Mardin’e Nasıl Gidilir?

Şırnak, Batman, Diyarbakır ve Şanlıurfa ile komşu olan Mardin son derece popüler ve turistik bir destinasyondur ve ulaşımı da hemen hemen her ilden son derece rahattır. 

Mardin’e Havayolu ile Ulaşım

Mardin’e en kolay ulaşım şekli havayolunu kullanmak. İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinden Mardin’e ortalama iki saatlik aktarmasız uçuşlarla ulaşabiliyorsunuz.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den Mardin’e her gün karşılıklı düzenlenen uçak seferleri ile kısa sürede ulaşmak mümkündür. İstanbul Mardin arası uçakla 1 saat 55 dakika sürerken, Ankara Mardin arası uçakla 1 saat 25 dakika, İzmir Mardin arası ise uçakla 1 saat 55 dakika sürmektedir. Yurt dışından Mardin’i ziyaret etmek isteyen turistler ise İstanbul aktarmalı olarak uçuş yapabilirler.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yer alan Aziz Sancar Havalimanı’nın şehir merkezine olan uzaklığı ise arabayla yaklaşık 20 dakika. Havalimanına indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma araçlarından, havalimanı servislerinden ve taksilerden yararlanabilirsiniz.

Mardin’e Karayolu ile Ulaşım

Mardin’in şehir merkezinde yer alan otogara bütün illerden otobüsler ile ulaşmak mümkün. Ancak özel araçları ile gitmeyi düşünen ziyaretçiler için belli başlı otoyol bilgilerini de verelim.

  • İzmir ve çevre illerden E-90 otoyolu üzerinden ulaşım sağlanıyor ve ücretli geçişlerin de bulunduğu yolculuk ortalama 17 saat sürüyor.
  • İstanbul ve çevre illerden Ankara-Tarsus Otoyolu ve E-90 üzerinden yaklaşık 15 saatlik bir yolculuğun sonunda Mardin’e ulaşılabilir.
  • Ankara ve çevre illerden yola çıkan ziyaretçiler, yaklaşık 10-11 saat süren D-300 otoyolunu tercih edebilirler.

Mardin’e Tren ile Ulaşım

Diyarbakır’dan tren ile ulaşımın mümkün olduğu Mardin’e gitmenin belki de en keyifli yollarından biri, Mezopotamya Turistik Doğu Ekspres’tir. Diyarbakır-Mardin-Siirt-Batman-Şırnak illerini gezerek giden ekspres, özellikle yabancı turistlerin de en sevdikleri ulaşım yöntemi.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı