Kos Adası Otelleri

Bodrum  yarımadasının tam karşısında yer alan, Türkçe adıyla İstanköy olarak bilinen Kos Adası, doğal güzellikleriyle ünlü Ege adalarından biridir. On iki takımadanın üçüncüsü olan bu adanın 2005 yılına göre nüfusu ortalama 49,500 bindir. Ada halkının bir kısmını Müslümanlar ve Türkler oluşturmaktadır.(2000 – 3000 kişi) Bölge Büyük İskender’in hâkimiyeti altındayken büyük gelişmeler yaşamış, merkezi bölgelerden biri haline gelmiştir. Zeytin, tütün ve incir ürünleri bakımından oldukça verimli topraklara sahip adanın güneyindeki dağlarda, mineral kaynaklardan yararlanmak için modern tesisler kurulmuştur. Doktor Hipokrat, ressam Apelles ve şair Philetas, adada yaşamış önemli kişiliklerdir. Ayrıca Hippocrates'in İstanköy’de doğduğu rivayet edilir. Tipik beyaz badanalı Ege evleri Kos Adası’nı çevrelemiştir. Kısaca ada için bir turizm merkezidir diyebiliriz. Adanın liman girişinde Rodos'un Saint Jean şövalyeleri tarafından yapılan kale, önemli bir tarihi anıttır. Adadaki yaygın din Rum Ortodoksluğu ve Müslümanlıktır.

Genel hatlarıyla tarihten günümüze ulaşmış eserler:

1993 yılında yapılan ve özgürlük meydanı olarak adlandırılan Eleftheria Square (Eleftheria Meydanı), Kos Adası’nın merkezi noktalarından biridir. Helenistik mimari detayların süslediği bu meydan, kafeler ve mağazalarla çevrilmiş tarihi bir meydandır. Bir ucunda kilisenin diğer bir ucunda caminin yer aldığı bu meydan, çok sesli kültürel yapının tarih yolculuğundaki en güzel göstergesidir. 2017 yılında meydana gelen bu camii yani Defterdar İbrahim Efendi Cami, ne yazık ki büyük hasar almıştır. Kısaca Kos’un kalbi diyeceğimiz bu meydanı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kos Otelleri

Antik Yunan’da Tıp Tanrısı Asklepios adına adanmış bu şifa tapınağı Asklepios,  günümüze tam anlamıyla ulaşamamışsa da kalıntıları günümüze gelmeyi başarmıştır. Bir tıp okulu, Roma Hamamı ve Apollon Sunağı’nın bulunduğu bu bölge, Türkçe’de “Eskülap” adıyla anılmaktadır. “Eskülap” hepimizin aşina olduğu eskülap yılanından gelmektedir. 1902 yılında Osmanlı egemenliğinin hüküm sürdüğü yıllarda bir Alman filozof tarafından keşfedilen bu bölge, arınma safhası ve kuluçka safhası adında iki farklı aşamayla hastalarına şifa dağıtıyormuş. Giriş ücreti 8 Euro olan bu tarihi bölgeyi hafta içi pazartesi hariç sabah 8’den akşam 8’e kadar ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günü ise yalnızca saat 3’e kadar açıktır.

Muhteşem Ege Denizi’nin berrak sularına kendini bırakmak isteyenler için Agios Fokas Beach (Psalidi) , oldukça ünlü bir plaj. Thermes'teki ünlü termal banyolara 2 km uzaklıkta bulunan bu plaj, Kos Adası’nın 8 kilometre güneyinde yer almaktadır. Plajın bir kısmı çakıl taşlarıyla ve koyu renkli kumlarla kaplıdır. Klasik Kos plajlarına göre daha ferah ve sıkışık olmayan bir alan üzerinde hizmet sunan bu plaj, yerel halk plajı şemsiyesi ve şezlonglarıyla son derece kaliteli bir hizmet sağlıyor. Plajda yer alan büfede bir şeyler içtiğiniz takdirde, şezlong ve şemsiye için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ayrıca Agios Fokas Beach merkeze en yakın plajdır.

Plaka Forest diğer adıyla tavus kuşu cenneti. Farklı türdeki onlarca tavus kuşunun sergilendiği bu küçük orman özellikle doğaseverler için kaçırılmayacak bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Kuşlara ek olarak oldukça fazla sayıda kediyi de bünyesinde barındıran bu doğa harikası parkta giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir ancak isteğe bağlı hayvanlar için bağış yapabilirsiniz.

Tarihin zorluklarından yılmadan geçmiş, günümüze ulaşmayı başarmış eski bir Roma villası olan Casa Romana Kos, özellikle tarihe meraklı gezginleri cezbedici bir güzellikte sunuluyor. Günümüzde bir müze olarak hizmet gösteren bu villa, Roma dönemlerinde yaşamanın nasıl bir hissiyat yarattığına şahitlik etmenize olanak tanıyor. Şehir merkezinden 1 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmış bu tarihi yerin ilk bölümünün Helenistik tarzı yansıttığı, diğer kısımların ise daha sonra inşa edilip “Pompei tarzında” eklendiği düşünülüyor. Villanın girişinde bulunan heykelin üzerinde “Şeytanı defeden” yazmaktadır. Avlusu, sütunları ve mozaikleriyle tesisin giriş ücreti ise 6 Euro’dur.

Ada toplam 45 kilometre uzunlukta olduğundan dolayı çok da büyük bir alanda bulunduğundan söz edemeyiz. Adayı boydan boya bir günde dolaşabilirsiniz. Bölge genelinde ise yaklaşık 120 adet konaklama birimi mevcuttur.

138 tesisin hizmet verdiği Kos Adası, ülkemiz üzerinden ulaşımın oldukça kolay olduğu bölgelerden biri. Bodrum’dan bindiğiniz bir feribotla bölgeye 45 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak belirtmemiz gereken detay Kos Adası’nın vizeye tabi olmasıdır. Vize işlemlerinizi hallettikten sonra adaya giriş sağlayabilirsiniz. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Kos Adası’nın 7 bölgesi vardır. Bunlar: Kos Adası Merkez, Kefalos Köyü,  Kardamena, Lambi, Tigaki, Psadi ve Mastichari bölgeleridir. Elbette ki bu bölgeler içinde en fazla tesis, 51 adet konaklama birimiyle Kos Merkez’de bulunmaktadır. Tesislerin fiyat aralıkları sezonluk olarak dalgalanmalar göstermekle birlikte yaz sezonları için 139 ila 2608 TL arasında değişmektedir.

Oteller arasındaki genel fiyat dengesi

Tesisler arasındaki fiyat farklılıkları tesisin sunduğu hizmetler ve merkezi konumlara göre farklılık göstermektedir. Merkezi noktalara yakın olup uygun fiyatlı tesisler bulabilirsiniz. Bölge için fiyat dengesini belirleyen temel unsurlar otelin lüks olup olmadığıdır.

Kos Adası Otelleri Fiyatları

Uygun Fiyatlı ve Pahalı Oteller arasındaki farklar nelerdir?

Bölge genelinde bulunan lüks tesisler spa ve fitness merkezi ya da yüzme havuzu gibi olanaklar sunuyor. Oysa uygun fiyatlı tesisler de genellikle bu ayrıcalıkları çok göremezsiniz. Yüzme havuzunun temizlenmesi ve bir spor odası, cüzi miktarlardaki tesisler için ekstra maliyet anlamına gelmektedir. Bir diğer önemli nokta Kos Adası’nın küçük bir yüzölçümünde konumlanmasına karşı tam 7 bölgeden oluşmasıdır. Her ne kadar en çok tesis Kos Adası’nda hizmet sağlasa da diğer bölgelerde bulunan tesis sayısı azımsanmayacak ölçektedir. Fiyat dengesi yönünden diğer bölgelerde yer alan tesisler en az Kos Merkez kadar bir ücret talep etmektedir. Her zaman merkezin daha pahalı olacağı mantığı bu noktada kırılmaktadır. Lüks tesisler bölgede kendine epeyce yer etmiştir. Bu tesislerin çoğu genellikle merkezden uzak noktalara konumlanmıştır. Daha çok plaj yakınlarında bulunan bu tesisler için bir tatil köyü diyebiliriz. Çünkü amaç çoğu zaman plajın güzelliğini misafirlere sunmaktır. Fiyat ve hizmet politikası lüks ve ucuz otelleri belirleyen en önemli esaslar olduğu için, uygun fiyatlı ve pahalı tesisler arasındaki en önemli farklar, lüks otellerin sunduğu ayrıcalıklıklı hizmetlerdir.

