Üsküp'te Nerede Kalınır?

Başkenti Üsküp olan Makedonya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vizeye tabi tutmadığından dolayı ülkemizden çok sayıda turist Üsküp’ü ziyaret etmektedir. Üsküp, özellikle Batı Avrupa şehirleri ve başkentleriyle kıyaslandığında çok daha ucuzdur. Ülkenin para biriminin euro olmaması da bu konuda bir etkendir. Her anlamda kendini gösteren uygun fiyatlar konaklamaya da yansımıştır. Üsküp’te, lüks tesislerden bütçe dostu olanlara, yüzlerce farklı konaklama seçeneğiniz vardır. Turistlerin de tercihi; tarihî, mimari eserlere ve şehir merkezine yakın tesislerdir. Bu şehirde önemli noktalar birbirine yürüme mesafesinde olduğu için nerede konaklarsanız konaklayın, gitmek isteyeceğiniz yere uzak olmadığınızı göreceksiniz.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Üsküp otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Üsküp’te Nerede Kalınır? – Üsküp’ün Bölgeleri 

1991 yılında bağımsızlığını kazanıp küllerinden doğan Üsküp, oldukça küçük bir şehir olduğundan, büyük Avrupa şehirleri gibi bölgelere ayrılmamıştır. Vardar Nehri’nin iki tarafına kurulan bu şehirde nehrin bir tarafı Old Town, diğer tarafı sadece Üsküp olarak isimlendiriliyor. Old Town, yani Eski Şehir, kalenin, Türk Çarşısı’nın da bulunduğu Osmanlı izlerini görebileceğiniz bir bölgeyken; Üsküp, yeni inşa edilen, şehrin büyük çoğunluğunun merkez olarak kabul ettiği, ekonominin ve hayatın aktığı noktadır. Üsküp’ün kalbi olan Makedonya Meydanı ve çevresi ve tarihî dokusuyla turistleri kendine çeken Old Town konaklamak için en ideal bölgelerdir.

 

Üsküp’te ulaşım genel olarak otobüslerle sağlanır. Gelişmiş otobüs ağı sayesinde şehir içinde gitmek isteyebileceğiniz her noktaya ulaşabilirsiniz. Halk otobüsü (kırmızı otobüsler) biletlerini, bindiğiniz anda şoförden veya binmeden önce bilet satan kiosklardan alabilirsiniz. Bileti önceden almak, şoförden almaya göre biraz daha ucuz. Özel otobüsler ile de (diğer tüm renkli olanlar) şehir içindeki ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bilet fiyatları 30 MKD’den başlayıp gittiğiniz yöne ve kat ettiğiniz mesafeye göre değişiyor.

Üsküp’te tramvay veya metro ağlarından eser yoktur. Herkes ulaşımını otobüslerle, özel araçlarıyla veya taksilerle yapar. Taksilerin de diğer Avrupa şehirlerine kıyasla oldukça ucuz olduğunu belirtmeliyiz. Üsküp, taksimetreden korkmadan taksiye binebileceğiniz ucuz şehirlerden biridir.

Zaten küçük bir şehir olan Üsküp’te, turistler de düşünülerek çoğu otel şehir merkezinde hizmet vermektedir. Genelde oteliniz önemli bir turistik noktaya yürüme mesafesinde olacaktır.

Üsküp Bölgesindeki Oteller

Makedonya Meydanı ve çevresi, şehrin en merkezi noktasında konaklamak, müzelere ve gece hayatına yakın olmak isteyenler için idealdir. Üsküp halkının da merkez olarak kabul ettiği bu bölgede, turistlerden ziyade Üsküplülerle karşılaşabilir ve sosyal yaşamlarına ortaklık edebilirsiniz. Her daim canlı sokaklar, kafeler ve barlarıyla bu bölgede konaklarsanız asla sıkılmaz ve sokağa çıktığınız anda hayata karışabilirsiniz. Bu bölgede hem lüksten hiçbir ödün vermeyen 5 yıldızlı otelleri hem de yine konforlu fakat daha uygun fiyatlı konaklama seçeneklerini bulabilirsiniz.

 • Skopje Mariott Hotel
  Özellikler: 5 yıldızlı, havuz, spa, restoran, bar fitness salonu
  Fiyat: Geceliği 100 € – 141 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Skopje Mariott Hotel

 • Ibis Skopje City Center
  Özellikler: 4 yıldızlı, kahvaltı dahil, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 50 € - 88 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Solun Hotel & Spa
  Özellikler: 4 yıldızlı, fitness salonu, havaalanı transferi, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 67 € ve 169 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Holiday Inn Skopje
  Özellikler:
  5 yıldızlı, casino, restoran, bar, fitness
  Fiyat:Geceliği 76 € - 137 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Alexander Square Boutique Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, havaalanı transferi, kahvaltı dahil, restoran, bar
  Fiyat:Geceliği 67 € - 118 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Alexander Square Boutique Hotel

Old Town Bölgesindeki Oteller 

Old Town bölgesinde konaklarsanız, şehrin tarihî yapılarına, müzelerine ve Osmanlı izlerini görebileceğiniz cami, hamam ve çarşılara daha yakın olursunuz. Üsküp’te hala bir Türk nüfusu olduğu için, özellikle bu bölgede sokakta yürürken Türkçe konuşulduğunu duyarsanız hiç şaşırmayın. Üsküp’te nostaljiyi hissetmek için Old Town’da konaklamalısınız. Old Town ve Makedonya Meydanı’nı ayıran sadece Varna Nehri olduğundan, köprü üzerinden yürüyerek geçerek bile eğlencenin merkezine ulaşabilirsiniz. Old Town bölgesindeki otelinizden çıktığınız anda tarihi hissetmeye başlayacaksınız.

 • Hotel De KOKA
  Özellikler:
  3 yıldızlı, havaalanı transferi, kahvaltı dahil
  Fiyat: Geceliği 37 € - 80 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel De KOKA

 • Stone Bridge Hotel
  Özellikler: 5 yıldızlı, havuz, fitness salonu, restoran
  Fiyat: Geceliği 65 € - 143 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın. 
 • Hotel Arka
  Özellikler: 5 yıldızlı, ücretsiz otopark, spa, fitness salonu
  Fiyatı: Geceliği 61 € - 119 € arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • BH Hotel Hamburg
  Özellikler:
  4 yıldızlı, kahvaltı dahil, ücretsiz otopark, restoran
  Fiyat:Geceliği 48 €- 75€ arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Bushi Resort & Spa
  Özellikler: 4 yıldızlı, havuz, restoran, ücretsiz otopark
  Fiyat: Geceliği 67 € - 127€ arasında
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Bushi Resort & Spa

Üsküp'te bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Üsküp Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Üsküp otellerini görmek için tıklayın.