Üsküp Otelleri

Kuzey Makedonya’nın başkenti ve en büyük yüzölçümüne sahip kenti olan Üsküp, neolitik dönemin kalıntılarıyla, günümüze ulaşmayı başaran tarihsel yapılarıyla stratejik konumdaki tarihi ve politik noktalardan biri. Osmanlı zamanında Üsküp adıyla anılan şehir, 1945 yılında resmi olarak Skopje adını almıştır. Kosova’ya oldukça yakın bölgede sınırlandırılmış bu yerleşke aslında Balkanların tam orta noktasında yer alan Balkan ülkesi Makedonya’nın başkentidir. 2010 yılı itibariyle kent genelinde hummalı restore çalışmaları yapılmaya başlanmış, Makedonya meydanı yeni heykellerle donatılmış ve Vardar Nehri üzerine ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yeni köprüler inşa edilmiştir.

Üsküp Otelleri

 

Şehir, 2.Dünya Savaşı’nda Bulgaristan tarafından işgal edilmiş olsa da asıl zararı 1963 yılında gerçekleşen depremden görmüştür. Ancak bu olaydan sonra çok hızlı bir şekilde toparlanmayı başarmış ve 1991 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Üsküp bölgesinin altını çizmekte yarar gördüğümüz en önemli özelliği tarihsel süreç boyunca birçok farklı kültüre ev sahipliği etmiş olmasıdır. Arnavutlara, Boşnaklara, Romanlara ve Türklere ev sahipliği yapmış bu kentin kültürel mozaiği dingin bir yapıdan ziyade daha çok kültürel bir şölen yapısına sahiptir. Vardar Vadisi boyunca konumlanmış şehirde gezip görülecek yerler de oldukça fazladır.

Şehrin batısında yer alan ve ülkenin en eski yapay gölü olan Matka Kanyonu, özellikle bölgeyi ziyarete gelen turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. İçerisinde 10 mağaranın ve birkaç manastırın bulunduğu bu yapay kanyon, paskalya döneminde başlayan tırmanış, avcılık ve yüzme gibi aktivitelerle adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez adresi olmuştur. Kanyon alanında Aziz Andrew Manastırı, Matka Manastırı, Aziz Nikola Manastırı gibi tarihi mabet yerleri bulunmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeye hâkim olduğu dönemde inşa edilen Üsküp Türk Çarşısı, Müslüman, Arnavut ve Yugoslav esnafın bir arada yaşadığı oldukça büyük bir çarşıdır. Esnaflık yapanlar arasında:” Burada su bile Türkçe akar”, diye çok ünlü bir deyim kullanılmaktadır. Üstelik bölgeyi ziyarete gittiğiniz andan itibaren bu çarşıda Türk Lirası ile alışveriş yapabilirsiniz. Çarşıya gitmeyi düşünen seyahat severlere tavsiye edebileceğimiz meşhur Üsküp köftesini yemeden şehirden ayrılmamalarıdır.

Vardar’ın kuzeyinde kalan ve Üsküp’ün simgesel anıtlarından biri olan; üzerinde ülkenin bayrağını taşıyan ve Roma döneminden kalma Üsküp Kalesi, 2002 yılında yapımı tamamlanan Vodno Dağı’nda konumlanmış Milenyum Haçı, şehrin ana meydanı yani merkezi konumu olan Makedonya Meydanı, Osmanlı döneminden kalma oldukça eski bir cami olan Mustafa Paşa Camii, 12.yüzyıla ait bir Bizans yapısı olan Aziz Panteleimon Kilisesi ve Makedonya Yahudilerini anmak amacıyla inşa edilmiş Makedonya Soykırım Müzesi bölgeyi ziyaret eden gezginlerce mutlaka görülmesi gereken tarihi noktalardan birkaçıdır. Birkaçıdır dememizin sebebi eski bir jeolojik yerleşim olan bu kentin farklı kültürleri bünyesinde barındırmasından dolayı hem farklı dinlerin yapılarına hem de tarihsel eserlere sahip olmasıdır. Yani şehirde gezilecek birçok yerin olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.

Hal böyle olunca bölgeyi gezmekten ziyade tarihsel değişimin izlerini tüm çıplaklığıyla gözlemek isteyen turistler bölgeye adeta akın etmeye başlamışlardır. Küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen bölgede hizmet bakımından farklı alternatifler içeren otel seçenekleri de bir hayli çoktur. Ortalama 530  tesis bulunan bölgede tesisler her mevsim aktif olarak hizmet vermektedir. Bu tesislerin çoğu şehir merkezinde kendine yer bulmuştur. Aerodrom, Butel, Çayır, Merkez, Gazi Baba, Gorçe Petrov, Ekşisu, Karpoş, Saray ve Şuto Orizari olarak adlandırılan 10 farklı idari merkez ile yönetilen Üsküp’ün en fazla yerleşim yeri merkez yakınlarındadır. Dolayısıyla en fazla tesis sayısı da bu bölgelerde yer almaktadır.

Üsküp hakkında diğer bilgiler

Üsküp Ulaşım

Ülkemiz üzerinden Üsküp şehrine ulaşım sağlamak isteyenler için iki seçenek bulunuyor. Bunlar; hava ve kara yolları. Ülkemiz üzerinden kara yoluyla ulaşım sağlamak isteyenler otogar üzerinden Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya buradan da Üsküp’e otobüs vasıtasıyla ortalama 12 saatte varabilir. Ancak zaman bakımında tasarruf etmek isteyenler için her zaman öncelik olan hava yollarıyla ülkemiz üzerinden herhangi bir aktarma yapmadan ortalama 3,5 saat gibi kısa bir zaman aralığında kente ulaşım mümkün. Ülkemiz üzerinden Halkalı, Sofya ve Üsküp arasına uzanan demiryolu seçenekleri de mevcut olsa da genellikle demiryolu uzun saat aralıkları nedeniyle çok tercih edilen bir ulaşım seçeneği değildir. Dilerseniz kendi özel aracınızla Üsküp’e 9 saat gibi bir zaman diliminde Selanik üzerinden de varış sağlayabilirsiniz. Yüz ölçümü baz alındığında küçük bir alana yayılan kentte şehir içi ulaşım ise genellikle otobüslerle ya da yürüyerek gerçekleştirilmektedir.

Üsküp İklim

Makedonya ikliminin genelinde tipik Balkan ülkeleri gibi sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Üsküp ilinin yıl boyu ortalama sıcaklığı ise 12 derece civarlarında seyretmektedir. Bölge genelinde ağustos yılın en kurak ayı iken en fazla yağış alan ay ise kasımdır. Yılın en sıcak ayının temmuz ayı olduğunu ele alırsak, bu ayda gerçekleştireceğiniz herhangi bir ziyaret bölgeyi gezmek için çok ideal bir zamanlama değildir. Kenti ziyaret etmek isteyenler için gezmeye en elverişli aylar nisan ve temmuz ayları arasıdır. Özellikle temmuz ve ağustosla birlikte bastıran sıcaklık ve nisan ayına kadar devam eden kurak soğuk ve ara ara kar yağışları nisan ve temmuz ayları arasındaki zaman diliminin daha sakin geçmesini sağlamıştır.

Makedonya Vize Politikası

Ülkemiz üzerinden Kuzey Makedonya’yı seyahat edecek vatandaşlarımız 6 ay içinde 3 aydan fazla kalmamak şartıyla vizeden muaf tutulmuşlardır. Ancak havalimanı kontrolleri sırasında çıkan birtakım aksaklıklar neticesinde vatandaşlarımız bazı hallerde kabul edilmeyerek zorluk yaşamaktadır. Bu sebeple ülkemizden giden seyahat severlere ülke girişinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına; yanlarında bir miktar nakit para, rezervasyon bilgilerini içeren dökümleri ve seyahat amaçlarına ilişkin belgelerini bulundurmalarını öneririz.

Bölgedeki en ünlü otel zincirleri nelerdir?

Bölge genelinde çok sayıda otel zinciri olduğunu söylemek maalesef mümkün değil. Bunun en önemli nedeni şüphesiz ki bölgenin küçük bir Balkan yerleşkesi olmasıdır. Kent civarında Doubletree by Hilton, Holiday Inn Hotels & Resorts, Marriott Hotels & Resorts ve ibis Styles adında dört adet otel zinciri faal olarak hizmet vermektedir. Bu zincirlerin hemen hemen hepsi kent meydanında konumlanmıştır. Tesislerin fiyat aralıkları ise 210 ile 1200 TL arasında değişim göstermektedir.

Tarihsel sürecin birçok kültürle harmanlandığı ve bu kültürler arasındaki diyalogların son derece sağlıklı geliştiği sayılı şehirlerden biri olan Üsküp, belirttiğimiz gibi farklı devletlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Hal böyle olunca da kent geneli statik değil adeta dinamik bir yapıdadır. Bir dağın tepesinde haç sembolü dikkatinizi çekerken diğer dağda bir cami gözünüze ilişebilir. Farklı etnik yapı ve dinlerin bir arada yapılandığı şehirde 530 civarında tesis bölgeye gelen ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Tesis fiyatları bölge genelinde sezonluk olarak farklılık gösterse de 32 ile 1900 TL arasında değişmektedir.

Şehrin geneli için pahalı bir bölgedir ifadesini kullanamayız. Klasik Balkan ülkelerindeki şehirler gibi Üsküp de son derece düşük fiyatlarla konaklama imkânı sunan tesislerle donatılmıştır. Bu yönden cüzi miktarlarda tesisler arayan için seçenekler, diğer ülkelere oranla bir hayli daha fazladır. Uygun fiyatlandırmalı tesisler arasındaki fiyat aralığı 80 ile 310 TL arasında değişmektedir. Üstelik bu miktarları ödediğinizde klasik bir Avrupa ülkesinden yararlanacağınız minimum hizmetten çok daha fazlasına sahip olacaksınız.

Şehir merkezine ortalama 1,5 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Villa Gala, Üsküp Şehir Şehir merkezine oldukça yakın konumlanmış Hotel RM, Üsküp Kalesine 6 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ünlü Makedonya Müzesi’nin yanı başında yer alan bu tesis gerçek anlamda şehrin tam kalbinde yer almaktadır. Tesis üzerinden yürüyerek Taşköprü, Vardar Nehri, Üsküp Hayvanat Bahçesi ve Makedonya Meydanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Otelin iç dizaynı koyu tonlarda ve son derece sade bir şekilde tasarlanmıştır. İşletme, ekstra bir ücret ödemeden evcil hayvan konaklamasına da izin vermektedir. Ücretsiz wifi erişimi, klimalı odaları, ortak televizyon salonu, kilitli dolapları ve 24 saat açık resepsiyonu ve Türkçe konuşan personelleriyle tesisin fiyatı 82 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Selanik En Ucuz Oteller

Şehir merkezine yaklaşık 1 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Hotel Santos, Üsküp’ün eski çarşı bölgesinde hizmet sunmaktadır. Makedonya Müzesi ve Üsküp Kalesi’ne ortalama 5 dakikalık bir uzaklıkta bulunan bu tesis hem sunduğu hizmetlerle hem de merkezi konumuyla yerli ve yabancı birçok turist tarafından rağbet gören tesislerden birisidir. Tesis içindeki mobilyalar daha çok bir ev ortamını andıran biçimde yerleştirildiğinden dolayı son derece sıcak ve samimi bir ortam sunmaktadır. Standart iki ayrı yataklı ve çift kişilik odalarıyla hizmet veren tesiste çalışanlar ayrıca Türkçe konuşmaktadır. Küvet veya duşakabin sistemlerinden oluşan özel banyoları, ücretsiz wifi erişimi, ısıtmalı ve klimalı odaları, engelli bireylere kolaylık sağlayan tuvaletleri ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı 100 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölge genelinde yer alan diğer uygun fiyatlı(ucuz) oteller; Hotel Le Village, Hotel Istanbul, Hotel Ultra Star, Hotel Evropa Skopje,Hotel Ani, Hotel Vodno, Hotel Alexandar II, Hotel Mlin Balkan, Hotel 7, Hotel Pine, Aen Hotel.

Bölge genelinde bazı tesisler fiyat ve ortalama baz alınarak kendilerini diğer otellerden ayıracak hizmetler sunmaktadırlar. En iyi ibaresi her zaman lüks tesis anlayışıyla belirlenmese de özellikle sunulan hizmetlerle bir paralellik göstermektedir. Bölgeye giden konukların en fazla tercih ettiği otellerden bazılarını belirtmek gerekirse;

Şehir merkezine yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafede yer alan View Inn Boutique Hotel, şehirde aktif olarak hizmet veren en gözde tesislerden birisidir. Tesisteki yorganlar ve yastıklar kuş tüyü olup, ünlü markalarla donatılmıştır. Tesisteki odalar pastel tonlarda duvar kağıtlarıyla ve mobilyalarla dizayn edilmiştir ve son derece ferah bir yapıdadır. Ayrıca yuvarlak balkonları ile muhteşem şehir manzarasının en ince detaylarını bu tesiste yakalayabilirsiniz. Üsküp Şehir Merkezi, Makedonya Meydanı ve Taşköprü’ye ortalama 1,5 kilometrelik bir uzaklıkta bulan bu otelin bünyesinde Akdeniz mutfağının enfes lezzetlerinin servis edildiği ve şehrin panoramik manzarasının eşlik ettiği bir de restoran bulunmaktadır. Glütensiz ve helal kahvaltı seçenekleri, ücretsiz wifi erişimi, lüks banyoları, restoranı, dış mekân mobilyalarla donatılmış güneşlenme terası, engelli bireylere özel asansör ve tuvaletleri, ilave ücrete tabi tırmanış gibi aktiviteleri ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyat aralığı 210 ile 350 Türk Lirası arasında oda tipine bağlı olarak değişmektedir.

Üsküp en iyi oteller

Üsküp Kalesi ve Makedonya Müzesi’ne yürüme mesafesinde yer alan Hotel Premium, bölgede hizmet veren tesisler arasında öne çıkan bir oteldir. Üsküp şehir merkezi ve Makedonya Meydanı’na yürüyerek, tesis üzerinden 15 dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlamanız mümkündür. Tesiste ayrıca Türkçe dil seçeneğinin de dahil olduğu 4 farklı dil konuşan personel bulunmaktadır. Otelin iç ve dış mimarisi son derece modern tasarlanmış, mobilya seçimi sade ve çağdaş bir dizaynda yerleştirilmiştir. Tesisin bünyesinde bulunan restoranında kahvaltı menüleri ve kokteyl saatlerinden oluşan bir açık büfe de bulunmaktadır. Ayrıca tesisin sunduğu en önemli ayrıcalık araç kiralama hizmetidir. Kiralayacağınız araçla şehri boydan boya gezme imkânınız bulunmaktadır. Özel banyo ve tuvaletleri, ücretsiz wifi erişimi, spa ve jakuzi hizmetleri, restoranı, ücretsiz özel park yeri, ilave ücrete tabi akşam eğlencesi ve yürüyüş turları, klimalı ve ses yalıtım sistemli odalarıyla tesisin kişi başı gecelik fiyatı 350 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan Hotel Kanet, 2011 yılında restore edilmiş, şirin bir tesistir. Kent parkın hemen arkasında yer alan tesis kendini bulunduğu konum itibariyle diğer işletmelerden ayırmaktadır. Çevresi ağaçlarla kaplı ormanlık bir alanda hizmet veren bu işletme Üsküp Şehir Parkı,Tose Proeski Ulusal Arenası ve Üsküp Hayvanat Bahçesi’nin birkaç blok ötesinde yer almaktadır. Otelden Üsküp Kulesi ve Taşköprü’ye ulaşım ise ortalama 15 dakika gibi kısa bir zaman diliminde sağlanmaktadır. Özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, bahçe manzaralı odaları, güneşlenme terası, engelli bireylere kolaylık sağlayan yüksek tuvaletleri, açık büfe kahvaltı menüsü, düz ekran televizyon sistemleriyle donatılmış klimalı odaları ve ilave ücrete dahil tenis gibi spor aktiviteleriyle tesisin gecelik fiyatı 210 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede rağbet gören diğer iyi oteller; Capitоl Suites, Premier Hotel, Elizabeth House, City Park Hotel, Vila Silia, Hotel 7, Hotel Glam, Hotel Skala, ibis Styles Skopje, Hotel Orange Inn ve Sultan Modern Hoteldir.

İyi bir otele gitmenin artıları nelerdir?