Fiyatlara genel olarak dâhil olan hizmetler

Pek çok tesisin sunduğu hizmetler ve politikalar farklılık göstermekle birlikte belli başlı hizmetler verilen ücrete dâhil ya da değildir. Genellikle bölgede yer alan lüks otellerde otopark yeri ücretsizken, diğer Avrupa ülkelerinin aksine bu uygun fiyatlı işletmeler için de geçerlidir. Bölgede hizmet sunan hemen hemen her tesisin ücretsiz otopark seçeneği mevcuttur. Genellikle bu fiyata dâhil olan hizmetlerin başında gelmektedir. Ayrıca plaj alanından herhangi bir ek ödeme yapmadan faydalanabilirsiniz. Ancak bunun için bölgede bulunan kafeden bir şeyler içmeniz gerekmektedir. Havlu, nevresim ve banyo malzemeleri de fiyata genel olarak dâhil olan hizmetlerdendir. Ücretsiz internet erişimi ve günlük oda servisi de hemen hemen tüm tesislerde fiyata dâhildir.

Kos Adası otel rezervasyonundan önce dikkat etmemiz gerekenler

Sıcak Akdeniz iklimine sahip bu liman kenti, tipik Akdeniz ikliminin yaz sıcaklığından nasibini almıştır. Temmuz ayında 30 dereceye kadar uzanan sıcaklıkları, yağışlı kışlarıyla bölgede yıl içinde sıcaklık ortalaması 19 derecedir. Bölge bir turizm ve liman kenti olduğundan, en fazla talebi yaz sezonunda alır. Yaz sezonunda bölgede boş bir oda bulmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden bölge içinde erken rezervasyonun kurtarıcı bir özellik olduğundan bahsedebiliriz. Bölge için en iyi zaman nedir? Kos Adası için en ideal zaman bilinen aksine yaz ayları değil, eylül- ekim aylarıdır. Bu durumun nedenleri bölgenin sıcaklığının bu aylarda çok soğuk olmaması ve adanın yaza göre daha  az kalabalık olmasıdır. Ancak yaz tatilinden çok tarihi kalıntıları keşfetmek istiyorum diyorsanız, bölgeyi ziyaret için en uygun ay bahar sezonlarıdır. Kış ayları ise bölgede yağışlı ve serin geçtiği için pek tercih edilmemesi gereken aylar. Otel rezervasyonunuzu yaparken İstanköy merkezde mi yoksa Kefalos Köyleri gibi diğer bölgelerde mi konaklamak istediğinizi önce iyice bir belirleyin. Ada küçük bir yüz ölçümüne sahip olduğundan tarihi kalıntılar ve plajlar arasında devasa uzaklıklar bulunmuyor. Bu sebeple herhangi bir yere ulaşım saatler almamakta. Ancak yine tesis seçerken plaj yakınlarında mı yoksa şehir merkezi yakınlarında mı konaklamak istediğinize iyi karar verin.

138 tesis bulunmasına ve küçük bir yüz ölçümüne sahip olmasına karşın ada genelinde oldukça fazla sayıda lüks ve kaliteli otel vardır. Akdeniz doğa harikasının en güzel yansımasını taşıyan Kos Adası, özellikle günümüz işletmeleri ada havasına uygun tasarlanmıştır.

Plaj yakınlarında bulunan, genellikle çiftler tarafından rağbet gören Hipokrat Ağacı'na 300 metre mesafedeki Albergo Gelsomino, Kos Adası’ndaki öne çıkan tesislerden biri. Sahil manzaralı mükemmel oda ve balkonlarıyla tesis, bölge genelinde yer alan 5 yıldızlı lüks tesisler sınıflandırmasındadır. Tesisin bünyesinde yer alan restoranda sabah, öğle ve akşam olmak üzere tam pansiyon şeklinde yemek servisi sağlanmaktadır. 1928 yılında hizmete açılan bu tarihi işletme 8 odalıdır.

Lotzias Camisi ve Antik Agora'ya 4, Kos (İstanköy) Kalesi ve Eleftherias Meydanı’na ortalama 6 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan tesis, yüksek tavanlı odalarıyla olağanüstü güzellikteki restoranıyla adına yaraşır bir şekilde hizmet sunan tesisin dış cephesi 1927 yılında ünlü, İtalyan mimar Rodolfo Petracco tarafından tasarlanmıştır. Genellikle kadife detayların yer aldığı son derece modern odalarıyla tesis, bölge genelinde en fazla tercih edilen otellerden biridir. Özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, uyandırma servisi, güneşlenme terası, balkonu ve bahçesi, restoran ve barı, canlı müzik gösterileri ve plajı, ilave ücretle yararlanabileceğiniz şemsiye ve şezlongu, çamaşırhane ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama ücreti 1134 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Kos Adası En İyi Oteller

Kos Limanı'na ortalama 2 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Lango Design Hotel & Spa, Adults Only, bölge genelinde hizmet sunan en iyi tesislerden biridir. 54 odayı içine alan 2 katlı bu otel, 5 yıldızlı lüks bir tesistir. Tesisten geç çıkış durumlarında ilave ücret temin edilmektedir. Ayrıca tesisin sağladığı havaalanı servisi de gidiş- dönüş olarak 110 Euro ücret talep etmektedir. Tesis için tarihi noktalara yakın bir konumda bulunduğunu söyleyemeyiz. Zira en yakın tarihi yapılardan Rum Ortodoks Kilisesi Agia Paraskevi, tesise 34 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Lambi Plajı’nın kenarına yerleştirilmiş bu tesis için bir sahil tesisi diyebiliriz.  Tesisin en ilgi çekici noktalarından biri tasarım havuzudur. İçerisinde iki jakuzi bulunan bu asimetrik yüzme havuzu hayranlık uyandırıcı bir yapıdır. Lüks süit odaları, ücretsiz internet erişimi, Yunan mutfağının hayran verici lezzetlerinin sergilendiği restoranı, teras ve balkonu, özel plaj alanı, barı, spa ve fitness merkezi, sauna ve açık/kapalı yüzme havuzu, ilave ücrete tabi masaj hizmeti, ücretsiz park yeri, klimalı, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama ücreti 1304 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Ada genelinde yer alan başlıca kaliteli tesisler: Casa Cook Kos - Adults Only, Johny Clara Apartment, Casa Verde Houses, White Pearls-Adults Only, Orpheus Studios, Blue Lagoon City Hotel, Kalimera Mare.

Kos Adası’nda iyi bir otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ada genelinde özellikle merkez bölgede yer alan kaliteli otellerin çoğu Hipokrat Ağacı çevresinde konumlanmıştır. Genellikle merkezi noktalara yürüme mesafesinde yer alan lüks tesisler, çoğunlukla kendilerine sahil şeridinde yer bulmuştur. Tatil köyü anlayışıyla deniz ve havuzu ön planda tutan bu tesislerde konaklama sağlamak isteyenler için tarihi kalıntıların yer aldığı noktalar ortalama yarım saatlik uzaklıkta bulunmaktadır. Otel seçimi yaparken ilk olarak seçtiğiniz otelin tatil konaklaması için mi yoksa merkezi lokasyon çevresinde şekillenmiş tesisler mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Önceliğiniz bölge tarihi hakkında bilgi almak ise, kesinlikle kendinize merkezi bölgelerde bir tesis bulmalısınız. Ancak ben kalıntıları değil, Akdeniz’i görmeye geldim diyorsanız pek çok tatil köyü ve sahil tesisi bölgede hizmet göstermektedir. Seçtiğiniz tesiste ön ödeme ya da ücretsiz rezervasyon iptalinin olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririz. 138 tesisin yaklaşık 70 tanesinde kahvaltı dâhil seçeneği bulunmaktadır. Özellikle kahvaltı için ekstra bir ücret ödemek istemeyenler kahvaltı dâhil seçeneğinin seçtikleri tesiste bulunup bulunmadığına dikkat etmelidir.

Bölge genelinde tesis fiyatları yaz ve kış sezonuna göre sapmalar yaşayabiliyor. Şu anda 189 Türk Lirasına konaklama sağlayabileceğiniz bir tesis, yaz sezonunda 252 Türk Lirasına kadar çıkabiliyor.

Bölge genelinde yer alan en uygun fiyatlı tesislerin başını apart oteller ve hostel’ler çekiyor. Ada genelinde uygun fiyatlı tesisler 139 ile 340 TL arasında değişiyor.

