Google+

Trinidad

Trinidad - : - / -
--℃
1 CUP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon22℃
 • Şubweather-icon21℃
 • Marweather-icon22℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon23℃
 • Araweather-icon22℃
Nüfus: 73,466  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Küba Pezosu (CUP) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

view-from-the-museum.jpg

Trinidad, Küba’nın merkez illerinden Sancti Spíritus’a bağlı bir kasabadır. Civarında bulundna Valle de los Ingenios ile birlikte 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Trinidad son derece iyi korunmuş, benzersiz bir İspanyol sömürge kentidir. 1850 yılında takılı kalmış bir kent izlenimi veren kasaba zamanında bir şeker plantasyonu özelliğine sahipti.

Şehirde o dönemin zengin sömürgecilerinin inşaa ettiği muhteşem binalar halen görkemli bir biçimde ziyaretçileri büyülemektedir. Şehrin Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının hemen akabinde otobüsler dolusu turist kasabaya akın etmeye başlamıştır. O dönemden beri Latin Amerika’nın en popüler destinasyonlarından biri olan bu mimari harikası kasaba, ABD ve Küba arasında gerçekleşen yaptırımların kaldırılmasını öngören ve sınırları açan anlaşma sonucunda daha da büyük bir turizm potansiyaline ulaşmak üzeredir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ZuaaId1s5qU

Trinidad son derece iyi korunmuş, benzersiz bir İspanyol sömürge kentidir. 1850 yılında takılı kalmış bir kent izlenimi veren kasaba zamanında bir şeker plantasyonu özelliğine sahipti. Şehirde o dönemin zengin sömürgecilerinin inşaa ettiği muhteşem binalar halen görkemli bir biçimde ziyaretçileri büyülemektedir.

Trinidad’da görülmesi gereken diğer yerler

Casa Templo de Santeria Yemaya, Topes de Collantes, Museo Romentico, Maqueta de Trinidad.

Museo Histórico Municipal

518 Eki 2016Gezilecek Yerler

Museo Histórico Municipal

Belediye Tarih Müzesi, Casa Cantero adı verilen eski bir şeker plantasyoncusunun villasında kurulmuş şehrin tarihine odaklanan bir müzedir. Plaza Mayor’un hemen civarında bulunan müzenin binası 1827-1830 yılları arasında inşa edilmiş ve dönemin tüm mimari özelliklerini taşımaktadır. Saat sabah 11’de tur minibüsleri yamaşmaya başladığındna daha erken saatte gezmenizi öneririz.

-

Trinidad lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Trinidad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Iglesia Parroquial de la Santísima Trinidad

118 Eki 2016Gezilecek Yerler

Iglesia Parroquial de la Santísima Trinidad

Plaza Mayor’un kuzeydoğusunda yer alan bu kilisenin muhteşem fasadı, Trinidad’a dair pek çok kartpostalın da yüzünü süslemektedir. Bina için şehrin alameti farikası demek yanlış olmaz. 1892 yılında bir fırtınada yıkıldığı için yeniden yapılan kilise turistleri büyülemektedir.

-

Museo de Arquitectura Trinitaria

818 Eki 2016Gezilecek Yerler

Museo de Arquitectura Trinitaria

Plaza Mayor’un güneydoğu köşesinde bulunan bu müze şehrin 18. ve19. yüzyıla ait aristokratik ev mimarisi geleneğini belgeler. 1738 ve 1785 yapılıp 1819 yılında birleştirilen iki evin içinde yer almaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Trinidad, Küba’nın merkez illerinden Sancti Spíritus’a bağlı bir kasabadır.

Geolocation

Yengeç Dönencesi’nin güney kısmında yer alan Trinidad tropikal iklim özellikleri gösterir. Yıl boyu kuzey doğudan esen alize rüzgarlarının etkisi altındadır. Sıcaklıklar Karayip denizindeki akımlara göre şekillenir. Kasım-nisan arası yağışsız sezondur. Yıl boyunca mevsimsel sıcaklık farkları azdır.

Türkiye’den Trinidad’a direkt uçuş yoktur. Öncesinde Küba’nın başkenti Havana’ya Paris, Amsterdam gibi Avrupa kentlerinden ya da Latin Amerika ülkelerinden aktarmalı gitmeniz gerekmektedir. Başkente vardıktan sonraise Trinidad’a otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Küçük bir yer olsa da, Trinidad’da konaklama için pek çok seçenek mevcuttur. Özellikle merkezde yer alan ve kolonyal mimariye sahip oteller ilgi çekicidir.

Trinidad onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Trinidad Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Trinidad Otelleri

En Uygun Fiyatlı Trinidad Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Trinidad Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Trinidad Otelleri

taxi-trinidad-16064396131.jpg

Şehir merkezi yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçüktür. Ayrıca turistler için hop-on/hop-off otobüsler vardır. Bunların günlük bilet fiyatı 2 Küba konvertıbıl Pezosu’dur. Havana’daki gibi Coco-taksiler burada da bulunur. Bunların da tek yön fiyatı 6-8 Küba Konvertıbıl Pezosu’dur.

Geleneksel Küba yiyeceklerinin başında muz, baklagiller, siyah fasulye, patates kızartması ve pirinç pilavı gelir. Bölgede çok yetişen ananas ve muz her yerde karşınıza çıkacaktır. İspanyol ve Afrika mutfağının etkileri de sıkça görülür. Ev yemeği seviyorsanız, yerel halkın kapıdan “içeri buyrun” tekliflerini kaçırmayın. Tabii ki ücrete tabi.

Popüler restoranlar

Restaurant El Dorado, Guitarra Mia, Vista Gourmet, La Ceiba, Sol Ananda.

Bahşiş

Trinidad’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Müzik ve dans Küba için vazgeçilmezdir. Tabii ki Trinidad’da da durum farklı değildir. Sadece akşam değil, gündüz saatlerinde bile bu keyfi yaşayabilirsiniz. Casa de la Musica ve Palanque de los Congos Reales canlı müzik eşliğinde dans edebileceğiniz mekanlardır. Taberna la Canchanchara ise kokteylleriyle meşhurdur.

Trinidad Karnavalı (Haziran)

Kültür Festivali (Ocak)

Cukalambiano Festivali (Nisan)

Şehrin en popüler hediyelik eşya mekanı El Alfarero adı verilen küçük seramik fabrikasıdır. Şehrin 15 dakika doğusunda yer alan bu binanın en büyük özelliği ise dışının turkuaz rengi fayanslarla kaplı olması. Ayrıca şehirde yerel el sanatlarına odaklanan bir pazar da kurulmaktadır. Casa de la Trova’nın önünde kurulan pazarda özellikle tekstil ürünleri yüksek kalitededir.

Trinidad (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı vardır. Trinidad’ın saati Türkiye’den 6 saat geridir.

Küba sınırları içerisinde yer alan Trinidad şehrinin para birimi Küba Pezosu’dur. 1 Küba Pezosu yaklaşık 3 TL’dir. Ancak ülkede turistlerin kullandığı ikinci bir para birimi vardır. Buna Küba Konvertıbıl Pezosu (CUC) denir. 1 CUC, 1 dolardır. Turistler yerli halkın kullandığı Küba pezosuyla alışveriş yapamazlar.

Küba sınırları içerisinde yer alan Trinidad’ın resmi dili İspanyolca’dır.

HAVANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 5 TA AVENIDA NO: 3805 ENTRE 36 Y 40, MIRAMAR, Ciudad de La HAVANA CUBA

Telefon: +1 – 613 – 902 – 57 11

Faks: 00 537 204 28 99

embajada.habana@mfa.gov.tr

http://havana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahamalar, Jamaika

Özgürlük Günü (1 Ocak)

Yeni Yıl

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Devrimi anma günü (25 Temmuz)

Devrim Günü (26 Temmuz)

Devrim Kutlamaları (27 Temmuz)

Bağımsızlık Savaşı’nın başlaması (10 Ekim)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 104

Yangın: 105

Polis: 106

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Küba Turistik vizesi 6 ay geçerli olup, ülkede 30 gün konaklama olanağı sağlamaktadır. Daha uzun süre kalmak istediğiniz durumlarda Küba’daki resmi makamlara başvuru yaparak vizenizi 30 gün daha uzatabilirsiniz.