Bölgeye giden gezginlerin en zorlandıkları noktalardan biri konaklama sağlayacakları tesislerin seçimidir. Günümüzde her geçen gün yenisi açılan ve birbirleriyle adeta yarış halinde olan tesisleri göz önüne aldığımızda bu seçim daha da meşakkatli bir hale dönüşmektedir. Oysa kaliteli standartlarda hizmet gösteren tesislerde gerçek anlamda konforlu bir tatil yaparken, hizmet seçeneklerinin yoksun kaldığı tesislerde tam anlamıyla dinlenememenin verdiği yorgunluk ve rahatsızlıkla tatilinizi istediğiniz şekilde tamamlayamayabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinden uzakta konumlanmış tesisler üzerinden tarihsel anıtlara ulaşmak ekstra zaman ve maliyet oluşturduğundan dolayı, seçeceğiniz tesisin hangi noktalara ne kadarlık bir uzaklıkta bulunduğuna dikkat etmenizi öneririz.

Benim için sağlık ve güzellik hizmetleri olmazsa olmaz diyorsanız kalacağınız işletmenin bu ayrıcalıkları sunup sunmadığından haberdar olmalısınız. İyi bir tesisi diğerlerinden bir adım öne çıkaran detaylardan bir şüphesiz ki sunduğu kahvaltı menüleridir. Kahvaltı güne dinç olarak başlamak için son derece önemlidir. Ancak bazı tesisler kahvaltı seçeneklerini bol bol sunarken bazıları bu sunuma önem vermemekte hatta akşamdan kalmış ekmek, poğaça gibi hamur işlerini sunmaktadır. Bu sebeple her sabah kahvaltı menüsünün değişip değişmediğine dikkat etmek gerekir. İyi tesisler kendilerini konumuyla, servisiyle, kahvaltısıyla ve sunumuyla hissettirmekte, tesiste konaklayan ziyaretçilerin son derece memnun bir şekilde ayrılmasına olanak tanımaktadır.

Bölgede bulunan lüks otel zincirlerinin hizmetinden memnun kalan ve bu hizmetten Üsküp şehrinde de yararlanmak isteyenler tercihlerini genellikle lüks otellerden yana kullanıyorlar. Genel itibariyle lüks tesisler, misafirlerine daha yüksek standartlarda olanak sunmakta ve marka prestijini devam ettirmek adına müşteri memnuniyetine son derece önem vermektedir. Bölge genelinde bulunan lüks otel sayısı için yüzlerce ifadesini kullanamasak da bölgede 10 küsür lüks tesis faal olarak ziyaretçilerini ağırlamakta, erken rezervasyon fırsatları ve indirimleriyle belli aylarda oldukça uygun fiyatlandırmalara konaklama imkânı sağlamaktadır.

Şehir merkezine yaklaşık 250 metrelik mesafede bulunan Skopje Marriott Hotel, Taşköprü’ye 200 metrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Makedonya meydanının tam göbeğinde yer alan bu yapı, kenti simge öğelerinden Büyük İskender Heykeli’nin tam karşısında yer almaktadır. Ayrıca tesis üzerinden Üsküp Kulesi’ne ve şehirmerkezine de yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesis bünyesinde Distrikt Bar & Kitchen adında Akdeniz ve Avrupa mutfağından lezzetlerin sunulduğu bir de restoran bulundurmaktadır. Otelin iç dizaynı son derece yalın ve iç açıcı olacak şekilde tasarlanmış ancak bu yalınlıkla modernlik bir uyum yakalayacak biçimde düzenlenmiştir. Engelsiz duşakabinin de bulunduğu özel banyoları, ücretsiz wifi erişimi, şehir manzaralı açık hava terası, ilave ücrete tabi özel otoparkı, masaj ve keselemenin yanı sıra sauna, spa ve güzellik hizmetlerini de içeren sağlık paketleri, klimalı ve ısıtmalı odaları, barı ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 1010 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Üsküp'ün En Lüks Otelleri

Şehir merkezine ortalama 15 dakikalık bir uzaklıkta Eski Türk Çarşısı’nın içinde bulunan Hotel Arka, 24 saat hizmet sunan barı ve çatı katı terasıyla oldukça modern bir tesis. Çatı katı terasında bulunan bu bar sayesinde Üsküp şehir manzarasının harikulade güzelliğinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Otelin iç yapısı son derece modern bir tasarımla donatılmış, nevresim ve duvarlar kiremit rengi tonlarda yalın bir şekilde dekore edilmiştir. Tesisin bazı odalarında bulunan banyolar ise cam bir bölmeyle odadan ayrılmıştır. Ayrıca resepsiyon tur hizmetleri sunmakta, ilgilenebileceğiniz bale ve konser etkinlikleri için size bilet temin edebilmektedir. Tesis Makedonya Müzesi ve Üsküp Kalesi’ne 5, Makedonya Meydanı’na 10 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Amerikan mutfağının servis edildiği açık büfe kahvaltısı, ücretsiz wifi erişimi, ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış süit banyoları, barı, güneşlenme terası, kütüphanesi, spa ve fitness merkezi, evcil hayvan konaklamasına herhangi bir ücret talep etmeden izin veren politikası ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı oda seçeneklerine göre farklılık gösterse de 455 ile 815 TL arasında değişmektedir.

Doubletree by Hilton zincirlerinin seçkin şubelerinden Üsküp şehrindeki DoubleTree By Hilton Skopje, hem dış hem de iç mimarisiyle tesisler içerisinde kendini ön plana çıkaran adeta bir başyapıt. Vardar Nehri kıyısında şehir merkezine 3,5 kilometrelik bir uzaklıkta ancak araç vasıtasıyla 10 dakikalık kısa bir süre içerisinde ulaşabileceğiniz bu tesisin odaları oldukça lüks bir şekilde dizayn edilmiştir. Görkemin ve lüksün yansımasını her bir ince detayında yakalayabileceğiniz bu yapının bünyesinde bulunan Monte Restoran’da dünya mutfağının en güzel yemeklerini tatma şansına erişebilirsiniz. Farklı bir ambiyans içerisinde dizayn edilen çatı katı barıyla günün tüm yorgunluğunu muhteşem Üsküp manzarası eşliğinde atabilirsiniz. Şaşanın hâkim olduğu bu muhteşem yapı, lüks ve konforu bir arada arayan konuklar için tam olarak doğru bir tercih diyebiliriz. Şehir manzaralı barı, ücretsiz wifi erişimi, süit banyo ve tuvaletleri, kaliteli yatak çarşafları, engelli bireylere yönelik sunduğu kolaylıklar, açık hava mobilyalarıyla donatılmış terası, Türk Hamamı, buhar banyosu, masaj ve spa gibi güzellik ve sağlık hizmetleri, manikür, pedikür ve yüz bakımı, ısıtmalı açık ve kapalı yüzme havuzu, Türkçenin de dahil olduğu sekiz farklı dil konuşan personelleri ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 785 ile 1700 TL arasında seyretmektedir.

Boydan boya mermer kaplı lobisi ve şatafatlı antika avizeleriyle Otel Bushi Resort & SPA, tarihi Makedonya müzesinin yanı başında yer almaktadır. Üsküp Kalesi’ne 5, Taşköprü ve Makedonya Meydanı’na 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan bu yapının iç tasarımı hem basit hem de şık bir biçimde düzenlenmiştir. Nevresim ve perdelerde bej tonları, mobilyalarda açık meşe rengi kullanılmıştır. Işıklandırma sistemlerini son derece yerinde kullanan tesisin kapalı yüzme havuzu gerçekten görülmeye değer farklı bir ambiyansa sahiptir. Tesisin bünyesinde Stara Carsija adında uluslararası lezzetlerin servis edildiği restoran bulunmaktadır. Otelin çatı katında bulunan restoranı boydan boya camlarla çevrelenmiş üst kısmı ise ahşap bir kubbeyle örtülmüştür. Ücretsiz wifi erişimi, teras ve bahçesi, şehir manzaralı restoranı, özel banyosu, barı, spa ve fitness merkezi, ısıtmalı kapalı ve açık yüzme havuzu, Türk hamamı ve buhar odası, ücretsiz özel tesise ait otoparkıyla otelin gecelik fiyatı sezonluk olarak farklılık gösterse de ortalama 450 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede rağbet gösterilen diğer lüks tesisler; Holiday Inn Skopje, Stone Bridge Hotel, Park Hotel & Spa, TCC Grand Plaza Hotel, Aleksandar Palace Hotel & Spa ve Hotel New Stardır.

