Google+

Trakai

Trakai - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-5℃
 • Şubweather-icon-4℃
 • Marweather-icon-1℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon12℃
 • Ekiweather-icon6℃
 • Kasweather-icon1℃
 • Araweather-icon-3℃
Nüfus: 5,266 / Dil: Litvanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Trakai şehri, Litvanya’nın güneydoğusunda yer alır. Başkent Vilnius’un 28 km batısındadır. Vilkoksnis ve Skaistis gölleri arasında kalan şehir muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir.

497 kilometrekarelik alana yayılı olan her köşesinde, hem doğanın hem de tarihin tadını çıkarmak mümkündür. Özellikle Trakai Tarihi Ulusal Parkı sayesinde her yıl çok sayıda turisti ağırlayan şehirde Trakai Kalesi de önemli bir tarihi güzelliktir. Başkent Vilnius’a yakın oluşu sayesinde özellikle yabancı turistler için günübirlik ziyaretlerin adresidir. Yerli turisler ise burayı uzun haftasonu tatilleri için tercih ederler.

Trakai’de karasal iklim hakimdir. Kış ayları soğuk ve kar yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçmektedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 6 derecedir. Ocak ayında ortalama sıcaklık -5 derece iken, Temmuz ayında bu ortalama 17 dereceye çıkmaktadır. Yaz aylarında gündüz sıcaklıkları 24 dereceye kadar yükselmektedir. Bu sebeple Trakai’ye gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Trakai 1 günde kolaylıkla gezilebilecek bir yer. Vardığınızda pek lüks olmayan yazlık evlerin arasından geçip Trakai Kalesi’ne varıyorsunuz ki Litvanya’da görülmesi gereken en önemli yerlerin başı da bu enfes kale. Göllerin içindeki kale gerçekten bir film setini andırıyor. Gölün birçok noktasında yüzülebildiği gibi, deniz bisikleti ya da kanoyla dolaşmak da güzel bir seçenek. Göl kenarında manzaraya karşı piknik yapmak ve göle girmek çok keyifli, mayonuzu almayı sakın unutmayın.

Trakai’de görülmesi gereken diğer yerler

St. Mary Kilisesi, Uzutrakis Manor Estate, Karaite Etnografik Sergisi

Trakai Kalesi

125 Kas 2016Gezilecek Yerler

Trakai, tarihi kalesi ve Karay Türklerinin yaşadığı yer olmasıyla Baltık Turu yapanlar için oldukça keyifli bir keşif imkanı. Karay Türklerinin hikayesinde, ortak korunan yemekler, ve yahudi bir Türk topluluğu olmaları ilgi çekici.

Hazar İmparatorluğu bünyesinde farklı bir yahudilik mezhebi olarak gelişen Karaylar, yahudiliği benimseyen tek Türk kavmidir. Karayların Litvanya’ya yerleşmesi 14. yüzyılın sonlarına dayanıyor ve kalenin koruyucusu olarak önemli görevlere getirildikleri için bu bölgede varlıklarını koruyorlar. Litvanya da günümüzde bu kültürün korunması için önemli bir çaba harcıyor. Dünya’nın birçok farklı bölgesinde (Kırım, İstanbul, İsrail…) yaşamalarına rağmen Trakai’ye ilk geldikleri andan beri edindikleri statü sayesinde, bu yerleşim kültürlerinin merkezi haline gelmiş. Nüfusları çok az olmasına rağmen dillerini korumuşlar ve kültürlerini yaşatmayı başarmışlar. Kaybolma tehlikesi altında olan bu kültürü yerinde görmek ve bilmediğiniz tarihi okumak için onlara ait olan Trakai kalesini gezin.

Kalenin her odası farklı şekillerde değerlendirilmiş. Konferans salonu ve çeşitli sergi alanlarının bulunduğu kalenin bazı odaları ise müze olarak kullanılıyor. Odalarda 1900’lü yıllardan sonra yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan eserler de yer alıyor.

Odalardan biri de Karay Türklerine ayrılmış. Türk kökenli Yahudi bir azınlık olan Karay Türkleri, Trakai bölgesinde yaklaşık 600 yıldır yaşıyor. Kestutis’in oğlu Grand Dük Vytaulas’ün Kırım’a yaptığı sefer sonrasında Trakai’ye getirilen Karay Türkleri, burada yaşamaya başlamışlar. Litvanya tarihini okumak ve Karay Türklerinin bu tarihteki yerini gözlemlemek için kesinlikle burayı görmeye değer. İçeride tabelaları takip ederseniz eksiksiz bir tur olur.

