Google+

Arama formu

ŞİLİLİ ŞAİR VE YAZAR: PABLO NERUDA

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şilili yazar ve şair olan Pablo Neruda’nın asıl ismi Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto’dur. 12 Temmuz 1904’te doğan Pablo Neruda 23 Eylül 1973 senesinde vefat etmiştir.

Şili'de demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Neruda, küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Meslek hayatına 13 yaşında "La Mañana" yerel gazetesindeki bazı makalelere katkıda bulunarak başlamıştır. İlk olarak Pablo Neruda adını 1920'de "Selva Austral" isimli edebiyat dergisindeki yazılarında kullanmıştır. Pablo Neruda adını seçmesinin sebebi ise Çek şair Jan Neruda'dan etkileniyor olmasıdır.

İlk kitabı Crepusculario 1923 yılında yayınlanmıştır. 1924 senesinde Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı (Veinte poemas de amor y una cancion desesperada) isimli kitabı basılmış ve pek çok dile çevrilmiştir. Santiago'daki Şili Üniversitesi'nde Fransızca ve pedagoji okumuştur. 1927-1935 arasında hükümetin elçisi olarak Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid'te görev yapmıştır.

İspanya ve Fransa'da Cumhuriyetçi harekete katılılmıştır. Bu dönemde şiirlerini “Kalbimdeki İspanya” da toplamıştır ve bu kitap cephede basılmıştır. 1939'da Paris'te konsoloslukta çalışmaya başlamıştır. Ardından da Meksika'daki konsolosluk görevine getirilmiştir. Bu görevi sırasında Güney Amerika kıtasının doğası, insanları ve tarihini ele alan şiirleri içeren “Canto General de Chile”'yi yazmıştır

Santiago bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

1943'te Şili'ye dönen Neruda, 1945'te senatör seçilmiş ve Şili Komünist Partisi'ne katılmıştır. 1949'da yurt dışına çıkmış 1952'ye kadar çeşitli ülkelerde bulunmuştur. Bu dönemde daha çok politik eserler yazmıştır.

Santiago

1970 yılında Şili başkanlığına aday gösterilmiştir. Ancak Salvador Allende başkan olmuştur. Pablo Neruda, Allende’yi desteklemiştir. Allende, Neruda'yı Şili'nin Fransa elçisi olarak görevlendirmiştir.

Santiago şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Como en casa en Las Condes, Habitación con baño Privado en Depa, Portugal Luis y Daniel güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Maowil Home, PDV Apartments, Apartment in Santiago of Chile 3(Santa Rosa Poniente). Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Eh Homes Las Condes Parque Arauco 309 / 1209, Loica Suites II, Kennedy Street gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Chile Backpackers Hostel, Hostal-Boutique Galeria, Atacama Hostel Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santiago aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

1971 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülü alan Pablo Neruda aynı zamanda Nazım Hikmet’in de çok yakın arkadaşıdır. Kendisi Nazım Hikmet adına Barış Ödülü almıştır. 1972’de Şili’ye geri dönen Neruda 1973 senesinde vefat etmiştir.

Santiago-1

Yavaş yavaş ölürler / Pablo Neruda

Yavaş yavaş ölürler
Seyahat etmeyenler,
Yavaş yavaş ölürler okumayanlar,
müzik dinlemeyenler,
vicdanlarında hoş görmeyi barındırmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler,
İzzetinefislerini yıkanlar
Hiçbir zaman yardım istemeyenler.

Yavaş yavaş ölürler
Alışkanlıklara esir olanlar,
her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve
değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyen,
veya bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
İhtiraslardan ve verdikleri heyecanlardan kaçınanlar,
tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı
görmek istemekten kaçınanlar
yavaş yavaş ölürler.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup istikamet değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin
dışına çıkmamış olanlar.
Yavaş yavaş ölürler.

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...