Kentteki bazı tesisler diğerlerinden daha fazla rağbet görmektedir. Bunda en önemli nokta şüphesiz ki internet üzerinden verilen puanlamalar sonucunda olumlu ve olumsuz yorumların tesis seçerken büyük bir paya sahip olmasıdır. Bölge genelinde 9 üstü puanlamaya sahip 45’in üzerinde tesis bulunurken, 8 üzeri puanlamaya sahip 90 adet tesis bulunmaktadır.

Booking.com üzerinden aldığı 9,6’lık puan ortalamasıyla oldukça yüksek bir beğeniye sahip olan Hotel Mirror, şehir merkezine 17 kilometrelik bir mesafede yer alan tesislerden biridir.  Otel konum itibariyle şehir merkezinin çok iç yapısında değil, biraz uzakta yer almaktadır. Bu sebeple tesis üzerinden Üsküp Kalesi, Taşköprü ve Makedonya Meydanı gibi merkezi yerlere ulaşım ancak araç vasıtasıyla gerçekleşebilmektedir. Tesis bünyesinde yerel mutfaktan tatların sunulduğu bir restoran bulunmaktadır. Otelin tüm odalarında çalışma masası ve kablolu yayın yapan televizyon sistemleri bulunmaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, özel banyosu, engelsiz duşakabin sistemleri, açık hava mobilyalarıyla donatılmış güneşlenme terası, ekstra uzun yatakları, barı ve restoranı, ücretsiz özel park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 685 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine yalnızca 100 metrelik bir yürüme mesafesinde yer alan OSTEN ART HOTEL, Taşköprü ve Üsküp Kalesi’ne ortalama 5 dakikalık bir uzaklıkta bulunuyor. Makedonya Meydanı’na 200 metrelik bir uzaklıkta bulunan bu tesisin tüm odaları son derece yalın olarak siyah ve beyaz tonlarda döşenmiştir. Standart tabloların çok dışında marjinal resimlerle süslü, beyaz ve koyu tonların hâkim olduğu odalarıyla tesis şehir merkezinde bulunan güzide yapılardan biridir. Ücretsiz wifi erişimi, her sabah servis edilen kontinental kahvaltı menüsü, ilave ücrete tabi düzenlenen sanat galerileri, atıştırmalık barı, sigara içilmeyen aile odaları, ek ücretle hizmet veren otoparkı, özel banyo ve gardırop sistemleriyle tesisin gecelik fiyatı 425 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Üsküp 8 puan oteller

Apart otel olarak adlandırabileceğimiz Premier Hotel, şehir meydanına yaklaşık 1 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan son derece modern bir konaklama mekanıdır. Otelin iç dizaynı turuncu ve bej tonlarıyla harmanlanmış bir yapıdayken mutfak ve banyosu son derece sade bir şekilde döşenmiştir. Apart oteli apart otel yapan en önemli ayrıntılardan biri bir daire formunda bulunması ve tıpkı bir apartman dairesi gibi mutfak, salon gibi bölümlerden oluşmasıdır. Üsküp şehir merkezine 10 dakikalık bir yürüme noktasında yer alan bu tesis, Taşköprü ve Üsküp Kalesi’ne de 15-20 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Tabi güzellik Vardar Nehri ise tesisin hemen yakınlarında yer almaktadır. Farklı ambiyansı ve zarafetiyle hem iş hem de tatil için en çok tercih edilen tesislerin başında gelen otel hem sunulan hizmetlerle hem de bulunduğu konum itibariyle bölgede oldukça tercih edilen bir tesis. Ücretsiz banyo malzemeleriyle döşenmiş özel banyoları, açık hava terası, ilave ücrete tabi olmayan evcil hayvan konaklamasına verilen izni, ücretsiz wifi erişimi, günlük kat hizmetleri ve tesise ait özel otoparkıyla otelin gecelik konaklama ücreti 250 Türk Lirası civarlarından başlamaktadır.

Hem mükemmel konumu hem de sıcakkanlı personeliyle bölge genelinde adını duyurmayı başarmış Hotel Alexandar II, Makedonya Meydanı’nın hemen yanında yer almaktadır. Booking.com üzerinden 9,5’lik oldukça iyi bir puan alan tesis, bulunduğu merkezi konum itibariyle de bölgede oldukça rağbet gösterilen tesislerden biridir. Taşköprü, şehir müzesi ve Üsküp Kalesi’ne ortalama 10 dakikalık bir uzaklıkta bulunan otelin iç dizaynı koyu tonlardaki yatak başlıkları ve perdelerle döşenmiş, mobilyalarda beyaz tonları seçilmiştir. Tesisin tüm odalarında çalışma masası, düz ekran televizyon sistemleri ve özel banyolar bulunmaktadır. Tesis adı ise ünlü Alexander (Makedonya) Meydanı’ndan gelmektedir. Glutensiz, vegan ve vejeteryan kahvaltı menüleri, modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, açık hava oturma alanları ve şömineyle donatılmış terası, balkon ve bahçesi, meydana bakan şehir manzaralı odaları, engelli bireylere yönelik olanakları, fitness merkezi, düzenlenen bisiklet ve yürüyüş turları, sigara içilmeyen klimalı odaları ve günlük ücrete tabi özel otoparkıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı oda seçeneklerine göre farklılık gösterse de 790 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine ortalama 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan Hotel Dolce International, modern bir şekilde döşenmiş odaları ve merkezi konumuyla Booking.com üzerinden 8,9’luk oldukça iyi bir puan almıştır. Tesis, Üsküp Hayvanat Bahçesi’ne 700, Makedonya Meydanı’na 1,5 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Tesisin lobisi boydan boya siyah renkli mobilyalar ve mermer zeminle kaplıdır. Otelin iç dizaynı ise oda seçenekleriyle farklılık gösterir genellikle siyah ve beyaz tonlardan oluşmaktadır. Tesisin banyosu ise baştan aşağı beyaz fayanslarla döşenmiş jakuzi ya da küvet sistemleriyle döşenmiştir. Tesisi ziyaret eden konuklardan oldukça fazla olumlu geri dönüş alan otelin en beğenilen özellikleri temiz olması ve bulunduğu merkezi konumudur. Ayrıca tesis çevresinde yürüyerek varacağınız birçok kafe ve restoran da bulunmaktadır. Tesisin bünyesinde bir de yerel tatların sunulduğu restoranı bulunmaktadır. Son derece modern ve sade banyoları, ücretsiz wifi erişimi, restoran ve barı, ücretsiz kullanıma sunulan bisikletleri, güneşlenme terası, fitness merkezi, engelli bireylere yönelik banyoda imdat kordonu, ilave ücrete tabi havaalanı servisi, günlük kat hizmetleri ve ücretsiz tesise özel otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı sezonlara göre farklılık göstermekle birlikte 280 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

8 ve 9 üzeri puanlama alan diğer tesislerden birkaçı; Hotel Centar, ibis Styles Skopje, Hotel Gold, Hotel Glam, Hotel Karpos, Aen Hotel, Hotel Skopje, The Yard Guesthouse Skopje, Hotel Pine, Hotel Aristocrat & Fish Restaurant ve Leonardo Hoteldir.

Diğer tesislerden daha uygun fiyatlandırmalarla geceyi geçirmenize olanak tanıyan butik oteller, hem lüks tesisler kadar yüksek meblağlarda rakam talep etmemesi hem de hostel düzeniyle değil, klasik oda düzeniyle hizmet sunması yönünden uygun fiyatlarda konaklama arayan konuklar için isabetli bir seçenek. Hostellerin yatakhane sistemini tercih etmeyen ancak lüks tesislerin belirlediği fiyat aralığında ücret ödemek istemeyenler için butik oteller doğru birer tercih olacaktır.

Bir aile şirketi olan ve şehir merkezine ortalama 5 dakikalık uzaklıkta bulunan Modern Inn Boutique Hotel, samimi ve sıcak bir atmosferde konuklarını ağırlamaktadır. Tesisin bünyesinde yer alan açık yüzme havuzu antik dönem havuzlarını andırmakta olup, dört tarafı kolonlarla çevrilidir. Tesisin iç tasarımı son derece çağdaş ve yalın bir şekilde dizayn edilmiş, klasikleşmiş otel odalarının çok daha dışında farklı bir ambiyansla döşenmiştir. Bulunduğu konum yönüyle son derece merkezi tesis, Üsküp Şehir Merkezine yürüyerek 5, Makedonya Meydanı ve Taşköprü’ye 15 dakikalık bir uzaklıktadır. Tesisin bünyesinde Akdeniz mutfağından yemeklerin servis edildiği bir de özel restoran bulunmaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, açık hava mobilyalarıyla donatılmış bahçesi, atıştırmalık barı, çocuklara özel menüleri, restoranı, açık ve kapalı yüzme havuzunun yanı sıra sauna ve masaj seçenekleri, kontinental ve açık büfe kahvaltı, özel banyo, ek ücrete tabi bisiklet kiralama hizmeti ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 260 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Üsküp Butik Oteller

Şehir merkezine 15 dakikalık uzaklıkta bulunan BH Hotel Hamburg, boydan boya mermerden döşenmiş lobisi ve koyu tonlardaki mobilyalarla donatılmış odalarıyla bölgede bulunan en iyi butik otellerden biridir. Methodius Üniversitesi’nin cephesine bakan bu yapıdan Sanat Müzesi birkaç adımlık uzaklıkta yer almaktadır. Tesis üzerinden yürüyerek Makedonya Müzesi’ne, Üsküp Kalesi ile Taşköprü’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Otelin iç tasarımı genellikle koyu renklerde mobilyalar ve aksesuarlarla döşendiğinden dolayı, tesise modern ve sofistike bir hava vermiştir. Ayrıca tesis, Türkçe dil seçeneğinin de dahil olduğu 6 farklı lisanla hizmet sunmaktadır. Açık büfe kahvaltısı, süit banyoları, engelsiz duşakabin sistemleri, gardırop ve klimalı modern odaları, açık hava yemek salonu, ücretsiz wifi erişimi, günlük kat hizmetleri ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik konaklama ücreti 240 Türk Lirası’ndan başlamakta olup, sezonluk olarak bu fiyat aralığı değişim göstermektedir.

Makedonya Meydanı’na 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Boutique Hotel Rose Diplomatique, bölgede yer alan tesisler içerisinde farklı ambiyansı ve hizmetleriyle kendini bir adım öne çıkarmıştır. Tesisin iç mekânı antika mobilyalarla donatılmış, 80’ler havasının hâkim olduğu bir dizaynla tasarlanmış, hem sıra dışı hem de tarihi bir atmosferin harmanlayarak hizmet sunmaktadır. Tipik bir yazlık evi havasında olan bu tesisin bahçe bölümü bambudan yapılmış hasır sandalyelerle, size adeta tropikal bir şehirdeymişsiniz gibi hissettirmektedir. Otelin iç tasarımı ise tropikal havadan daha çok Doğu Avrupa mimarisini yansıtan dönemsel mobilyalarla döşenmiştir.

Tesis son derece merkezi bir konumda hizmet verdiğinden dolayı yaya olarak neredeyse tüm önemli tarihi noktalara ulaşabilirsiniz. Üsküp şehir merkezi, Hayvanat Bahçesi ve Taşköprü, otelden yürüyerek ulaşabileceğiniz önemli merkezi noktalardan bazılarıdır.  Tesisin bünyesinde bir de yemek ihtiyacınızı temin edebileceğiniz antika mobilyalarla çevrelenmiş restoran bulunmaktadır. Açık hava mobilyalarıyla donatılmış teras ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, ortak televizyon alanı, bar ve restoranı, modern duş veya küvetten oluşan banyoları, günlük kat hizmetleri, düzenlenen bisiklet turları ve ücretsiz özel otoparkıyla tesisin fiyat aralığı 190 ile 700 TL arasında değişmektedir.

Şehir merkezine yaklaşık 800 metrelik bir mesafede yer alan Queen's Hotel- Zebra Center, dışarıdan bakıldığında tasarımıyla bir otelden çok bir iş merkezini andırabilir. Çünkü tesisin dış tasarımı boydan boya filmli camlarla kaplıdır. Şehir merkezine ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım imkanına erişebileceğiniz bu tesis üzerinden, Makedonya Meydanı, Taşköprü ve Üsküp Kalesi de yaklaşık 1,5 kilometrelik bir uzaklıkta kalmaktadır. Tesiste DAILY food & wine adında bir restoran ve güneşlenme terası bulunmaktadır. Tesisin lobisi ise boydan boya koyu renkli, parlak mermerle kaplıdır.

Odalarda ise klasik otel odalarındaki koyu tonlar hakimdir. Tesisin genelinde gül kurusu, koyu gri ve krem renginin farklı tonları tercih edilmiştir. Bu da ambiyansa ciddi ve modern bir hava katmaktadır. Tesis, restoran ve süpermarketin de için de bulunduğu Zebra Center alışveriş merkezinin bir parçasıdır. Bu sebeple tesis açıklama olarak Zebra Center ismini almaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, restoran ve barı, özel ve lüks banyoları, ekstra uzun yatakları, açık hava terası, oturma alanı, masaj salonu, engelli bireylere yönelik imkanları, düz ekran televizyon sistemli ve klimalı odaları, güzellik salonu, günlük kat hizmetleri ve ücretsiz tesise ait özel otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 360 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede hizmet veren diğer butik oteller; Hotel Panoramika Design & Spa, View Inn Boutique Hotel, Alexandar Square Boutique Hotel, Hotel Gold, Villa Vodno ve Panoramika Design & Spa.

Çocuklu aileler için otel planlaması ve uygun tesis bulmak yalnız gezginlere ya da çiftlere oranla biraz daha meşakkatlidir. Bazı tesisler tek kişilik konaklama mekânı arayanlar için daha uygunken bazıları da genellikle yeni evli çiftlere hitap etmektedir. Hal böyle olunca ailelere yönelik hizmet sunan tesisleri elemek biraz daha fazla zaman ve maliyet harcamaya neden olabilir. Neden olabilir diyoruz çünkü özellikle çocuklara yönelik etkinliklere ve aktivitelere olanak tanıyan tesislerin ücret politikaları standart tesislerin biraz daha üstündedir. Aile oteli seçerken bölgeye gitmeden kararlaştırdığınız tesisin aile odalarının bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca çocuklu aileler için çocuklara özel menülerin ve eğlence alanlarının tesiste varlığı da bir diğer önemli detaydır.

Şehir merkezine yürüyerek 5 dakikalık kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Solun Hotel & SPA, çocuk dostu büfe ve ailelere özel odalarının yanı sıra ” Eco Hotel” unvanıyla çevre dostu ve oldukça hijyenik bir kuruluş. Tesisin iç tasarımı son derece soft renklerde yapılandırılmış olup hem modern hem de çevre dostu bir yapıdadır. Makedonya Meydanı’nda yer alan tesis Taşköprü, Üsküp Kalesi ve Vardar Nehri’nin hemen yakınlarına konumlanmıştır. Çevresinde birçok süpermarket, restoran ve kafenin yer aldığı bu otel, sunduğu hizmetler açısından da tam donanımlı bir tesistir. Tesisin bünyesinde tüm dünya mutfağından lezzetlerin servis edildiği ve üç öğün yemek yeme imkanına erişebileceğiniz bir de restoran bulunmaktadır. Genellikle koyu tonlardaki antika mobilyalarla donatılmış tesiste çocuklu ailelere yönelik birçok imkân sunulmaktadır. Çocuklar için özel televizyon kanalları ve çocuk menüleri sunulan bu imkanlardan bazılarıdır. Engelsiz duşakabin sistemleri, lüks ve modern banyosu, ücretsiz wifi erişimi, aile odaları, açık hava mobilyalarıyla çevrelenmiş güneşlenme terası, engelli bireylere yönelik imkanları, çocuk dostu menüsü, bar ve restoranı, yüzme havuzu, fitness,sauna,masaj ve spa hizmetleri, sigara içilmeyen odaları ve otoparkıyla tesiste konaklamak isteyen aileler 1575 TL gibi bir ücret ödemelidir.

Üsküp Aile Otelleri

Şehir merkezinin tam kalbinde yer alan Alexandar Square Boutique Hotel hem dış mimarisi hem de sunduğu hizmetlerle göz kamaştırıcı bir tesis. Tesisin en büyük artılarından biri havaalanından otele ulaşımın özel servislerle sağlanması. Şehir manzarasına sahip barı ve aile odalarıyla Makedonya Meydanı’nda yer alan bu tesis gerçek bir sanat yuvası. Tesise adımınızı attığınız andan itibaren sizi tipik otel dizaynından çok daha fazlası marjinal ve sanatsal bir atmosferde karşılıyor. Otelin çevresi Üsküp Kalesi, Taşköprü ve Makedonya Müzesi gibi tarihi noktalarla çevrilidir. Ayrıca tesis üzerinden ünlü Milenyum Haçı’nı görmek isterseniz araçla ortalama yarım saat gibi bir zaman aralığında bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesisin tüm odaları klima ve düz ekran televizyon sistemleriyle donatılmıştır. Ayrıca bazı odalar şehir merkezini seyredebileceğiniz balkonlara sahiptir. Odalar özel banyolardan oluşmakta olup tesis genelinde sigara içmek yasaktır. Bu da çocuklu aileler için oldukça önemli bir avantajdır. İlave tuvaletin de dahil olduğu özel banyoları, ücretsiz wifi erişimi, soyunma odasının ve gardırop sisteminin de dahil olduğu odaları, açık havada yemek alanı ve güneşlenme terası, çocuklara özel menü ve televizyon kanalları ve günlük ücrete tabi özel park yeriyle tesisin fiyatı, (çift kişilik ve ekstra tek kişilik yatak olarak) 540 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Üsküp şehir merkezinde yer alan ve Büyük İskender Heykeli manzaralı odalarıyla Hotel Cara 1928, şehirde hizmet sunan tesisler arasından hem ismiyle hem de hizmetleriyle kendini ayırmaktadır. Otelin iç tasarımı son derece yalın ve çağdaştır. Tesis, Taşköprü’ye 3, Üsküp Kalesi’ne 8 dakikalık kısa bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Tesisin bünyesinde Karma Indian Kitchen & Bar adında Hint, İtalyan ve yerel yemeklerin servis edildiği bir restoran bulunmaktadır. Ayrıca otelde 24 saat aktif resepsiyon ve nakit para çekimine olanak tanıyan bankamatik de bulunmaktadır. Otelin odalarında oturma grubu ve düz ekran televizyon sistemleri yer almaktadır. Ayrıca bebek sandalyesi ve çocuklar için oyun seçeneklerinin bulunduğu bu tesis özellikle çocuklu aileler için uygun bir alternatiftir. İngiliz/İrlanda usulü açık büfe kahvaltısı, çocuklara özel menüleri ve masa oyunları, ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış modern banyoları, engelli bireylere kolaylık sağlayan duşakabin sistemleri, ücretsiz internet erişimi, sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç öğün yemek sunulan restoranı, şehir manzaralı odaları, mama sandalyesi ve ekstra katlanabilir yatak seçenekleri, masaj bölümü, bisiklet turları, günlük kat hizmetleri ve otoparkıyla tesisin gecelik konaklama ücreti 400 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine 900 metrelik bir uzaklıkta konumlanmış Hotel Super 8, bölgeye gelen çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği tesislerden biri. Tesisin iç tasarımı bir dağ evini andıran dizaynda dekore edilmiş ve koyu tonlarda seçilmiş duvar boyalarıyla boyanmıştır. Kısaca otelin iç ambiyansı tipik bir Balkan ülkesini andıran soğuklukta ama aynı zamanda modernliktedir. Üsküp Kalesi ve Taşköprü’ye 8 dakikalık yürüyüş aralığında yer alan bu tesis üzerinden Makedonya Meydan’ına da ortalama 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesisin içerisinde Akdeniz ve İtalyan mutfağının en güzel tatlarının servis edildiği bir restoran yer almaktadır. Eski Türk Çarşısı’na yürüyerek 3 dakikada ulaşabileceğiniz tesisin bünyesinde bulunan kafeteryadan kenti kuşbakışı görebilirsiniz. Kontinental açık büfe kahvaltı menüsü, ücretsiz wifi erişimi, bide ve jakuzinin de dahil olduğu lüks banyoları, çocuklara özel menü ve televizyon kanalları, Türkçe konuşan personelleri, açık hava mobilyalarıyla döşenmiş güneşlenme terası, hidromasajlı küvet sistemleri, bar ve restoranı, ekstra bebek karyolaları, engelli bireylere yönelik tuvalet ve banyo sistemleri, klimalı ve ısıtmalı aynı zamanda sigara içilmeyen odaları ve ücretsiz otoparkıyla tesisin kişi başı konaklama ücreti çocuk sayısına göre farklılık gösterse de iki yetişkin tek çocuk için 400 TL civarlarından başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer aile otelleri; Best Western Hotel Turist, Hotel Ambasador, Hotel Ani, OSTEN ART HOTEL, Hotel Old Konak, Hotel Old Bazaar, Aen Hotel, Hotel Square, Elsa Hotel, Hotel Tim's, Hotel Centar ve Sultan Modern Hotel’dir

Günümüzde otelleri, hostelleri hatta lüks tesisleri arka planda bırakan apart oteller, yapısı itibariyle bir apartman dairesi şeklinde dizayn edilmiş tesislerdir. Genellikle apartman ve villa tarzı konaklama tesisleri için kullanılan apart kelimesi, çoğunlukla geniş aileler ve daha rahat bir konaklama anlayışını tercih eden ailelerce seçilmektedir. Klasik bir otel odasında kişi sayısına paralel olarak meblağ artarken, apart dairelerde standart bir fiyatlandırma olduğundan kalacak misafir sayısı arttıkça kişi başına düşen maliyet azalır.

Özellikle maddi anlamda oldukça olumlu olarak değerlendirebileceğimiz bu detay apart otellerin neden bu kadar revaçta tesisler olduğunu da bize göstermektedir. Yeme içme kıstası genellikle hotel düzenlerinden farklı olarak daireye ait mutfaklarda gerçekleşmektedir. Ya da dilerseniz kafe ve restoranlara giderek yeme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Genellikle ev tarzı olan bu tesislerde konfor daha ön plana çıkmaktadır.

Merkeze yaklaşık 3,5 kilometrelik uzaklıkta bulunan Capitоl Suites, bölgede hizmet sunan gözde apart otellerden birisidir. Taşköprü ve Üsküp Kalesi’ne 3,5 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan işletmenin iç tasarımı klasik bir apartman formatında dizayncedilmiştir. Açık meşe parkeleri, bej rengiyle kaplanmış mobilyaları ve beyaz nevresim takımlarıyla son derece sade ve şık tasarlanmış odalara sahip olan bu tesisin banyo ve mutfak bölümü de sofistike bir tasarımın yansımasını taşımaktadır. Şehir manzaralı odalarının bulunduğu bu tesiste ayrıca araç kiralama seçeneği de bulunmaktadır.

Tesisin bünyesinde yer alan De ja Vu adındaki restoranda karnınızı doyurabilir böylece dairenizin mutfağını kullanmadan da karnınızı doyurabilirsiniz. Ücretsiz kapalı otoparkı, modern ve sade bir tasarımla döşenmiş banyosu, mikrodalga ve buzdolabının da içinde yer aldığı mutfağı, ses yalıtım sistemleri ve düz ekran televizyonla düzenlenmiş odaları, ücretsiz wifi erişimi, balkon ve terası, fitness merkezi ve bünyesinde yer alan atıştırmalık barıyla tesisin fiyatı 305 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Üsküp Apart Otelleri

Merkeze ortalama 1,5 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Villa Alexander, koyu tonlarla bezenmiş mobilya ve döşemeleriyle şehir merkezine yakın konumda yer alan apart otellerden biridir. Üsküp Şehir Meydanı, Makedonya Meydanı ve Taşköprü’ye yürüme mesafesinde yer alan bu tesisin etrafında bolca süpermarket ve kafe de yer almaktadır. Antika mobilyalardan oluşan tasarımı, ve dekorasyonundaki ilginç harmanlamalar bu apart oteli rakiplerine göre daha çok tercih edilir kılmaktadır.  

Her gün servis edilen açık büfe yemekleri ve teras katı seçenekleriyle otel hizmetlerini tam anlamıyla gerçekleştiren bu tesis üzerinden Vodno Dağı’na araçla yarım saatlik bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.  Dağ ve şehir manzaralı balkonları, küvet veya duş sistemlerinin kullanıldığı özel banyoları, oturma alanı, özel mutfağı, açık hava terası, ücretsiz wifi erişimi, çamaşır kurutma askısı ve ütüsü, spa ve jakuzi hizmetleri, sigara içilmeyen klimalı odaları, tesis bünyesinde yer alan mini marketi ve ücretsiz park yeriyle tesisin gecelik fiyatı sezonluk olarak farklılık gösterse de 165 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan bir diğer apart otel olan Elizabeth House hem yer aldığı konum itibariyle hem de çiçeklerle donatılmış Fransız balkonlarıyla son derece şirin ve samimi bir tesis. Üsküp Şehri Alışveriş Merkezine 300 metrelik bir uzaklıkta konumlanmış bu tesis, Üsküp kalesi ve Taşköprü’ye de araç vasıtasıyla ulaşım sağlanabilecek ortalama 3 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Tesisin mobilyaları koyu bordo tonlarda döşenmiş bu tesis, tarihi Davut PaşaHamamı'nın hemen yanında yer almaktadır. Güler yüzlü personelleri ve hijyenik odalarıyla pek çok ziyaretçi tarafından olumlu geri dönüş alan bu tesisin mutfak ve banyoları oldukça modern bir şekilde tasarlanmıştır. Küvet veya duş sistemleriyle döşenmiş modern banyoları, ortak mutfak ve salonu, açık hava mobilyalarıyla donatılmış güneşlenme terası, Fransız balkonları, ücretsiz wifi erişimi, ahşap parke zemini, Türkçe dilini konuşan personelleri, odaya kahvaltı servisi ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 140 TL’den başlamaktadır.

Rezidans biçimde tasarlanan gökdelenlerde hizmet gösteren ve şehir merkezine ortalama 3 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan MDM Sky Apartments, tam anlamıyla apart otel tanımını karşılayacak bir tesistir. Rezidans dairelerinden oluşan yapısıyla tesis, Taşköprü, Üsküp Kalesi ve Makedonya Meydanı’na araçla 10 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Tesisin iç yapısı klasik rezidans daireleri biçiminde tasarlandığından dolayı kendinizi bir otel odasından çok kiralık bir dairede hissedebilirsiniz. Tesisin bünyesinde restoran bulunmadığından dolayı yemeklerinizi mutfakta pişirebilir ya da otelin çevresinde bulunan restoran ve kafelerde yiyebilirsiniz. Otelde güneşlenme terası da bulunmaktadır. Küvet veya duşlu modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, spa, sauna ve fitness merkezi, teras ve barı, ortak televizyon alanı, mutfağı, ücretsiz otopark yerleri ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı 285 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede hizmet sunan diğer apart oteller; Astera Apart Hotel, Cevahir Sky City Skopje, Grand Deluxe D&D Apartments, Premier Hotel, Macedon Apartment.

Eğlence ve şans oyunları düşkünlerinin aradığı en önemli ayrıntılardan biri seçtiği tesisin kumarhanesinin olup olmadığıdır. Özellikle masa oyunlarına düşkün olan bireylerin tesis ararken ilk filtreledikleri özellik tesise ait bir gazino yani kumarhanenin bulunmasıdır. Kumarhane mekanlarının da içinde aldığı Casino Hotel olarak adlandırılan bu oteller, kumar ve şans oyunlarına düşkün olanlar için özellikle tasarlanmış, ilgi çekici tesislerdir.

Elbette ki bölgede kumar yasal ve pek çok kumarhane mekânı aktif olarak hizmet vermektedir. Ancak tesisten çok fazla uzaklaşmadan masa oyunlarından yararlanmak isteyenler için Casino otelleri daha uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şehrin tarihi Makedonya Meydanı’nda yer alan Hotel Square gerek merkezi konumuyla gerekse işletmenin sunduğu kumarhanesiyle Casino otelleri arasındaki farkını ön plana çıkarmaktadır. Dilimizde merkez otel anlamına gelen bu tesis; Taşköprü, Üsküp Kalesi ve şehir merkezine yalnızca 5 dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Tesisin iç ambiyansı farklı tonlardaki renklerin kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Bu yüzden odalardaki dekorasyon için basit ya da sade ifadelerinden çok sofistike kelimesini kullanmak doğru olacaktır. Tesisin içerisinde bulunan Casino ve şans oyunlarının oynandığı bölüm, yerli ve yabancı pek çok turisti kendine çekmektedir. Ücretsiz wifi erişimi, barbekü yapma olanağı da tanıyan güneşlenme terası, ortak mutfağı, özel banyosu, bar ve restoranı, günlük kat hizmetleri, canlı müzik gösterileri, düzenlenen yürüyüş turları, günlük kat hizmetleri ve ek ücrete tabi özel park yeriyle tesisin gecelik konaklama ücreti 250 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Makedonya meydanına yaklaşık 850 metrelik bir uzaklıktkia tarihi müzenin hemen yanında bulunan AEN HOTEL, aktif olarak bölgede hizmet veren kumarhane otellerinden biridir. Tesisten yürüyerek 15 dakikalık kısa bir zaman diliminde Taşköprü ve Tose Proeski Ulusal Arenası’navarmanız mümkün. Tesisin en önemli avantajlarından birisi de çevresinin kafe/bar mekanlarının yanı sıra restoranlarla da çevrili olmasıdır. Otelin iç tasarımında yansıtılan ambiyans iç açıcılıktan ziyade yalın ve tipik doğu Avrupa mimarisidir. Koyu tonlarda döşenmiş yatak başlıkları, halı ve perdeleriyle Balkan soğuğunu bünyenizde hissettiren tesis, Üsküp Kalesi’ne 400 metrelik kısa bir mesafede yer alıyor. Tesisin toplam 21 adet odası bulunmaktadır. Araç kiralama seçeneği sunan ve gazinosuyla hem eğlencenin hem de konforun adresi olan otel, bölgede bulunan en gözde kumarhane otellerinden biridir. Bidenin de dahil olduğu son derece lüks banyoları, ücretsiz wifi erişimi, şehir ve bahçe manzaralı odaları, temizlik ürünlerinin de dahil olduğu mutfağı, kumarhanesi, günlük kat hizmetleri ve 24 saat aktif resepsiyonu, Türkçe konuşan personelleri, engelli bireylere uygun olarak tasarlanmış banyo ve tuvaletleri, tesis bünyesindeki kafesi, düz ekran televizyon sistemleriyle donatılmış klimalı odaları ve ücretsiz park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 250 ila 300 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Üsküp Casino Otelleri

Taşköprü’den ortalama 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan BULEVAR HOTEL, bölgede hizmet veren iki yıldızlı kumar otellerinden biridir. Farklı renklerdeki tonlarla donatılmış mobilya ve duvar kağıtlarıyla standart otel odalarının sıkıcılığından sıyrılan bu tesis daha çok bir ev havasında samimi bir ortam içermektedir. Tırmanma Stadyumu Karposh'a 20 dakikalık bir uzaklıkta yer alan bu otel, ayrıca Makedonya Meydanı’na da 5 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, kontinental kahvaltı menüsü, ekstra uzun yatakları, engelli bireylere kolaylık tanıyan banyo ve tuvaletleri, bünyesinde bulunan ve şans oyunlarının da oynandığı kumarhanesi ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 126 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine 850 metrelik uzaklıkta yer alan Holiday Inn Skopje, Holiday Inn Hotels & Resorts zincirlerinin bölgede hizmet veren kumarhane otellerinden birisidir. Taşköprü ve Makedonya meydanına 10 dakikalık oldukça kısa bir mesafede yer alan bu tesiste herhangi bir ön ödeme gerçekleştirmeden yerinizi ayırabilirsiniz. Şehrin tüm tarihi noktalarına neredeyse yayan olarak ulaşabileceğiniz bir noktada konumlanmış otelin iç dizaynı, sade ancak oldukça moderndir. Bölgede kumar otelleri deyince ilk akla gelen tesislerden biri olan bu otelin kumarhane bölümü oldukça büyük ve farklı alternatiflerden oluşmaktadır.