Plaja 150 metrelik uzaklıkta yer alan Americana Hotel, bölgede yer alan uygun fiyatlı tesislerden biridir. Tesisin yatak başlıkları ve mobilyaları son derece koyu renklerde tercih edilmiştir. Kent merkezine 800 metrelik yürüme mesafesinde yer alan bu tesis, 11 adet odadan oluşmaktadır. Otel, Casa Romana Kos’tan ortalama 1 kilometrelik bir uzaklıktadır. Tesise en yakın noktalar ise Moslem Shrine Lotzias bölgesi, Hipokrat Çınar Ağacı, ( Hipokrat’ın öğrencilerine tıp sanatını öğrettiği ağaç olduğu rivayet edilir) Church of Agia Paraskevi kilisesidir. Daha çok kiremit kırmızısının hâkim olduğu bu tesis, Asklepion kalıntılarına oldukça yakındır. Ücretsiz wifi erişimi, kontinental kahvaltı menüsü, teras ve bahçesi, banyosu, ücretsiz otoparkı, çalışma masası ve televizyonlu odaları, döviz alım/satım noktasıyla tesisin gecelik fiyatı 162 Türk Lirasıdır. (Klima ücret dışıdır.)

Kos En Ucuz Oteller

Sahil yoluna 3 dakikalık uzaklıkta yer alan Catherine Hotel, limana ise birkaç dakikalık uzaklıkta konumlanmıştır. 28 oda kapasiteli bu iki katlı tesis, plaj yakınlarında uygun fiyatlı otel arayanlar için oldukça isabetli bir seçenektir. Tesis, Rum Ortodoks kilisesi Church of Agia Paraskevi ve Kos Kalesi’ne yaklaşık 5 dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Hem plaja hem de ikonik anıtlara yakınlığıyla fiyat hizmet açısından tesis, oldukça iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tesiste her sabah açık büfe kahvaltı servisi yapılmaktadır ancak kahvaltı servisi fiyata dâhil olamadığından kişi başı 5 Euro ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca tesise geç giriş yaptırdığınız takdirde de ek ücret alınabiliyor. 1985 yılında hizmete başlayan otelin lobisi boydan boya mermer zeminle kaplı. Ayrıca odalar ahşap düzenle değil, klasik yazlık evlerde bulunan fayans düzeniyle döşenmiş. Odalarda genellikle beyaz tonlar hâkim. Otel civarlarında HOUSE OF PIZZA, Eudokia - Mamas Cook gibi restoranlar ve City Center, Kanari Str adında pazarlar bulunmaktadır. Süit banyosu, avlu ve güneşlenme terası, ücretsiz internet erişimi, kütüphanesi, ek ücrete tabi bisiklet kiralama hizmeti, ücretsiz park yeri, kontinental açık büfe kahvaltısı, günlük kat hizmeti, çocuklu ailelere yönelik bebek güvenlik kapıları ve klimalı odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 163 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Psalidi Plajı’na 26 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Pantheon Apartments Kos Town, Kos’un kalbinde hizmet sunan bir apart oteldir. Tesis üzerinden yürüyerek Eleftherias Meydanı, Lotzias Camisi( Defterdar cami) ve Hipokrat Ağacı’na10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. 16 apart daireden oluşan bu otel, evcil hayvan konaklamasına da hak tanımaktadır. Kent manzaralı balkonlu odaları, fayans oda zemini, set üstü ocak ve küçük mutfağıyla tesis, Eydokia (Mama's cooking) ve Vochalakia (Fish tavern) restoranlarının ve Ast 299 Gift Shop hediyelik eşya dükkânının yakınlarında yer almaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, evcil hayvan konaklamasına verilen izin politikası, ücretsiz park yeri, araba ve bisiklet kiralama noktası, düğün süiti, ısıtmalı ve klimalı, sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik ücreti, sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 157 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer ucuz oteller; Pittas Studios & Apartments, Fotini Studios, Denise Apartments, Skoufezis Studios, Rio Hotel, Vrahos, Nitsa Rooms, Kosta Palace, Astron Hotel, Sea Breeze Hotel.

Kos’ta uygun otel seçerken nelere dikkat edilmeli

Bölge genelinde yer alan uygun fiyatlı tesisler genellikle apart otellerden ve dairelerden oluşmaktadır. Her ne kadar şehir merkezine yakın konumda uygun fiyatlı tesisler yer alsa da geneli ortalama 1 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Lüks otellerde olduğu gibi uygun fiyatlı oteller de kendilerine sahil kıyısı boyunca yer bulmuşlardır. Detaylı bir araştırma yaptıktan sonra ünlü, Eleftheria Meydanı çevresinde bir tesis bulabilirsiniz. Bölge genelinde 28 – 30 adet, geceliği 314 Türk Lirası’nı aşmayan tesisler bulunmaktadır. Ancak bu tesislerin sadece 4 tanesinde kahvaltı dâhil seçeneği vardır. Bu eksikliğe rağmen neredeyse tamamına yakınında otopark seçeneği bulunuyor. Bölge genelinde bizi en çok mest eden özellik otoparkların ücretsiz olmasıdır. Bu yüzden kahvaltı ve havaalanı servis fiyatlarına yoğunlaşmanızı tavsiye ederiz.

Ne kadar süre önce araştırmaya başlanmalı?

Bölge küçük olmasına karşı turist sayısı bakımından oldukça işlek bir adadır. Öyle ki 2017 yılında sadece ülkemiz üzerinden 10 bin vatandaş adaya tatile gelmiştir. Bu muhteşem ada 2019’un ilk çeyreğinde dünya üzerinden 394 bin misafiri ağırladı. Hal böyle olunca, bu işlek turizm adası için en az 6 ay öncesinden yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederiz. Özellikle yaz sezonları tesis sayısındaki müsaitlik durumu 138 tesisten 34’e kadar inebiliyor. Hem boş oda bulmanın zorluluğunu hem de fiyat farkını göz önünde aldığımızda, yaz sezonu için en az altı ay öncesinden yani ekim- kasım aylarında yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Ucuz Kos Adası Otelleri

Erken rezervasyonun önemi

Kış sezonlarının başında başlayan bahar aylarının ortalarına kadar devam eden erken rezervasyon sistemi için bir nevi indirim/ kampanya sistemi diyebiliriz. Erken rezervasyon fırsatları güz ve bahar aylarında değil, yaz aylarında oldukça rağbet görmektedir. Bu zaman aralığında hem iş hem de okul tatile girdiğinden dolayı dünya genelinde tatilci popülasyonu en çok bu aralıklarda artış göstermektedir. Erken rezervasyon sistemi, bölgeye gideceğiniz tarih yaklaşıktıkça daha az fırsatlar sunmaktadır. Altı ay öncesinden ayıracağınız bir otel odası için %50 indirimle ödeme yapma imkânına kavuşabilirken, bu miktar tatilinize 2 ay kala %10’a kadar düşebilmektedir. Kısaca erken rezervasyonun en önemli kıstası yerinizi ne kadar süre önce ayırttığınızla ilgilidir. Bölgede bulunan Greek Islands Studios adlı daire formundaki tesis Eylül 2020 yılında 187 TL iken, iki ay önce temmuz ayında 287 Türk Lirası’dır. İki üç aylık oynama dahi bize fiyat politikası hakkında aslında kapsamlı bilgi vermektedir.

Eleftheria Meydanıcivarındatavsiye edilen oteller

Eleftheria Meydanı’na 7 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Kos Aktis Art Hotel, minimal tarzın hayat bulduğu lüks bir tesistir. Nefis manzarası ve merkezi konumuyla misafirlerinden oldukça fazla olumlu geri dönüş almış tesisin bünyesinde yer alan H2O BAR RESTAURANT zengin bir deniz ürünleri mutfağına sahiptir. Bölgede meydana yakın noktada konumlanmış diğer tesis olan Maritina Hotel,Eleftheria Meydanı’na birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Farklı tarzdaki odaları ve yüzme havuzuyla şehir merkezinde öne çıkan tesislerden biri.

