Santiago Hakkında Bilinmesi Gerekenler

big-city-1569082_960_720.jpg

Güney Amerika’nın en zengin ve güzel şehirlerinden birisi olan Santiago,Şili’nin başkenti ve en büyük şehridir. Santiago adını Hz İsa’nın havarilerinden biri olan St. Santiago’dan almaktadır. Santiago, Mapocho Nehri’nin kıyısında, And Dağları eteklerindeki bir düzlükte kurulmuştur. Şehrin toplam nüfusu 5 milyondur. Santiago Metropolitan Bölgesi sınırlarında kalır ve 32 idari mahalleden oluşur. Şili’deki toplam nüfusun yüzde 40’ı Santiago ve civarında yoğunlaşmıştır. Bu sebepten dolayı şehre “Santiago Centro” adı verilmiştir.

 

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Santiago Nerededir?

Santiago, Şili’de Orta Vadi olarak bilinen bölgeye yerleşmiş, doğudan batıya Mapacho Nehri kıyısında konumlanmıştır.

Santiago’ya Nasıl Gidilir?

plane-841441_960_720.jpg

Türkiye’den Santiago’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Santiago’ya ulaşabilirler. Comodoro Arturo MerinoBenitez Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Aktarma yapacağınız şehirler ise Parisve Sao Paulo’dur. Türkiye’nin herhangi bir şehrinden Santiago’ya direkt uçuş bulunmamaktadır.

Santiago’ya Ne Zaman Gidilir?

sky-1101993_960_720.jpg

Santiago sıcak ve ılıman ikliminin hâkim olduğu bir bölgedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması bölgede 14 santigrat civarlarında seyretmektedir. Çok sert kışların yaşanmadığı Santiago’da doyasıya bir tatil keyfi yaşamanız mümkündür. Yalnız tatilinizi planlarken yağışların yoğun olduğu dönemlere dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu dönemlerde gidecek olursanız yanınızda mutlaka yağmurluk, şemsiye götürmenizi tavsiye ederiz.

Santiago’da ortalama en yüksek sıcaklık 35 santigrat, en düşük sıcaklık ise 13 santigrattır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise hava sıcaklığı 16 – 26 santigrat civarlarında seyrettiğinden dolayı pek fazla sıcaklık olmadığından dolayı bunalmadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Bu ara dönemler bölgeyi ziyaret etmek için oldukça uygundur. Akşam saatleri gündüze göre daha serin olduğundan Santiago’ya hazırlıklı gitmekte fayda olduğunu da belirtmeliyiz.

Santiago’ya gitmek isteyenler için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır fakat bu dönem dışındaki tarihlerde de Santiago’yu çeşitli festivaller ve etkinlikler için ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarını seven ziyaretçiler bu dönemde de tatillerini planlayabilir fakat haziran ayında şehrin ciddi bir yağış aldığını da göz önünde bulundurmalıdır. Yaz ayları 35 santigrat civarlarında seyretse de bölgede kuru ve sıcak bir hava olduğu için nem etkisi hissedilmemektedir. Kışları ise soğuktur ve 13 santigrat civarlarında seyretmektedir. Kar yağışı ise ülkede oldukça nadir görülür.

Şili’de yer alan her şehir çok farklı iklim özelliği gösterdiği için her biri için farklı kıyafetler götürülmelidir. Bu yüzden Şili’nin genel iklimine bakmak yerine Santiago’nun iklimine bakmanız yanılmanızı önleyecek ve tatile hazırlıklı gitmenize yardımcı olacaktır.

Santiago’da Nerede Kalınır?

holiday-complex-461633_960_720.jpg

Santiago, Şili’nin en popüler turistik mekânlarından birisidir. Hem turistik hem de eğlence amaçlı dünyanın birçok yerinden ziyaretçiye kapılarını açan Santiago, sizlere birçok konaklama alternatifi sunmaktadır. Santiago’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulmak mümkündür.

Santiago’da nerede kalınır diye düşünenlere öncelikle turistik bölgeler hakkında bilgi vermek isteriz. Santiago toplamda 5 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler: Providencia, Las Condes, Bellas Artes, Bellavista ve El Bosque’u bölgeleridir. Bu bölgelerin çoğu turistik açıdan büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu bölgeler ulaşıma da oldukça elverişlidir.

