Google+

Arama formu

Sitra

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BHD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 16℃
Şub 18℃
Mar 21℃
Nis 25℃
May 30℃
Haz 32℃
Tem 34℃
Ağu 34℃
Eyl 32℃
Eki 29℃
Kas 24℃
Ara 20℃
Genel Bilgiler / Rehber

Sitra, Bahreyn’de bulunan Valiliklerden bir tanesidir. Bu şehir, Bahreyn Adası’nda bulunan Fars Körfezi’nin doğusunda yer almaktadır. Sitra şehri, Bahreyn’in diğer önemli şehirlerinden olan Manama ve Nabih Saleh’in de güney kesiminde konumlanmaktadır. Bu şehrin batı sahilleri ise Tubli Körfezi ile sınırlanmıştır. Burada yaşayan yerliler, adada bulunan 7 tarihi yerleşim bölgesini kullanmaktadır. Bunlar Wadyan, Al Kharijiya, Marquban, Al Garrya, Mahazze, Sufala ve Abul Aish’dir. Bu bölgelerde yaşayan popülâsyonun nerdeyse hepsini Bahreynli Şii Müslümanlar oluşturmaktadır. Bunlarla beraber, adada Hintliler ve Pakistanlılar da yaşamaktadır.

Sitra, birçok doğal kaynak sularıyla sulanan hurma bahçeleri çiftlikleri ile dolu bir şehirdir. Şehrin ekonomisi de daha çok tarım ve balıkçılık üzerine kuruludur. Adanın kuzey bölgesi ise daha çok endüstriyel sektöre yoğunlaşmış kesimdir. Bahreyn Petrol Şirketi olarak bilinen Bapco’nun rezervleri ise güneyde bulunmaktadır. Sitra, tarih boyunca bazı felaketler ve özel olaylar yaşanmasıyla ünlenmiş bir şehirdir. Bunlardan bir tanesi de “Sitra Incident” olarak da bilinen olaydır. Burada hüküm süren Abdulqays kabilesinin başına gelmiştir. Bu kabile bu bölgede 1076 ila 1235 seneleri arasında hükümdarlığını sürdürmüştür. Ancak bu kabilenin bazı üyelerinin krala karşı ayaklanmasıyla bazı önemli olaylar cereyan eder ve Kral Kilzar bin Kays’ın hırsı yüzünden bu krallık yıkılır. Günümüzde de Sitra’da çok sayıda ayaklanma yaşanmaktadır. Özellikle 1990’lı yıllarda, Sitra bu yönünden dolayı isyankâr bir şehir olarak lanse edilmiştir. Tatil planı yaparken şehrin güncel durumuna dikkat etmelisiniz.

Sitra şehrine Manama'dan düzenlenen turlarla da gidebilirsiniz.

Bahreyn Vizesi

Bahreyn Türkiye’ye vize uygulaması bulunan ülkeler arasındadır. Seyahatinizi öncesi Bahreyn vizesi almanız gerekirken, resmi pasaport sahipleri 90 günü aşmama koşuluyla Bahreyn vizesinden muaftır.