Tesisin tüm odalarında televizyon sistemleri ve klimalar bulunmaktadır. Ayrıca odaların zeminleri mermer ya da parkelerle değil, boydan boya halılarla kaplıdır. Vardar nehrinin tam karşısında yer alan tesisin bünyesinde IRIS adında yerel ve Avrupa mutfağından lezzetlerin servis edildiği bir restoran da hizmet vermektedir. İlave tuvalet seçeneklerinin de dahil olduğu modern tuvalet ve banyoları, ücretsiz wifi erişimi, her gün değişen nevresimleri, günlük kat hizmetleri, engelli bireyler için sunduğu oldukça geniş olanakları, restoran ve barı, aile odaları, fitness, odaya kahvaltı servisi, özel sigara içme alanı, anti alerjik klimalı ve ısıtmalı odaları, bünyesinde yer alan hediyelik eşya dükkanı, spa ve sauna odaları, kumarhanesi, mini barı ve ücretsiz özel park yeriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 475 TL’den başlayıp farklı oda seçeneklerine gere 1050 TL’ye kadar uzanmaktadır.

Hosteller hem sunduğu uygun fiyatlandırmalı ücretlerle hem de samimi ortamıyla yerli ve yabancı pek çok turist tarafından dünya genelinde oldukça işlek ve rağbet gören tesislerdir.  Konaklamanın en ucuz ve sosyal yollarından biri olan bu tesislerin çoğunda tipik öğrenci yurdunda gözlemleyebileceğiniz ranzalar bulunmakta, bu ranzalar yatakhane formunu andıran düzenle birbiri ardına düzenlenmiş bir sırayla hizmet sunmaktadır. Özellikle öğrencilerin ve yalnız gezginlerin tercih ettiği bu tesisler günümüzde kendini geliştirmiş artık içerisinde barındırdığı aile odalarıyla ailelere de hizmet sunmaktadır.

Özellikle yeni insanlarla tanışmak için seçilen hosteller birçok bölgede hizmet sunan en ucuz tesislerden birisidir. Hal böyle olunca düşük maliyetle konaklama saklamak isteyen pek çok turistin önceliği hosteller oluyor. Hostellerin en büyük sıkıntısı ortak kullanım alanlarından oluşan banyo ve tuvaletlerdir. Pek çok insan bu mahrem ihtiyaç alanlarını farklı bireylerle paylaşmak istemeyebilir. Bu noktada dilerseniz hostellerde bulunan çift kişilik oda seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.Hostellerde kızlara ayrı olan dorm (yurt) odasına Female adı verilirken erkeklere ayrılmış bölüme Male ve karma olan odalara mixed adı verilmektedir. Şehir genelinde ortalama 30 üzeri hostel aktif olarak hizmet sunmaktadır. Bölgede bulunan hostellerin fiyat aralıkları ise 30 ile 360 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Şehir merkezine yaklaşık 5 dakikalık oldukça kısa bir mesafede bulunan Hostel 42, Makedonya meydanına ve üsküp kalesine 15 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Rezervasyon siteleri üzerinden de sunduğu hizmetle oldukça yüksek puan alan bu hostelin iç tasarımı son derece ferah ve renklidir. Renk cümbüşünün adeta bir gösterisi olan tesisin odaları son derece modern mobilyalarla donatılmıştır. Tesiste dizüstü bilgisayar alternatiflerinin yanında Playstation ve Dvd oyun konsolları da bulunmaktadır. Tesis üzerinden Eski Türk çarşına ulaşım ortalama 1 kilometrelik bir uzaklıktan sağlanıyor. Vardar nehrinin hemen yakınlarında konumlanmış bu tesis ayrıca dilimizi de konuşan personelleriyle hizmet sunmaktadır. Ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış ortak banyo ve tuvaletleri, teras ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, temizlik ürünleriyle donatılmış ortak mutfağı, yemek ve oturma salonu, günlük kat hizmetleri ve tesis bünyesindeki ücretsiz otoparkıyla tesisin fiyatı farklılık gösterse de ortalama 100 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

üsküp hostelleri

Bölgede hizmet veren en seçkin hostellerden biri olan ve ismini deniz feneri biçimindeki tasarımdan alan Lighthouse Hostel, size klasik hostel dizaynından daha fazlasını sunmaktadır. Merkeze ortalama 1,5 kilometrelik bir uzaklıktan ikamet eden tesis; fuşya rengindeki nevresim takımları ve mürdüm tonlarına çalan mutfak dolaplarıyla tipik tesis tasarımından sıkılıp daha uçuk konaklama birimi arayanların adeta imdadına yetişiyor.Üsküp Kalesi'ne 2 km, Makedonya Meydanı'na ise 2,6 km uzaklıkta bulunan bu tesiste her sabah kontinental kahvaltı menüsü servis edilmektedir. Duşakabin sistemlerinin yer aldığı ortak banyoları, ücretsiz internet erişimi, rengarenk mobilya kaplamaları, ortak mutfağı, kilitli dolap sistemleri, barı ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 60 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezi ve Üsküp hayvanat bahçesine 800 metrelik uzaklıkta bulunan ve anlamına uygun bir şekilde hizmet sunan Nordic Hostel N-Box hosteli, kutu biçiminde tasarlanan bir yatakhane formunda hizmet sunmaktadır. Kapsül otel ya da kutu otel de denilen bu tasarımda uzun bir koridor düzleminde elektrik prizlerinin de yer aldığı adeta bir kutuyu andıran küçük ranza odalarının sıralanışıdır. Elbette ki bu tesis tipi klostrofobisi olanların çok tercih edebilecekleri bir seçenek değildir. Ortak salon ve bahçenin de yer aldığı bu tesis üzerinden Üsküp Kalesine ve Taşköprü’ye yürüyerek 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Küvet veya duş sistemleriyle kaplı ortak tuvalet ve banyosu, ücretsiz wifi erişimi, veranda ve terası, ortak mutfağı, düzenlenen yürüyüş turları ve pub gezileri, ortak yemek ve oturma alanı, sigara içilmeyen klimalı odaları, kontinental kahvaltı menüsü ve ücretsiz park yerleriyle tesisin gecelik fiyatı yatakhane tipine göre farklılık göstererek 50 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede bulunan diğer ünlü hosteller; The Yard Guesthouse Skopje, Skopje Hostel, Get Inn Skopje Hostel, Skopje Downtown Hostel, Hostel Inbox, Lounge Hostel, Hostel Mickitos, Unity Hostel, Shanti Hostel, Universe Hostel, Clover Hostel, Hostel Bimbo ve Hostel Atlantiktir.

Hostellerin diğer tesislere nazaran avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hosteller öncelikle tipik otel odalarından oluşmayan birimlerdir. Yani hostellerde standart çift kişilik odalar değil, tıpkı bir yurt yatakhanesini andıran 4,6,8 ve 10 kişilik yatak kapasiteli yatakhaneler bulunmaktadır. Dolayısıyla hostellere adım attığınız andan itibaren kendinizi bir yurt odasında hissedebilirsiniz. Özellikle sosyalleşmek isteyen ve aynı zamanda bütçesinin çok üzerinde çıkmak istemeyen gezginlerin başlıca tercihlerinden biri olan hostellerin ünü gün geçtikçe artmaktadır.

Hostellerin en büyük dezavantajları ortak tuvalet ve banyo kullanım alanları olsa da bunu sorun etmeyen bireyler için gayet uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkan tesislerdir. Hostellerin en büyük artılarından biri samimi bir ortam içinde hizmet vermesidir. Arkadaş grubuyla bölgeyi ziyarete gittiğiniz ödeyeceğiniz miktarın çok altında ücret talep bu tesisler eğlenmek ve bütçesini sıkı tutmak isteyenler için harika bir seçenektir.

Hostellerin en büyük dezavantajı nedir diyenler için şüphesiz ki ilk akla gelen güvenliktir. Aynı odada hiç tanımadığınız insanlarla ortak bir alanı paylaşmak elbette ki güvenlik açığını da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden değerli eşyalarınızı göz önünde bulundurmadan kilitli dolaplar da tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca zincirleşmiş otellerin güvenlik sistemleri kadar gelişkin bir koruma kapasitesi bulunmadığından dolayı, çoğu zaman hostellerde yer alan güvenlik kamera sistemleri ve korumalar yetersiz kalmaktadır. Bunun olumsuzluğunun farkında olan tesisler, günümüzde kasalar ve kilitli dolaplarla bu açığa çözüm üretmektedirler. Yine de hem cüzi miktarlarda konaklama sağlamak hem de sosyalleşmek isteyenler için en doğru adres hostellerdir diyebiliriz.