 

Devamını Oku

Santiago'da Gezilecek Yerler

Santiago’da gezip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Katedrallerden meydanlara ve müzelere kadar gezilecek yerlerinin sizi heyecanlandıracağına eminiz. Eğlenceli bir Santiago gezisi için şehre yaklaşık 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık. Bu yerler arasından tercihinizi yapıp gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

Santiago, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Ahumada Caddesi, Plaza de Armas, Santiago Katedrali, Palacio de la Real Audiencia de Santiago (Şili Ulusal Tarih Müzesi), Palacio de la Moneda (Cumhurbaşkanlığı Sarayı), Santiago Belediye Tiyatrosu, Biblioteca Nacional de Chile (Milli Kütüphane), Museo Nacional De Bellas Artes MNBA (Güzel Sanatlar Sarayı), Cerro San Cristobal Tepesi ve La Chascona Evi yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Santiago Şehir İçi Ulaşım

santiago-de-chile-2861261_960_720.jpg

Santiago, toplu taşıma araçlarını en rahat ve kolay bir şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Oldukça konforlu ve hızlı bir ulaşım ağına sahip olan Santiago, ziyaretçiler için taksi, otobüs, metro ve minübüs gibi farklı ulaşım seçenekleri ile hizmet vermektedir.

Santiago’da en uygun toplu taşıma araçlarından biri olan otobüsler sahip olduğu konforlu yapısı ve düşük ücret politikalarıyla turistler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerin başında gelmektedir. Santiago’da otobüs servisi Transantiago adındaki bir firma tarafından işletilmektedir. Otobüs ücretleri ise kullanacağınız saat aralıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin 07.00-09.00 ve 18.00-20.00 saatleri arasındaki kullanımlarınızda tek bir bilet için 740 CLP ödemeniz gerekirken 06.30-07.00 ve 18.00-20.45 saatleri arasındaki kullanımınız için 660 CLP ödemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla seçeceğiniz saatlere göre ödeyeceğiniz ücret de farklılaşmaktadır. Bu sistem metro kullanımınız için de geçerlidir.

Şehrin en çok kullanılan diğer toplu taşıma aracı metrodur. Oldukça geniş bir ağa sahip olan metro sistemi Line 1, Line 2, Line 4, Line 4A ve Line 5 hatlarından oluşmaktadır. Line 3 metrosu henüz yapım aşamasındadır. Son derece hızlı ve konforlu olan Santiago metrosu 06.00-01.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ücret politikası ise otobüs sisteminde bahsettiğimiz gibidir.

Santiago’da dileyen ziyaretçiler taksi de kullanabilir. Taksilerin açılış ücreti ise 300 CLP’dir. Dünyanın farklı şehirlerine göre oldukça ucuz olan Santiago taksileri turistlerin kullandığı ulaşım araçları içerisinde yer almaktadır.

Santiago Mutfağı

empanadas-2335902_960_720.jpg

Santiago mutfağı sizleri mutlu edecek bir özelliğe sahiptir. Sadece Güney Amerika mutfağına ait yiyeceklerin olmadığı Santiago mutfağında Asya ve Batı mutfağından da birçok farklı yiyecek bulmanız mümkündür. Güney Amerika mutfağını yakından tanımak isteyenler ise Santiago’da çok geniş yelpazede farklı geleneksel yiyecekler bulabilir.

Santiago mutfağında öncelikle yiyebileceğiniz ilk yöresel tat empanada’dır. Empanada Türkiye’de yiyebileceğiniz çiğ böreğebenzer bir tat olarak karşımıza çıkmaktadır fakat ülke genelinde deniz ürünleri çok yaygın olduğu için bunun karidesli ve peynirli versiyonlarını da bulmanız mümkündür. Bu yiyeceği restoranlarda bulabileceğiniz gibi sokak satıcılarında da rastlayabilirsiniz. Bunun yanında Santiago’da pastel de chocio, deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzettir. Mısırlı tart olarak tarif edebileceğimiz bu lezzet, mısırın püre haline getirilip içerisine çeşitli baharatlar, soğan ve sarımsağın harmanlanması ile oluşturulur. Bunun yanında Mercado Central bölgesinde deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzet ise locos, diğer bir adı ile abalone yemeğidir. Esasen bir İtalyan yemeği olarak bilinen daha sonra Şili ve Santiago mutfaklarının vazgeçilmezi olan locos, salyangoz, zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen bir yemektir. Balık pazarında çokça rastlayacağınız bu lezzetin ücreti ise 11 dolar karşılığındadır.

Santiago halkının sağlıklı olarak nitelendirdiği ve çokça tükettiği diğer bir lezzet ise tahıllı yoğurt ve sebze ağırlıklı sandviçlerdir. Sokak satıcılarında sıkça bulabileceğiniz bu lezzetlerin en önemli adresi ise La Combi’dir. Genelde ara öğünlerde kullanılan yoğurt, sebze, tahıl ve meyve karışımları ile oluşturulan bu lezzet Santiago’da önemli bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkar. Küçük bir arabada satış yapan La Combi, hem Santiago halkının hem de turistlerin önemli uğrak yerlerindendir. Lacombi hot dogs, Lacombi wraps ve Lacombi pizzetas burada bulabileceğiniz diğer atıştırmalıklar arasında yer alır.

Santiago’ya gelmişken yemek ile beraber denemeniz gereken içecekler arasında ise Şili şarabı, ulusal bir içki olan pisco ve kompostoya benzer bir tat olan mote con huesillo içeceği yer almaktadır. Bu tatlar şehirden kesinlikle ayrılmadan önce denemeniz gereken tatlardır. Santiago’da lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasında Giratorio Restaurant, Vandetto Patio Restaurant, Puerto Bellavista,La Biferia, De la Ostia, Machu Picchu, Faldiu, Aqui Esta Coco,Baco Vino y Bistro,Del Cocinero Bistro, Ciudad Vieja ve La Flaubert Restaurant bulunmaktadır.

Akşam yemeği için Bellavista bölgesinde olmayı düşünenler için önerimiz ise Barrica 94 restorandır. Hem alkol hem de yemek çeşitliliğinin en fazla olduğu bu restoran, fiyatlarının uygun olması ile de öne çıkmaktadır. Mekân oldukça kalabalık olduğu için rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır fakat yer bulamamanız halinde çevrede oturabileceğiniz birçok güzel mekân bulabilirsiniz. Oturabileceğiniz diğer bir yakın mekân ise Patio Bellavista Restaurant’dır.

Santiago’da Alışveriş

Boulevard_Parque_Arauco.jpg

Santiago, alışveriş açısından oldukça cazip şehirlerden birisidir. Elektronik eşya, takı, giyim, parfümeri, aksesuar gibi birçok geniş ürün yelpazesine burada ulaşabilirsiniz. Büyük alışveriş merkezlerinin yanında yerel pazarlar da Santiago’da bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Santiago’da alışveriş merkezleri oldukça yaygındır. Burada yerel markalardan ünlü markalara birçok ürünü satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Santiago’da Gece Hayatı 

185020360.jpg

Eğlencenin doruk noktasına ulaştığı Santiago, oldukça canlı bir gece hayatına sahiptir.Birçok turist sadece gece hayatına katılmak için Santiago’ya gezi düzenlemektedir. Şehrin birçok yerinde barlar, gece kulüpleri, karaoke kulüpleri ve canlı müzik mekânları bulunmaktadır. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden bu eğlenceli ortam, sizlere farklı bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Santiago özellikle baskı döneminden kurtulduktan sonra gece hayatında büyük gelişmeler kaydetmiştir. 1990’lı yıllardan sonra gerçekleşen bu durum Santiago gece hayatını dünya sıralamasında da bir numaraya taşımıştır.

Devamını Oku

Santiago Festivalleri

festival-887782_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Santiago hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Şili’nin bağımsızlık festivalini, tiyatro festivalini ve film festivalini de içeren festivallerin en önde gelenleri ise aşağıdaki şekildedir.

Santiago a Mil Festivali: Ulusal Tiyatro Festivali olarak bilinen Santiago a Mil Festivali her yıl ocak ayında gerçekleşmektedir. Festivale birçok ünlü isim gelmekte ve bu sayede hem bu isimlerle tanışma fırsatı bulunmakta hem de keyifli ve eğlenceli bir tiyatro oyununa katılma fırsatı bulunabilmektedir.

Devamını Oku

Santiago Resmi Tatiller,

1 Ocak: Yeni Yılı

Her yıl değişmektedir: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

1 Temmuz: Hong Kong Özel İdaresi Kurtuluş Günü

15 Ağustos: Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

18 Eylül: Şili Bağımsızlık Günü

Devamını Oku

Santiago Para Birimi

Santiago’nun resmi para birimi Şili pezosudur (CLP). 500 Şili pezosuyaklaşık olarak 3,59 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Santiago Saat Farkı

Santiago ve Türkiye arasında 7 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Santiago Türkiye’den 7 saat geridedir. Türkiye’de saat 09.47 iken Hong Kong’da 16.47’dir.

Santiago Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 20oC
  • Mar 18oC
  • Nis 15oC
  • May 11oC
  • Haz 8oC
  • Tem 8oC
  • Agu 10oC
  • Eyl 11oC
  • Eki 14oC
  • Kas 17oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

Nüfus: 5 milyon / Dil: İspanyolca/ Para Birimi: CLP / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün