Santiago Hakkında Bilinmesi Gerekenler

big-city-1569082_960_720.jpg

Güney Amerika’nın en zengin ve güzel şehirlerinden birisi olan Santiago,Şili’nin başkenti ve en büyük şehridir. Santiago adını Hz İsa’nın havarilerinden biri olan St. Santiago’dan almaktadır. Santiago, Mapocho Nehri’nin kıyısında, And Dağları eteklerindeki bir düzlükte kurulmuştur. Şehrin toplam nüfusu 5 milyondur. Santiago Metropolitan Bölgesi sınırlarında kalır ve 32 idari mahalleden oluşur. Şili’deki toplam nüfusun yüzde 40’ı Santiago ve civarında yoğunlaşmıştır. Bu sebepten dolayı şehre “Santiago Centro” adı verilmiştir.

 

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Santiago ile İlgili

Santiago Nerededir?

Santiago, Şili’de Orta Vadi olarak bilinen bölgeye yerleşmiş, doğudan batıya Mapacho Nehri kıyısında konumlanmıştır.

Santiago’ya Nasıl Gidilir?

plane-841441_960_720.jpg

Türkiye’den Santiago’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Santiago’ya ulaşabilirler. Comodoro Arturo MerinoBenitez Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Aktarma yapacağınız şehirler ise Parisve Sao Paulo’dur. Türkiye’nin herhangi bir şehrinden Santiago’ya direkt uçuş bulunmamaktadır.

Santiago’ya Ne Zaman Gidilir?

sky-1101993_960_720.jpg

Santiago sıcak ve ılıman ikliminin hâkim olduğu bir bölgedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması bölgede 14 santigrat civarlarında seyretmektedir. Çok sert kışların yaşanmadığı Santiago’da doyasıya bir tatil keyfi yaşamanız mümkündür. Yalnız tatilinizi planlarken yağışların yoğun olduğu dönemlere dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu dönemlerde gidecek olursanız yanınızda mutlaka yağmurluk, şemsiye götürmenizi tavsiye ederiz.

Santiago’da ortalama en yüksek sıcaklık 35 santigrat, en düşük sıcaklık ise 13 santigrattır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise hava sıcaklığı 16 – 26 santigrat civarlarında seyrettiğinden dolayı pek fazla sıcaklık olmadığından dolayı bunalmadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Bu ara dönemler bölgeyi ziyaret etmek için oldukça uygundur. Akşam saatleri gündüze göre daha serin olduğundan Santiago’ya hazırlıklı gitmekte fayda olduğunu da belirtmeliyiz.

Santiago’ya gitmek isteyenler için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır fakat bu dönem dışındaki tarihlerde de Santiago’yu çeşitli festivaller ve etkinlikler için ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarını seven ziyaretçiler bu dönemde de tatillerini planlayabilir fakat haziran ayında şehrin ciddi bir yağış aldığını da göz önünde bulundurmalıdır. Yaz ayları 35 santigrat civarlarında seyretse de bölgede kuru ve sıcak bir hava olduğu için nem etkisi hissedilmemektedir. Kışları ise soğuktur ve 13 santigrat civarlarında seyretmektedir. Kar yağışı ise ülkede oldukça nadir görülür.

Şili’de yer alan her şehir çok farklı iklim özelliği gösterdiği için her biri için farklı kıyafetler götürülmelidir. Bu yüzden Şili’nin genel iklimine bakmak yerine Santiago’nun iklimine bakmanız yanılmanızı önleyecek ve tatile hazırlıklı gitmenize yardımcı olacaktır.

Santiago’da Nerede Kalınır?

holiday-complex-461633_960_720.jpg

Santiago, Şili’nin en popüler turistik mekânlarından birisidir. Hem turistik hem de eğlence amaçlı dünyanın birçok yerinden ziyaretçiye kapılarını açan Santiago, sizlere birçok konaklama alternatifi sunmaktadır. Santiago’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulmak mümkündür.

