Side Gezilecek Yerler

Hem doğal hem kültürel değerleri ile Manavgat’ın şirin tatil beldesi Side yılın dört mevsimi milyonlarca turiste kucak açmaktadır. Antalya’da olan yakınlığı sayesinde yabancı turistlerin de fazlasıyla ilgi gösterdiği Side’de bütün bir yılın yorgunluğunu atabilir, rafting, su altı dalışı, cip safari, trekking gibi farklı aktivitelerle seyahatinize heyecan katabilirsiniz. Dokuz adet mavi bayraklı plajı ile deniz tutkunlarının da gözdesi olan Side’de tekne turuna katılabilir, cam gibi koylarda yüzmenin tadına varabilirsiniz. Tarihî yerlere meraklıysanız antik kentleri gezebilir, kanyon ve mağaraları keşfe çıkabilirsiniz.

Side’de Gezilecek Yerler

Her daim misafirlerine farklı olanaklar sunan Side gezinize antik kent ziyareti ile başlayabilirsiniz. Merkezde yer alan Side Antik Kenti ve Apollon Tapınağı ile beldenin tarihine yakından tanık olabilir, Side Müzesi’nde yüzyıllar öncesinden kalan tarihî eserleri inceleme şansı bulabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa Side çevresindeki AspendosTiyatrosu ve Seleukia Antik Kenti’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Mavi bayraklı Side plajlarında yorgunluğunuzu attıktan sonra Köprülü Kanyon’da raftinge katılabilirsiniz. Titreyengöl, Altınbeşik Mağarası ve Manavgat Şelalesi Side’ye geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz diğer doğal güzellikler arasındadır.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Side Antik Kenti

side-antik-kenti.jpg

Side gezilecek yerler listenizde ilk sıraya eklemenizi önerdiğimiz Side Antik Kenti’nin MÖ 7. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Antik Dönem’de Pamfilya bölgesinin en önemli liman kenti olan Side Lidyalılardan Perslere, Yunanlardan Roma ve Bizans’a kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Side’nin geçmişine doğru birkaç saatliğine keyifli bir yolculuğa çıkmak isterseniz Side Antik Kenti beldenin kıyı kesiminde yer alıyor. Tarihî kapı, agora, agora hamamı, antik tiyatro ve Apollon Tapınağı antik kentte görebileceğiniz önemli tarihî eserler arasındadır. 15 bin kişilik seyirciyi ağırlayan Side Antik Tiyatro Roma mimarisinin etkileyici örneklerinden biridir. Büyük ölçüde korunmayı başarmış tiyatronun sahne duvarları da görülmeye değerdir. Side Antik Tiyatro’ya giriş ücreti 20 TL’dir. Eğer Müzekart’ınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Apollon Tapınağı

apollon-tapinagi-side.jpg

Side’ye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken tarihî değerlerden bir diğeri Apollon Tapınağı’dır. Roma Barışı (Pax Romana) olarak bilinen dönemde inşa edilen Apollon Tapınağı adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon’dan almıştır. Dikkat çekici bir mimariye sahip olan tapınak 1990’lı yıllarda restore edilmiştir. Tapınak dikdörtgen planlı olup korint başlıklı sütunları bulunmaktadır. MS 3. yüzyılda kent Hristiyanlığa geçince tapınağın bir kısmı bazilika yapılmak için sökülmüştür. Günümüzde ise büyük sütunlardan bazıları restore edilerek yerine konmuştur. ApollonTapınağı gün batımında büyüleyici manzarası ile turistlerin ilgisini çekerken akşam aydınlatmalarıyla da görülmeye değerdir. Sahil şeridine sıralanmış kafelerde oturarak manzaranın tadını daha fazla çıkartabilirsiniz.

Side Müzesi

eroslu-lahit-side-muzesi.jpg

Tarihî eserlere merakınız varsa Side Müzesi’ni de görülmesi gereken yerlere ekleyebilirsiniz. Side Antik Kenti’nin içerisindeki Roma Dönemi’nden kalan antik agora hamamının restore edilmesiyle açılan Side Müzesi 1960’tan günümüze ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze’de Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi’ne ait kabartmalar ve yazıtların yanı sıra Roma heykelleri, lahitler, sütun başlıkları, sunaklar ve kaideler sergilenmektedir. Küçük ama etkileyici eserlere sahip olan Side Müzesi, 1947-1967 yılları arasında Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından bölgede yapılan kazılardan elde edilen buluntularla oluşturulmuştur. Side Müzesi’ne giriş ücreti 10 TL’dir. Müzekart’ınız varsa ücretsiz gezebileceğiniz müze 15 Nisan - 2 Ekim tarihlerinde 08.00-19.00, 3 Ekim-14 Nisan tarihlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Seleukia Antik Kenti

seleukia-lybre-antik.jpg

Manavgat ilçesi yakınlarında bulunan Seleukia Antik Kenti Side’de görebileceğiniz bir diğer tarihi yerdir. MÖ 3. yüzyılda kurulan kent Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Seleukia Antik Kenti’ni gezerken agora, hamam, tapınak, sarnıç, kilise ve mezar kalıntılarıma mutlaka denk geleceksiniz. 1972 ve 1979 yılları arasında Prof. Dr. Jale İnan başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sonrası burada bulunan mozaikler ve eserler Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Seleukia Antik Kenti’ne giriş ücreti bulunmuyor, günün istediğiniz saatinde dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Özellikle yaz döneminde yurt dışından gelen turist kafilelerinin yoğun ilgi gösterdiği Seleukia Antik Kenti’ne Manavgat Şelalesi’ni geçip Bucakşeyhler köyünü takip ettikten sonra ulaşabilirsiniz. Side merkezden yarım saatlik bir araba yolculuğu ile gidebileceğiniz Seleukia Antik Kenti beldeye 17 kilometre mesafededir.

Side Plajları

east-side-of-town-side.jpg

Sadece Antalya’nın değil Akdeniz Bölgesi’nin önde gelen turizm beldelerinden biri olan Side her ne kadar tarihî dokusu ile öne çıksa da göz kamaştıran denizi ve upuzun kumsalıyla da beğeni toplamaktadır. Adeta bir açık hava müzesi olan Side’ye geldiğinizde denizin serin sularında tazelenebilir, altın sarısı kumsallarda gün boyu güneşlenebilirsiniz. Side’de nisan sonunda açılan deniz sezonu ekim sonuna kadar devam etmektedir. Neredeyse üç mevsim boyunca deniz keyfini kesintisiz yaşayabileceğiniz tatil yörelerinden biri olan Side’nin dokuz plajı mavi bayraklıdır.

Side Antik Kenti’nin doğusunda yer alan Side Halk Plajı merkezde denize girebileceğiniz en güzel plajdır. Şezlong ve şemsiyenin yanı sıra soyunma kabini, duş ve WC olanakları da bulunan plaj hafta sonları oldukça kalabalıktır. Titreyengöl, Çolaklı, Sorgun ve Kumköy plajları Side’de denize girebileceğiniz diğer yerler arasındadır. Side’de sualtını keşfetmek isterseniz beldede hizmet veren dalış okullarına başvurabilir ve günübirlik dalış turlarına katılarak büyülü bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Mayıs - kasım ayları arasında her gün düzenlenen su altı dalış turları ile deniz canlılarını yakından görme şandı bulabilir ve unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Köprülü Kanyon

koprulu-kanyon.jpg

Manavgat’ın doğa harikalarından biri de Isparta’nınSütçüler ilçesinde başlayıp Antalya’da denize dökülen Köprülü Kanyon’dur. Köprüçay Irmağı’nın geçtiği kanyon yaz aylarında rafting yapmak isteyenleri ağırlamaktadır. Yeşil ve mavinin birleştiği sularda rafting turlarına katılarak nabzınızı yükseltebilir, seyahatinize uzun süre hafızanızdan çıkmayacak bir deneyim katabilirsiniz. 1973’te millî park ilan edilen Köprülü Kanyon 14 kilometre uzunluğu ile ülkemizin en uzun kanyonlarından biridir. Yaz aylarında kanyonun suları az da olsa çekildiği için yürüyüş yapabilir, dik vadilerden, zorlu geçitlerden geçerek doğal güzelliklere ulaşabilirsiniz. Kanyon yürüyüşüne katılmayı düşünüyorsanız suya dayanıklı yürüyüş ayakkabısı giymeyi unutmayın. Karnınız acıktığında bölgenin lezzetli alabalıklarının ve otlu gözlemelerinin tadına bakmayı sakın unutmayın. Köprülü Kanyon Side’ye 60 kilometre mesafede yer alıyor.