Lotzias Camisi (Defterdar Cami) ve Hipokrat Ağacı civarındatavsiye edilen oteller

Ada genelinde tarihi anıtlar arası uzaklık genellikle yürüme mesafesinde bulunduğundan dolayı aslında Lotzias Camisi (Defterdar Cami) ve Hipokrat Ağacı yakınlarında yer alan tesisler, mantıksal olarak Eleftheria Meydanı’na da oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Hipokrat Ağacı ve Lotzias Camisi'ne en yakın konumda yer alan tesisler: Lüks ve zarafetiyle göz kamaştıran ve tarihi bir yapı olan, Hipokrat Ağacına 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Albergo Gelsomino, bronz rengine çalan iç mekân tasarımı ve oldukça ferah odalarıyla Hipokrat Ağacı'na ve Lotzias Camisi'ne 6 dakikalık uzaklıkta, 4 yıldızlı bir tesis olan Alexandra Hotel, bölgedeki öne çıkan merkezi tesislerdir.

Özellikle havuz ve deniz fırsatlarından bir arada yararlanmak öğle ve akşam yemeği için kafe ve restoran dolaşmak istemeyenlerin ilk tercihleri arasında gelen lüks tesisler, bölge genelinde de oldukça fazla alternatifli olarak kendine yer bulmuştur. Ada genelinde ortalama 20 küsuru 5 yıldızlı, lüks tesis bulunmaktadır. Tesis fiyatları yaz ve kış sezonlarında farklılık göstermekle birlikte kabaca 527 Türk Lirası’ndan başlayıp 1672 Türk Lirası’na kadar uzanmaktadır. Tesislerin çoğu plaj yakınlarında, kumsala yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Genel olarak Kos Merkez ve Kardamania bölgesinde yer alan tesislerin olmaz olmaz ayrıcalıkları yüzme havuzlarının bulunmasıdır.

Şehir merkezine 16 kilometrelik ancak araç vasıtasıyla ulaşımın mümkün olabileceği uzaklıkta yer alan ve Kardamaina Köyü'nde özel kumsala sadece birkaç metre uzaklıkta bulunan Sovereign Beach Hotel, ada genelinde öne çıkan lüks tesislerden biridir. Bu beş yıldızlı otelin önünde kompleks bir yüzme havuzu yer almaktadır. Her şey dâhil bir konseptte hizmet sunan tesisin, kablosuz internet erişimi bilindik otellerin aksine günlük 10 Euro gibi bir ücrete tabiidir. 185 odasıyla oldukça büyük bir alanda konumlanmış lüks tesisin odaları tipik yazlık ev formunda döşenmiştir.Zemin fayans kaplamalardan, duvarlar ise beyaz tonlarındaki boyalardan oluşmaktadır.  Tesis lüks bir otelin müşterilerine sunabileceği her türlü ayrıcalığa sahiptir. Fitness ve spa salonu, masaj merkezi, Türk Hamamı ve buhar banyosu, açık ve kapalı yüzme havuzu bu hizmetlerden bazılarıdır. Tesisin bünyesinde bulunan açık büfe restorandan ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Modern banyosu, masaj ve spa hizmetleri, ücretsiz otoparkı, dart, karaoke ve masa tenisi etkinlikleri, bilardo ve tenis kortu, animasyon kulübü ve akşam eğlenceleri, çocuk dostu menüleri, bar ve restoranı, günlük kat hizmeti ve sigara içilmeyen, klimalı odalarıyla tesisin gecelik konaklama ücreti 539 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Kos 5 yıldızlı oteller

 

Psalidi Plajı'na 200 metrelik yürüme mesafesinde yer alan Kipriotis Panorama Hotel & Suites, İstanköy merkezli dünya standartlarında hizmet sunan bir tesistir.  2 adet büyük, açık yüzme havuzu ve muhteşem Ege manzaralı odalarıyla otel, şehir merkezine 3,7 kilometre uzaklıkta konumlanmıştır. 253 odadan oluşan bu lüks tesis 7 katlıdır. Tesis her şey dâhil bir politikayla hareket etmekle birlikte havaalanı servisi içi araç başı 75 Euro talep etmektedir. Tesiste bulunan yiyecek ve içecekler fiyata dâhildir. Tesisin iç tasarımı ise oldukça geniş balkonlu yatak odalarıyla, gri ve siyah tonlanmasına kaçan kaliteli banyo fayanslarıyla oldukça minimal ve modern bir tarzdadır.

Tesisin bünyesinde tam 4 adet restoran yer almaktadır. Bunlardan Ariadni Main Restaurant: Okyanus ve havuz manzaralı büfe restoran, Souvlaki & More: Havuz kenarı lokanta, Fish & More: havuz kenarı deniz restoranı ve Triton Med Cuisine: akşam yemeği servisi yapan rezervasyonlu restoranlardır. Ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, teras ve bahçesi, deniz manzaralı odaları, ek ücrete tabi binicilik, bilardo, masa tenisi etkinlikleri, restoran ve barı, fitness ve spa merkezi, sauna ve masaj salonu( ilave ücret), ücretsiz park yeri, yoga dersleri, kuaför ve güzellik salonu, ses yalıtımlı sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik konaklama ücreti 1430 Türk Lirası’ndan başlıyor.

Bölgede yer alan diğer lüks tesisler: Grecotel Kos Imperial Thalasso, Aqua Blu Boutique Hotel & Spa, Adults Only- Small Luxury Hotels of the World, Mitsis Blue Domes Resort & Spa, Lango Design Hotel & Spa, Adults Only, Black Amber, Mitsis Summer Palace Beach Hotel, Astir Odysseus Kos Resort and Spa, Gaia Palace, Kouros Palace.

Lüks tesisler ve standart tesisler arasındaki farklar nelerdir?

Lüks tesisleri standart otellerden sıyıran ayırt edici özellik bölge genelinde her şey dâhil bir hizmet anlayışına sahip olmasıdır. Kos Adasında tipik otellerde yalnızca kahvaltı servisi ücrete genellikle dâhilken, 5 yıldızlı lüks tesislerde 3 öğünün de dâhil olduğunu görüyoruz. Ayrıca üç öğün dışında tesisteki büfe ve barlardan ücretsiz olarak temin edebileceğiniz yiyecek ve içecek seçenekleri de mevcuttur.

Lüks tesisler genellikle markalı yatak ve nevresim takımları kullanırken, ucuz tesisler daha standart markalara yönelmektedir. Ayrıca spa, fitness, manikür ve pedikür gibi güzellik ve sağlık paketleri çoğu zaman lüks otel ayrıcalıklarındandır. Standart otellerin ise bölgede en büyük avantajlarından biri şehir merkezine yakın konumda yer almasıdır. Lüks tesisler genelde plaj yakınlarında merkezi lokasyonlardan uzak noktalarda yer almaktadır.

Bir tesiste konaklama sağlamadan önce o tesis hakkında bilgi almak isteriz. Bu bilgiler genellikle hizmetler, yemek servisleri, oda seçenekleri ve konum yönünde olur. Tam da bu noktada kendimizi otelin resmi web sitesinde buluruz. Ancak anlatılanların objektif bir şekilde değerlendirilip değerlendirilmediği biz müşteriler için epey bir önem arz etmektedir. Bu noktada çeşitli tatil forumlarından ve rezervasyon sitelerinden bilgi almak istememiz en tabii hakkımızdır.

 Puanlama sistemleri müşterilerin yorumları ve verdikleri derecelendirmelerle çalışır. Daha önce tesiste konaklamış müşterileri tesisin sunduğu ve memnun kaldığı hizmetlerin yanı sıra tesisten memnun kalmadıkları noktaları da yorumlarında iliştirirler. Kısa bir göz gezdirmeyle tesislerdeki memnuniyeti yok eden en önemli detaylar temizlik ve personel ilgisizliğidir. Bu detaylarla karşılaşmak istemeyen misafirler kapsamlı bir araştırmaya girerek yüksek derecelendirilmiş, olumlu tesislere yönelmektedir. Bölge genelinde 8 ve 9 üzeri yüksek puanlama alan 88 tesis hizmet vermektedir. Bu tesislerin fiyatları ise 129 ila 1672 TL arasındadır.

9,6’lık olağanüstü puanlamasıyla İstanköy'deki Agios Nektarios'ta yer alan bir tatil köyü olarak hizmet sunan Evdokia,  bölge genelinde en yüksek puanlama alan tesislerden biridir. Tesis Mesih Dağı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır. Ancak bu otelin merkezi noktalara yakın bir planda bulunduğunu ne yazık ki söyleyemeyiz. Tesis üzerinden Hipokrat Ağacı ve Antik Agora ortalama 3 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Kos şehrinin gürültüsünden bunalıp, daha nezih bir ortamda tatil geçirmek isteyenler için oldukça uygun bir seçenek olan bu tesis güneşli bir verandaya da sahiptir. Ücretsiz otopark ve internet erişimi, mutfağı, evcil hayvan konaklamasına verilen izin, çamaşır kurutma askısı ve çekyatı, balkon, bahçe ve terası, oturma ve yemek alanı, göl ve dağ manzaralı odaları, yemek dersi ve pub gezileri, uyandırma servisi, çocuklara yönelik iç mekân oyun alanı, klimalı, sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 579 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

8+ Puanlı Kos Otelleri

Booking.com üzerinden 9,2’lik oldukça yüksek puanlama alan Blue Lagoon City Hotel, Eleftherias Meydanı ve Agia Paraskevi Kilisesi’ne 6 dakikalık yürüme uzaklığındadır. Şehir merkezine yürüyerek 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. 3 ayrı spa salonuyla hizmet sunan bu tesis tam 133 odalı ve 5 katlıdır. Tesisin dış cephesi oldukça modern ve ikonik bir görüntü elde etmeyi başarmıştır. Oda tasarımları gülkurusu renklerle sağlanmış, pastel tonlarındaki nevresim ve mobilya kaplamalarından oluşmaktadır. Son derece modern bir çizgide hizmet sunan tesisin lobisi de boydan boya mermer malzemelerden oluşturulmuştur. Çevre dostu hizmet politikası ve birinci kalitedeki hizmetleriyle tesiste ayrıca Türkçe konuşan personeller de yer almaktadır. Dilimize “Mavi Lagün Köyü” olarak çevrilen bu tesis, hem lüks hem de merkezi konaklama birimi arayanlar için oldukça ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Tesiste kahvaltı servisi Main Restoran’da, diğer öğünler ise Snack Bar restoranında sağlanmaktadır. Tesiste ayrıca bisiklet ve araba kiralama hizmeti de verilmektedir. Modern banyosu, restoran ve barı, ücretsiz wifi erişimi, güneşlenme terası, balkon ve bahçesi, kıyafet askılığı, çamaşır kurutma askısı, engelli bireylere yönelik lavabo ve tuvalet kolaylıkları, ücretsiz otopark yeri, spa, sauna ve fitness merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzu, manikür ve pedikür hizmetleri, ilave ücrete tabi Türk Hamamı ve buhar banyosu, masaj hizmetleri,  günlük kat hizmeti, sigara içilmeyen hipoalerjenik odalarıyla tesisin gecelik konaklama ücreti 728 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Adada yüksek puanlamaya sahip diğer tesisler: Zia with a view - Ζια με θεα, Albergo Gelsomino, Lango Design Hotel & Spa, Adults Only, Casa Verde Houses, Casa Cook Kos - Adults Only,Albatross Studios, Neptune Hotel-Resort, Convention Centre & Spa, Aqua Blu Boutique Hotel & Spa, Adults Only- Small Luxury Hotels of the World, Mitsis Norida Beach Hotel.

Yüksek Puanlı tesisler neden tercih sebebi olmalı? Düşük puanlı konaklama mekânlarından farkları neler?

Yüksek puanlı tesislerin puanlarını tesis işletmeleri değil, otel müşterileri sağladığından dolayı daha güvenilir veriler elde etmemize sebep olmaktadır. Bu sebeple yüksek puanlandırmaya sahip tesislerde genel olarak hizmetlerden, personelin güler yüzlülüğünden ve tesisin konumundan memnun kalınmış demektir. Genellikle 8 ve 9 üzeri puanlamaya sahip olan bu tesislerde, 6 üzeri puanlamaya sahip tesisler kadar çok olumsuz geri dönüş sağlanmamaktadır. Çünkü ortalama üzerinden çalışan bu puan sistemi, genel değerlendirmeler ışığında sitelere yansımaktadır. Düşük puanlı tesisler de elbette, yükselişe geçebilir. Ancak eksikliklerini tamamladıktan sonra bu tesislere de rağbet artabilir. Bunun için lüks, gösterişli sunumlar gereksizdir. Müşterilerin ön plana koyduğu temizlik, yemek ve samimiyet gibi detaylardır.

Karyalı’lardan Dorlar’a, Dorlar’dan Bizans’a, Bizans’tan Osmanlıya, Osmanlı’dan Yunanistan’a. Bunlar adayı, tarih sürecinde egemenliği altına alan devletlerdir. Farklı kültür ve dini inançları topraklarında beslemiş bu ada ülkesi, hem turizmin hem de tarihin en önemli yapı taşlarına sahiptir. Roma döneminden Kalan Eski Roma Villası, şifa tapınakları, camisi ve kilisesi, cam gibi deniziyle tüm övgüleri hak eden bir güzellikte Kos Adası. Elbette ki zengin bir tarihsel birikimi sahip bu adanın bazı noktaları biz seyahat severler için daha bir önem teşkil etmektedir. Bunlardan ilki kafe ve caddelerin bulunduğu Özgürlük Meydanı olarak da adlandırılan Eleftheria Square (Eleftheria Meydanı)’dir. Hipokrat’ın insanlara şifa dağıttığı rivayet edilen Asklepios kalıntıları, eski bir Roma villası olan Casa Romana Kos, Hipokrat’ın tıp sanatı hakkında öğrencilerine detaylı bilgiler verdiği Tree of Hippocrates, Osmanlı’nın egemen olduğu dönemde yapılan Defterdar Cami, Mosque Lotzias ve çeşitli türdeki tavus kuşlarınn sergilendiği küçük bir orman parkı olan Plaka Forest, bölgede simgeleşmiş lokasyonlardır.

Alışveriş Merkezleri

Öncelikle alışveriş merkezleri hakkında kısa bir bilgi vermeden bölgede yer alan pazar ve alışveriş noktalarının pazar günleri çalışmadığını, çok sıcak aylarda ise öğlen 1 ile 5 arası açık olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bölgede AVM tarzı büyük alışveriş merkezleri bulunmamaktadır. Bölge, daha çok yerel ürünlerin satıldığı sokak satıcıları ve pazarları ile ünlüdür. Adada satılan organik ürünler ve el yapımı reçeller oldukça revaçtadır.Appelou ve Ifaistou sokakları alışveriş yönünden son derece verimli olduğundan bazen bu sokak aralıklarında dolaşmak oldukça zor olabilmektedir. Fıstık, domates, incir reçelleri, el dokumaları, tasarım takı ve mücevherler, şaraplar ve doğal zeytinyağı sabunları bölgede en fazla satışı yapılan ürünlerdir. Şehrin en gözde turistik alışveriş noktaları Appelou ve Ifaistou Sokakları ile Elefterias Meydanı’ndaki Belediye pazarıdır.

Kos Adası Merkez Otelleri

Otopark Seçeneği

Ada genelinde 138 civarı tesisten 121 tanesinin otopark seçeneği bulunmaktadır. Yani otopark seçeneği bulunmayan tesis sayısı oldukça azdır. Kos Adası’nda bulunan tesislerin en önemli artısı bu otopark seçeneklerinin hemen hemen hepsinin ücretsiz olarak sunulmasıdır. Bu ayrıcalık Avrupa ülkelerinde sadece lüks tesisler için geçerli olsa da Kos Adası’nda her fiyat aralığındaki tesis için geçerlidir.

Havalimanı servisi

Bölge genelindeki tesislerin ortalama 40 tanesinde havaalanı servisi bulunmaktadır. Havaalanı servisleri tesis ücretine dâhil olmadığından dolayı, bu ulaşımdan ancak ekstra ücret ödeyerek yararlanabilirsiniz. Şehir genelindeki her tesisin havaalanı servis ücreti farklılık göstermekle birlikte genellikle 20 ila 35 Euro dolaylarındadır.

Şehir içi Ulaşım

Küçük bir ada olduğundan dolayı Kos’ta bisiklet, taksi ya da otobüsle pek çok noktaya hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle bisiklet tercihi ada için oldukça yerinde olacaktır zira adada taksiler sadece Kos merkez için 37 ila 45 Euro arasında bir fiyat biçebilmektedir. Diğer bölgelerde bu rakamlar farklılık göstermekle birlikte aşağı yukarı aynıdır. Bölgede yer alan otobüs biletleri ise 2,10 Euro’dan başlayıp 4,80 Euro’ya kadar gitmek istediğiniz uzaklığa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Adanın etrafında dolaşmak için mavi, şehirlerarası uzun mesafeler için KTEL adı verilen yeşil otobüsler hizmet sağlamaktadır.

Araç ve Bisiklet Kiralama

Bölge genelinde özel araç ve bisiklet en fazla tercih edilen ulaşım araçlarından. Özellikle bisikletler adanın küçük olmasından dolayı hem daha güvenli, hem de daha masrafsız bir seçenek. Bisikletler şehir meydanındaki mağazalardan kiralanabilir. Birçok bisiklet yoluyla çevrelenmiş adada günlüğü 5 Euro’ya çok şık bisikletler kiralayabilirsiniz. Bisiklet kadar cüzi miktarlarda olmasa da ada daha hızlı bir şekilde gezmek isteyenler için araç kiralamayı önerebiliriz. Günlüğü 40– 50 Euro’ya gayet temiz araçlar kiralayarak ada turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Şehir merkezi ve merkez dışı tesisleri arasındaki farklar

Tarihsel yolculuklara ilgi duyanlar ve arkeolojik kazıları, yaz tatilinden önde tutanlar için özellikle Kos merkezde bir tesis seçmek zorda kalmanızın önüne geçecektir. Ada yüz ölçümü itibariyle her ne kadar küçük olsa da bir sahilden uzak tesislerin sayısı da bir hayli fazladır.

Bölgede yer alan merkezi tesisler klasikleşmiş kalıpların dışında son derece uygun fiyatlıdır. Normal şartlarda merkezi bölgelerdeki tesisler, konum uzağında yer alan tesislere nazaran daha yüksek meblağlı olsa da bu ada için istisnai bir durumdur. Adada yer alan tatil köyleri genellikle lüks standartlarda hizmet sunan yapılar olduğundan daha geniş bir alanda plaj yakınlarında kendilerine yer bulmuşlardır. Bu sebeple merkezi tesisler bu lüks oteller kadar yüksek ücretli değildir.

Merkezi oteller için erken rezervasyon zamanları

Merkezi oteller yaz sezonlarında değil, özellikle bahar sezonlarında rağbet gördüğü için en az 6 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Yaz sezonlarında tatil köyleri ve plaj yakınlarındaki tesisler daha fazla rağbet görse de bahar aylarında merkezi tesisler daha revaçtadır. Mart aylarının sonunda yavaşça kalabalıklaşmaya başlayan ada için mutlaka erken rezervasyon yaptırmanız hem boş oda bulmak hem de uygun fiyatlı konaklama sağlamak açısından önemlidir.

Farklı ve özgün tasarımıyla Amerika’dan İngiltere’ye buradan da dünyanın dört bir yanında hızla yükselişe geçen butik oteller günümüzde oldukça rağbet gören tesislerdir. Butik otel ne demektir? Butik otel adı pek çok müşteriyi yanıltıcı bir ifadeye düşürmektedir. Butik otel denilince aklımıza daha basit dizaynda, daha ucuz ve ek imkânların sunulmadığı tesisler gelse de aslında butik oteller özgün tasarımları ve küçük yapıları yönüyle bu adlandırmayı almıştır.

Hem lüks tesisler kadar yükse fiyatlandırmaya sahip olmaması hem de bu tesisler kadar iyi hizmetler sunması yönüyle sesini yeni yeni duyurmaya başlayan bu tesis, hızla artan bir talep içerisindedir. Oda sayıları en az 10, en çok 100 olarak farklılık gösteren butik oteller Kos Adası’nda genellikle şehir merkezinin ve Eleftheria Meydanı’nın yakınlarında konumlanmıştır.

Şehir merkezine 1,2 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Diamond Boutique Hotel, 2 katlı ve 44 oda kapasiteli bir butik oteldir. Tesis üzerinden yürüyerek İstanköy Limanı’na14, Roma Odeon Amfi Tiyatrosu ve Agia Paraskevi Kilisesi’ne 19, ünlü Eleftherias Meydanı'na ise 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.  Tesisin iç mimarisi oldukça modern ve minimal bir tarzda döşenmiştir. Mermer detaylarını tesisin her köşesinde görebileceğiniz otelin, yatak odası detayları beyaz ve gri tonlarındadır. Tesisin bünyesinde Akdeniz mutfağından lezzetlerin sunulduğu alakart bir büfe yer almaktadır.

Süit banyosu, wifi erişimi (ücrete tabi), teras, balkon ve bahçesi, bisiklet kiralama noktası(ek ücret), akşam eğlencesi, bar ve restoranı, atıştırmalık barı, engelli bireylerin erişimine uygun yapı planlaması, masaj hizmetleri, açık yüzme havuzu, klimalı sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik kişi başı konaklama ücreti 992 Türk Lirası’dır.

Kos Adası Butik Oteller

Şehir merkezine 2,5 kilometrelik uzaklıkta plaj yakınlarında yer alan Aqua Blu Boutique Hotel & Spa - Adults Only, 53 odalı ve 2 katlıdır. Çağdaş ve lüks tasarımıyla göz dolduran bu butik otel, muhteşem peyzajı ve sahil manzarasıyla ada genelinde öne çıkan 5 yıldızlı tesislerden biridir. Tesisin içerisinde yer alan restoran bölümü boydan boya cam kaplamalı olup muhteşem Ege güzelliklerini gözler önüne sermektedir. Otel odaları birbirine zıt renklerde ya çok koyu ya da beyaz tonlarda olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca tesis odalarının bazılarında oturma salonu ve kişisel havuza açılan bir bahçe bulunmaktadır.

Tesiste bulunan restoranda kahvaltı ve akşam yemeği servisi yapılır. İstanköy Limanı 26 ve Eleftherias Meydanı'na 33 dakikalık uzaklıkta yer alan bu tesis üzerinden havaalanına ulaşmak istiyorsanız 55 Euro gibi bir ücret ödemelisiniz.  Tesis içerisinde 4 adet terapi odasına sahiptir. 2012 yılında hizmete açılan bu otelde 16 yaşın üzeri çocuklar ancak kabul edilmektedir. Bu sebeple otel açıklamasının yanına Adults Only açıklamasını koymuştur.Tesise en yakın plaj ise Lambi Beach’tir.

Süit banyosu, geniş odaları, ücretsiz wifi erişimi, güneşlenme terası ve bahçesi, balkonlu odaları, ücretsiz park yeri, restoran ve barı, engelli bireyler için tuvalet ve lavabo seçenekleri, ek ücrete tabii Türk hamamı/buhar banyosu, masaj, spa küveti/jakuzi ve sauna hizmetleri, kapalı ve açık yüzme havuzu, fitness merkezi, manikür ve pedikür gibi güzellik hizmetleri, saç ve yüz bakım merkezi, ilave ücretli temalı akşam yemeği geceleri ve tenis kortu, odaya kahvaltı servisi, plajı, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama ücreti, sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 1577 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer butik oteller: Lango Design Hotel & Spa, Adults Only, White Pearls-Adults Only, Cosmopolitan Otel.

Balayı konseptine önem veren ve yeni evli çiftler için özel hizmetlerin sunulduğu tesisler için kullanılan “Balayı Oteli” tanımlaması, günümüzde hızlı bir şekilde popülerleşmeye devam etmektedir. Yeni evli çiftlerin telaşlarını atmalarına ve birbirleriyle daha fazla zaman geçirmelerine fırsat tanıyan bu oteller çeşitli kampanyalar ve özel oda düzenleriyle yeni evli çiftlerin başlıca tercihleri haline gelmişlerdir.  Öncelikle balayı tatilinizi Kos Adası’nın tarihi ışığında mı yoksa mükemmel kumsalında mı gerçekleştirmek istediğinizi iyi belirlemeniz gerekir. Balayı otel seçenekleri günümüzde lüks otel zincirlerinin daha bir ağırlık verdiği hizmetler olduğundan dolayı, bölgede yer alan çoğu romantik otel plaj yakınlarında konumlanmıştır. Günümüzde pek çok anlaşmalı seyahat acentesi indirimli balayı tatil paketleri sunmaktadır.

İçerisinde sabah ve akşam yemeğinin dâhil olduğu balayı paketleri sunan tesislerden biri olan Grecotel Kos Imperial Thalasso, birinci sınıf hizmet sunan bir tesistir. 3 adet peyzajlı havuz ve bir adet çocuk havuzuyla hizmet veren 5 yıldızlı otel, şehir merkezine ortalama 5,5 kilometrelik uzaklıkta yer almaktadır.  3 katlı bir yapıda 384 apart dairesiyle hizmet sunan işletme, Agios Fokas Plajı'na 6, Psalidi Plajı'na 23 dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Tesis odaları son derece lüks bir biçimde hasır ve vintage detaylarla düzenlenmiştir.

Eşinizle baş başa mükemmel bir tatil yapmanıza fırsat tanıyacak bu tesis, eşsiz havuz ve deniz manzarasına sahiptir. Tesis bünyesinde yer alan The Lagoon adlı restoranda deniz ürünleri ve Akdeniz mutfağının eşsiz tatları servis edilmektedir. En süit banyosu, ilave tuvalet bölümü, ücretsiz wifi erişimi, bar ve restoranı, özel sahili, teras ve bahçesi, ücretsiz park yeri, açık ve kapalı yüzme havuzu( manzaralı ve tuzlu yüzme havuzu), Türk Hamamı ve buhar banyosu, masaj ve spa olanakları, fitness merkezi, atıştırmalık barı, güzellik salonu ve ücretsiz yararlanabileceğiniz çamaşırhane ve kuru temizlemesiyle tesisin gecelik iki kişilik konaklama ücreti 1460 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Kos Adası Balayı Otelleri

Adanın Kos merkezinin dışındaki Marmari bölgesinde yer alan Casa Cook Kos - Adults Only, kumsalın tam üzerine konumlanmış hem romantik hem de modern bir tesistir. Otelin iç tasarımı ağırlıklı olarak toprak renklerinde dekore edilmiş olup tıpkı bir tabloyu anımsatmaktadır. Hasır detayları ve pastel toprak tonlarıyla donatılmış bu tesis, şık ve modern bir görünüm yakalamayı başarmıştır. Sizi tam anlamıyla ada havasına sokan bu otel, yeni evli çiftler için oldukça romantik bir ortam sağlamaktadır. Koyu ahşap merdivenler ve mobilya kaplamalarıyla ada sıcaklığını size hissettiren tesisin bünyesinde yer alan restoranda sabah, öğle ve akşam yemeklerinizi romantik bir ortamda yiyebilirsiniz.

Otelin resmi web sitesinde Fas cazibesini ilham alarak odaların tasarlandığı belirtilmiştir. Tesis bu anlamda bir Afrika havası yakalamayı başarmıştır. 100 oda ve boyutları değişen villalarla hizmet sunan tesisin, nevresim ve yatakları da son derece kaliteli malzemelerden oluşmaktadır.  Modern banyosu, ücretsiz internet erişimi, ilave ücrete tabi şarap/şampanya ve meyve servisi, engelli bireylerin de yararlanabileceği ücretsiz otoparkı, özel plaj ve bahçe alanı, ilave ücrete tabi binicilik, dalış ve kano aktiviteleri, kütüphanesi, gece kulübü, bisiklet turları, yoga dersleri, Türk hamamı/buhar banyosu, Masaj, sauna ve spa hizmeti, fitness merkezi, manikür, pedikür ve saç bakım hizmetleri, ışık terapisi, düğün süiti ve VIP oda seçenekleriyle tesisin iki kişilik konaklama bedeli 1672 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Başlıca balayı tesisleri: Neptune Hotels - Resort, Convention Centre & Spa, Helona Resort - Lakitira Hotels Group, Kos Aktis Art Hotel,  Hotel Sonia, Lakitira suites.

Kos Adası balayı otellerinin sunduğu hizmetler

Balayı otelleri yeni evli çiftleri referans alarak onlara sunduğu ayrıcalıklarla bu ismi almıştır. Bu tesisler genellikle balayı ya da düğün süiti adı verilen küçük jestlerin yapıldığı özel odalardan oluşmaktadır. Eğer tesise bir balayı otel paketi alarak ulaşım sağlamışsanız muhtemelen bu paketin içinde şampanya ve meyve servisi, vize alım bedeli ve sağlık sigortası gibi detaylar da dâhil olacaktır. Tabi bu saydıklarımız her tesise göre değişmekle birlikte aşağı yukarı böyle bir hizmet sunulmaktadır. Ayrıca balayı paketleri sağladığı indirimlerle tesiste daha uygun fiyata balayı tatilinizi geçirmenizin önünü açmaktadır. Genellikle 5 gece konaklama, 5 gece akşam yemeği ve 5 sabah kahvaltısı şeklinde hizmet sunan bu paketlere feribot tarzı ulaşım hizmetleri de dâhildir. Standart oda paketlerinde balayı tatilleri 350 ila 525 Euro arasında değişmektedir

Daire formundan türemiş, zamanla kiralık dairelerin günlük kiralanması ve bir otel işletmesine dönüşmesiyle günümüzdeki şekline kavuşmuş Apart Oteller, özellikle uygun fiyatlandırmalarıyla geniş aileler tarafından oldukça tercih edilen tesislerdir. Bu tesisler “Apart Daire” ya da “Apart Otel” olarak isimlendirilmektedir. Otel tarzı bir resepsiyon ile hizmet gören ancak oda değil bir daire olarak hizmete açılan bu tesisler, en fazla üç odadan oluşup içerisinde bir de mutfak bölümünü bulundurmaktadır.

Kısaca klasik ev ortamının sunulduğu tesisler, bir apartman dairesi konforunda, dayalı döşeli bir hizmet sunmaktadır. Apart daireler bir ev dizaynında olduğu için mutfak, çamaşır makinesi ve oturma alanı gibi düzenlemelere sahiptir. Geniş ailelerin bir otel odası için ödeyeceği miktarı minimuma çekmeye başaran bu işletmeler uygun fiyatlara bir ev ortamı sıcaklığında konaklama sağlamak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Neden Apart oteller?

Apart otellerin başlıca tercih sebepleri bir ev tasarımda olması ve çocuklu ailelerin ihtiyaçlarına daha çok hitap etmesidir.  Pansiyon ve hosteller özellikle aile konaklaması için bazı zamanlar zorluk çıkarabiliyor ya da aile kendini tam anlamıyla rahat hissedemiyor. Ortalama bir otel odasının fiyatları ise ailenin bütçesini kimi zaman zorlayabiliyor.

Apart daireler ise hem bir apartman dairesi çizgisinde tasarlandığı için özellikle çocuklu ve geniş aileler ya da kalabalık arkadaş grupları için ilk tercih sebeplerinden biri haline geliyor. Bölge genelinde apart oteller tıpkı beş yıldızlı lüks oteller gibi plaj yakınlarında hizmet sunmaktadır.

Kos Adası Apart Oteller

Bölgede yer alan Apart Oteller

Stüdyo daire ve standart dairelerle hizmet sunan Black Diamond, bölgedeki yüksek standartlı apart otellerin başında gelmektedir. Yüzme havuzu ve terası bulunan bu tesisin odaları ayrıca balkonlara da sahiptir.  Tesis Lambi Plajı’na 1 kilometre, şehir merkezine ortalama 2,7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tesisin bünyesinde bulunan ve otelle aynı adı taşıyan restoranında sabah, öğle ve akşam, Yunan ve Akdeniz mutfağından yemek servisleri yapılmaktadır. Tesis cephesini limon sarısı ve beyaz tonları oluşturmaktadır. Standart bir yazlık evi görünümünde tasarlanmış bu tesis son derece ferah bir yapıda hizmet sunmaktadır. Duş bölümünün yer aldığı özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, bar ve restoranı, paketli öğle yemek servisi, güneşlenme terası, balkon ve bahçesi, mini mutfak bölümü, ücretsiz park yeri, araba ve bisiklet kiralamanıza yardımcı işletmesi, yüzme havuzu ve bahçe manzaralı odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 283 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Genellikle aileler tarafından oldukça rağbet gören, Kardamena merkeze sadece 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Nissia Kamares, ada genelinde hem hizmeti hem de hizmetleriyle ön plana çıkan apart bir oteldir. Tesis Kos merkezde değil, Kos Adasının diğer yerleşim yerlerinden Kardamena bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgeden Kos merkeze ulaşmak ortalama 18 kilometrelik bir yolu aşmak anlamına gelmektedir. Kardamena Limanı’na 4, Antimachia Kalesi’ne 40 dakikalık uzaklıkta yer alan bu mütevazı yapı, geleneksel Yunan mimarisi tarzında tasarlanmıştır. Tesis tek katlı olup 38 apart daireden oluşmaktadır. Tesis kahvaltı dâhil bir sisteme sahip olmadığı için, eğer kahvaltınızı kendi dairenizde yapmak yerine tesiste yemek isterseniz 2 ila 6,50 Euro arasında değişen açık büfe kahvaltıdan yararlanabilirsiniz. Tesisin iç mimarisi de tipik Ege evleri formunda tasarlandığından dolayı bu apart otelin her bir karesi, Kos Adası detaylarıyla süslüdür. Modernizm ve gelenekselliği bir çatı altında toplamayı başarmış bu tesis, güler yüzlü personeli ve tipik Yunan mimarisiyle kesinlikle görülmeye değer. Özel ve modern banyosu, ücretsiz wifi erişimi, avlu ve bahçesi, balkon ve terası, bar ve restoranı, mini mutfağı, ücretsiz park yeri, temalı akşam yemeği geceleri ve canlı müzik eğlencesi, açık yüzme havuzu, havuz barı, çocuklar için iç mekân oyun alanı ve masa oyunları, klimalı, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik ücreti 548 Türk Lirası’ndan başlıyor.

Kos şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alan ve oldukça lüks bir işletme olan Peridis Family Resort, bölge genelinde yer alan 5 yıldızlı apart bir oteldir. Psalidi Plajı’na 7, Hipokrat Ağacı, Lotzias Camisi ve Agia Paraskevi Kilisesi'ne ortalama 15 dakikalık bir konumda yer alan bu otel hem plaj bakımından hem de şehir merkezine uzaklık bakımından gayet ideal bir konumda yer almaktadır. Otel 4 katlı olup 90 oda kapasitelidir. 2 adet büyük yüzme havuzu ve bir açık büfe restoranı olan bu tesis, tam 5 adet binayla çevrilidir. Daha çok egzotik bir havada hizmet sunan tesisin stüdyo daireleri son derece modern bir biçimde döşenmiştir. Ayrıca personeller Türkçe de konuşmaktadır. Modern banyosu, şehir manzaralı odaları, bar ve restoranı, atıştırmalık barı, çocuk menüleri, ücretsiz wifi erişimi ve otoparkı, mutfağı, ilave ücrete tabi mini golf ve tenis sahası, masa tenisi ve dart aktiviteleri, ücretli bilardo salonu, ekstra ücrete tabi masaj, spa ve sauna uygulamaları, manikür, pedikür gibi güzellik hizmetleri, açık yüzme havuzu, çocuk havuzu ve fitness merkezi, Türkçe’nin de dahil olduğu sekiz farklı dil konuşan personeli, çocuklar için iç mekan oyun alanı, düğün süiti, VIP oda seçenekleri, klimalı aile odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin daire fiyatlandırmaları 527 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgedeki diğer apart otellerden birkaçı: Achilleas Hotel Apartments, Agela Hotel & Apartments, Kos Hotel Junior Suites, Saint Constantine Hotel, Angela, Pantheon Apartments Kos Town, Michel Apartments.

Hosteller günümüzde, özellikle gençlerin ve sırt çantalı gezginlerin ilgisiyle yüksek bir taleple karşı karşı karşıyadır. Bu tesisler tipik yurt odaları tasarımında olup 4,6,8 hatta 20’ye uzanan yatak kapasiteli tesislerdir. Önceleri sadece öğrencilerin tercih ettiği bu tesisler günümüzde her kesimden misafirlerini ağırlamaktadır.

Hosteller ortak kullanım alanlarından oluşan yapılar olduğundan dolayı sadece yatak bölümü değil, tuvalet ve banyo alanları da ortak kullanım dâhilindedir. Hostellerin başlıca tercih sebeplerini şüphesiz ki uygun fiyatlandırmaları oluşturmaktadır. Otel ve apart dairelerde fiyatlar oda ve daire başına olduğundan daha yüksek ücret talep etmektedirler oysaki hostellerde bu ücretler yatak başına alındığından dolayı oldukça uygun fiyatlara tekabül etmektedir. Hostel kavramı ilk olarak Almanya bölgesinde baş göstermiş zamanla talebin artmasıyla Avrupa’dan çıkıp diğer bölgelerde de kendine yer bulmuştur. Ekonomik bir gezi planlayanlar için oldukça isabetli bir seçenek olan hosteller, bölge genelinde hostel adıyla değil, otel ya da daire adıyla hizmet sunmaktadır. Ada genelinde bu tarzda hizmet sunan yalnızca iki adet tesis bulunuyor.

Kos Hosteller

Tigaki Köyü'nde yer alan Tigaki Mall Hostel, şehir merkezine 9,5 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Tesis oldukça küçük olup toplam 5 oda kapasitelidir. En yakın havalimanı olan İstanköy Hipokrat Uluslararası Havalimanı ise tesise 18 kilometrelik uzaklıkta yer almaktadır. Tesis için temel ihtiyaçların ön planda tutulduğu klasik bir hostel diyebiliriz. Ayrıca bir kamp alanında hizmet sunan tesis, Tigaki Plajı’na da birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Ucuza konaklama arayanlar için oldukça uygun fiyatlar sunan tesisin sizin için sorun teşkil edebilecek tek noktası Kos şehir merkezine bulunan uzaklığıdır. Bunun için de ortalama 26 dakikada sizi şehir merkezine ulaştırabilecek yeşil renkli otobüslerden yararlanabilirsiniz. Ortak banyo ve tuvalet, elektrikli şarj istasyonun da dâhil olduğu ücretsiz park yeri ve internet erişimi, Türk hamamı/buhar banyosu ve masaj hizmetleri, ek ücrete tabi sauna ve hamamı, özel teras ve bahçesi, plaj alanı ve barı, sigara içilmeyen odaları ve kıyafet askılığıyla tesisin kişi başı konaklama ücreti 94 Türk Lirası’dır.

Bir aile işletmesi olarak hizmet sunan Hotel Koala, plaja birkaç adım uzaklıkta yer alan ve pansiyon tarzı işletme sunan bir hosteldir. Bölgede hostel tipi işletmeye sahip tesisler hostel ibaresi yerine pansiyon ve apartman dairesi ibaresini daha fazla kullanmaktadır.  49 oda kapasiteli bu üç katlı işletme: Antik Agora, Hipokrat Ağacı ve Lotzias Camisi'ne ortalama 14 dakikalık uzaklıkta, Psalidi Plajı'na ise 7 dakikalık yürüme mesafesindedir. Tesis uygun fiyatlandırmasına karşı son derece modern ve işlevsel bir tasarımdadır. Ücretsiz wifi erişimi, ortak duş ve tuvaleti, bahçe ve balkonu, bar ve yüzme havuzu, ek ücrete tabi emanet kasası ve klimalı odalarıyla geceliği 189 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Hostel’lerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hostellerin avantajları ve dezavantajları hizmet sunduğu bölgeye göre değişse de genel de aşağı yukarı aynıdır. Hostellerin en büyük avantajı çok düşük miktarlara bölgeyi seyahat etme şansını tanımasıdır. Üstelik yalnız bir gezginseniz, hizmet sunduğu ortak alan gereği farklı ülkelerden pek çok arkadaş edinebilir, onların kültürleri, ülkeleri ve yaşayışları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle tatiliniz sizin için daha eğlenceli bir hale dönüşebilir.

Hostellerin olumsuz noktalarından biri de tuvalet ve banyo alanlarının ortak kullanıma sunulmasıdır. Birçok kişiyle aynı tuvalet ve banyoyu kullanmak kimi zaman çok iç açıcı olmasa da günümüzde hosteller temizlik ve hijyeni ön plana alarak, bu sorun üzerine eğilmeye başlamışlardır. Ayrıca tanımadığınız ve kültürünü hiç bilmediğiniz konuklarla aynı odayı paylaşmak kimi zaman, kişisel eşyaların çalınma riskini arttırabiliyor. Bu sebeple hostelinizi belirlemeden önce, işletmenin emanet kasası ya da kilitli dolap sistemine sahip olup olmadığını sorgulamanızı öneririz.

Hosteller için bir diğer olumsuz madde ise genellikle eski binalarda ve merkezi noktalara uzak konumlanmasıdır. Özellikle tarihi anıtları ve kalıntıları gezmek için bölgeye gelen, tarih severler için kimi zaman bu uzak mesafe oldukça yorucu olabiliyor. Hostelinizin bu noktalara ne kadar uzak bir mesafede bulunduğunu araştırmalısınız. Bölge genelinde yer alan hostel ve pansiyonlar şehir merkezine genellikle uzak konumda daha çok plaj yakınlarında konumlanmıştır.