Phan Thiet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Vietnam sahilindeki Binh Thuan eyaletinin başkenti olan Phan Thiet ülkenin güneyinde yer alır. Yaklaşık 400 bin kişiye ev sahipliği yapan şehirde nüfusun büyük bir kısmı merkezde yaşamaktadır. Kuzeydoğudaki Suoi Nuoc plajından Ke Ga’ya doğru uzanan sahil şeridinde de nüfus yoğunluğu fazladır. Geçmişte Champa Krallığı’na ait olan şehir 1898 yılında, imparator Than Thai saltanatının onuncu yılında Binh Thuan’ın başkenti seçilmiştir. 1999 yılında şehir statüsüne kavuşan Phan Thiet 206 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir. Ekonomisi büyük ölçüde balıkçılık ve balık sosu üretimine dayanan şehirde son yıllarda turizm de önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Hung Long ve Phu Thuy bölgelerindeki plajların yanı sıra şehir merkezinin doğusunda yer alan Phu Hai ve Ham Tien plajları doksanlı yılların sonlarından itibaren turizme kazandırılmaya başlanmıştır. Kıyı şeridi boyunca yüzlerce otel, tatil köyü, restoran ve dükkan inşa edilerek dünyanın dört bir yanından turistlerin ziyaretine imkan sağlanmıştır.

Phan Thiet’in her alanı kendine has özelliklere sahiptir. Ke Ga ve Tien Thanh plajları sakinliği ile öne çıkarken ziyaretçilerini dinlenmeye ve yüzmeye davet eder. Kıyı şeridindeki yollarda fazla trafik olmadığı için sahil boyunca yürüyüş yapmak oldukça keyiflidir. Phu Hai ise gizli koyları ile keşfedilmeye değer bölgelerden biridir. Buradaki tatil köylerinin bir çoğu suyun üzerine inşa edilmiştir. Ham Tien bölgesinde yer alan 10 kilometrelik Rang Plajı ise oldukça turistik ve canlıdır. Yüzlerce tatil köyü, otel ve restoranın bulunduğu plaj hareketlilik sevenler için en ideal noktalar arasındadır.


Phan Thiet Nerede?

Phan Thiet güneydoğu Asya’da yer alan Vietnam’ın şehirlerinden biridir. Ülkenin en büyük şehri olan Ho Chi Minh’in yaklaşık 200 kilometre doğusunda yer alan Phan Thiet Binh Thuan eyaletinin başkentidir.Phan Thiet’e Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklim özelliklerinin kendisini gösterdiği Phan Thiet şehrinde yıl boyunca sıcaklık değerleri neredeyse aynıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 30 derece olan şehri ziyaret etmek için en ideal dönem Mart ve Nisan aylarıdır. Mayıs-Eylül ayları arasında muson döneminin yaşandığı şehirde sıcaklık değerleri yüksektir ve bol yağış gözlemlenir.

Phan Thiet’e Nasıl Gidilir?

Phan Thiet’te havalimanı bulunmadığı için şehre en yakın havalimanı Ho Chi Minh şehrindedir. Vietnam’ın en büyük havalimanı olan Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’na İstanbul’dan aktarmasız uçuş imkanı bulunmaktadır. Ortalama 10 saatlik bir uçak yolculuğu sonrası havalimanından araç kiralayarak veya transfer hizmetinden yararlanarak Phan Thiet’e ulaşabilirsiniz. Ho Chi Minh’den Phan Thiet’e tren ve otobüs ile ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs yolculuğu yaklaşık 5 saat sürerken tren ile 3.5 saatte Phan Thiet’e ulaşım sağlayabilirsiniz. İki şehir arasındaki mesafe yaklaşık 200 kilometredir.

Phan Thiet Para Birimi

Phan Thiet şehrinde ülkenin resmi para birimi olan Vietnam Dongu geçerlidir. 1 Vietnam Dongu yaklaşık 0.23 TL’dir. (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir)


Phan Thiet Gezilecek Yerler

Phan Thiet misafirlerine hem karada hem de denizde çok çeşitli aktivite imkanı sunar. Şehir yaklaşık 57 kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Çok sayıda Vietnam restoranına, otellere, su sporları merkezlerine ve aktif bir gece hayatına sahip olan şehir Vietnam’ın sakin tatil beldelerinden biridir. Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Ke Ga Deniz Feneri Asya’daki en güzel deniz feneri olarak kabul edilir. Ke Ga’daki plajlar sakinlik sevenler için ideal kaçış noktaları arasındadır. 8. yüzyıldan kalma Antik Poshanu Kuleleri’nin kalıntıları Cham imparatorluğunun en değerli eserlerinden biridir. Dünyanın en iyi uçurtma sörfü bölgelerinden biri olan Ham Tien on kilometrelik sahil şeridiyle şehrin en canlı noktasıdır. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatı ile de cezbedici olan Ham Tien sakinlikten uzaklaşmak ve tatiline eğlence katmak isteyenleri ağırlar. Ham Tien’e gelmişken Phan Thiet’in en popüler yerlerinden biri olan Fairy Stream’e de uğramanızı tavsiye ederiz. Renkli kanyon duvarları ile ilgi gören Fairy Stream yürüyüş ve fotoğraf tutkunları için kaçırılmaması gereken bir bölgedir. Phan Thiet’e 30 dakikalık uzaklıkta yer alan Taku Dağı Güneydoğu Asya’daki en büyük yatan Budaya ev sahipliği yapmaktadır. Trekking yapmayı seviyorsanız gezi listenize ekleyebileceğiniz Taku Dağı’nın tepesinde eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.