Altınbeşik Mağarası

altinbesik-cave.jpg

Side çevresinde görmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yer ise Altınbeşik Mağarası. İbradı beldesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Ürünlü köyü yakınlarındaki mağara Düdensuyu Mağarası olarak da bilinmektedir. 1995 yılında turizme açılan mağarada 125 metre uzunluğunda bir göl bulunmaktadır. Mağaranın iç kısmını gezmek için bota binip suda ilerledikten sonra traverten oluşumları karşınıza çıkmaktadır. Mağaranın sadece 2.200 metrelik kısmı ziyarete açıktır. Havanın yağışlı olduğu günlerde mağaradan su taşabileceği için sadece yaz ve sonbahar aylarında giriş yapılabilmektedir. Altınbeşik Mağarası’nı gezdikten sonra yanı başındaki kafeteryada dinlenebilir, çay molası verebilirsiniz. Mağaraya giriş ücreti kişi başı 5 TL’dir. Aracınızı bıraktıktan sonra Altınbeşik Mağarası’na beş kilometrelik patika yoldan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Titreyengöl

43084603.jpg

Side geziniz sırasında görmeden dönmemeniz gereken doğal güzelliklerden biri de Titreyengöl’dür. Çok durgun olan gölün üzerinde rüzgâra bağlı hafif titremeler olduğu için zamanla bu isimle anılmaya başlamıştır. 3.000 dönümlük bir alana yayılan göl birçok kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Tatlısu balıkçılığını sevenlerin de rağbet gösterdiği Titreyengöl’de yürüyüş yapabilir, restoranlarda birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilir, harika fotoğraf kareleri yakalayabilir, denize girebilirsiniz. Side’nin doğası en güzel mevkilerinden biri olan Titreyengöl’dekonaklama alternatifleri de fazladır. Göl manzarasına karşı güne başlayabileceğiniz otellerin birçoğu dört ve beş yıldızlı otellerdir. Side Merkez’e 7 kilometre mesafede bulunan Titreyengöl’e aracınızla ulaşabileceğiniz gibi minibüsleri de tercih edebilirsiniz.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos’un Tarihi


Antalya’da, amfi tiyatrosu ile meşhur bir antik kent olan Aspendos, Yunan efsanesine göre Truva Savaşı’nın ardından Mopsos liderliğindeki koloniciler tarafından kurulmuştur. Biri büyük biri küçük iki tepe üzerine kurulmuş olan kent, dünya çapında tanınırlığa sahiptir.

Aspendos, MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur. Kent, döneminin önemli zengin yerleşimleri arasında yer almaktadır. MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen amfi tiyatro, antik kentin en önemli yapısıdır.

Devamını Oku

Manavgat Şelalesi

04.jpg

Ülkemizin en güzel şelalelerinden biri olarak bilinen Manavgat Şelalesi muhteşem manzarası ile yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Manavgat Nehri’nin kuvvetli akıntıları ile oluşan şelale dört metre yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alana yayıldığı için görsel şölen yaşatıyor. Özellikle yaz sıcaklarında serinlik veren havası ile adeta bir kaçış noktası olan Manavgat Şelalesi su sporları için de oldukça elverişlidir. Üzerinde bulunduğu nehirde tekne turuna katılabilir, rafting yapabilirsiniz. Şelalenin çevresinde hem bir şeyler içebileceğiniz hem de karnınızı doyurabileceğiniz kafetaryalar bulunuyor. Bu huzurlu atmosferde çayınızı yudumlayabilir, nehir balıklarının tadına bakabilirsiniz. Dilerseniz şelalenin yanında bulunan piknik alanlarında ailenizle birlikte piknik yapabilir, serinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Manavgat Şelalesi’ne kişi başı 6 TL ücret ödeyerek girebilirsiniz. Manavgat Şelalesi Side Merkez’e 15 dakikalık uzaklıkta bulunuyor.