Google+

ŞİLİLİ ŞAİR VE YAZAR: PABLO NERUDA

875403 Nis 2012Gezi Notu
TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör03 Nis 201287540 Yorum

Şilili yazar ve şair olan Pablo Neruda’nın asıl ismi Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto’dur. 12 Temmuz 1904’te doğan Pablo Neruda 23 Eylül 1973 senesinde vefat etmiştir.

Şili'de demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Neruda, küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Meslek hayatına 13 yaşında "La Mañana" yerel gazetesindeki bazı makalelere katkıda bulunarak başlamıştır. İlk olarak Pablo Neruda adını 1920'de "Selva Austral" isimli edebiyat dergisindeki yazılarında kullanmıştır. Pablo Neruda adını seçmesinin sebebi ise Çek şair Jan Neruda'dan etkileniyor olmasıdır.

İlk kitabı Crepusculario 1923 yılında yayınlanmıştır. 1924 senesinde Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı (Veinte poemas de amor y una cancion desesperada) isimli kitabı basılmış ve pek çok dile çevrilmiştir. Santiago'daki Şili Üniversitesi'nde Fransızca ve pedagoji okumuştur. 1927-1935 arasında hükümetin elçisi olarak Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid'te görev yapmıştır.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

İspanya ve Fransa'da Cumhuriyetçi harekete katılılmıştır. Bu dönemde şiirlerini “Kalbimdeki İspanya” da toplamıştır ve bu kitap cephede basılmıştır. 1939'da Paris'te konsoloslukta çalışmaya başlamıştır. Ardından da Meksika'daki konsolosluk görevine getirilmiştir. Bu görevi sırasında Güney Amerika kıtasının doğası, insanları ve tarihini ele alan şiirleri içeren “Canto General de Chile”'yi yazmıştır

1943'te Şili'ye dönen Neruda, 1945'te senatör seçilmiş ve Şili Komünist Partisi'ne katılmıştır. 1949'da yurt dışına çıkmış 1952'ye kadar çeşitli ülkelerde bulunmuştur. Bu dönemde daha çok politik eserler yazmıştır.

Santiago

1970 yılında Şili başkanlığına aday gösterilmiştir. Ancak Salvador Allende başkan olmuştur. Pablo Neruda, Allende’yi desteklemiştir. Allende, Neruda'yı Şili'nin Fransa elçisi olarak görevlendirmiştir.

Santiago şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Plaza Ñuñoa Apartment, Vista Toesca, Amoblados Blue. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment in Santiago of Chile, Time Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Providencia Suite Padre Mariano, Casaltura The Boutique Hostel, Edificio San Isidro tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santiago aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

1971 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülü alan Pablo Neruda aynı zamanda Nazım Hikmet’in de çok yakın arkadaşıdır. Kendisi Nazım Hikmet adına Barış Ödülü almıştır. 1972’de Şili’ye geri dönen Neruda 1973 senesinde vefat etmiştir.

Santiago-1


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Yavaş yavaş ölürler / Pablo Neruda

Yavaş yavaş ölürler
Seyahat etmeyenler,
Yavaş yavaş ölürler okumayanlar,
müzik dinlemeyenler,
vicdanlarında hoş görmeyi barındırmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler,
İzzetinefislerini yıkanlar
Hiçbir zaman yardım istemeyenler.

Yavaş yavaş ölürler
Alışkanlıklara esir olanlar,
her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve
değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyen,
veya bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
İhtiraslardan ve verdikleri heyecanlardan kaçınanlar,
tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı
görmek istemekten kaçınanlar
yavaş yavaş ölürler.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup istikamet değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin
dışına çıkmamış olanlar.
Yavaş yavaş ölürler.

Santiago şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Concha ve Toro Şarap Deneyimi (41.19 €), Viña del Mar ve Reñaca 4 Saatlik Pasifik Kıyısı Turu (44.49 €), El Morado Buzullar ve Kaplıca Tam Gün Trek (115.34 €), Isla Negra ve Pomaire Santiago Tam Gün Turu (189.49 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar