Trakai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trakai şehri, Litvanya’nın güneydoğusunda yer alır. Başkent Vilnius’un 28 km batısındadır. Vilkoksnis ve Skaistis gölleri arasında kalan şehir muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir.

497 kilometrekarelik alana yayılı olan her köşesinde, hem doğanın hem de tarihin tadını çıkarmak mümkündür. Özellikle Trakai Tarihi Ulusal Parkı sayesinde her yıl çok sayıda turisti ağırlayan şehirde Trakai Kalesi de önemli bir tarihi güzelliktir. Başkent Vilnius’a yakın oluşu sayesinde özellikle yabancı turistler için günübirlik ziyaretlerin adresidir. Yerli turisler ise burayı uzun haftasonu tatilleri için tercih ederler.

Trakai’de karasal iklim hakimdir. Kış ayları soğuk ve kar yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçmektedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 6 derecedir. Ocak ayında ortalama sıcaklık -5 derece iken, Temmuz ayında bu ortalama 17 dereceye çıkmaktadır. Yaz aylarında gündüz sıcaklıkları 24 dereceye kadar yükselmektedir. Bu sebeple Trakai’ye gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Trakai ile İlgili

Trakai Nerededir?

Trakai şehri, Litvanya’nın güneydoğusunda yer alır. Başkent Vilnius’un 28 km batısındadır.

Trakai’ye Nasıl Gidilir?

Trakai’de bir havalimanı mevcut değil. Vilnius şehrinden 30 ila 45 dakika arasında süren tren ya da otobüs yolculuğuyla şehre ulaşım mümkündür. Vilnius’a İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcuttur. Bunun dışında Paris, Roma, Frankfurt, Londra, Barcelona, Moskova ya da Viyana gibi merkezlerden de gitmek mümkündür.

Trakai Ne Zaman Gidilir?

Trakai’de karasal iklim hakimdir. Kış ayları soğuk ve kar yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçmektedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 6 derecedir. Ocak ayında ortalama sıcaklık -5 derece iken, Temmuz ayında bu ortalama 17 dereceye çıkmaktadır. Yaz aylarında gündüz sıcaklıkları 24 dereceye kadar yükselmektedir. Bu sebeple Trakai’ye gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Trakai’de Nerede Kalmalı?

Trakai, genellikle Vilnius şehrinden günü birlik geziler için tercih edilen bir şehirdi. Ancak son yıllarda bu sempatik şehrin tadını daha çok çıkarmak isteyen turistlerle birlikte otel sayısında da artık oldu. Artık lüks otellerden düşük bütçeli hostellere kadar pek çok seçenek bulmak mevcut.

Trakai’de Gezilecek Yerler

Trakai 1 günde kolaylıkla gezilebilecek bir yer. Vardığınızda pek lüks olmayan yazlık evlerin arasından geçip Trakai Kalesi’ne varıyorsunuz ki Litvanya’da görülmesi gereken en önemli yerlerin başı da bu enfes kale. Göllerin içindeki kale gerçekten bir film setini andırıyor. Gölün birçok noktasında yüzülebildiği gibi, deniz bisikleti ya da kanoyla dolaşmak da güzel bir seçenek. Göl kenarında manzaraya karşı piknik yapmak ve göle girmek çok keyifli, mayonuzu almayı sakın unutmayın.

Trakai’de görülmesi gereken diğer yerler

St. Mary Kilisesi, Uzutrakis Manor Estate, Karaite Etnografik Sergisi

Devamını Oku

 Trakai Şehir İçi Ulaşım

june-2012-360.jpg

Küçük bir yer olan Trakai’de çevreyi yürüyerek gezebilirsiniz. Bisiklet kiralamak da tercih edilen yollardan biridir. Ama dilerseniz şehirde otobüsler de çalışmaktadır. Özellikle kaleye giderken otobüs kullanılabilir.

Trakai Mutfağı

Litvanya mutfağının temelini oluşturan malzemeler patates, çavdar, mantar ile yerel süt ve süt ürünleridir. Macar, Alman ve Gürcü mutfaklarının da etkilerinin görüldüğü Litvanya’da özellikle patates ve domuz etinden yapılan yemekler oldukça yaygındır.

Bunun dışında çörek ve kreple de öne çıkan bir yerdir. Deniz kıyısının olması sebebiyle restoranlarda bolca deniz ürünü bulunur. Pike, levrek, çipura ve yılan balığı sıkça tüketilenlerdendir. Juka, salatalık ve kabak çorbaları yerel halk tarafından çok sevilir. “Kokletai” adlı yemek baharatlı kırmızı et ya da patatesle yapılır.

Popüler restoranlar

Argo, Fransua Terasa, Karaliska Senoji Kibinine, Kiubete, Kybynlar, Lidana, Markizas, Salos, Traku Dvarelis.

Bahşiş

Litvanya restoranlarında bahşiş bırakmak bir zorunluluk değildir. Ama hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın %5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Trakai’de Alışveriş

Trakai’de alışveriş için en gözde alan Karaimu Caddesi’dir. Burada ahşaptan yapılmış şık ve salaş ürünlerden özel magnet çeşitlerine kadar her şeyi bulmak mümkündür. Bunun dışında göl kıyısında yerel üreticiler küçük küçük tezgahlar da kurmaktadır. Hem keyifli bir yürüyüş hem de alışveriş için idealdir.

Trakai Gece Hayatı

Trakai’de ne yazık ki gece hayatı anlamında pek bir şey yoktur. Yerel halk ve turistler daha çok restoran ya da kafelerde vakit geçirmektedir.

Trakai Festivaller

Mardi Gras (Şubat)

Trakai Yarı Maratonu (Mayıs)

Trakai Polonya Kültür Festivali (Mayıs)

Uluslararası Yat Yarışı (Haziran)

Şehir Şöleni / Trakai’de Yaz (Haziran)

Ortaçağ Festivali (Haziran)

Uluslararası Kürek Yarışı (Haziran)

Galves Jazz Fiesta (Temmuz-Ağustos)

Trakai Tantana Festivali (Ağustos)

Ortaçağ Ürünleri Günü (Ağustos)

Trakai Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (16 Şubat)

Bağımsızlık Yenilemesi Günü (11 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. John Günü

Kral Mindaugas’ın Taç Giyme Günü (6 Haziran)

Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Noel (24-26)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Trakai İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Trakai Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Litvanya’ya gitmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Trakai Türkiye Dış Temsilciliği

VİLNİUS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Didzioji g.37, LT-01128 Vilnius

Telefon: +370-5 236 42 00-01

Faks: +370-5 212 32 77

E-posta:[email protected]

Website:http://vilnius.be.mfa.gov.tr

Trakai Para Birimi

Litvanya sınırları içerisinde yer alan Trakai’nin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Trakai Resmi Dili

Litvanya sınırları içerisinde yer alan Trakai’nin resmi dili Litvanca’dır. Ülkede Lehçe, Rusça, Ukraynaca, Almanca ve Tatarca dilleri de konuşulmaktadır.

Trakai Saat Farkı

Litvanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Trakai Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5oC
  • Şub -4oC
  • Mar -1oC
  • Nis 5oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 6oC
  • Kas 1oC
  • Ara -3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 5,266 / Dil: Litvanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün