi ulusal gazetelerin basıldığı şehir de yine Santiago'dur.

Güney Amerika’nın en önemli finansal merkezlerinden biri olan Santiago, 2004 ve 2005 yıllarındaki America Economia dergisinin verilerine göre iş yapılacak en önemli şehirlerden biri olarak seçilmiştir. Önemli bir ticaret merkezi olan Santiago, iş sahasının geniş olmasından dolayı birçok farklı şehirden ve ülkeden de göç almaktadır. Özellikle ülke, baharat ihracatında ilk sıralarda yer almaktadır.

Politik ve yasal bağımsızlığından dolayı şehir, bağlı olduğu ülkenin siyasal alanından muaf olduğu için daha demokratik bir yapıya sahiptir. Şehirdeki güvenlik günümüzde atlı askerler tarafından sağlanmaktadır. Santiago’da gezdiğinizde sokaklarda ve caddelerde atlı askerlerin sıklıkla geçtiğini görebilirsiniz.

Şehirde kullanılan para birimi Şili pezosudur. Şehirde paranızı havalimanı yerine şehir merkezinde yer alan döviz bürolarında bozdurmanızı öneririz. Bunun yanında restoran, dükkân, mağaza, otel ve benzeri yerlerde kredi kartını da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Paranızın bozdururken değer kaybetmesini istemezseniz kredi kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Birçok turistin gözde noktalarından birisi olan Santiago, yüksek binaları, modern mimarisi, kültürel çeşitliliği ve tarihi ile diğer şehirlere göre en çok tercih edilen turistik mekânlararasında yer almaktadır. Santiago her yıl Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya başta olmak üzere dünyanın birçok farklı bölgesinden turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde Güney Amerika’ya gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız Santiago’yu mutlaka ilk sırada tutmalısınız. Renkli yapısı ve misafirperver insanı ile Santiago, sizlere unutulmayacak bir tatil yaşatacaktır.

Tanıtım Videosu