Google+

Arama formu

ARCACHON GEZİSİ

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bir sahil kasabası olan Arcachon sadece 150 yaşında. 1800’lü yılarda yolu olmayan, yaşam olmayan sadece çam, meşe ve çilek ormanı iken bugün Fransızlar için popüler bir yazlık. Oldukça büyük bir marinası olan şık bir sayfiye kasabası. Ancak marina Monako ve Nice'in aksine lüks yatlar yerine yelkenliler, yarış tekneleri ve sevimli balıkçı tekneleri ağırlıklı.

Arcachon

Arcachon-1
 
Önceki yazımda sizlere anlatmış olduğum Dune du Pilat, kum tepecikleri ile de ünlenmiş. Ünü bu kadar da değil, burada ünlü yazar Alexandre Dumas, şair Carmen Bernos de Gasztold, politikacılar, orkestra şefleri ve oldukça ünlü kişiler de yaşamış.
 
Henüz Nisan’ın ilk haftasındaydık; sahil boyu sakin ve tenha, restoranlar da ya kapalı ya da tek tük açık olanlar da sessizce sezonun açılmasını, yazın yoğunluğunu, neşe ve coşkusunu ve tabii daha çok müşteri bekliyor gibi. 

Arcachon-2
 
Yaz aylarında Bordeaux’da yaşayan insanlar için kolay ulaşabilecekleri (tren ya da otobüs ile 1,5 saat) bir plaj, marina ve deniz ürünleri, özel kumları ve güzel sahili ile popüler bir tatil yeri. Küçük bir kasaba olmasına rağmen oldukça çok kilise göze çarpıyor.

Arcachon-3

Arcachon şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Chambre indépendante sur jardin güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Les pieds dans l'eau, Villa Centre ville, Appartement 64 m2 - 4/6 pers centre ARCACHON - Parking-. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Arcachon hyper centre - très joli studio cabine avec balcon et parking individuel sécurisé, Apartment Appartement arcachon centre ville 1, Studio Croix des Marins gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment Studio 25m² proche plage, Apartment Au calme - deux personnes - grande terrasse, Apartment Location appartement arcachon, 2 pièces, 4 personnes tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Arcachon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İstiridye sever misiniz bilmem ama ben pek de bayılmazdım, yıllar önce Nice’de çok sevdiğim bir arkadaşımı kırmamak için tatmış, sonra benim için vazgeçilmez bir lezzet oldu. İstiridye yatakları için oldukça elverişli olan bu yöre, istiridye sevenler için bir cennet. Gujan Mestras, Port de Laros limanları istiridye yetiştiricilerinin merkezi. Restoranlarda bolca bulunan ve büyüklüğüne göre fiyatlandırılan istiridyeler gerçekten çok taze. Çeşitli balıkların yanı sıra bizim dil balığı da buralarda hemen her menüde var, lezzetli olsa da nedense bizim gibi çıtır kızartamıyorlar.

Arcachon-4

Arcachon kasabasında, Arcachon Koyu’nun güzel manzarası ile sahilinde uzun uzun yürürken çok güzel evler, rezidanslar ve bu evlerin enteresan ve anlamlı isimlerine rastlayabilirsiniz. Biz de uzun bir yürüyüşten sonra Bordeaux’ya doğru yola çıkıyoruz.

Burası lüks bir tatil kasabası, eminim yaz aylarında cıvıl cıvıldır.
 
Tarih kokan şehir Bordeaux (Bordo) ve şarap diyarı St. Emilion yazılarımda buluşmak üzere…

Etiketler


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...