Trakai Kalesi

-

Trakai lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Vila Viesai, Broliu Sodyba, Old Town Trakai Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Castle View Guesthouse, Alina Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Pilies Sala, Rotušė, Guest House Karaimu 13 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Trakai aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Trakai Milli Parkı

425 Kas 2016Gezilecek Yerler

Trakai Kalesi‘nin de içinde bulunduğu nokta olan Trakai Milli Parkı turistik bir mekândır. Litvanya’nn 5 milli parkından biri olan Trakai Milli Parkı, doğasıyla gözünüzü ve gönlünüzü zenginleştirecek.

Trakai Kalesi bir ada kalesidir. Çevresinde harika bir manzara sunan Galve Gölü‘nün ortasında bulunan kale, Polonya’daki Malbork Kalesi‘ne benzetildiği için Küçük Malbork olarak da adlandırılır. Yapımına ilk olarak Trakai dükü Kestutis tarafından 14. yüzyılda başlanmış, ancak yapının büyük bir kısmı oğlu Vytautas tarafından tamamlanmıştır.

Stratejik olarak çok iyi bir konumda olan Trakai Kalesi, 1410 yılındaki Polonya ve Litvana krallıkları arasında gerçekleşen Grunwald Savaşı‘ndan sonraki dönemlerde stratejik önemini kaybetmiştir. Sonraki yıllarda yakılıp yıkılan kale 20. yüzyılın ortalarına doğru yeniden inşa edilmiş ve turizme açılmıştır.

Trakai’den kaleye giriş yapabilmek için Galve Gölü üzerine inşa edilen 100 metre uzunluğundaki ahşap köprüden geçmeniz gerekli. Kalenin her açısının şahane etkiler verdiği fotoğraflarınızda köprüyü kullanılarak da harika kareler yakalayabilirsiniz. Bu gölde yüzmek veya kıyısında piknik yapmak harika hissettirecek. Hazırlığınızı yaparak gidin ve mutlaka yanınızda mat bulundurun. Eğer piknikle uğraşamam diyorsanız milli park civarındaki restoranlarda Karay yemeği ‘kıbın’ın tadına bakın.

Trakai Milli Parkı

-
Trakai şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Sesli Rehber ile Trakai'ye Tur (20 €), Vilnius Havaalanı Transfer (20 €), Vilnius Özel Walking Tour (80 €), Yerel ile keşfedilmemiş Vilnius (39 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Galve Gölü

425 Kas 2016Gezilecek Yerler

Trakai Ulusal Parkı’nın bir parçası olan Galve Gölü üzerinde 21 tane ada bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesinin üzerinde Trakai Kalesi bulunur. Diğer tüm adaları ve bu kaleyle beraber Trakai Ulusal Parkı’nı oluşturan gölün kıyısında bir de Trakai Yarımada Kalesi bulunmaktadır. Bu kale gölün güney ucundadır.

Gölün üzerindeki Bažnytėlė Adası’nda bir Ortodoks kilisesine ait harabeler vardır. Trakai şehri Litvanya Düklüğü’nün başkentini yapmıştır kısa bir süre. Yani 1321-1323 yılları arasında. Ardından düklük başkenti şu an halen başkent olan Vilnius’a taşımıştır. Vilnius şehri Trakai’ye bir hayli yakındır.

Göl ve kale, ayrıca kaleyi çevreleyen diğer pek çok göle dair sayısız mit bulunmaktadır ülke kültüründe. Bu mitlerden çoğu acıklı bir aşk hikayesidir. Yerel batıl bir inanca göre göl ve çevresi perilidir.

Galve Gölü

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Trakai’de karasal iklim hakimdir. Kış ayları soğuk ve kar yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçmektedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 6 derecedir. Ocak ayında ortalama sıcaklık -5 derece iken, Temmuz ayında bu ortalama 17 dereceye çıkmaktadır. Yaz aylarında gündüz sıcaklıkları 24 dereceye kadar yükselmektedir. Bu sebeple Trakai’ye gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Trakai’de bir havalimanı mevcut değil. Vilnius şehrinden 30 ila 45 dakika arasında süren tren ya da otobüs yolculuğuyla şehre ulaşım mümkündür. Vilnius’a İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcuttur. Bunun dışında Paris, Roma, Frankfurt, Londra, Barcelona, Moskova ya da Viyana gibi merkezlerden de gitmek mümkündür.

Trakai, genellikle Vilnius şehrinden günü birlik geziler için tercih edilen bir şehirdi. Ancak son yıllarda bu sempatik şehrin tadını daha çok çıkarmak isteyen turistlerle birlikte otel sayısında da artık oldu. Artık lüks otellerden düşük bütçeli hostellere kadar pek çok seçenek bulmak mevcut.

Trakai onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Trakai Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Trakai Otelleri

En Uygun Fiyatlı Trakai Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Trakai Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Trakai Otelleri

june-2012-360.jpg

Küçük bir yer olan Trakai’de çevreyi yürüyerek gezebilirsiniz. Bisiklet kiralamak da tercih edilen yollardan biridir. Ama dilerseniz şehirde otobüsler de çalışmaktadır. Özellikle kaleye giderken otobüs kullanılabilir.

Litvanya mutfağının temelini oluşturan malzemeler patates, çavdar, mantar ile yerel süt ve süt ürünleridir. Macar, Alman ve Gürcü mutfaklarının da etkilerinin görüldüğü Litvanya’da özellikle patates ve domuz etinden yapılan yemekler oldukça yaygındır.

Bunun dışında çörek ve kreple de öne çıkan bir yerdir. Deniz kıyısının olması sebebiyle restoranlarda bolca deniz ürünü bulunur. Pike, levrek, çipura ve yılan balığı sıkça tüketilenlerdendir. Juka, salatalık ve kabak çorbaları yerel halk tarafından çok sevilir. “Kokletai” adlı yemek baharatlı kırmızı et ya da patatesle yapılır.

Popüler restoranlar

Argo, Fransua Terasa, Karaliska Senoji Kibinine, Kiubete, Kybynlar, Lidana, Markizas, Salos, Traku Dvarelis.

Bahşiş

Litvanya restoranlarında bahşiş bırakmak bir zorunluluk değildir. Ama hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın %5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Trakai’de ne yazık ki gece hayatı anlamında pek bir şey yoktur. Yerel halk ve turistler daha çok restoran ya da kafelerde vakit geçirmektedir.

Mardi Gras (Şubat)

Trakai Yarı Maratonu (Mayıs)

Trakai Polonya Kültür Festivali (Mayıs)

Uluslararası Yat Yarışı (Haziran)

Şehir Şöleni / Trakai’de Yaz (Haziran)

Ortaçağ Festivali (Haziran)

Uluslararası Kürek Yarışı (Haziran)

Galves Jazz Fiesta (Temmuz-Ağustos)

Trakai Tantana Festivali (Ağustos)

Ortaçağ Ürünleri Günü (Ağustos)

Trakai’de alışveriş için en gözde alan Karaimu Caddesi’dir. Burada ahşaptan yapılmış şık ve salaş ürünlerden özel magnet çeşitlerine kadar her şeyi bulmak mümkündür. Bunun dışında göl kıyısında yerel üreticiler küçük küçük tezgahlar da kurmaktadır. Hem keyifli bir yürüyüş hem de alışveriş için idealdir.

Litvanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Litvanya sınırları içerisinde yer alan Trakai’nin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Litvanya sınırları içerisinde yer alan Trakai’nin resmi dili Litvanca’dır. Ülkede Lehçe, Rusça, Ukraynaca, Almanca ve Tatarca dilleri de konuşulmaktadır.

VİLNİUS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Didzioji g.37, LT-01128 Vilnius

Telefon: +370-5 236 42 00-01

Faks: +370-5 212 32 77

E-posta: embassy.vilnius@mfa.gov.tr

Website: http://vilnius.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (16 Şubat)

Bağımsızlık Yenilemesi Günü (11 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. John Günü

Kral Mindaugas’ın Taç Giyme Günü (6 Haziran)

Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Noel (24-26)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Litvanya’ya gitmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır? 

Litvanya, Schengen Bölgesi’ndeki ülkelerden biridir. Bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Schengen vizesi almak durumundadırlar. Schengen, Avrupa’da bulunan 26 ülke arasında imzalanan bir anlaşmadır. Schengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak bu bölgede seyahat edebilirler.