Santiago’da nerede kalınır diye düşünenlere öncelikle turistik bölgeler hakkında bilgi vermek isteriz. Santiago toplamda 5 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler: Providencia, Las Condes, Bellas Artes, Bellavista ve El Bosque’u bölgeleridir. Bu bölgelerin çoğu turistik açıdan büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu bölgeler ulaşıma da oldukça elverişlidir.

Santiago’da en kalabalık konaklamamekânı Providencia bölgesidir. Tarihî evleri ile ünlü olan bu bölge, birçok farklı konaklama seçeneğini de içerisinde barındırmaktadır. Bu bölgede yer alan Ladera Hotel konaklayabileceğiniz en iyi oteller arasında yer almaktadır. Geceliği 120-200 euro arasında değişen bu otelde birçok farklı hizmet sizler için sunulmaktadır. Daha ortalama seçeneklerde konaklamak isteyenler ise Hotel Diego de Velazquez otelini tercih edebilirler. Bu otelin gecelik fiyatı ise 75-160 euro arasındadır. Dileyenler Bellavista bölgesinde de konaklayabilirler. Burada kalabileceğiniz en iyi oteller arasında The AubreyButik Otel ve Hotel Loreto bulunmaktadır. Bölgenin en önemli otelleri arasında yer alan bu oteller, havalimanından sizleri shuttle ile almakta ve sauna, teras ve bisiklet gibi hizmetlere ulaşmanızı da sağlamaktadır.

Yüksek standartlarda konaklamak isteyenler için en güzel Santiago otelleri arasında Hotel Fundador,Grand Hyatt Santiago, Meridiano Sur, Petit Hotel, The Ritz-Carlton, Santiago Marriott Hotel, W Santiago, Sheraton Convention Center and ResortOtel bulunmaktadır.

Daha ortalama fiyatlarda konaklamayı tercih eden ziyaretçiler ise önerebileceğimiz oteller şu şekildedir: Furchi E.I.R.L -Furnished Apartments, Casa Bonita Bed&Breakfast, Inmoba Apartments & Suites, Meridiano Sur, Petit Hotel, MG Apartments, NH Ciudad de SantiagoOtel.

Santiago’da daha ucuza konaklamak isteyenler ise Aji Hostel, Andes Hostel & Apartments, Andes Property, Hostal Romandia, Footsteps Backpackers, Atacama Hostel, Hostal del Barrio, Hostal de la Barra, casAltura Hostel, Castillo Surfista Hostel, Dominica Hostel, Hostel Bellavista, Hostal Providencia, Plaza de Armas Hostel, Pure Lounge,Residencia Tabita,Ventana Sur Hostel, Casa Moro, EcoHostel’de konaklayabilirler.

Santiago sahip olduğu birçok tesis seçeneği ile yerli ve yabancı birçok turiste hizmet vermektedir fakat otel fiyatları hem yüksek hem de çok fazla rağbet gördüğünden dolayı seyahat planınızı çok erkenden yapmanızı ve otel işlemlerinizi gerçekleştirmenizi öneririz. Bu sayede seyahatinizdeki en önemli noktayı hallederek gezinizin doyasıya keyfini çıkarabilirsiniz.

Santiago diğer Güney Amerika şehirlerine göre nispeten daha güvenli bir şehirdir. Gece geç saatlere kadar şehrin canlı sokaklarında eğlenebilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Santiago güvenlik açısından pek sorun yaşamayacağınız turistik yerlerden birisi olsa da her ihtimale karşı yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Genel suçluluk oranına bakıldığında Santiago Avrupa ülkelerine kıyasla daha fazla suçluluk oranına sahiptir.

Santiago'da Gezilecek Yerler

Santiago’da gezip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Katedrallerden meydanlara ve müzelere kadar gezilecek yerlerinin sizi heyecanlandıracağına eminiz. Eğlenceli bir Santiago gezisi için şehre yaklaşık 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık. Bu yerler arasından tercihinizi yapıp gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

Santiago, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Ahumada Caddesi, Plaza de Armas, Santiago Katedrali, Palacio de la Real Audiencia de Santiago (Şili Ulusal Tarih Müzesi), Palacio de la Moneda (Cumhurbaşkanlığı Sarayı), Santiago Belediye Tiyatrosu, Biblioteca Nacional de Chile (Milli Kütüphane), Museo Nacional De Bellas Artes MNBA (Güzel Sanatlar Sarayı), Cerro San Cristobal Tepesi ve La Chascona Evi yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Santiago Şehir İçi Ulaşım

santiago-de-chile-2861261_960_720.jpg

Santiago, toplu taşıma araçlarını en rahat ve kolay bir şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Oldukça konforlu ve hızlı bir ulaşım ağına sahip olan Santiago, ziyaretçiler için taksi, otobüs, metro ve minübüs gibi farklı ulaşım seçenekleri ile hizmet vermektedir.

Santiago’da en uygun toplu taşıma araçlarından biri olan otobüsler sahip olduğu konforlu yapısı ve düşük ücret politikalarıyla turistler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerin başında gelmektedir. Santiago’da otobüs servisi Transantiago adındaki bir firma tarafından işletilmektedir. Otobüs ücretleri ise kullanacağınız saat aralıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin 07.00-09.00 ve 18.00-20.00 saatleri arasındaki kullanımlarınızda tek bir bilet için 740 CLP ödemeniz gerekirken 06.30-07.00 ve 18.00-20.45 saatleri arasındaki kullanımınız için 660 CLP ödemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla seçeceğiniz saatlere göre ödeyeceğiniz ücret de farklılaşmaktadır. Bu sistem metro kullanımınız için de geçerlidir.

Şehrin en çok kullanılan diğer toplu taşıma aracı metrodur. Oldukça geniş bir ağa sahip olan metro sistemi Line 1, Line 2, Line 4, Line 4A ve Line 5 hatlarından oluşmaktadır. Line 3 metrosu henüz yapım aşamasındadır. Son derece hızlı ve konforlu olan Santiago metrosu 06.00-01.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ücret politikası ise otobüs sisteminde bahsettiğimiz gibidir.

Santiago’da dileyen ziyaretçiler taksi de kullanabilir. Taksilerin açılış ücreti ise 300 CLP’dir. Dünyanın farklı şehirlerine göre oldukça ucuz olan Santiago taksileri turistlerin kullandığı ulaşım araçları içerisinde yer almaktadır.

Santiago Mutfağı

empanadas-2335902_960_720.jpg

Santiago mutfağı sizleri mutlu edecek bir özelliğe sahiptir. Sadece Güney Amerika mutfağına ait yiyeceklerin olmadığı Santiago mutfağında Asya ve Batı mutfağından da birçok farklı yiyecek bulmanız mümkündür. Güney Amerika mutfağını yakından tanımak isteyenler ise Santiago’da çok geniş yelpazede farklı geleneksel yiyecekler bulabilir.

Santiago mutfağında öncelikle yiyebileceğiniz ilk yöresel tat empanada’dır. Empanada Türkiye’de yiyebileceğiniz çiğ böreğebenzer bir tat olarak karşımıza çıkmaktadır fakat ülke genelinde deniz ürünleri çok yaygın olduğu için bunun karidesli ve peynirli versiyonlarını da bulmanız mümkündür. Bu yiyeceği restoranlarda bulabileceğiniz gibi sokak satıcılarında da rastlayabilirsiniz. Bunun yanında Santiago’da pastel de chocio, deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzettir. Mısırlı tart olarak tarif edebileceğimiz bu lezzet, mısırın püre haline getirilip içerisine çeşitli baharatlar, soğan ve sarımsağın harmanlanması ile oluşturulur. Bunun yanında Mercado Central bölgesinde deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzet ise locos, diğer bir adı ile abalone yemeğidir. Esasen bir İtalyan yemeği olarak bilinen daha sonra Şili ve Santiago mutfaklarının vazgeçilmezi olan locos, salyangoz, zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen bir yemektir. Balık pazarında çokça rastlayacağınız bu lezzetin ücreti ise 11 dolar karşılığındadır.

Santiago halkının sağlıklı olarak nitelendirdiği ve çokça tükettiği diğer bir lezzet ise tahıllı yoğurt ve sebze ağırlıklı sandviçlerdir. Sokak satıcılarında sıkça bulabileceğiniz bu lezzetlerin en önemli adresi ise La Combi’dir. Genelde ara öğünlerde kullanılan yoğurt, sebze, tahıl ve meyve karışımları ile oluşturulan bu lezzet Santiago’da önemli bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkar. Küçük bir arabada satış yapan La Combi, hem Santiago halkının hem de turistlerin önemli uğrak yerlerindendir. Lacombi hot dogs, Lacombi wraps ve Lacombi pizzetas burada bulabileceğiniz diğer atıştırmalıklar arasında yer alır.

Santiago’ya gelmişken yemek ile beraber denemeniz gereken içecekler arasında ise Şili şarabı, ulusal bir içki olan pisco ve kompostoya benzer bir tat olan mote con huesillo içeceği yer almaktadır. Bu tatlar şehirden kesinlikle ayrılmadan önce denemeniz gereken tatlardır. Santiago’da lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasında Giratorio Restaurant, Vandetto Patio Restaurant, Puerto Bellavista,La Biferia, De la Ostia, Machu Picchu, Faldiu, Aqui Esta Coco,Baco Vino y Bistro,Del Cocinero Bistro, Ciudad Vieja ve La Flaubert Restaurant bulunmaktadır.

Akşam yemeği için Bellavista bölgesinde olmayı düşünenler için önerimiz ise Barrica 94 restorandır. Hem alkol hem de yemek çeşitliliğinin en fazla olduğu bu restoran, fiyatlarının uygun olması ile de öne çıkmaktadır. Mekân oldukça kalabalık olduğu için rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır fakat yer bulamamanız halinde çevrede oturabileceğiniz birçok güzel mekân bulabilirsiniz. Oturabileceğiniz diğer bir yakın mekân ise Patio Bellavista Restaurant’dır.

Santiago’da Alışveriş

Boulevard_Parque_Arauco.jpg

Santiago, alışveriş açısından oldukça cazip şehirlerden birisidir. Elektronik eşya, takı, giyim, parfümeri, aksesuar gibi birçok geniş ürün yelpazesine burada ulaşabilirsiniz. Büyük alışveriş merkezlerinin yanında yerel pazarlar da Santiago’da bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Santiago’da alışveriş merkezleri oldukça yaygındır. Burada yerel markalardan ünlü markalara birçok ürünü satın alabilirsiniz.

Alışveriş konusunda farklı seçenekler sunan şehirde alabileceğiniz ürünlerin başında şunlar gelmektedir: Koleksiyon parçaları, sanat tabloları ve parçaları, halı, kilim, kıyafet, aksesuar, kurutulmuşmeyve ve baharat. Sanat parçalarını ve çeşitli bohem ürünlerini bulabileceğiniz en önemli adres Galpon Persa Balmaceda Brasil – Antiguedades’dir. Hem açık hem kapalı alan içerisine kurulu olan bu antik pazarda birden fazla değerli ürünü bir arada bulabilirsiniz. Halı ve kilim gibi ürünler satın almak isteyenler ise Rugs.cl mağazasını ziyaret edebilir. Fiyatlar biraz piyasanın üzerinde olsa da orijinal ve antika oluşu ile dükkândaki ürünler oldukça rağbet görmektedir. Baharat ve meyve gibi satın almak isteyen ziyaretçiler için ise önereceğimiz adres Vega Market ve Artesanos Caddesi’nde bulunan Mercado de Abastos Tirso de Molina pazarı olacaktır. Oldukça renkli olan bu pazarlar size birden fazla ürünü bir arada bulma imkânını sağlamaktadır.

Santiago’da yer alan önemli alışveriş merkezleri arasında ise Parque Arauco, Alto Las Condes içerisinde yer alan mağazalar ve dükkânlar yer almaktadır. Bunun yanında moda tutkunu olanlar için ise Alonso de Cordova ve Nuava Custonera caddelerini ziyaret etmelerini öneririz. Alışveriş konusunda ünlü olan bu caddeler kesinlikle uğranılması gereken yerler arasındadır. Bunun yanında gidebileceğiniz önemli alışveriş merkezleri arasında ise Costanera Center, Trip Chile, Los Dominicos Handicraft Village, Alto Las Condes, Mall Sports, La Vega Central, Centro Artesanal Santa Lucia, El Mundo del Vino Isidora Goyenechea, Feria Artesanal Santa Lucia, Mercado Tirso de Molina, Mall Florida Center, Barrio Meiggs - Estacion Central, Mall Plaza Los Dominicos ve Easton Premium Outlet Mall yer almaktadır.

Santiagosokakları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli fotoğrafları görüntüleri yakalayabileceğiniz bir yerdir. Yiyecek ve içecek çeşitlerinin yanında kurulan stantlarda giyim ve hediyelik eşya alışverişi yapmanız da mümkündür. Katılacağınız pazarlar oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Büyük alışveriş merkezlerinde yapamayacağınız pazarlığı gece pazarlarında yapmanız mümkündür. Bu pazarların en büyüğü şehir merkezinde kurulmaktadır. Market Madness olarak da bilinen bu pazar her gün saat 06.00-16.00 saatleri arasında açıktır. Dileyenler merkezde burayı da ziyaret edebilir.

Santiago’da Gece Hayatı 

185020360.jpg

Eğlencenin doruk noktasına ulaştığı Santiago, oldukça canlı bir gece hayatına sahiptir.Birçok turist sadece gece hayatına katılmak için Santiago’ya gezi düzenlemektedir. Şehrin birçok yerinde barlar, gece kulüpleri, karaoke kulüpleri ve canlı müzik mekânları bulunmaktadır. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden bu eğlenceli ortam, sizlere farklı bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Santiago özellikle baskı döneminden kurtulduktan sonra gece hayatında büyük gelişmeler kaydetmiştir. 1990’lı yıllardan sonra gerçekleşen bu durum Santiago gece hayatını dünya sıralamasında da bir numaraya taşımıştır.

Santiago’daeğlenebileceğiniz en önemli mekânlar arasında La Feria Bar, Blondie, La Casa Club, Boomerang Bar, Batuta Bar, Bar Cathedral, El Candil, Pio Nano Bar, Bar Liguira, Happy Ending Tours Bar, Casino Marina del Sol, Blue Valpo Bar, Loom Bar, Mini Trole Bar, Club de Jazz Santiago, Magnolia Bar, Vinzio Selected Chilean Bar ve La Layenda bulunmaktadır.

Santiago’da gece hayatı sabah 06.00’ya kadar devam eder. Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz olan Santiago’da gece hayatı bu yönüyle de gelenleri cezbetmektedir. Santiago’da birçok bar, haftanın belirli günlerinde canlı müzik yapmaktadır. Santiago çeşitli bölümlere ayrıldığı için bar seçimi konusunda da oldukça seçici davranmanızı tavsiye ederiz. Bölgelerarası mesafe çok fazla olduğundan dolayı bir mekândan diğer mekâna geçmeniz oldukça uzun bir zamanınızı alabilir. Dolayısıyla birbirine yakın olan mekânları tercih ederseniz farklı bir mekâna geçişiniz daha kolay olacaktır.

Santiago’daki en iyi eğlence mekânları arasında ise Blondie Bar, gece yarısından sabah 05.00’e kadar açıktır. Renkli ışık gösterileri ve sahne alan ünlü isimleri ile Blondie, Santiago geziniz sırasında ziyaret etmeniz gereken barlardan biridir. Bunun yanında dileyenler Bar Liguria’yı ziyaret edebilir. Gece 02.30’a kadar açık olan bar, dostlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz mekânların başında gelmektedir.

Aile ile beraber gideceğiniz eğlence mekânlarının başında ise Casadecena gelmektedir. Gece 04.00’e kadar açık olan bar, kaliteli servis anlayışı ve çalışanlarının güler yüzü ile turistler tarafından en çok tercih edilen mekânlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bar, özellikle romantik çiftlerin gözdesi konumunda olması ile dikkat çekiyor. Bunun yanında Santiago’da birçok gay barının da olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça renkli olan bu barlar, sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir. Bu barların en ünlüsü ise Bunqet Diskotek’tir. Bunqet Diskotekt, cuma gününden pazar gününe kadar hizmet vermektedir. Barın kapanış saati ise 05.00’dir. Ayrıca bar birden fazla sahne şovuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Gece hayatına büyük önem verenlerin konaklayacağı oteli eğlence mekânlarına yakın seçmelerinde fayda vardır. Aksi takdirde bir yerden bir yere gitmek için oldukça fazla taksi ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.Bunun yanında sabah saatlerine kadar eğlencenizi uzatmaya karar verirseniz taksi bulmak konusunda da sıkıntı yaşamanızın olası olduğunu belirtmeliyiz çünkü belli bir saatten sonra toplu taşıma araçları hizmet vermemektedir.

Santiago Festivalleri

festival-887782_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Santiago hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Şili’nin bağımsızlık festivalini, tiyatro festivalini ve film festivalini de içeren festivallerin en önde gelenleri ise aşağıdaki şekildedir.

Santiago a Mil Festivali: Ulusal Tiyatro Festivali olarak bilinen Santiago a Mil Festivali her yıl ocak ayında gerçekleşmektedir. Festivale birçok ünlü isim gelmekte ve bu sayede hem bu isimlerle tanışma fırsatı bulunmakta hem de keyifli ve eğlenceli bir tiyatro oyununa katılma fırsatı bulunabilmektedir.

Ultra Chile Festivali: Her yıl şubat ayında gerçekleşen bu festival uluslararası elektronik müzik festivali olarak bilinmektedir. Şehrin merkezinde ve belirli yerlerinde konser alanları kurulmakta ve harika bir müzik şöleni düzenlenmektedir.

Fiestas Patrias Festivali: Şili’nin İspanya’ya karşı bağımsızlığını kazanması her yıl büyük bir şenlik içerisinde kutlanmaktadır. 1810 yılından bu yana kutlanan festival her yıl eylül ayında kutlanmaktadır. Bir kültür kutlaması olarak bilinen festival, oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Sanfic Festivali: Her yıl ekim ayında gerçekleşen bu festival, uluslararası film gösterimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Birden fazla yerli ve yabancı filme bu festivalde ulaşabilirsiniz. Sinemaseverlerin mutlaka bu festivale katılması gerekir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Santiago Resmi Tatiller,

1 Ocak: Yeni Yılı

Her yıl değişmektedir: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

1 Temmuz: Hong Kong Özel İdaresi Kurtuluş Günü

15 Ağustos: Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

18 Eylül: Şili Bağımsızlık Günü

19 Eylül: Şili Bağımsızlık Ordusu Günü

31 Ekim: Reform Günü

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Santiago İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 132
Polis: 133
Ambulans: 131

Santiago Para Birimi

Santiago’nun resmi para birimi Şili pezosudur (CLP). 500 Şili pezosuyaklaşık olarak 3,59 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Santiago’nun Resmi Dili

Santiago’nun resmi dili İspanyolcadır.

Santiago Saat Farkı

Santiago ve Türkiye arasında 7 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Santiago Türkiye’den 7 saat geridedir. Türkiye’de saat 09.47 iken Hong Kong’da 16.47’dir.

Santiago Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 20oC
  • Mar 18oC
  • Nis 15oC
  • May 11oC
  • Haz 8oC
  • Tem 8oC
  • Agu 10oC
  • Eyl 11oC
  • Eki 14oC
  • Kas 17oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

Nüfus: 5 milyon / Dil: İspanyolca/ Para Birimi: CLP / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün